Д-р Илиян Савов – въпроси от област неврология

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Re: Д-р Илиян Савов – въпроси от област неврология

Мнениеот ssganev » 25 Фев 2013, 19:15

Здравейте доктор Савов,

На 31 години съм, и след няколкомесечно боледуване от мононуклеоза (като острата фаза приключи, но все още не са ми напълно в норма лимфоцитите), усетих следните симптоми - лека замаяност и гадене (но не е реално световъртеж, и не губя баланс или равновесие, а по-скоро усещането е като да съм пътувал с кола по завои, и замайване като при силен студ) и усещане за пълнота в лявото ухо, все едно съм бил до тонколона, което се обостря при недоспиване/умора. Тези симптоми се появиха след като ходих леко облечен и без шапка при рязкото застудяване през декември.
Oтидох на УНГ, който не откри нищо нередно (вкл. с евстахиевата тръба), и си направих отоневрологично изледване, според което проблемът ми наистина е постинфекциозен, и се касае за комбиниран отоневрологичен синдром във фаза на лека субк.....ия (не се разчита), като има леко засягане на периферната нервна система със съвсем леко намаление на слуха в лявото ухо, и има деликатно засягане на централната нервна система, което според вашият колега е напълно обратимо, и 99% не би се видяло на ЯМР, та затова няма нужда от ЯМР. Той ми предписа Ноотропил, Сибелиум и Ривотрил, плюс упражнения. Въпросът ми е - доколко често е засягането на периферната нервна система при подобен вирус (EBV), и доколко е нормално при засягане на периферната нервна система деликатно да се заcегне и централната (знам че са свързани, но все пак), и какво всъщност значи "деликатно" ? Доколко е опасно това? Също така, би ли могло засягането на централната нервна система да се дължи на друго, съпътстващо заболяване, и ако да - какви биха могли да са вариaнтите?

Благодаря предварително за отговора!
ssganev
 
Мнения: 13
Регистриран на: 01 Фев 2013, 18:24

Re: Д-р Илиян Савов – въпроси от област неврология

Мнениеот Dr Ilian Savov » 25 Фев 2013, 20:57

Да, действително след инфекциозно заболяване - каквото е EBV - инфекциозната мононуклоза - болест на целувката - може да се засегне някой нерв - в случая VIII черепномозъчен нерв (ЧМН) - нарича се краниална невропатия. Тъй като този нерв носи информация от слуховия и вестибуларен анализатор - клиничната картина е от страна на слуха и/или равновесието. Думата е СУБКОМПЕНСИРАН - т. е. нещо средно между компенсиран и декомпенсиран. Комбинираният отоневрологичен синдром в стадйи на субкомпенсация е синдромна диагноза. Да при засягане на ЧМН не се нблюдават изменения на ЯМР на главния мозък. Централни компоненти може да има - дали може да се види нещо на резонанс - отговорът е и да и не
Все пак разбирам, че сте гледани от УНГ само. Необходим е и неврологичен статус. Има значение възраст, състояние на имунната сстема. Ако сте от София може да се свържете с мен, при желание от Ваша страна и да си дам заключението. И нека завърша - възстановяването на нерва изисква време - предписаното лечение е правилно - по това което ми разказахте. Но е необходима и неврологична конслултация.
Телефонът и адресът на практиката са в профила ми тук.
Бързо възстановяване !

Поздрави !

д-р Савов
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

Re: Д-р Илиян Савов – въпроси от област неврология

Мнениеот ssganev » 25 Фев 2013, 21:31

Здравейте доктор Савов,

Много благодаря за бързия и изчерпателен отговор!

Фактически съм преглеждан и от УНГ специалист, и от невроотолог в "Свети Наум", но доколкото знам, не ми е проверяван неврологичния статус, а ми беше направено само отоневрологично изследване с аудиограма. Какво всъщност значи "неврологичен статус", и значи ли това, че по този начин може да се установи доколко е засегната централната нервна система, в смисъл, доколко "деликатно", и доколко това състояние е обратимо?

Благодаря предварително за отговора, и ако е необходимо, ще се свържа с вас за консултация в следващите дни, видях че сте в София и на удобно за мен място.

Поздрави!
ssganev
 
Мнения: 13
Регистриран на: 01 Фев 2013, 18:24

Re: Д-р Илиян Савов – въпроси от област неврология

Мнениеот Dr Ilian Savov » 25 Фев 2013, 22:08

Неврологичен статус, означава пълен неврологичен преглед - и от него може да се направи клинично заключение дали е налице увреждане на централната и/или периферна нервна система. Аз лично не бих използвал думата "деликатно" засягане на ЦНС. Трябваше да попитате колегата за повече разяснения на това понятие.
Това е което мога да заключа за вашия казус от анамнезата Ви (разказа).

Имате ми координатите. Само ако решите за преглед, ще Ви помоля за предварително записване на час.
Успех

д-р Савов
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

Re: Д-р Илиян Савов – въпроси от област неврология

Мнениеот vsdineva » 25 Фев 2013, 22:44

Dr Ilian Savov написа:Здравейте!

В тази рубрика може да зададете Вашите въпроси свързани с:
1. Болки в шията, гърба и кръста с различен произход (радикулопатии, плексопатии, невралгии)
2. Дискова болест (дискови хернии и др)
3. Световъртеж от рзличен произход
4. Мозъчносъдови заболявания - първична профилактика на рисковите фактори (артериална хипертония, дислипидемия и др) отговорни за причиняване на мозъчен инсулт; мозъчна атеросклероза; хипертонична енцефалопатия; вторична профилактика (след прекаран съдов мозъчен инцидент)
5. Главоболие
6. Нарушения на съня (безсъние и др)
7. Автоимунни заболявания - Множествена склероза; Миастения гравис и др.
8. Дегенеративни заболявания - Болест на Паркинсон; Болест на Алцхаймер и др.

Ще се радвам ако мога да ви бъда полезен и да отговоря на вашите въпроси!



Здравейте, майка ми е на 78 години и има деменция. През януари посетихме д-р Мариета Василева от ВА София. Тя предписа ноотропил и кавинтон. След 25 дни, на 14 февруари, отнотво посетихме военно-медицинска академия и тогава д-р Василева предписа Донецепт. Започнахме по 1 табл. 5 мг вечер, но от втория ден майка получи силни и болезнени мускулни крампи. Те изчезнаха на четвъртия ден, но се появи изтощително и нестихващо чувство на гадене, което продължава и на третия ден без прием на Донецепт. Днес изпитва освен гаденето и сухота в устата и чувство за удебелен език и трудност в говора. Дадох днес на обед и вечер по 1 таблетка Дименхидринат.
Моля за консултация - трябва ли да се тревожа или мога да изчакам утрешния ден, за да потърся невролог.
Поздрави!

Повече за мен и моята практика можете да научите от профила ми.
vsdineva
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Фев 2013, 14:54

Re: Д-р Илиян Савов – въпроси от област неврология

Мнениеот Dr Ilian Savov » 26 Фев 2013, 12:55

Здравейте ! От това което ми казвате предполагам, че се касае за деменция със съдов произход на фона на мозъчносъдова болест. Затруднения говор, прилошаването, позивите за повдигане е повод за консултация от проследяващия ви невролог в спешен порядък за да бъде изключен остър съдов мозъчен инцидент.

д-р Савов
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

Re: Д-р Илиян Савов – въпроси от област неврология

Мнениеот bobkata97 » 26 Фев 2013, 15:38

Добър ден! Имаме човек от семеиството, които получава пристъпи. Те са свързани със световъртеж, високо крувно налягане и припадаци. Особеното е обаче че при последният припадък тои обърна устните си наляво.. Викнахме линеика, няколко пъти, но тя не идва. Не знаем вече какво да правим, моля ви насочете ни към някакви дяаагнози.. Човекът е на 47 години.
П.С Маика му също имаше такива пристъпи преди време и тои започва все повече по дърйанието си и симптомите да заприличва на нея.. Моля ви помогнете ни, доктор Савов...
bobkata97
 
Мнения: 1
Регистриран на: 26 Фев 2013, 15:31

Re: Д-р Илиян Савов – въпроси от област неврология

Мнениеот рени38 » 26 Фев 2013, 21:48

Здравейте др Савов
Ще съм благодарна ако одговорите и на моя въпрос :
Шипове поторакалните прешлени ,дископатия с ореднокоренчева увреда лекуват ли се или са цял живот става въпрос за 38 годишна жена
рени38
 
Мнения: 15
Регистриран на: 05 Дек 2012, 00:02

Re: Д-р Илиян Савов – въпроси от област неврология

Мнениеот Dr Ilian Savov » 27 Фев 2013, 10:31

Здравейте !
При вашия случай в семейството трябва да се прецени дали се касае за хипертонични кризи с т. н. остра хипертонична енцефалопатия. Също трябва да бъде изключена и диагнозата епилепсия. Разбира се има и други варианти. Още повече щом има фамилна обремененост.
Моят съвет е да отидете при личния лекар и да ви даде направление за хоспитализация №7 - да ви приемат в някои от неврологичните клиники за диагностично уточняване !

Успех

д-р Савов
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

Re: Д-р Илиян Савов – въпроси от област неврология

Мнениеот Dr Ilian Savov » 27 Фев 2013, 10:34

Здравейте !
Не се безпокойте - това което ми цитирате е заключение на ЕМГ (електромиографско) изследване - радикулопатия с преднокоренчева увреда. Да състоянието може да хронифицира - но при навременно медикаментозно и физиотерапевтично лечение симптомите ще отзвучат.

поздрави

д-р Савов
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

ПредишнаСледваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта