Ухапване от кърлеж

Долекарска помощ при спешни случаи!!! Ръководства за първа помощ при спешни случаи.

Re: Ухапване от кърлеж

Мнениеот HealthyBoy » 30 Май 2011, 12:04

Аз искам да попитам кои са най-често обитаваните от кърлежи места за да се внимава повече при посещаването им.
HealthyBoy
 
Мнения: 69
Регистриран на: 15 Апр 2011, 14:45

Re: Ухапване от кърлеж

Мнениеот Dr Violina Todeva » 30 Май 2011, 18:58

HealthyBoy написа:Аз искам да попитам кои са най-често обитаваните от кърлежи места за да се внимава повече при посещаването им.

Здравейте!

По принцип кърлежите обитават тревистите местности. Самото ухапване от кърлеж не е толкова опасно, колкото риска от предаване на инфекция. В България най-честите инфекции пренасяни с кърлежи са бабезиоза, лаймска болест, борелиоза, туларемия, ку-треска, петнисти трески, кримска хеморагична треска, кърлежов енцефалит. В някои области на България риска от тези инфекции е по-голям, защото са ендемични - там могат да се открият, както причинителя на инфекцията, така и подходящия преносител - кърлежа. Такива области са Кърджали, Хасково, Ямбол, Сливен, Стара Загора, Бургас, Шумен, Варна.

Естествено човек не може да се лиши от посещенията сред природата, за това е важно да се следват инструкциите за предпазване от ухапване, а ако все пак такова се случи да се извади правилно и на време кърлежа, както и да се следи за реакция на организма.
д-р Виолина Тодева
Специалист Дерматология, Венерология и Естетична Дерматология
www.todeva.com
violina@todeva.com
+ 359 88 7 851 865
Аватар
Dr Violina Todeva
Модератор
 
Мнения: 3295
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:41

Re: Ухапване от кърлеж

Мнениеот tazmaniq » 24 Юни 2011, 23:23

Изображение
Аватар
tazmaniq
 
Мнения: 61
Регистриран на: 12 Юни 2011, 11:58

Re: Ухапване от кърлеж

Мнениеот pnk » 23 Окт 2011, 15:39

Само веднъж ми се е случвало и веднага отидох на лекар, джи пи-то не беше на смяна, по телефона ме препрати на хирург. След манипулацията по ваденето на гадинката, ми би инжекция против Тетанус...
pnk
 
Мнения: 13
Регистриран на: 23 Окт 2011, 12:54

Re: Ухапване от кърлеж

Мнениеот valiart » 29 Окт 2011, 19:37

От всичко казано разбирам, че видим ли забит кърлеж някъде по нас, незабавно да се обърнем към лекар. Никога не съм изпадала в такава ситуация, но винаги съм нащрек, когато съм някъде из природата. Много обичам да си ходя на пикник и винаги съм изпитвала притеснението да не ми се залепи кърлеж. Знам някои домашни методи: този с олиото и с въртене да се изкара, не с дърпане. Но вече знам - Веднага на лекар!
Аватар
valiart
 
Мнения: 1138
Регистриран на: 18 Окт 2011, 12:24

Re: Ухапване от кърлеж

Мнениеот iskra_dim » 17 Ное 2011, 10:42

Здравейте.Аз съм била ухапвана от кърлеж,но това което трябва да се направи е то да бъде изваден от доктор,а не всеки да прави опити за това или пък да говори за различни неща ,при слагането на които той сам да излезе.
Аватар
iskra_dim
 
Мнения: 36
Регистриран на: 12 Юли 2011, 17:11

Re: Ухапване от кърлеж

Мнениеот Forman » 17 Ное 2011, 11:07

Аз също обичам разходките сред природата, но не се притеснявам от ухапвания от каквито и да е насекоми тъй като нося със себе си репелентни гривни. Открих ги преди повече от година и съм страшно доволен. Една такава гривна ми издържа около месец.
Аватар
Forman
 
Мнения: 199
Регистриран на: 16 Ное 2011, 09:46

Re: Ухапване от кърлеж

Мнениеот ПетърВн » 10 Фев 2012, 16:05

Forman написа:Аз също обичам разходките сред природата, но не се притеснявам от ухапвания от каквито и да е насекоми тъй като нося със себе си репелентни гривни. Открих ги преди повече от година и съм страшно доволен. Една такава гривна ми издържа около месец.



Освен тези гривни, какви други методи съществуват за отблъскването на кърлежи?
"Аз отхвърлям вашата реалност и я замествам с моя собствена" - Адам Савидж
ПетърВн
 
Мнения: 44
Регистриран на: 10 Фев 2012, 09:03

Re: Ухапване от кърлеж

Мнениеот Dr Violina Todeva » 14 Фев 2012, 19:32

ПетърВн написа:
Forman написа:Аз също обичам разходките сред природата, но не се притеснявам от ухапвания от каквито и да е насекоми тъй като нося със себе си репелентни гривни. Открих ги преди повече от година и съм страшно доволен. Една такава гривна ми издържа около месец.



Освен тези гривни, какви други методи съществуват за отблъскването на кърлежи?

Да, могат да се използват и репеленти под формата на спрей, лосион или гел, които се нанасят преди да излизате на места, където има кърлежи - Репелекс против комари и крлежи, Брос спрей против комари и кърлежи, Брос гел против комари и кърлежи.
д-р Виолина Тодева
Специалист Дерматология, Венерология и Естетична Дерматология
www.todeva.com
violina@todeva.com
+ 359 88 7 851 865
Аватар
Dr Violina Todeva
Модератор
 
Мнения: 3295
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:41

Re: Ухапване от кърлеж

Мнениеот palechka » 15 Май 2012, 16:19

Вече изкарваме все повече време навън, защото се затопли, но приберем ли се вкъщи, не пропускам да огледам телцето на дъщеричката си за неканени гости. Колкото и да се опитвам, не мога да я спра и да й обясня, че не трябва да влиза в тревните площи, а и имаме две големи кучета, които също биха могли да пренесат кърлежи вкъщи. Обръщам най-голямо внимание на коремчето, под мишничките, гънчиците на краката и слабините. Да чукна на дърво досега не е имала кърлеж, но открия ли и през ум не ми минава да го махам сама - веднага отиваме на лекар :idea:
palechka
 
Мнения: 67
Регистриран на: 09 Мар 2012, 09:31

ПредишнаСледваща

Назад към Първа помощ

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта