Чай или кафе предпочитате?

Споделеното удоволствие - двойно удоволствие. Кулинарни постижения. шивашки талант, градинарски тайни и всичко, с което запълвате свободното си време.

Re: Чай или кафе

Мнениеот nikita » 09 Май 2012, 13:22

Кафееееее :D Обожавам го във всичките му форми и видове, и не мога без него. Ако сутринта не пия кафе, започва страшно много да ме боли главата, защото съм с ниско кръвно. Пия по 4 кафета на ден и за мен е истинско удоволствие :D Е, сега се ограничавам защото кърмя и си позволявам само по едно кафенце на ден, но след това ще наваксам :mrgreen: Някои хора са пристрастени към цигарите, а аз съм пристрастена към кафето. Няма нищо по-хубаво от аромата на сутрешно кафе... Пия го на терасата и това е един от най-хубавите моменти от деня ми, който ме зарежда с много енергия. Терасата ми е голяма и с много цветя, имаме ратанови мебели - масичка с два фотьойла... приказка просто.
nikita
 
Мнения: 66
Регистриран на: 30 Мар 2012, 16:46

Re: Чай или кафе

Мнениеот the princess » 06 Юни 2012, 11:23

Аз също съм фен на хубавото кафе, но вижте както открих днес за чая. Това, което най-много ме изненада е, че има различни видове чай в зависимост от настроенията ни през деня.
Заменете кафето с черен чай:

Черният чай е добър заместител на кафето с кофеин, една чаша от него се равнява на една чаша ароматно кафе. Ако се опитвате да откажете кафето, това е наистина добър начин да го направите.

Бял чай за витамини и фибри

Белият чай е с по-малко съдържание на кофеин от черният, но за сметка на това е много добър антиоксидант. Вкусът му е по-възприемчив и не до там натрапчив, в сравнение с вкуса на черния чай. Благодарение на белия чай можете да осигурите нужните вещества за здраве и свеж вид.

Зелен чай срещу депресии

Подобно на всички чайове зеленият също съдържа танин, който стимулира мозъка и действа успокояващо. Зеленият чай също така притежава вещество, което регенирира увредените мозъчни клетки. Освен всичко, зеленият чай има натурален, лек, дори неутрален вкус, който би се понравил на всеки.

За вдъхновение – пийте индийски чай с подправки

Опитвали ли сте индийски чай с подправки? Богатият на вкусове индийски чай, подправен със захар или мед, може да ви вдъхнови за поредната креативна идея в работата и да ви е добър помощник в опитите ви за вземете някакво решение.

Преди настинка - пробвайте с плодов чай

Една чаша лимонов, портокалов или ягодов чай може да излекува както болно гърло, болки в мускулите, хрема, така и обикновена настинка.
Плодовите чайове тонизират и облекчават общите неразположения на тялото и организма.

Пийте мате за вечна дружба

Познавачите на чая твърдят,че матето е чаят на вечната дружба.Въпреки, че съдържа почти всички важни витамини и съставки, не в това се крие тайната му да сближава хората. Всичко се крие в специфичния начин на приготвяне и пиене. Приготвя се в дървени кратунки и се пие със сламки. Хората, които пият от една кратунка, се сприятеляват повече.
the princess
 
Мнения: 117
Регистриран на: 13 Мар 2012, 10:30

Re: Чай или кафе

Мнениеот Georgica » 12 Юли 2012, 15:06

Няма по приятно събуждане от това с аромата на прясно сварено кафе и по този повод искам да споделя една статия която открих в sin.bg
10 любопитни факта за кафето!
1. Кафето съдържа цели 1200 различни компонента само в едно зрънце. Повече от половината обаче се губят при приготвянето на чаша ароматна напитка за старт на деня.
2. Всеки ден хората по цял свят консумират по 400 милиона чаши кафе. Ето защо това е най-популярната напитка, като изключим водата, разбира се.
3. 91% от хората пият кафе със закуската. Понякога самата чаша кафе е тяхната закуска.
4. 79% от хората пият кафето си у дома, а не по заведения.
5. Второто най-популярно място за пиене на кафе, след домът, е работното място.
6. Хората, които обичат да пият кафе, обикновено консумират по 2 чаши дневно от любимата си напитка.
7. В света има над 50 сорта кафе. Най-комерсиалните обаче си остават арабика и робуста.
8. Всъщност светлите зърна кафе съдържат по-голямо количество кофеин от тъмните. Причината да консумираме тъмно кафе обаче е, че то се запазва по-дълго време.
9. Кафето може да бъде полезно. Консумацията му в нормални количества може да намали главоболието, да подобри кръвообращението и дори да пребори астматичните пристъпи.
10. До 2000 г. мъжете са пиели кафе по-често от жените. Това показват интернационални проучвания, направени из цял свят. Днес обаче средно мъжете пият по 1,4 чаши кафе на ден, а дамите 1,9 чаши.
Georgica
 
Мнения: 49
Регистриран на: 11 Юли 2012, 09:44

Re: Чай или кафе

Мнениеот Silvi » 31 Юли 2012, 13:29

Освен за събуждане сутрин кафето помага и за справянето с бръчките.Онази класическа реплика - студено кафе против бръчки се оказа наистина вярна. Полифенолите или онези биологично активни съставки от групата на антиоксидантите са по-мощни от витамин С, Е и каротеноидите. Полифенолите са растителни вещества, които се срещат в определени растения. Кафето е особено богато на тях.Полифенолите водят битка с вирусните инфекции в организма, при усилен спорт или инфекциозен процес. Предпазват от образуването на свободни радикали в организма, които от своя страна носят риск от рак или сърдечно съдови заболявания.Полифенолите помагат на организма да се справи по-лесно с този оксидативен стрес, допълва експертът. Самото стареене е свързано с натрупването на свободни радикали, затова не е пресилено, ако се каже, че кафето помага да съхраним по-дълго младостта - физическата и духовната, благодарение на полифенолите, но и на комбинацията с кофеин и други полезни вещества. Най-много полифеноли има в зеленото кафе, което вече се предлага и на нашия пазар.
Silvi
 
Мнения: 234
Регистриран на: 04 Яну 2012, 16:02

Re: Чай или кафе

Мнениеот Снежана » 17 Авг 2012, 16:27

Още един плюс в полза на кафето: редовната употреба на продукти съдържащи кофеин понижава риска от рак на кожата.
Някъде прочетох, че след направено изследване сред 113 хиляди жени и мъже 22 800 от тях са били с диагноза рак, след като са включили в менюто си шоколад, кока кола и кафе по-рядко стават жертва на онкологични заболявания.Употребата на кафеени продукти предпазва също от Паркинсон, диабет тип 2, но учените предупреждават, че с тези продукти не бива да се злоупотребява за да не се предизвикат сърдечно-съдови проблеми.
Снежана
 
Мнения: 153
Регистриран на: 09 Май 2012, 08:58

Re: Чай или кафе

Мнениеот Silvi » 15 Ное 2012, 15:42

Аз като една заклета почитателка на кафето искам да спомена още една негова положителна черта : кафето ни прави по-щастливи. Оказва се, че консумацията на кофеин ни кара да гледаме по-различен начин на живота. Приема на 2-3 чашки кафе на ден ни кара да намираме по-лесно позитивни думи . Та като стана дума, не е ли време за чаша кафе?
Silvi
 
Мнения: 234
Регистриран на: 04 Яну 2012, 16:02

Re: Чай или кафе

Мнениеот bmomkova » 06 Дек 2012, 14:42

Не мога да си представя сутрин денят ми да започне без ободрителна чаша кафе.
Само ароматът му докато се прави ме събужда и ме зарежда с настроение. Ако е с добра компания, в хубава атмосфера и с приятели, денят ми се струва още по- оптимистичен. Чаят бих оставила за следобедните часове.
bmomkova
 
Мнения: 5
Регистриран на: 06 Дек 2012, 13:46

Re: Чай или кафе

Мнениеот manmut » 12 Дек 2012, 11:04

Сутрин кафенцето е задалжително!После минавам на чайчета.Май и двете ме кефят :D
manmut
 
Мнения: 22
Регистриран на: 07 Дек 2012, 11:41

Re: Чай или кафе

Мнениеот IVRO » 12 Дек 2012, 11:18

Денят ми задължително започва с огромна чаша горещо кафе. Иначе няма как да се събудя.В следобедните часове пък обожавам чаша английски чай с мляко и мед...И двете напитки са ми фаворит ;)
IVRO
 
Мнения: 199
Регистриран на: 12 Дек 2012, 10:42

Re: Чай или кафе

Мнениеот djudjanka » 12 Дек 2012, 11:53

Аз започвам деня си с чаша чай и мед на гладно, а след закуска кафенце. Обичам да опитвам различни видове чай, а кафето го пия с мляко и мед. :P
Аватар
djudjanka
 
Мнения: 340
Регистриран на: 26 Окт 2012, 14:12

ПредишнаСледваща

Назад към Хоби и развлечения

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта