Как да се справим със следродилната депресия?

Искамe бебе - бременност, моментът на раждането, майчинство, проблемно забременяване и ин витро, осиновяване и приемна грижа

Re: Как да се справим със следродилната депресия?

Мнениеот fawla » 10 Яну 2018, 12:58

Защо толкова много жени страдат от следродилна депресия? Много е странно това, че толкова много има с ралзични симптоми, а уж раждаме, чак когато сме подготвени и силно искаме промяната.. :roll:
Аватар
fawla
 
Мнения: 1035
Регистриран на: 15 Апр 2015, 10:48

Re: Как да се справим със следродилната депресия?

Мнениеот Kayra » 31 Яну 2018, 19:10

Периода на бременността и раждането е много деликатен. От една страна сме във вихъра на хормонална буря от друга страна са очакванията на обществото в широк смисъл. Изобщо върху нас жените се упражнява непрекъснат натиск нещо да правим по нечии правила, а често пъти тези правила нямат нищо общо с нормалната физиология и потребностите ни като майки.
На първо място това е очакването да се задомим и да имаме деца. Това само по себе си е страхотно и да си призная и аз имам такива очаквания към всичките си приятелки, които все още не са се ориентирали в тази посока. Защото е хубаво и даващо смисъл и все пак осъзнавам, че майчинството може да не е за всяка жена
След това тъкмо сме решили да имаме деца, започва натиска за това, колко възможно най-рано след раждането ще сме си пак като преди - кога ще започнем да излизаме по безгрижни кафета с приятели, да ходим на дискотека и подобни, без изобщо да се отчита факта, че вече нищо не е както преди - всичко се е променило, телата ни са се променили и повечето от нас имат нуждата да бъдат със бебетата и децата си, което не значи липса на социалност, просто различна социална среда.
След това идват драмите с храненето на бебето/детето.
След това с лекуването и изобщо всеки се счита компетентен да дава акъл на майката как да си гледа децата.
И като прибавим към горното и масовата липса на опит за отглеждане на бебе, е съвсем в реда на нещата след раждането да сме в особено емоционално състояние. Факт е, че сме загубили много заради индустриализирания ни начин на живот - живеем сами, без по-възрастни роднини, нямаме по много братя и сестри и следователно рядко виждаме в ранното си детство, какво се прави с бебе, в у-ще пък изобщо не се и споменава за родителски умения...даже в часовете по биология не се споменава, че жената може да прави мляко!
Със сигурност може да има още много други валидни причини и със сигурност особеното емоционално състояние след раждане не е просто някакъв каприз.
Важно е обаче да си различава следродилната тъга и следродилната депресия. Това са две различни състояния. Следродилна тъга преживяваме почти всички - това са всички емоции около и след раждането - някои плачат, други се смеят, трети се сърдят и карат с хората около тях. Това е нормално, период на свикване с новата роля и с отговорността за едно бебе.
Следродилната депресия е вече заболяване и в категорията на психиатричните заболявания. Такова състояние се характеризира с невъзможност да се спи - искаш да заспиш, няма причина да не спиш, но не можеш да се отпуснеш и да го направиш. Счита се, че ако на човек му отнема повече от 20 минути за да заспи, значи отключва проблем и е добре да потърси решение. Депресията е още характерна с това, че майката може да се чувства отчуждена от бебето си, да не иска контакт с него, както и с други хора, да си мисли, да има постоянни мисли, че нещо не е наред с бебето или нея самата. В тежка фаза може да има мисли за самонараняване или нараняване на детето си или обратното да се страхува, че ще нарани детето си...
И тук е много важно да се отбележи, че ако състоянието на майката не е много тежко(опасно за нея и бебето) не би трябвало тя да бъде отделяна от детето си, а още по-малко да се настоява да не кърми(в случай че кърменето е започнало и няма проблеми с него) Има много доказателства за това че именно кърменето помага на тези жени да превъзмогнат депресията. В тази статия има доста полезна информация за следродилната депресия Кърменето не е само мляко – науката го потвърждава Ако се налага лечение, то има и такива лекарства, които са съвместими с кърменето. Именно по време на кърмене майката се свързва с детето, детето с майката, нещо което е дефицит при хора с депресия и за това по възможност тази връзка трябва да бъде запазена. Дори и жената да не кърми е много важно да се работи именно в посока на създаване на различни начини на свързване между майката и бебето.

За съжаление лекарите не винаги разпознават депресията и тогава ние майките и нашите близки се лутаме насам-натам по и-нет... А решения има. Психотерапията на пример може да е едно чудесно начало. Само психолог не би могъл да ви бъде изцяло полезен - той може да ви консултира, но не и да провежда терапия. Психиатърът е лекар с медицинско образование. В случай че психотерапията не помага, то психотарапевтът ще ви насочи за консултация и медикаментозно лечение към психиатър
Аватар
Kayra
 
Мнения: 14
Регистриран на: 20 Юни 2017, 16:54

Re: Как да се справим със следродилната депресия?

Мнениеот kalinka-kuku » 22 Мар 2018, 15:02

Имам приятелка, която 100% страда от следродилна депресия. Мъжът й я прати в друг град и живеят в някакво село до града. Роди ноември месец и досега е излизала не повече от 3-4 пъти с количката и бебето, стои сама по цял ден, дори не използва интернет. Чувам я понякога по телефона и това е, но тя дори не иска да говорим.
Как мога да й помогна?
Аватар
kalinka-kuku
 
Мнения: 1189
Регистриран на: 20 Мар 2015, 15:25

Re: Как да се справим със следродилната депресия?

Мнениеот Валерия М » 08 Мар 2019, 11:18

Това е много неприятен период и се случва на почти всяка жена.
Справяш се с помощта на половинката, на близките хора, като излизаш на разходки и поддържаш социални контакти. Иначе става тегаво и наистина човек може да потъне :roll:
Валерия М
 
Мнения: 79
Регистриран на: 07 Дек 2018, 10:13

Re: Как да се справим със следродилната депресия?

Мнениеот Yarost » 08 Мар 2019, 16:53

Адски неприятен период. Понякога се налага и грижата и съветът на професионалист. Роднините не винаги могат да помогнат.
Yarost
 
Мнения: 1079
Регистриран на: 03 Фев 2015, 11:12

Re: Как да се справим със следродилната депресия?

Мнениеот Innerlane » 08 Мар 2019, 21:25

Много зависи и какво ще бъде детето и как ще се осъществи връзката между него и майката. Аз имах радостта да ми се "падне" безкрайно спокойно и щастливо бебе, така че ми беше лесно. Не съм имала и помен от следродилна депресия, въпреки че родих секцио, не кърмих и нямаше кой да ми помага, а таткото не е точно най-внимателният и съпричастен мъж. В първите месеци след раждането и честях за кандидатстудентски изпити. На единадесетия се върнах обратно на работа и започнах университета (редовно), детето отиде на ясла. Бях супер заета, практически нямах време за мрачни мисли след като всяка секунда от деня ми беше разпределена.
Innerlane
 
Мнения: 123
Регистриран на: 04 Апр 2016, 15:41

Предишна

Назад към Бременност, раждане и майчинство

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron