Традицията на първи март и мартеницата

Да уважим традициите и обичаите!

Традицията на първи март и мартеницата

Мнениеот FramarModRosi » 01 Мар 2013, 10:19

Българскита традиция да си връзваме червено - бели мартеници на първи март е възникнала още преди повече от 1300 години. Тя повелява шарените конци да се завързват предимно на китките, но днес вариантите за окичване са най-различни: като гривна на китките, като гердан на шията, на колана и както въображението ти подскаже...
Копие от март.jpeg
Копие от март.jpeg (5.6 KiB) Прегледано 4010 пъти
Неизменни символи на първи март и днешната мартеница са емблематичните герои на Елин Пелин - Пижо и Пенда, съответно в бяла и червена украса. Белият цвят на мартеницата в началото е символизирал мъжкото начало и сила, но по-късно под въздействието на християнството, цветът се асоциира с чистотата, радостта, красотата и непорочността. Белият цвят е цветът на Христос. Червения цвят е здравото и женското начало. Той символизира кръвта, зачеването, раждането.Какво всъщност символизира мартеницата?
Мартениците пазят човека от зли сили, уроки и болести. Червено-белите конци се свалят чак тогава, когато видим първия щъркел, лястовица или разцъфнало дръвче, на което да ги закичим. Можем да ги сложим и под голям камък и след девет дни да надникнем ... какво има под него. Ако са се настанили мравки, има други буболечки — годината ще е сполучлива и богата. В някои краища на страната пък, хората хвърлят мартеницата си в реката, та по вода да им върви и всичко лошо да изтече.
Честита Баба Марта!
FramarModRosi
 
Мнения: 321
Регистриран на: 12 Дек 2012, 15:27

Re: Традицията на първи март и мартеницата

Мнениеот slavova_75 » 03 Фев 2014, 15:48

Една страхотна българска традиция!
slavova_75
 
Мнения: 37
Регистриран на: 03 Фев 2014, 14:42

Re: Традицията на първи март и мартеницата

Мнениеот Frac » 27 Фев 2018, 12:46

Традициите вече не са това, което бяха. В този ред на мисли тази година ще има ли промяна и във визията на мартениците? Ще добавяме ли джендър :) ? Интересно ми е какъв цвят ще е, може би смесено - бяло и червено в 1 човече :razz:
Аватар
Frac
 
Мнения: 626
Регистриран на: 23 Фев 2018, 17:55

Re: Традицията на първи март и мартеницата

Мнениеот Гълъбина_55 » 02 Мар 2018, 18:26

Frac написа:Традициите вече не са това, което бяха. В този ред на мисли тази година ще има ли промяна и във визията на мартениците? Ще добавяме ли джендър :) ? Интересно ми е какъв цвят ще е, може би смесено - бяло и червено в 1 човече :razz:


Не знам обаче тази година мартениците са толкова кичозни... Три дена търсих и едва намерих нещо подходящо. А аз не обичам да купувам неща, които не харесвам, било то и обикновени мартеници. :jumpeveryone:
Аватар
Гълъбина_55
 
Мнения: 85
Регистриран на: 23 Фев 2018, 15:06

Re: Традицията на първи март и мартеницата

Мнениеот Frac » 02 Мар 2018, 18:35

Жалко, толковаа тръбяха тези джендъри, не можах да си купя :))) просто не намерих. Иначе щях да си купя-ей така, да се помни в историята :grin:
Аватар
Frac
 
Мнения: 626
Регистриран на: 23 Фев 2018, 17:55

Re: Традицията на първи март и мартеницата

Мнениеот rabotnata pchela » 04 Мар 2018, 10:15

Тази година сами си направихме мартениците и сме много доволни, всички ги харесаха. Аи ми излезнаха доста по-евтино, отколкото да купя на всички!
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53


Назад към Празници и традиции

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron