Д-р Емилиян Борисов – стоматология и дентална медицина

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Re: Д-р Емилиян Борисов – стоматология и дентална медицина

Мнениеот Dr Emilian Borisov » 10 Окт 2013, 10:14

denyo написа:Една молба за разчитане на снимка. Десния зъб е мъдрец с лекарство, левия до него е с пломба. Според вас налага ли се умъртвяване на някой от тези зъби? Питам, понеже стоматолога при който бях се колебае. А и не мога да определя от кой зъб идва болката. Благодаря.
>>СНИМКАТА<<

Здравейте,трудно е да се определи само по снимка по важна е симптоматиката. До колкото се вижда седмия зъб е с доста дълбок кариес и може би да е засегнато пулпното рогче ,а на мъдреца кариеса не е толкова дълбок,но колегата нека изследва кой от двата зъба ще е по чуствителен на студено(ако става дума за серозен пулпит) и също така и на почукване,така най-точно ще се определи кой е зъба.
Аватар
Dr Emilian Borisov
 
Мнения: 14
Регистриран на: 01 Апр 2013, 12:22

Re: Д-р Емилиян Борисов – стоматология и дентална медицина

Мнениеот Galen » 16 Дек 2013, 18:37

Здравейте. Откриха ми пулпит, ходих - извадиха нерва, проблема че всички зъби продължават да ме болят по същия начин макар и може би не толкова силно.Почетох малко по темата, като причинители се посочват все външни фактори - каритес, травма и пр. А възможно ли е пулпит да се развие от проблем с нерва, т.е. болен нерв да развали зъба? Може би имам някакъв проблем с нервите, възможно ли е така да разрушат всичките ми зъби?
Galen
 
Мнения: 15
Регистриран на: 17 Окт 2013, 11:37

Re: Д-р Емилиян Борисов – стоматология и дентална медицина

Мнениеот Dr Emilian Borisov » 19 Дек 2013, 11:44

Galen написа:Здравейте. Откриха ми пулпит, ходих - извадиха нерва, проблема че всички зъби продължават да ме болят по същия начин макар и може би не толкова силно.Почетох малко по темата, като причинители се посочват все външни фактори - каритес, травма и пр. А възможно ли е пулпит да се развие от проблем с нерва, т.е. болен нерв да развали зъба? Може би имам някакъв проблем с нервите, възможно ли е така да разрушат всичките ми зъби?

Здравейте,извинявам се за късния отговор, възможно е ако имате синузит да ви болят всчики горни зъби,а ако има проблем с нерва (невралгия) тогава също може да имате стрялкаща болка която да се провокира от докосване по лицето. Можете ли да опишете по подробно каква е точно болката как се разпростира и кога се появява?
Аватар
Dr Emilian Borisov
 
Мнения: 14
Регистриран на: 01 Апр 2013, 12:22

Re: Д-р Емилиян Борисов – стоматология и дентална медицина

Мнениеот Galen » 26 Дек 2013, 14:06

Здравейте. Мисля че нямам синузит, носът ми се запушва вечер в легнало положение, като стана сутрин се оправя и през деня като цяло дишам спокойно, това ще да е някакъв вид алергия но това е друга тема. А и болката е и в долните зъби, така че няма да е синузит причината. За невралгия е по-вероятно може би, само че не е стряскаща болка, всъщност при допир даже малко се облекчава (като си натисна с ръка бузата). Болката е най-разнообразна - някои дни е бивала тъпа, по-скоро като дискомфорт, като усещането когато човек носи брекети. Понякога остра пронизваща - при ядене и жабурене с хладна вода, също и без дразнител - постоянна силна болка с часове, може би по цял ден. Обикновено е да стихвала сама. Разпростира се по 2-3 съседни зъба или по цял ред (всички долни отдясно или всички долни и горни отляво). Появи се за пръв път преди две години и половина и тогава направих 2 прегледа при зъболекар в рамките на 2 месеца и двамата казаха че видимо нямало нищо. Тогава за няколко дни си отшумя сама без да ми изписват нищо. Впоследствие през тези две години на няколко пъти се е появявала и е отшумявала от само себе си. Преди година ходих на зъболекар за проблем с кървящ венец, тогава предполагам е огледал и зъбите и пак нищо по тях не забеляза. Последния път (преди около месец) болката се задържа по-дълго и започна неприятна миризма и вкус в устата ми при хранене - отидох отново на преглед и ми откриха пулпит. Направихме поразения зъб - предпоследния горе вдясно (извади нерва и направи дълбока пломба). След няколко дни обаче отново ми се появи болка - в долните отляво. Вкъщи имаме една торба лечебна кал от Сапарева баня, правихме компреси и болката отшумя, но... се премести в зъбите отляво (горни и долни)! Та вече и аз не знам какво е това нещо. :cry:
Galen
 
Мнения: 15
Регистриран на: 17 Окт 2013, 11:37

Re: Д-р Емилиян Борисов – стоматология и дентална медицина

Мнениеот Dr Emilian Borisov » 30 Дек 2013, 13:59

Galen написа:Здравейте. Мисля че нямам синузит, носът ми се запушва вечер в легнало положение, като стана сутрин се оправя и през деня като цяло дишам спокойно, това ще да е някакъв вид алергия но това е друга тема. А и болката е и в долните зъби, така че няма да е синузит причината. За невралгия е по-вероятно може би, само че не е стряскаща болка, всъщност при допир даже малко се облекчава (като си натисна с ръка бузата). Болката е най-разнообразна - някои дни е бивала тъпа, по-скоро като дискомфорт, като усещането когато човек носи брекети. Понякога остра пронизваща - при ядене и жабурене с хладна вода, също и без дразнител - постоянна силна болка с часове, може би по цял ден. Обикновено е да стихвала сама. Разпростира се по 2-3 съседни зъба или по цял ред (всички долни отдясно или всички долни и горни отляво). Появи се за пръв път преди две години и половина и тогава направих 2 прегледа при зъболекар в рамките на 2 месеца и двамата казаха че видимо нямало нищо. Тогава за няколко дни си отшумя сама без да ми изписват нищо. Впоследствие през тези две години на няколко пъти се е появявала и е отшумявала от само себе си. Преди година ходих на зъболекар за проблем с кървящ венец, тогава предполагам е огледал и зъбите и пак нищо по тях не забеляза. Последния път (преди около месец) болката се задържа по-дълго и започна неприятна миризма и вкус в устата ми при хранене - отидох отново на преглед и ми откриха пулпит. Направихме поразения зъб - предпоследния горе вдясно (извади нерва и направи дълбока пломба). След няколко дни обаче отново ми се появи болка - в долните отляво. Вкъщи имаме една торба лечебна кал от Сапарева баня, правихме компреси и болката отшумя, но... се премести в зъбите отляво (горни и долни)! Та вече и аз не знам какво е това нещо. :cry:

Здравейте,от описаното не мога да кажа конкретно точно какъв е проблема,може да има невралгия,но може и да се касае за пулпит,тъй като долен зъб може да боли като горен и обратно когато има пулпит. Аз когато имам подобни случай се стремя да изключа възможността за пулпит правейки изледване и рентгенови снимки ако се налага.
Нужно е колега да ви прегледа обстойно,да се направят снимки за да се изключи пулпит това е което мога да ви посъветвам.
Аватар
Dr Emilian Borisov
 
Мнения: 14
Регистриран на: 01 Апр 2013, 12:22

Re: Д-р Емилиян Борисов – стоматология и дентална медицина

Мнениеот mariya.atanasova » 02 Яну 2014, 15:01

Здравейте,

аз съм на 25 и имам 2 свърхбройни зъби, които се намират на долната челюст под кучешкия(който е все още млечен). Ходих при няколко специалисти и всички ми предлагат различно лечение - да се извади млечния и двама свръхбройни и да се сложи металокерамика на мястото; да се поставят брекети на долната челюст и да издърпват единия свръхброен, а другият и млечният да се извадят.

Какво е вашето мнение по въпроса?

Благодаря!
mariya.atanasova
 
Мнения: 6
Регистриран на: 02 Яну 2014, 14:57

Re: Д-р Емилиян Борисов – стоматология и дентална медицина

Мнениеот Dr Emilian Borisov » 04 Яну 2014, 12:33

mariya.atanasova написа:Здравейте,

аз съм на 25 и имам 2 свърхбройни зъби, които се намират на долната челюст под кучешкия(който е все още млечен). Ходих при няколко специалисти и всички ми предлагат различно лечение - да се извади млечния и двама свръхбройни и да се сложи металокерамика на мястото; да се поставят брекети на долната челюст и да издърпват единия свръхброен, а другият и млечният да се извадят.

Какво е вашето мнение по въпроса?

Благодаря!

Здравейте,и двата варианта са добри като имат както положителни така и отрицателни страни,а именно при керамиката предимството е че ще стане бързо и цялото лечение ще приключи за месец и половина,два (трябва да се изчака да зарасне раната иначе може и по-бързо),но пък недостатъка е че трябва да се пилят зъби,при брекетите има продължително лечение(брекетите се носят с месеци)което е дискомфортно,но пък няма да се пилят зъби. Като цена варианта с керамиката може и да излезе по-евтино. Това е което мога да кажа ,а от тук нататък вие ще си прецините кой от двата варианта ви подхожда.
Аватар
Dr Emilian Borisov
 
Мнения: 14
Регистриран на: 01 Апр 2013, 12:22

Re: Д-р Емилиян Борисов – стоматология и дентална медицина

Мнениеот mihaylov » 27 Май 2014, 16:33

Здравейте д-р Борисов! Ще помогне ли антибиотик при наличие на малък гранулом на един от зъбите?
mihaylov
 
Мнения: 1
Регистриран на: 28 Мар 2014, 17:56

Re: Д-р Емилиян Борисов – стоматология и дентална медицина

Мнениеот Dr Emilian Borisov » 27 Май 2014, 22:05

mihaylov написа:Здравейте д-р Борисов! Ще помогне ли антибиотик при наличие на малък гранулом на един от зъбите?

Здравейте,без да видя снимка е трудно да кажа затова ще говоря по принцип.
Когато става дума за гранулом антибиотика ще е от помощ,но по-важното е да се направи добро кореново лечение. Също така има значение дали гранулома е дуфузен или локализиран,защото ако е локализиран лечението е по несигурно.
Аватар
Dr Emilian Borisov
 
Мнения: 14
Регистриран на: 01 Апр 2013, 12:22

Предишна

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта