Д-р Илиян Савов – въпроси от област неврология

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Д-р Илиян Савов – въпроси от област неврология

Мнениеот Dr Ilian Savov » 22 Фев 2013, 12:43

Здравейте!

В тази рубрика може да зададете Вашите въпроси свързани с:
1. Болки в шията, гърба и кръста с различен произход (радикулопатии, плексопатии, невралгии)
2. Дискова болест (дискови хернии и др)
3. Световъртеж от рзличен произход
4. Мозъчносъдови заболявания - първична профилактика на рисковите фактори (артериална хипертония, дислипидемия и др) отговорни за причиняване на мозъчен инсулт; мозъчна атеросклероза; хипертонична енцефалопатия; вторична профилактика (след прекаран съдов мозъчен инцидент)
5. Главоболие
6. Нарушения на съня (безсъние и др)
7. Автоимунни заболявания - Множествена склероза; Миастения гравис и др.
8. Дегенеративни заболявания - Болест на Паркинсон; Болест на Алцхаймер и др.

Ще се радвам ако мога да ви бъда полезен и да отговоря на вашите въпроси!
Повече за мен и моята практика можете да научите от профила ми.
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

Re: Д-р Илиян Савов – въпроси от област неврология

Мнениеот albenai » 22 Фев 2013, 16:46

МОЛЯ ,да поясните какво означава диагнозата шиинобрахиален сидром и как се лекува това заболяване!
Благодаря!
albenai
 
Мнения: 1
Регистриран на: 22 Фев 2013, 15:52

Re: Д-р Илиян Савов – въпроси от област неврология

Мнениеот donimv » 22 Фев 2013, 18:21

Преди месец ми бе поставена диагноза интеркостална невралгия. Изчетох всичко което нета предлага като информация. Започнах да практикувам йога и лечение с гореща вода. Преминах към масажи.Опитвам се да намаля обезболяващите лекарства, защото не не лекуват а са само поддържаща терапия. Какво можете да ми препоръчате още като форма на лечение в домашни условия
donimv
 
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Фев 2013, 18:14

Re: Д-р Илиян Савов – въпроси от област неврология

Мнениеот Dr Ilian Savov » 23 Фев 2013, 19:33

Лечението е с подходящ хигиенно-диетичен режим (избягване на простудни моменти, натоварване на гърба и др.) лечението е с различни медикаменти, правилен двигателен режим, физиотерапия. Понякога нестероидните противовъзпалителни медикаменти са недостатъчни, тъй като се касае за невралгична болка (вид болка). Лечението трябва да се води от невролог.
Важно място има и физиотерапията и кинезитерапия - след консултация с лекар - физиотерапевт - се назначава най-подходящия индивидуален компелкс от физиотерапевтични процедури.

д-р Савов
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

Re: Д-р Илиян Савов – въпроси от област неврология

Мнениеот Dr Ilian Savov » 23 Фев 2013, 19:35

Шийнобрахиалния синдром обединява в себе си симптоми произтичащи от увреждане на цервикобрахиалните коренчета и/или плексус. Увредите могат да бъдат от различно естество - възпалително, травматично, постваксинално, дистрофично. Проявите биват от засягане в различна степен на шийните и/или брахиалните нервни коренчета или целия брахиален плексус. Често е от едната страна, но понякога може да бъде двустранен. Най-честият симптом е болката, която може да бъде локализирана в шията или да се разпространява в различна степен по горния крайник. Друг сетивен симптом може да бъде намалената чувствителност за допир (хипестезия) и да има странна, неприятна, чувствителност с абнорно въприятие (хиперпатия). Може също така да има и парестезии (мравучкане) Разбира се освен сетивни, прояви често се наблюдават и рефлексни промени - сухожилно-надкостна хопо до арефлексия, двигателни нарушения в крайника - вяли парези. Лечението бива комплексно - ранна диагностика, медикаментозно лечение(таблетки, инжекции) и физиотерапевтично лечение


д-р Савов
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

Re: Д-р Илиян Савов – въпроси от област неврология

Мнениеот romanol » 24 Фев 2013, 09:49

Здравейте,

На 32 години съм и преди 7 години ми поставиха диагноза мигрена, след неврологичен преглед, анамнеза и едно чисто ЕЕГ. Пристъпите ми са много тежки с гадене повръщане и отпадналост. По време на бременността ми стана съвсем нетърпимо, но някак си устисках. За мое най-голямо нещастие малката отключи пароксизмален тортиколис, на който също поставиха диагнозата, на база на моята мигрена. След раждането, мигренозните пристъпи се промениха, преди всеки пристъп предният ден съм със силно вертиго направо едвам ходя. Отново отидох на невролог, прегледа ме не ми пусна никакви изследвания и ми изписа Сибелиум. Въпросният медикамент не ми понесе и затова го спрях. Но вчера ми се случи нещо което не ми се беше случвало от години. Имах доста тежък ден и на връщане докато чаках метрото погледнах колко е часът, има голям часовник на който двете точки мигат. В момента в който го погледнах и замръзнах не мигах, нито можех да си отместя погледа, започнах да усещам напрежение в главата (просто не знам как да го формулирам по друг начин), а шумът около мен като че ли затихна, все едно стана фонов. Не съм сигурна колко трая това, но, едва ли е повече от минута, освестих се защото политнах назад да падам. Успях да се задържа, но започнах да виждам светло сини петна, които бавно се придвижваха от ляво на дясно и това преживяване много ме уплаши. Два, три часа след това започна леко главоболие, но много по-слабо от обичайните кризи и до края на деня много ми се виеше свят и ми се спеше. Това ми се е случвало и преди така да отцепвам, но този път беше доста по-притеснително. Само да добавя, че като малка около 2 г. съм имала комоцио.

Въпросът ми е възможно ли е да са ми объркали диагнозата, защото това втренчване хич не ми прилича на мигрена? :roll:
romanol
 
Мнения: 6
Регистриран на: 24 Фев 2013, 09:40

Re: Д-р Илиян Савов – въпроси от област неврология

Мнениеот Dr Ilian Savov » 24 Фев 2013, 16:56

Казусът Ви изисква по задълбочен преглед и последаващи изследвани. Възможно е да не се касае за класическа мигрена. По-принцип има строги критерии за квасифициране на едно главоболие като мигренозно или не. По принцип има и други пароксизмални състояния да преминават с подобни оплаквания. Онова което Ви се е случило вчера е възможно да се определи като аура на мигрената - със зрителните нарушения. Като чета написаното от Вас, явно имате доста комуникация с лекари - тъй като се изразявате и описвате симптомите точно. Вертигото може да е на фона на аурата или да е отделно страдание. Не съм убеден че пароксизмалния тортиколис е мигрена. Но има специалисти - детски невролози. По отношение на вашето главоболие - по време на бремеността се наблюдава промяна характера на главоболието. Последното също може да се трансформира през годините в зависимост от медикаментите (или прекаляването с тях) в различна степен. И накрая мигрената е вид първично главоболие, което се поставя чрез изключване на други видове главоболие.
Надявам се че съм ви бил от полза в тази виртуална консултация.

д-р Савов
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

Re: Д-р Илиян Савов – въпроси от област неврология

Мнениеот romanol » 24 Фев 2013, 18:56

Благодаря ви за отговора.
При последният ми преглед когато ми изписаха Сибелиум също ми обясниха, че след хормонални изменения е възможно да се появят промени в симптоматиката. Това което ме притесни е не само втренчването, защото то и преди ми се е случвало и не винаги е било свързано с последваща мигренозна криза, а по-скоро въпросните движещи се петна. Защото и аз първоначално реших, че е някакъв тип аура, но от това което открих и прочетох са описани по скоро светкавици или ограничаване на зрителното поле. Освен това попаднах на няколко описани клинични случи в които погрешно е поставена диагноза мигрена с аура, а в действителност пациентите са вили с прости парциални присъпи.
Явно ще трябва отново да направя един преглед при невролог и да пуснем наново ЕЕГ или дори КАД, ако е необходимо за доизясняване на тези пристъпи.
Възможно ли е да имам и мигрена, и друг тип пристъпи?
romanol
 
Мнения: 6
Регистриран на: 24 Фев 2013, 09:40

Re: Д-р Илиян Савов – въпроси от област неврология

Мнениеот Dr Ilian Savov » 24 Фев 2013, 23:29

Явно доста сте попрочели неврология !

Да, възможно е. простите парциални пристъпи са вариант на клинична изява на епилепсия. Уместно е да се проведат допълнителни изследвания и консултации. И един съвет - не четете толкова медицинска литература - понякога това вреди !

д-р Савов
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

Re: Д-р Илиян Савов – въпроси от област неврология

Мнениеот romanol » 25 Фев 2013, 09:46

Отново благодаря за бързият отговор.

Да наистина доста, попрочетох неврология, заради малката. С течение на месеци се мъкнахме по невролози и всички набързо я преглеждаха, казват нормален неврологичен статус нищо му няма на детето, но тя продължаваше да има пристъпи и понеже са сравнително кратки не успявах да я заведа за да видят какво е, а междувременно започна за се изразява и дискретно изоставане в психо-моторното развитие. Колкото по-голяма и подвижна ставаше толкова пристъпите започваха повече да й пречат, след прохождането вече когато имаше силен пристъп не можеше да ходи, нито да се изправи, нито да седи стабилно. Накрая стигнахме до "Св. Наум" там казаха че имат съмнения за пароксизмален тортиколис и ми казаха да направя клипче на следващият пристъп. Два месеца по-късно направих такъв клип и потвърдиха диагнозата пароксизмален тортиколис + вертиго и назначиха терапия с волпроат сироп за 3 месеца.
Длъжко стана моето писание за което се извинявам, но просто исках да обясня от къде съм запозната с различните типове пароксизмална симптоматика и защо се притесних когато месеци след като бях прочела за тях ми се случи това. Иначе знам че не е добре да се четат такива неща, защото човек може да интерпретира погрешно прочетената информация.
Ще отида пак на една консултация с невролог и дано този път ми обърнат малко внимание и пуснат някакви изследвани, защото обикновено като чуят, че съм с диагноза мигрена директно изписват лекарства.

Благодаря ви много за съдействието, много ми помогнахте.
romanol
 
Мнения: 6
Регистриран на: 24 Фев 2013, 09:40

Следваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron