Кукеровден в Ивайловград

Бизнес, политика, шоубизнес, забава или всичко от света около нас.....по дати

Кукеровден в Ивайловград

Мнениеот FramarModRosi » 08 Мар 2013, 10:57

Кукеровден e eдин от най - атрактивните празници в Ивайловград, които се отбелязва всяка настъпваща пролет, на Сирни заговезни. Тази година празникът, които събира мало и голямо ще бъде отбелязан в неделя, 17 март…По традиция тогава ще се съберат много хора от града и близките села.
Кукерите са с разнообразни маски, обличат се като мечка, стражар, щъркел, дявол и др. Най-главният персонаж сред групата обаче е "беят" - водачът на кукерите. Рано сутринта всички се събират пред неговия дом и оттам започва шествието.
По традиция обиколката стартира от къщата на най-първия човек в квартала - кварталния отговорник. "Булката" и "младоженецът" първи пристигат в двора, за да известят за идването на "бея" и кукерите. Стопанката на дома подава тепсия, на която има купа с жито, варени яйца, халва, локум и др. Стопанинът пък черпи гостите с вино и ракия. "Беят" взема купичката с житото, започва да "сее" за плодородна година…
FramarModRosi
 
Мнения: 321
Регистриран на: 12 Дек 2012, 15:27

Re: Кукеровден в Ивайловград

Мнениеот Лош Холестерол 007 » 23 Авг 2019, 12:05

Туй наистина е много яко! Бях там на гости по време на празника. Да ви кажа, ивайловградчани са големи веселяци и знаят как да празнуват. Догодина пак съм там!
Аватар
Лош Холестерол 007
 
Мнения: 394
Регистриран на: 20 Авг 2019, 15:48

Re: Кукеровден в Ивайловград

Мнениеот Цвети Цветкова » 18 Дек 2019, 16:48

Лош Холестерол 007 написа:Туй наистина е много яко! Бях там на гости по време на празника. Да ви кажа, ивайловградчани са големи веселяци и знаят как да празнуват. Догодина пак съм там!


В Ивайловград не съм гледала кукерите. Само в Перник и Ямбол. Догодина, живот и здраве, може и да ги видя. :wink:
Цвети Цветкова
 
Мнения: 166
Регистриран на: 16 Сеп 2019, 11:23

Re: Кукеровден в Ивайловград

Мнениеот Тонина90 » 20 Дек 2019, 15:54

Провежда ли се още този Кукеровден? Тепърва чувам за първи път за нещо подобно.
Тонина90
 
Мнения: 45
Регистриран на: 16 Сеп 2019, 11:42


Назад към Медиен календар

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта