ЧУЖДО ТЯЛО В ДИХАТЕЛНИТЕ ПЪТИЩА

ЧУЖДО ТЯЛО В ДИХАТЕЛНИТЕ ПЪТИЩА

Мнениеот Dr Galina Kisyovа » 01 Май 2011, 19:16

Попадането на чуждо тяло в дихателните пътища се наблюдава най-често във възрастта от 1 до 5 години. В 90 % от случаите чуждото тяло е от органичен произход. Може да се аспирират още части от пластмасови играчки, химикалки, копчета; метални предмети- пирончета, игли, копчета, топчета; части от треви, листа, парчета от кости.

Опасности за живота на детето крият множествените чужди тела, голямото чуждо тяло на входа на ларинкса, чуждото тяло в областта на бифуркацията, мигриращите и балотиращите чужди тела (слънчогледови семки, семки от диня,тиква, пъпеш, грах).
Разположението на чуждите тела в дихателните пътища зависи от размера им спрямо диаметъра на дихателните пътища, формата и характера на повърхноста им. Анатомо-физиологичните особености на двата главни бронха обуславят по-честата аспирация в десния главен бронх.

Наличието на чуждо тяло в носа трябва да се подозира при упорит, едностранен ринит, със слузно-гноевидна, понякога и кръвениста секреция с лоша миризма. Малкото дете може да напъха в нослето си пластмасово топче, костилка, фасулено зърно. Детето не казва какво е направило, за да не му се карате. Ако погледнете в нослето му понякога може да видите чуждото тяло. В никакав случаи не се опитвайте да го извадите, за да не го набутате по навътре. Заведете го на лекар специалист (уши-нос-гърло).

Големите чужди тела могат да заседнат още на входа на ларинкса и да причинят асфиксия (задушаване). Налице е “Респираторна драма”- по време на хранене, най-често при смях, плач, говор възниква мъчителен кашличен пристъп, с цианоза и краткотрайна апнея (спиране на дишането).

Чуждо тяло в ларинкса: наблюдава се стридор (чува се характерен шум подобен на този при хъркане) и асфиксия при големи тела, инспираторен задух (при вдишване) вследствие на спазъма на гласните връзки и силен кашличен пристъп, придружен от дисфония и диспнея(затруднено дишане).

Чуждо тяло във фаринкса: острите предмети предизвикват дразнене и болка при гълтане, а по-големите тела попаднали в хипофаринкса водят до мъчително преглъщане.

Чуждо тяло в трахеята и бронхите:

При попадане на чуждо тяло в трахеята е налице упорита, дразнеща, силна, суха кашлица, звук като “плющене на развято знаме”, стридор и инспираторна диспнея.

При кашлица, смях, плач чуждото тяло лесно се премества в трахео-бронхиалните пътища и с въздушният поток се “подхвърля ” към гласните връзки, които мигновено се затварят. Може да се чуе характерното почукване на чуждото тяло в ларинкса и бифуркацията на трахеята. Асфиксия (задушаване), съпроводена от цианоза (синкаво оцветяване на кожата и лигавицата), студена пот и страх върху лицето настъпва при локализация на нивото на бифуркацията или над нея.

При попадане на чуждото тяло в бронхите е възможно наличието на светъл период, след които да се наблюдават рецидивиращи кашлични пристъпи и пневмонии (орехите и фъстъците дразнят лигавицата и водят до възпаление). Но също така са възможни тотална ателектаза (боба и царевица набъбват в бронхите) или хиповентилация на цял бял дроб или лоб, сегмент, дори субсегмент.

Тук може да прочетете информация за някои мануални техники, които може да приложите при спешни ситуации:
в първите минути живота на детето е застрашен и се налага на окажете първа помощ. При асфикция се прави опит да се изтласка чуждото тяло, докато въздухът в дихателните пътища под мястото на запушването все още не се е резорбира. Прилага се похватът на Heimlich:

Децата до 2 годишна възраст се поставят по корем с главата надолу на коленете ви. Направете 3 до 5 силни тласъка с длан върху гърба между скапулите на детето. Ако това не помогне обърнете детето по гръб и извършете описаните тласъци върху гръдната кост.
dete.jpg
dete.jpg (15.11 KiB) Прегледано 38211 пъти
кърмаче.jpg
кърмаче.jpg (18.28 KiB) Прегледано 38211 пъти


Децата на възраст от 2 до 5 години се поставят легнали по гръб на масата. Упражнете натиск в областта на епигастриума и долната част на гръдния кош, в посока нагоре към диафрагмата.

po golqmo dete.png
po golqmo dete.png (15.33 KiB) Прегледано 38211 пъти


Ако детето е по-голямо:то е в право положение, а вие минете зад гърба му и обхванете с дланите и пръстите на двете си ръце епигастриума и долната част на гръдния кош и упражнете внезапен силен натиск. Опитът може да се повтори.

похват на Heimlich.JPG
похват на Heimlich.JPG (11.24 KiB) Прегледано 38167 пъти

Ако детето диша спокойно, макар и затруднено, трябва незабавно да се обадите на спешна помощ, за да се транспортира до болница.

За да не се стига до инциденти с попадане на чуждо тяло в дихателните пътища е необходимо постоянно наблюдение на детето по време на хранене или игра. Децата от 1 до 4 годишна възраст не трябва да консумират ядки- фъстъци, семки, орехи. Децата не трябва да имат лесен достъп до дребни предмети.
Д-р Галина Кисьова
Педиатър, МБАЛ "Тракия"-ЕООД
Консултант за националния здравен портал- Framar.bg
телефони: 0882948468; 0898227819
email: dr.kisyova@abv.bg
Dr Galina Kisyovа
 
Мнения: 747
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:43

Re: ЧУЖДО ТЯЛО В ДИХАТЕЛНИТЕ ПЪТИЩА

Мнениеот Violetta » 01 Май 2011, 20:47

Ех, колко нерви и страх щеше да ми спести това, когато децата бяха малки. Ще си го принтирам, че знаеш ли, може и да затретя... :lol:
Violetta
 
Мнения: 466
Регистриран на: 28 Апр 2011, 22:58

Re: ЧУЖДО ТЯЛО В ДИХАТЕЛНИТЕ ПЪТИЩА

Мнениеот southern_sun » 02 Май 2011, 09:25

Най-добре е да се запази самообладание в такива моменти защото паниката не е добър съветник.
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: ЧУЖДО ТЯЛО В ДИХАТЕЛНИТЕ ПЪТИЩА

Мнениеот Dr Galina Kisyovа » 02 Май 2011, 12:40

southernsun написа:Най-добре е да се запази самообладание в такива моменти защото паниката не е добър съветник.


Важно е всеки родител да предпазва своето дете. Да не се дават ядки на малките деца, да не се оставят дребни предмети на достъпно за тях място, защото малките малчугани са много любопитни. Добре е всеки да се информира как да реагира при възникване на това спешно състояния (аспирация на чуждо тяло), тъй като своевременната намеса е от решаващо значение.
Д-р Галина Кисьова
Педиатър, МБАЛ "Тракия"-ЕООД
Консултант за националния здравен портал- Framar.bg
телефони: 0882948468; 0898227819
email: dr.kisyova@abv.bg
Dr Galina Kisyovа
 
Мнения: 747
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:43

Re: ЧУЖДО ТЯЛО В ДИХАТЕЛНИТЕ ПЪТИЩА

Мнениеот southern_sun » 02 Май 2011, 12:47

Dr Galina Kisyovа написа:
southernsun написа:Най-добре е да се запази самообладание в такива моменти защото паниката не е добър съветник.


Важно е всеки родител да предпазва своето дете. Да не се дават ядки на малките деца, да не се оставят дребни предмети на достъпно за тях място, защото малките малчугани са много любопитни. Добре е всеки да се информира как да реагира при възникване на това спешно състояния (аспирация на чуждо тяло), тъй като своевременната намеса е от решаващо значение.

Като малки сестра ми много обичаше да пъха какво ли не в носа си, така си беше пъхнала царевично зърно. Спомням си реакцията на майка ми когато я изкарахме от банята за да и съобщим, че на сестра ми носа е пълен с царевица. :lol:
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: ЧУЖДО ТЯЛО В ДИХАТЕЛНИТЕ ПЪТИЩА

Мнениеот HealthyBoy » 02 Май 2011, 18:42

southernsun написа:Най-добре е да се запази самообладание в такива моменти защото паниката не е добър съветник.

Напълно съм съгласен, иначе много полезна тема, благодаря за информацията.
HealthyBoy
 
Мнения: 69
Регистриран на: 15 Апр 2011, 14:45

Re: ЧУЖДО ТЯЛО В ДИХАТЕЛНИТЕ ПЪТИЩА

Мнениеот radina » 02 Май 2011, 20:14

Темата е наистина добра и полезна, всеки би трябвало да я прочете за да сме запознати и да действаме когато е необходимо, първата помощ често спасява живот.Благодаря за полезната информация
Глупости правят умните хора. За останалите е ежедневие
Аватар
radina
 
Мнения: 55
Регистриран на: 18 Апр 2011, 18:04

Re: ЧУЖДО ТЯЛО В ДИХАТЕЛНИТЕ ПЪТИЩА

Мнениеот sara » 04 Май 2011, 18:18

Много ми беше полезна тази ваша статия. Скоро ми се наложи да изпадна в подобна ситуация и за радост на близо имаше медицинско лице, но след като прочетох това мисля, че и аз може да се справя :) Благодаря за информацията.
sara
 
Мнения: 15
Регистриран на: 04 Май 2011, 17:57

Re: ЧУЖДО ТЯЛО В ДИХАТЕЛНИТЕ ПЪТИЩА

Мнениеот southern_sun » 05 Май 2011, 10:57

sara написа:Много ми беше полезна тази ваша статия. Скоро ми се наложи да изпадна в подобна ситуация и за радост на близо имаше медицинско лице, но след като прочетох това мисля, че и аз може да се справя :) Благодаря за информацията.

Разкажи по-подробно какво се случи?
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: ЧУЖДО ТЯЛО В ДИХАТЕЛНИТЕ ПЪТИЩА

Мнениеот sara » 09 Май 2011, 10:54

southernsun написа:
sara написа:Много ми беше полезна тази ваша статия. Скоро ми се наложи да изпадна в подобна ситуация и за радост на близо имаше медицинско лице, но след като прочетох това мисля, че и аз може да се справя :) Благодаря за информацията.

Разкажи по-подробно какво се случи?


Бяхме в един ресторант и имаше едно дете-голям сладур, но разбира се не се спираше на едно място тичаше постоянно около масите. В един момент както тичаше и държеше нещо в ръка като се закашля...... :roll: направо беше страшно не можеше да си поеме въздух, нещо беше глътнал....Добре, че на съседната маса имаше една лекарка...тя спаси положението.... :)
sara
 
Мнения: 15
Регистриран на: 04 Май 2011, 17:57

Следваща

Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани със Заболявания уши, нос, гърло (УНГ)

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта