Хранителните добавки - какви са те?

Витамини и минерали, диетични и други храни - всичко, което допринася за добрия външен вид и перфектно здраве.

Re: Хранителни добавки - за или против!

Мнениеот choki_moki » 04 Окт 2013, 12:47

Аз съм абсолютно ЗА хранителните добавки! Дори в момента се оглеждам какви да си купя, защото след бременността ми се появиха разширени вени. Ако някой от вас е пил, нека препоръча. Знам, че конския кестен се препоръчва за разширени вени, но дали има такава хранителна добавка :roll: Крайно време е да си обърна по-сериозно внимание, но кърмих дълго време и се притеснявах да пия каквито и да е било хапчета, нищо че са природен продукт.


За разширените вени мога да препоръчам един продукт.
http://www.silabg.com/bg/list?search_wh ... earch_btn=
Това е изцяло натурален екстракт от глог и помага много при разширени вени, също така подпомага сърдечната дейност, регулира кръвното налягане. Има доста благоприятен ефект върху цялото тяло.
Аватар
choki_moki
 
Мнения: 52
Регистриран на: 20 Сеп 2013, 10:23

"ХРАНИТЕЛНИ ДОБАВКИ"

Мнениеот apostoloff » 30 Ное 2014, 06:25

ЗА ПОЛЗАТА ОТ ФАЙДАТА

С настъпването на зимата все по- актуален става въпросът за така наречените “хранителни добавки”. Можем да ги намерим вече не само в аптеките, ами и в по- добрите супермаркети. Под формата на хапчета, прахчета, разтвори и т. н.

Какво трябва да разбираме обаче под това разтегливо, обтекаемо наименование?... Защото на пазара има добавки, които съдържат всички необходими за тялото витамини и минерали, но има и “препарати” като елексирите на сладкодумния шмекер инж. Хлебаров. За титана на българската фармакология д- р Тошков пък съвсем да не говорим…

На това място малко история. След Втората световна война някои фармакологични компании откриват тази огромна пазарна ниша и започват да я запълват настървено и енергично. Хвърлят се огромни суми за реклама и в крайна сметка хората започват за вярват, че фармацията е изобретила едва ли не някакъв вид панацея.

Намират се, впрочем, и доброволци, които започват да приемат редовно новосъздадената продукция. Те били поставени под непрекъснато лекарско наблюдение.
В началото произвеждали предимно витамин С от аскорбинова киселина, но с течение на времето хранителните добавки се обогатили- на пазара се появили последователно витамин Б, витамин Б- комплекс, мултивитамини, витамини с минерали и т. н.

След време се намерили и друг вид доброволци. Спортистите, които много се потят по време на тренировки, започнали да се предпазват от така наречения електролитен дисбаланс чрез редовен прием на хранителни добавки.
На тях хранителните добавки се отразявали много добре, защото те действително губят много витамини и минерали чрез отделящата се пот. Добре се отразяват тези добавки и на бременни жени, болни и възстановяващи се от болести хора.
Но какво станало с доброволците от първите години, ще се запитате вие. По едно време се сетили и за тях. Потърсили ги и установили, че повечето от тях били умрели тихо и мирно. Живите пък не били нито по- здрави, нито по- щастливи от всички останали хора.

Това озадачило фармакологичните фирми и те започнали да ги изследват много обстойно. Крайният резултат от тези изследвания бил смайващ. Установено било, че нашият организъм усвоява само около 20 % от синтетичните витамини; останалото се изхвърля с урината, потта и екскрементите. За сравнение: витамините, постъпили в организма от плодове и зеленчуци, се усвояват много, много по- добре- почти до 75 %.

От тези изследвания става напълно ясно, че хранителните добавки са кажи- речи излишни, ако човек се храни балансирано. Тези изводи обаче не били обнародвани и то по съвсем очевадни причини. Производителите на добавки били “набарали дамара” и гигантската далавера трябвало да продължи.

Има една шега, която ми си иска да цитирам на това място. Зевзеците твърдят, че има нелегална и легална търговия с наркотици. Кой се занимава с нелегалната търговия, е ясно за всички. Легалната търговия с наркотици пък е изцяло в ръцете на фармакологичните фирми. Още повече, че един от основните постулати на китайската медицина гласи: “Хапчетата здраве не дават!”

Смята се, че хранителните добавки предотвратяват не само хранителните дефицити, но и помагат за поддържането на едно “оптимално здраве”. Само дето никой не може да каже, както какво е то туй “оптимално здраве”…
Ще повторя: ако направим правилния, здравословен и балансиран подбор на храни, ако съставим внимателно дневното си меню, ние не се нуждаем от никакви добавки.

Ние не се нуждаем и от по- новия тип добавки, които зареждат тялото с протеини и аминокиселини. Защото ако синтетичните витамини “не помагат, но не вредят”, протеиновите препарати сериозно могат да увредят черния дроб и бъбреците. Не искам дори и да споменавам за хормоналните препарати, защото мой много близък си умря от рак на простатата, провокиран именно от този вид “добавки”. Това не е изолиран случай- много спортисти са починали или са увредили сериозно здравето си с тези препарати. Лошото е това, че в цял свят те са забранени и търговията с тях се преследва като търговията с наркотици, но у нас всеки може да си ги закупи. От всяка една аптека и то без рецепта!

Що се отнася до билковите добавки към храните, аз искам твърдо и ясно да заявя: никой никога нищо сериозно не е излекувал с билки! Няма такъв случай в цялата човешка история! Не си лъжете ума с такива примитивни представи и вярвания! БИЛКИТЕ НЕ ПОМАГАТ И ВРЕДЯТ! Защото приемът на билкови препарати кашира симптомите на заболяването и пречи на лекаря да постави правилна диагноза и да назначи своевременно терапия.

В заключение само това: предназначението на всички добавки е едно- да подобряват общия здравословен статус чрез привнасяне на витамини и минерали към храната ни. Всичко говори за това обаче, че синтетичните витамини не се усвояват пълноценно от организма. По- голямата част от тях направо се изхвърля. Именно поради това хранителните добавки може и да са полезни за спортисти, бременни и болни, но за нормалния здрав човек, който се храни балансирано и пълноценно те са си направо излишни. Това са, казано во кратце, хвърлени на вятъра пари! Помислете със собствените си глави! Задайте си този въпрос: как нашите деди и прадеди са живели по 80- 90 години без тези добавки? Как?...

АПОСТОЛ АПОСТОЛОВ
**************************

Апостол Апостолов

www.SuperAstro.net
apostoloff
 
Мнения: 69
Регистриран на: 09 Сеп 2012, 04:38
Местоположение: София

Re: Хранителни добавки - за или против!

Мнениеот dessiblond » 07 Юни 2016, 16:05

Аз съм за. Това са витамини, аминокиселини, билки, минерали. Така можеш да набавиш на организма си много вещества, които му липсват. Безвредни са, не са като другите вещества, които са забранени като стероиди и подобни.
dessiblond
 
Мнения: 421
Регистриран на: 25 Ное 2013, 14:13

Re: Хранителните добавки - какви са те?

Мнениеот puhcheto » 15 Юли 2016, 14:13

Най-доброто за децата е да приемат възможно най-разнообразната храна и няма да имат нужда от добавки. От такива имат нужда хронично болни деца или на специален режим като болни от диабет или с алергии, деца, които не приемат разнообразна храна.
Аватар
puhcheto
 
Мнения: 237
Регистриран на: 09 Юли 2015, 16:34

Re: Хранителните добавки - какви са те?

Мнениеот medframar » 19 Юли 2016, 11:37

Една от най-известните и пълзотворни хранителни добавки на пазара в момента е боровия прашец. Може да научите повече за него на http://borovprashec.net/
Аватар
medframar
 
Мнения: 5
Регистриран на: 31 Май 2016, 11:31
Местоположение: Стара Загора

Re: Хранителни добавки - за или против!

Мнениеот Dust » 14 Мар 2019, 11:18

Е, не мога да ги отрека, при положение, че има хора, които са алергични към определени храни и няма как по друг начин да си набавят определени вещества. За мен лично са излишни, защото смятам, че се храня що годе разнообразно и нямам здравословни проблеми.
Dust
 
Мнения: 112
Регистриран на: 13 Ное 2018, 12:17

Re: Хранителни добавки - за или против!

Мнениеот Ая123 » 26 Мар 2019, 15:25

Като знам как се храня, нямам нищо против. Просто има групи храни, които недолюбвам и няма друг начин да си доставя нужните вещества, освен с добавки.
Ая123
 
Мнения: 111
Регистриран на: 17 Дек 2018, 11:52

Re: Хранителни добавки - за или против!

Мнениеот gerrito » 27 Мар 2019, 09:32

Хранителните добавки понякога са наистина единствения начин да си набавиш някои необходими вещества, особено при силни алергии към определени групи храни. Аз за щастие нямам подобни алергии, но тренирам активно и често вземам аминокиселини на Optimum Nutrition от тук - има голям избор на хранителни добавки https://sportensklad.bg/hranitelni-dobavki . Иначе съм твърдо против всякакви "добавки" за отслабване, уж на растителна основа от магическа Худия в пустинята Калахари и първо че нямат никакъв ефект, но и могат да бъдат много опасни. Предполагам всички се сещат за кой точно продукт говоря.
gerrito
 
Мнения: 4
Регистриран на: 06 Фев 2014, 20:53

Re: "ХРАНИТЕЛНИ ДОБАВКИ"

Мнениеот Мики Маус » 03 Окт 2019, 09:09

Много добра тема. Браво! А на въпроса: "как нашите деди и прадеди са живели по 80- 90 години без тези добавки?" моят отговор е - ами чиста вода, чист въздух, чиста храна, липса на стрес. Достатъчно ли е? :wink:
Аватар
Мики Маус
 
Мнения: 304
Регистриран на: 23 Авг 2019, 10:49

Re: "ХРАНИТЕЛНИ ДОБАВКИ"

Мнениеот Лош Холестерол 007 » 03 Окт 2019, 12:30

Ако нямаш възможност за здравословно хранене и мултивитамините са решение, макар че съм съгласен за плодовете и зеленчуците. При това в описанието на всички хранителни добавки пише: "Продуктът не е заместител на разнообразното хранене."
Аватар
Лош Холестерол 007
 
Мнения: 394
Регистриран на: 20 Авг 2019, 15:48

ПредишнаСледваща

Назад към Хранителни добавки и биопродукти

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта