Кукери в Широка лъка …или Песпонеделник

Бизнес, политика, шоубизнес, забава или всичко от света около нас.....по дати

Кукери в Широка лъка …или Песпонеделник

Мнениеот FramarModRosi » 18 Фев 2013, 17:06

Под звъна на чанове и хлопки маскирани като кукери мъже ще обикалят Широка лъка в първата неделя на март (3 март 2013г. от 9.30 часа). Кукерите изпълняват древни ритуали, символизиращи пробуждането на природата и целящи прогонване на злото. Тази традиция се нарича Песпонеделник, а местните кукери - песяци. Всяка година на Сирни Заговезни главната улица на Широка лъка се изпълва с маскирани гонители на злите духове. На събитието се събират кукери от цялата страна, за да подрънкат чанове и насочат дървени саби срещу злите духове. Ритуалът е толкова забавен, че няма да усетите как ще започнете и вие да подскачате в ритъма на хлопките, а краката ще ви подведат към извиващото се на мегдана хоро.
Стана ли ви любопитно? Повече за историята на ритуала можете да научите в Етнографския музей на Широка лъка. Само попитайте - всеки ще ви упъти.
FramarModRosi
 
Мнения: 321
Регистриран на: 12 Дек 2012, 15:27

Re: Кукери в Широка лъка …или Песпонеделник

Мнениеот marchinko73 » 27 Авг 2019, 09:01

Страхотно преживяване! Бил съм там. Ходих и на събора на кукерите в Ямбол, гледах ги и в Стара Загора. Чудесна традиция. Хората се забавляват, но и се запознават с българския фолклор.
Аватар
marchinko73
 
Мнения: 440
Регистриран на: 22 Авг 2019, 10:00

Re: Кукери в Широка лъка …или Песпонеделник

Мнениеот Лош Холестерол 007 » 13 Ное 2019, 10:29

marchinko73 написа:Страхотно преживяване! Бил съм там. Ходих и на събора на кукерите в Ямбол, гледах ги и в Стара Загора. Чудесна традиция. Хората се забавляват, но и се запознават с българския фолклор.


Следващия път като ходиш по такива фестивали, се обаждай. И аз ги харесвам. :+1:
Аватар
Лош Холестерол 007
 
Мнения: 394
Регистриран на: 20 Авг 2019, 15:48


Назад към Медиен календар

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron