Ухапване от змия

Долекарска помощ при спешни случаи!!! Ръководства за първа помощ при спешни случаи.

Re: Ухапване от змия

Мнениеот aninka » 08 Май 2012, 12:46

Доколкото знам, ухапването от наша змия не може да бъде смъртоносно :roll: А и съм чела, че не е препоръчително да се прави стегната превръзка над ухапаното място, въпреки, че това е всестранно разпространено.
Хубаво е, ако ходим на излет в планината или на място, за което знаем, че се обитава от змии, да сме подготвени с аптечка, за да реагираме по-бързо, докато ухапания се транспортира до най-близката болница.
aninka
 
Мнения: 100
Регистриран на: 08 Мар 2012, 10:15

Re: Ухапване от змия

Мнениеот palechka » 08 Май 2012, 14:34

aninka написа:Доколкото знам, ухапването от наша змия не може да бъде смъртоносно :roll: А и съм чела, че не е препоръчително да се прави стегната превръзка над ухапаното място, въпреки, че това е всестранно разпространено.
Хубаво е, ако ходим на излет в планината или на място, за което знаем, че се обитава от змии, да сме подготвени с аптечка, за да реагираме по-бързо, докато ухапания се транспортира до най-близката болница.

Много ме изненада с това за превръзката, защото на много места съм чела, че се прави, за да спре разпространението на отровата. Знам, че се прави и при кръвотечение... А защо не се препоръчва стегната превръзка, може ли някой да ми обясни по-подробно, ако е запознат?
Изсмукването на отровата се отрича, особено ако има развалени зъби, защото ухапаното място може да се инфектира, а съм гледала по Анимал Планет, че точно това правят. Много противоречиви твърдения и човек направо може да се обърка и да не знае как да реагира. Сега какво да правя, ако ме ухапе змия - едното или другото?
palechka
 
Мнения: 67
Регистриран на: 09 Мар 2012, 09:31

Re: Ухапване от змия

Мнениеот Dr Galina Kisyovа » 13 Май 2012, 14:29

palechka написа:
aninka написа:Доколкото знам, ухапването от наша змия не може да бъде смъртоносно :roll: А и съм чела, че не е препоръчително да се прави стегната превръзка над ухапаното място, въпреки, че това е всестранно разпространено.
Хубаво е, ако ходим на излет в планината или на място, за което знаем, че се обитава от змии, да сме подготвени с аптечка, за да реагираме по-бързо, докато ухапания се транспортира до най-близката болница.

Много ме изненада с това за превръзката, защото на много места съм чела, че се прави, за да спре разпространението на отровата. Знам, че се прави и при кръвотечение... А защо не се препоръчва стегната превръзка, може ли някой да ми обясни по-подробно, ако е запознат?
Изсмукването на отровата се отрича, особено ако има развалени зъби, защото ухапаното място може да се инфектира, а съм гледала по Анимал Планет, че точно това правят. Много противоречиви твърдения и човек направо може да се обърка и да не знае как да реагира. Сега какво да правя, ако ме ухапе змия - едното или другото?


Не трябва да се пристяга прекалено раната от ухапване от змия. Ако поставите турникет или прекалено стегната превръзка ще намалите достъпа на кислород до тъканта около ухапването и може да се стигне до некроза на мястото. Доказано е, че е по-добре да не се изсмуква раната – има риск от пряко вкарване на отровата в кръвообращението през микроскопични ранички в устната кухина.
Д-р Галина Кисьова
Педиатър, МБАЛ "Тракия"-ЕООД
Консултант за националния здравен портал- Framar.bg
телефони: 0882948468; 0898227819
email: dr.kisyova@abv.bg
Dr Galina Kisyovа
 
Мнения: 747
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:43

Re: Ухапване от змия

Мнениеот anton_i » 04 Юни 2012, 09:54

На места съм чел, че се прави разрез на ухапаното място с дълбочина 1-2 сантиметра? Правилно ли е това или е напълно излишно?
anton_i
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Юни 2012, 09:13

Re: Ухапване от змия

Мнениеот Снежана » 04 Юни 2012, 11:57

anton_i написа:На места съм чел, че се прави разрез на ухапаното място с дълбочина 1-2 сантиметра? Правилно ли е това или е напълно излишно?

И аз съм чувала, че по този начин трябва да се изкара отровата от ухапаното място, но ако подръчните ти инструменти не са почистени и в последствие развиеш някакво възпаление по-добър вариант ли е? В България не мисля, че има толкова отровни змии, че да те ухапе и да умреш на място, но въпреки това си ме е страх.
Снежана
 
Мнения: 153
Регистриран на: 09 Май 2012, 08:58

Re: Ухапване от змия

Мнениеот Dr Galina Kisyovа » 06 Юни 2012, 10:37

anton_i написа:На места съм чел, че се прави разрез на ухапаното място с дълбочина 1-2 сантиметра? Правилно ли е това или е напълно излишно?


Не се препоръчва да се прави разрез на ухапаното място, особено в полеви условия, където инструмента не е стерилен.
Д-р Галина Кисьова
Педиатър, МБАЛ "Тракия"-ЕООД
Консултант за националния здравен портал- Framar.bg
телефони: 0882948468; 0898227819
email: dr.kisyova@abv.bg
Dr Galina Kisyovа
 
Мнения: 747
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:43

Re: Ухапване от змия

Мнениеот the princess » 06 Юни 2012, 10:40

Как да разпознаем коя змия е отровна и коя не? Ако те ухапе неотровна змия какво трябва да направим?
the princess
 
Мнения: 117
Регистриран на: 13 Мар 2012, 10:30

Предишна

Назад към Първа помощ

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта