Кръводаряване - да спасим живот

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Re: Кръводаряване - да спасим живот

Мнениеот сиско » 18 Ное 2011, 17:22

бях редовен кръводарител, но сега вече не. Бих дала кръв ако някой ме помоли, защото ще знам че ще помогна на някого, а не да я даря и после в болницата да искат пари от болните, за нещо което е дарено. Съжалявам, но такава е истината
сиско
 
Мнения: 341
Регистриран на: 18 Окт 2011, 16:03

Re: Кръводаряване - да спасим живот

Мнениеот Димка Кънева » 05 Яну 2012, 20:18

Кръводаряването, освен акт на доброволчество и хуманност към другите е и грижа за себе си. След кръводаряване се подобрява общото физическо състояние на човек, а и се подновява кръвта му.
Аз лично съм давала кръв 3 пъти за близките си. По принцип бих се включила в кръводарителска акция, ако ги нямаше неуредиците мужду кръвните центрове. Не кръводарявам доброволно, защото не знам в кой момент би се наложило на близките ми да им се прелива кръв. Кръвната ми група не е рядка, така че пазя възможността си да помогна на близките си, ако се наложи.
Димка Кънева
 
Мнения: 36
Регистриран на: 30 Дек 2011, 22:55
Местоположение: Стара Загора

Re: Кръводаряване - да спасим живот

Мнениеот ivo » 11 Яну 2012, 15:56

Може ли да се ходи на фитнес след даряване на кръв? Ако да колко време трябва да се изчака?
ivo
 
Мнения: 3
Регистриран на: 11 Яну 2012, 12:26

Re: Кръводаряване - да спасим живот

Мнениеот Димка Кънева » 14 Яну 2012, 14:26

ivo написа:Може ли да се ходи на фитнес след даряване на кръв? Ако да колко време трябва да се изчака?

След кръводаряване се полага платен отпуск 2 дни по КТ, когато кръводарявате попълвате декларация и там е упоменато, какво не се препоръчва да правите в тези два дни, едно от нещата е да не шофирате. След изтичането на тези два дни, ако нямате неразположение естествено може да се върнеге към нормалният си ритъм на живот. Ако имате симптоми на неразположиние и отпадналост е добре да потърсите лекарска помощ!
Димка Кънева
 
Мнения: 36
Регистриран на: 30 Дек 2011, 22:55
Местоположение: Стара Загора

Re: Кръводаряване - да спасим живот

Мнениеот Memento » 14 Яну 2012, 19:41

Чувството, че си помогнал на някого въпреки, че не знаеш на кого, е страхотно.
Аватар
Memento
 
Мнения: 700
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:13

Re: Кръводаряване - да спасим живот

Мнениеот angel_k » 15 Яну 2012, 00:21

Дарих кръв съвсем доброволно преди около 3м. в квартала дето бяхме имаше един ден обявено доброволно кръводаряване.
Дадох само аз , от над 50тина работници в района , защо и Аз не знам :?:
И го смятам за съвсем нормално макар да ми се чудеха колегите , че ей така само заради идеята отивам да дам кръв :idea:
Аватар
angel_k
 
Мнения: 10
Регистриран на: 10 Яну 2012, 20:23

Re: Кръводаряване - да спасим живот

Мнениеот Margo » 15 Яну 2012, 16:02

ivo написа:Може ли да се ходи на фитнес след даряване на кръв? Ако да колко време трябва да се изчака?

Като цяло даването на кръв изтощава организма, така, че не мисля, че е удачно да се ходи на фитнес след даряване на кръв. Все пак тренировката може и да се отложи с ден- два примерно!
Margo
 
Мнения: 691
Регистриран на: 08 Апр 2011, 20:46

Re: Кръводаряване - да спасим живот

Мнениеот Memento » 29 Яну 2012, 17:49

Винаги съм се чудил има ли държави в които даването на кръв се заплаща освен, че има кръводаряване?
Аватар
Memento
 
Мнения: 700
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:13

Re: Кръводаряване - да спасим живот

Мнениеот ekaterina_kokushkina » 14 Сеп 2012, 11:41

виждам, че много от вас са отворени към кръводаряването. вчера гледах по новините, че в болниците има сериозен недостиг на кръв. по този повод започва инициатива на министерството на здравеопазването за създаване на временни пунктове за кръводаряване. това е една страхотна инициатива, но за съжаление не мога да се включа, тъй като имам анемия :( който има възможност и желание, може да го направи днес от 13.00 на ул. "Джеймс Баучер" 76.
ekaterina_kokushkina
 
Мнения: 12
Регистриран на: 11 Сеп 2012, 14:10

Re: Кръводаряване - да спасим живот

Мнениеот ninars » 14 Юни 2013, 11:08

А колко е необходимото за възстановяване време? Чувала съм, че трябва да минат поне шест месеца?
ninars
 
Мнения: 345
Регистриран на: 10 Дек 2012, 19:51

ПредишнаСледваща

Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта