Ухапване от пчела и оса

Долекарска помощ при спешни случаи!!! Ръководства за първа помощ при спешни случаи.

Re: Ухапване от пчела и оса

Мнениеот Dr Violina Todeva » 04 Юли 2013, 12:12

ваня75 написа:Здравейте
Моя въпрос е възможно ли е да има алергична реакция ит ухапване на комар?
След ухапване от такъв малко на веждата се появи оток половината чело и окото се затвори,това стана за не повече от 3 ч. Мястото не ме държеше а болеше.
Сложиха ми орбазон
Но,въпреки това отока си беше там цели 3 дни
Казах го с петросян крем и пих 3 дни фортекал
Благодаря предварително

Здравейте, Ваня!

Някои хора реагират много бурно при ухапване от насекоми, включително и комари. Най-вероятно и при Вас е така!

С уважение,
д-р Тодева
д-р Виолина Тодева
Специалист Дерматология, Венерология и Естетична Дерматология
www.todeva.com
violina@todeva.com
+ 359 88 7 851 865
Аватар
Dr Violina Todeva
Модератор
 
Мнения: 3295
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:41

Re: Ухапване от пчела и оса

Мнениеот мащерка » 23 Авг 2013, 14:33

Вчера ме ужили оса. Няколко минути след това усетих силно сърцебиене,
болка и тежест в главата, особено в тилната част. Веднага се прибрах в къщи /бях на двора/, легнах и си премерих кръвното налягане, беше 160/90 и пулс 110.И сега почти 24 часа след ужилването е около 135/80. Кр. ми налягане обикновено е 110/70, а пулса около 65.
Първото, което направих още на двора бе да натъркам ужиленото място с кал.Тук ще отворя една скоба, като кажа, че
5-6 дни преди това също ме ужили оса, но не вдигнах кръвно. Появи се постепенно оток със сърбеж и зачервяване, а болката беше много слаба.Тогава прочетох, че е добре да се натрие ужиленото място с кал. За чесъна знаех и го приложих и в двата случая.
Въпросите са ми: Това алергична реакция ли е или се дължи на факта, че осата ме беше ужилила много близко или в самия кръвоносен съд - в основата на китката, където се мери пулса? Направо си ми би една венозна инжекция :lol:
Отокът е от китката до лакътя. Значителна повече от 8-10 сантиметра, което за мен не е нормално.
И ме боли доста. Наложи се да пия аналгин.
Възможно ли е да е инфектирано от натриването с кал?

Моля споделете Вашето мнение. Благодаря Ви предварително.
мащерка
 
Мнения: 3
Регистриран на: 11 Сеп 2012, 19:16

Re: Ухапване от пчела и оса

Мнениеот Dr Violina Todeva » 26 Авг 2013, 16:39

мащерка написа:Вчера ме ужили оса. Няколко минути след това усетих силно сърцебиене,
болка и тежест в главата, особено в тилната част. Веднага се прибрах в къщи /бях на двора/, легнах и си премерих кръвното налягане, беше 160/90 и пулс 110.И сега почти 24 часа след ужилването е около 135/80. Кр. ми налягане обикновено е 110/70, а пулса около 65.
Първото, което направих още на двора бе да натъркам ужиленото място с кал.Тук ще отворя една скоба, като кажа, че
5-6 дни преди това също ме ужили оса, но не вдигнах кръвно. Появи се постепенно оток със сърбеж и зачервяване, а болката беше много слаба.Тогава прочетох, че е добре да се натрие ужиленото място с кал. За чесъна знаех и го приложих и в двата случая.
Въпросите са ми: Това алергична реакция ли е или се дължи на факта, че осата ме беше ужилила много близко или в самия кръвоносен съд - в основата на китката, където се мери пулса? Направо си ми би една венозна инжекция :lol:
Отокът е от китката до лакътя. Значителна повече от 8-10 сантиметра, което за мен не е нормално.
И ме боли доста. Наложи се да пия аналгин.
Възможно ли е да е инфектирано от натриването с кал?

Моля споделете Вашето мнение. Благодаря Ви предварително.

Здравейте!

Възможно е, освен алергичната реакция да е настъпило и вторично инфектиране! Добре е да се консултирате поне с личния си лекар, за да се оцени дали има данни за инфекция, защото ако е така тя трябва да се лекува!

Може да измерите температурата си. Повишеното кръвно налягане и пулс може да се дължат и на предизвикания стрес. Нека личният Ви лекар оцени и тази промяна и евентуално да ви направи кардиограма.

Поздрави,
д-р Тодева
д-р Виолина Тодева
Специалист Дерматология, Венерология и Естетична Дерматология
www.todeva.com
violina@todeva.com
+ 359 88 7 851 865
Аватар
Dr Violina Todeva
Модератор
 
Мнения: 3295
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:41

Re: Ухапване от пчела и оса

Мнениеот мащерка » 27 Авг 2013, 10:36

Благодаря за отговора, д-р Тодева
Няма вторична инфекция, отокът спадна, има само лек сърбеж.
Ще си позволя да дам съвет на тези, които /за съжаление/ ще изпаднат в същата ситуация.
Студените компреси много облекчават.

Успешен и спокоен ден на всички.
мащерка
 
Мнения: 3
Регистриран на: 11 Сеп 2012, 19:16

Re: Ухапване от пчела и оса

Мнениеот Dr Violina Todeva » 27 Авг 2013, 15:07

мащерка написа:Благодаря за отговора, д-р Тодева
Няма вторична инфекция, отокът спадна, има само лек сърбеж.
Ще си позволя да дам съвет на тези, които /за съжаление/ ще изпаднат в същата ситуация.
Студените компреси много облекчават.

Успешен и спокоен ден на всички.

Здравейте!

Радвам се, че няма вторична инфекция. Студените компреси, наистина помагат за облекчаване на оплакванията!

Поздрави,
д-р Тодева
д-р Виолина Тодева
Специалист Дерматология, Венерология и Естетична Дерматология
www.todeva.com
violina@todeva.com
+ 359 88 7 851 865
Аватар
Dr Violina Todeva
Модератор
 
Мнения: 3295
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:41

Re: Ухапване от пчела и оса

Мнениеот MarioGalev » 27 Авг 2016, 11:08

Искам да попитам тъи като вчера ме ужили оса по долната джука на устата и ми се беше подула и джуката и лявата блуза потърках ужиленото място със лед и джуката ми спадна но блузата ми още седи леко надута. Какво да правя??
MarioGalev
 
Мнения: 1
Регистриран на: 27 Авг 2016, 11:01

Re: Ухапване от пчела и оса

Мнениеот Viki Borisova » 29 Мар 2019, 09:59

Ухапването от пчела може да бъде много опасно. Особено, ако човекът е алергичен. Тогава трябва да се отиде на лекар и да се постави инжекция с Урбазон. Ако не е алергичен, и чесънът помага.
Viki Borisova
 
Мнения: 94
Регистриран на: 22 Мар 2019, 11:22

Предишна

Назад към Първа помощ

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта