Уртикария и ангиоедем

Долекарска помощ при спешни случаи!!! Ръководства за първа помощ при спешни случаи.

Уртикария и ангиоедем

Мнениеот Dr Violina Todeva » 03 Май 2011, 17:17

Уртикарията се характеризира с образуване на специфични обриви, които са силно сърбящи, бързопреходни, еритемни (червени), бледи, плътни, плоски и надигнати над нивото на кожата с различна форма и размери. Този характерен обрив се нарича уртика. Обикновено обривът ангажира цялото тяло и преминава за няколко часа и по-рядко за няколко дни.

В някои случаи, освен този обрив се развива и/или оток (ангионевротичен) – едем на Quinke. Отока обикновено ангажира очите, устните, гениталиите, ръцете, краката. Отокът се задържа по-дълго време от уртиките и може да причини асиметрия на лицето, а в по-тежките случаи може да се затрудни дишането (при ангиоедем на езика, гърлото, дихателните пътища белите дробове). Това състояние е животозастрашаващо.

В някои случаи при отоци може да се касае за наследствен ангиоедем. Това заболяване се предава в семейството и за да се докаже са необходими специфични изследвания.

Според протичането уртикарията се дели на остра (до 6 седмици от появата на обрив) и хронична (повече от 6 седмици от появата на обрив). При хронична уртикария е много по-трудно да се установи причината за възникване.


Какво може да предизвика уртикария и ангиоедем?

Причините за възникване на уртикария са много и най-различни. Могат да бъдат, както алергични така и неалергични:

1. Лекарства – антибиотици (пеницилин), аспирин, нестероидни противовъзпалителни лекарства, аналгин, локални анестетици, рентгеново контрастни вещества, лекарства за високо кръвно налягане (ACE инхибитори), ваксини и др.

2. Бактерии, вируси, чревни паразити, кандида - инфекциозна мононуклеоза, инфекциозни огнища (от зъбен произход), хеликобактер пилори (причинител на язва) и др.

3. Насекоми – пчели, оси, паяци, скорпиони и др.

4. Храни и напитки – орехи, яйца, риба, шоколад, домати, соя, брашно, мляко, морски храни, тоник, консерванти и др.

5. Химични вещества – най-вече козметични продукти – бои за коса, парфюми и др.

6. Физични фактори – механични въздействия, студ, светлина, топлина, вибрации, изпотяване и др. В тези случаи обривът обикновено се появява на местата на въздействие и отшумява до един час.

7. Инхалаторни алергени – полени, прах, перушина и др.

8. При различни заболявания – автоимунни, хормонални, хронично протичащи заболявания, тумори и др.

9. Идиопатична – не може да се установи причина.


Как се поставя диагноза уртикария или ангиоедем?

Диагнозата се поставя много лесно, но е по-трудно да се идентифицира причината за уртикария или ангиоедем. В някои случаи се налага да се направят разширени изследвания, за да се определи причината. Могат да се направят и алергологични тестове.


Какво е лечението за уртикария и ангиоедем?

Най-важно е да се открие причината за уртикария или ангиоедем. Това за съжаление невинаги е възможно.

В случаите, в които е възможно причината да е от храна се прилага очистително средство.

Най-често се предписват антихистамини. Възможно е да се наложи да се приемат по-дълго време, за да се избегне повторна поява на обриви и оток.

В някои случаи, особено при оток или затруднение в дишането се налага използване и на системни кортикостероиди.


Как да се справите с уртикарията и ангиоедема?

Докато потърсите специализирана лекарска помощ може да правите следните неща:

1. Избягвайте да се миете с гореща вода;

2. Използвате нежни измивни препарати;

3. Може да прилагате студени компреси на засегнатите места;

4. Стойте в по-хладни помещения;

5. Носете свободни дрехи.


Кога да се обадите задължително на лекар?

В случаите, в които уртикарията се съпътства с някое от следните оплаквания или състояния задължително потърсете лекар:

1. Oток на езика, устните или лицето;

2. Затруднено дишане;

3. Стягане в гърдите;

4. Хрипове;

5. Замаяност.
д-р Виолина Тодева
Специалист Дерматология, Венерология и Естетична Дерматология
www.todeva.com
violina@todeva.com
+ 359 88 7 851 865
Аватар
Dr Violina Todeva
Модератор
 
Мнения: 3295
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:41

Re: Уртикария и ангиоедем

Мнениеот zwezda » 07 Май 2011, 19:45

Бих желала първо да ви поздравя за тази рубрика!
Скоро се беше случил такъв инцидент на брат ми и това много ни изплаши. Чувствахме се безпомощни, а и не ни беше обяснено добре за какво става въпрос. Тогава не стана ясно и каква е била причината за уртикарията (а от прочетеното ми стана ясно, че е имал и ангиоедем). За да не се повтори инцидента препоръчвата ли да направи алергологичен тест?
zwezda
 
Мнения: 52
Регистриран на: 31 Мар 2011, 22:15

Re: Уртикария и ангиоедем

Мнениеот Dr Violina Todeva » 08 Май 2011, 11:47

zwezda написа:Бих желала първо да ви поздравя за тази рубрика!
Скоро се беше случил такъв инцидент на брат ми и това много ни изплаши. Чувствахме се безпомощни, а и не ни беше обяснено добре за какво става въпрос. Тогава не стана ясно и каква е била причината за уртикарията (а от прочетеното ми стана ясно, че е имал и ангиоедем). За да не се повтори инцидента препоръчвата ли да направи алергологичен тест?

Здравейте!

Провеждането на алергологично тестуване може да помогне само в някой от случаите. Например при съмнение за уртикария от храни - тогава се прави prick test или някои химически вещества - използва се patch test.

Най-доброто, което може да направи пациент с уртикария е да посети лекар, защото кожните лекари са най-добре запознати с възможните причини за възникване на заболяването. Ще разпитат подробно за инцидента и възможната причина, а също така ще назначат и необходимите изследвания.
д-р Виолина Тодева
Специалист Дерматология, Венерология и Естетична Дерматология
www.todeva.com
violina@todeva.com
+ 359 88 7 851 865
Аватар
Dr Violina Todeva
Модератор
 
Мнения: 3295
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:41

Re: Уртикария и ангиоедем

Мнениеот zwezda » 10 Май 2011, 15:23

От 3-4год при излагане на слънце ми се появява обрив. Вземам антиалергични медикаменти и той отшумява. Предполагам, че това не е признак на изгаряне, а на алергия, нали? Какво трябва да направя за да не ми се случи пак, т.като много обичам да ходя на море?
zwezda
 
Мнения: 52
Регистриран на: 31 Мар 2011, 22:15

Re: Уртикария и ангиоедем

Мнениеот Dr Violina Todeva » 10 Май 2011, 17:54

zwezda написа:От 3-4год при излагане на слънце ми се появява обрив. Вземам антиалергични медикаменти и той отшумява. Предполагам, че това не е признак на изгаряне, а на алергия, нали? Какво трябва да направя за да не ми се случи пак, т.като много обичам да ходя на море?

Здравейте!
Въпросът, който задавате е много подходящ предвид това, че е често срещан проблем особено като се има предвид и предстоящия сезон. Проблема, който имате се нарича слънчева алергия. Съвсем скоро ще публикуваме подробна информация, с която се надяваме да Ви бъдем полезни.
д-р Виолина Тодева
Специалист Дерматология, Венерология и Естетична Дерматология
www.todeva.com
violina@todeva.com
+ 359 88 7 851 865
Аватар
Dr Violina Todeva
Модератор
 
Мнения: 3295
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:41

Re: Уртикария и ангиоедем

Мнениеот depest123 » 04 Юли 2011, 12:01

Здравейте! Синът ми е на 11 години. Вече за 4-ти път се налага да бием Орбазон, след посещение на бърза помощ. Отокът е предимно на очите и устните. А единият път на цялото лице. След това приема Зодак. Като спре да приема Зодак, около 10-тина дни и пак се подува. Не мога точно да разбера от какво е. Единият път го свързах с шоколад, друг път с кайма, с липата, с прах от жито. Но не съм убедена. Как да постъпим? На какъв лекар да го заведем. Да кажа също, че упорито навлиза в пубертета и много често едната му гърда се втърдява. Не знам това дали указва влияние. Хомеопатията му повлиява добре, но не знам до колко мога да разчитам на нея.
depest123
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Юли 2011, 11:53

Re: Уртикария и ангиоедем

Мнениеот Margo » 04 Юли 2011, 15:55

depest123 написа:Здравейте! Синът ми е на 11 години. Вече за 4-ти път се налага да бием Орбазон, след посещение на бърза помощ. Отокът е предимно на очите и устните. А единият път на цялото лице. След това приема Зодак. Като спре да приема Зодак, около 10-тина дни и пак се подува. Не мога точно да разбера от какво е. Единият път го свързах с шоколад, друг път с кайма, с липата, с прах от жито. Но не съм убедена. Как да постъпим? На какъв лекар да го заведем. Да кажа също, че упорито навлиза в пубертета и много често едната му гърда се втърдява. Не знам това дали указва влияние. Хомеопатията му повлиява добре, но не знам до колко мога да разчитам на нея.

И моята дъщеря се изриваше постоянно като беше малка, първо аз също си мислех, че е от шоколад, кроасани, кренвирши и какво ли още не. Давах и таблетки Калцио фосфо Ц и Ципротол. Пие си детето лекарствата и се изрива, като порасна всичко си дойде на мястото.
Margo
 
Мнения: 691
Регистриран на: 08 Апр 2011, 20:46

Re: Уртикария и ангиоедем

Мнениеот depest123 » 04 Юли 2011, 16:09

Какво значи порастна, за каква възраст говорим. При нас не е обрив, а оток. Обривите минаха преди 4 години. Страх ме е да не направи някъкъв пристъп, да се задуши.
depest123
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Юли 2011, 11:53

Re: Уртикария и ангиоедем

Мнениеот Margo » 04 Юли 2011, 17:07

depest123 написа:Какво значи порастна, за каква възраст говорим. При нас не е обрив, а оток. Обривите минаха преди 4 години. Страх ме е да не направи някъкъв пристъп, да се задуши.

Е сега е на 15, говорим за преди поне 10 години. Но във вашият случай по-добре тествайте детето, при вас случаят е по-тежък.
Margo
 
Мнения: 691
Регистриран на: 08 Апр 2011, 20:46

Re: Уртикария и ангиоедем

Мнениеот Dr Violina Todeva » 04 Юли 2011, 18:01

depest123 написа:Здравейте! Синът ми е на 11 години. Вече за 4-ти път се налага да бием Орбазон, след посещение на бърза помощ. Отокът е предимно на очите и устните. А единият път на цялото лице. След това приема Зодак. Като спре да приема Зодак, около 10-тина дни и пак се подува. Не мога точно да разбера от какво е. Единият път го свързах с шоколад, друг път с кайма, с липата, с прах от жито. Но не съм убедена. Как да постъпим? На какъв лекар да го заведем. Да кажа също, че упорито навлиза в пубертета и много често едната му гърда се втърдява. Не знам това дали указва влияние. Хомеопатията му повлиява добре, но не знам до колко мога да разчитам на нея.

Здравейте!

Съветвам Ви да потърсите специалист по кожни болести. Необходимо е да се направят изследвания, за да се установи на какво се дължи уртикарията. Също така е добре да се уточни на какво се дължи и проблема с млечната жлеза. Би могло да се направят и алергологични тестове, но е необходимо детето да не приема противоалергични лекарства.
д-р Виолина Тодева
Специалист Дерматология, Венерология и Естетична Дерматология
www.todeva.com
violina@todeva.com
+ 359 88 7 851 865
Аватар
Dr Violina Todeva
Модератор
 
Мнения: 3295
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:41

Следваща

Назад към Първа помощ

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта