Каква е ролята на Витамин Д в развитието на децата?

Ваксини и имунизационен календар, лекарства и добавки, козметика, симптоми и здравни проблеми, посещение при лекар

Каква е ролята на Витамин Д в развитието на децата?

Мнениеот Margo » 30 Юни 2011, 16:30

Каква е ролята на Витамин Д в развитието на децата и кой е най- ефикасния продукт на пазара?
Margo
 
Мнения: 691
Регистриран на: 08 Апр 2011, 20:46

Re: Витамин Д

Мнениеот bisertaskov » 30 Юни 2011, 23:13

Витамин D играе важна роля за имунната система и регулиране нивата на калция и фосфора.Дефицита на витамин D води до рахит при бебетата.Двете разновидности на витамин D са D2 и D3.Един от задължителните витамини при бебетата е D3,хормон произвеждан от организмът.Увеличава количеството калций, което организмът абсорбира от кръвта и му позволява по лесно да абсорбира повторно калций и фосфор от червата.Витамин D3 действа, като регулатор при усвояването на полезните вещества, играе важна роля за деленето на клетките и отделянето на хормона инсулин от задстомашната жлеза.Недостатъчния прием на витамин D3 може да засегне не само опорно двигателния апарат, но и да доведе до сериозни заболявания.
Бебето трябва да започне приема на витамин D3 от втората седмица и да продължи до навършване на 1 годинка.Дава се в чист вид през устата.Много е важно да се спазва точната дозировка. Вигантол сме ползвали и още ползваме.
Дръж главата си ниско наведена (скромност), очите да гледат високо (амбиция), устата затворена (спокойствие); изгради себе си върху синовно уважение и помагай на другите.
bisertaskov
 
Мнения: 588
Регистриран на: 23 Мар 2011, 10:22

Re: Витамин Д

Мнениеот Bella » 03 Окт 2011, 14:12

От кога трябва да започнем да даваме вит. Д и ако кърмим нужно ли е да се дава допълнително. Не е ли достатъчно витамините, които се съдържат в майчината кърма?
Аватар
Bella
 
Мнения: 233
Регистриран на: 20 Сеп 2011, 15:17

Re: Витамин Д

Мнениеот Dr Galina Kisyovа » 03 Окт 2011, 22:15

Bella написа:От кога трябва да започнем да даваме вит. Д и ако кърмим нужно ли е да се дава допълнително. Не е ли достатъчно витамините, които се съдържат в майчината кърма?


Bella,
в кърмата не се съдържа достатъчно витамин Д, затова за предотвратяване на рахита при кърмачетата е необходимо провеждане на профилактика с витамин Д след 20 ден при доносените бебета и след 10 ден при недоносените бебета и при близнаците. Дневните нужди на доносеното кърмаче са 400 МЕ витамин Д (при недоносените-1000 МЕ витамин Д). За профилактиката на рахита важно значение имат също правилното отглеждане, хранене и извеждане на открито на детето.
Д-р Галина Кисьова
Педиатър, МБАЛ "Тракия"-ЕООД
Консултант за националния здравен портал- Framar.bg
телефони: 0882948468; 0898227819
email: dr.kisyova@abv.bg
Dr Galina Kisyovа
 
Мнения: 747
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:43

Re: Витамин Д

Мнениеот Подкрепа за кърмене » 04 Окт 2011, 14:03

Здравейте Bella,
в кърмата има вит Д, около 0.5-3.4 µg/liter (20-136 IU/liter), количеството е малко, но е във форма която благоприятства усвояването му. Ако майката не е била с дефицит на вит Д, по време на бременност и докато кърми, както и бебето се излага достатъчно на слънчева светлина принципно няма нужда от добавяне на вит Д. За съжаление в 21-ви век в който живеем и при начина ни на живот, често и майката е с дефицит на вит Д, от там и бебето е застрашено, както и излагането на слънчева светлина е ограничено. Затова са и в сила препоръките за профилактика на кърмачетата, които Dr Galina Kisyovа е цитирала .

Повече информация за състава на кърмата и в частност вит Д може да видите тук
По въпроса за излагането на слънчева светлина и препоръчителни количества повече може да прочетете тук, за съжаление линка е на английски.


Мария Масларова, консултант към НАПК
Подкрепа за кърмене
 
Мнения: 10
Регистриран на: 26 Сеп 2011, 15:07

Re: Витамин Д

Мнениеот Dr Galina Kisyovа » 04 Окт 2011, 21:28

В кърмата се съдържа до 25 IU на литър витамин Д (при някой от кърмачките дори и по-малко). Препоръчва се приема на витамин Д при всички бебета, които се кърмят. Това се дължи на факта, че дневните нужди на доносените бебета са 400 IU витамин Д на ден (при недоносените бебета са по-високи), а концентрацията му в кърмата е ниска. За да предпазите детето си от рахит е необходимо редовно да се консултирате с лекар, който да наблюдава вашето дете и при необходимост да корегира дозата на витамин Д.
Д-р Галина Кисьова
Педиатър, МБАЛ "Тракия"-ЕООД
Консултант за националния здравен портал- Framar.bg
телефони: 0882948468; 0898227819
email: dr.kisyova@abv.bg
Dr Galina Kisyovа
 
Мнения: 747
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:43

Re: Витамин Д

Мнениеот qproin » 27 Окт 2011, 14:18

Аз започнах да давам от третата седмица и давах до към 9 месец, но това съвпадна с лятото и лекарката ми каза да го спирам и повече разходки навън. А приема драстично го намалих като тръгна информация из нета за проблемна партида с вигантола.За кърмата не знам колко вит Д има, но май само с разходки и кърмене не е достатъчно, поне в началото.
qproin
 
Мнения: 669
Регистриран на: 18 Юли 2011, 22:21

Re: Витамин Д

Мнениеот Finger » 08 Дек 2011, 16:11

Margo написа:Каква е ролята на Витамин Д в развитието на децата и кой е най- ефикасния продукт на пазара?


Какво всъщност представлява Витамин Д?
Витамин Д е местноразтворим витамин така необходим за изграждането на здрава костна структура при малките деца.
наречен е още като „слънчев витамин”, тъй като се произвежда в кожата, когато тя е изложена на слънчева светлина.
Витамин Д не може да се произвежда от тялото за това е наречен есенциален, ако слънчевата светлина е ограничена, това възпрепятства произвеждането му. Витамин Д участва в процесите на усвояване на калция и поддържането на правилно съотношение калций-фосфор в кръвта. Дефицитът на витамин Д понижава способността на организма да усвоява калция. Без достатъчно калций костите стават слаби и крехки.
Finger
 
Мнения: 138
Регистриран на: 07 Дек 2011, 11:48

Re: Витамин Д

Мнениеот eleonora » 04 Апр 2012, 15:28

Bella написа:От кога трябва да започнем да даваме вит. Д и ако кърмим нужно ли е да се дава допълнително. Не е ли достатъчно витамините, които се съдържат в майчината кърма?

Давала съм витамин Д почти до годинката, въпреки, че не съм спирала да кърмя. Педиатърката ще ти обясни най-точно от кои витамини и по колко капки да даваш. Също така ще ти каже кога да ги спреш. На нас при всяка консултация ни преглеждаше фонтанелката. Някои педиатри не го правят, което много ме учудва...
Като се замисля, в Гърция децата не приемат витамин Д - имам приятелка там и тя никога не е давала на детето си. Вярно, че там е по-слънчево и сигурно има някакво значение, знам ли :roll:
eleonora
 
Мнения: 66
Регистриран на: 28 Мар 2012, 10:04

Витамин D и децата

Мнениеот pasta » 11 Дек 2012, 11:13

Недостиг и причини за него

Витамин D играе важна роля за имунната система и регулира нивата на калций и фосфор в кръвта. Той се образува в кожата при облъчване с ултравиолетова светлина или се приема с храната. Увеличава всмукването на калция и фосфора в червата и намалява елиминирането им през бъбреците. В зеленчуците се съдържа под формата на провитамин D, който под действието на ултравиолетовите лъчи се превръща във витамин D. Дефицитът на витамин D води до намалена абсорбция на калций и фосфор. В резултат от това продължителният дефицит на витамин D има отрицателен ефект върху костната минерализация. Следните симптоми могат да са сигнал за недостиг: обилно изпотяване, раздразнителност, костни деформации, включително изкривяване на долните крайници, костна болка, мускулна слабост. При бебета и деца такъв дефицит се проявява като рахит – състояние, характеризиращо се с костни деформации и изкривявания и забавяне на растежа. Американски учени установили, че недостигът на витамин D може да доведе и до пси­хически отклонения в развитието на децата. Изследвали се деца с различни психически проблеми, като накрая станало ясно, че 72% от тях страдат от дефицит на витамини от групата D. У възрастни такъв недостиг причинява остеомалация (размекване на костите).

Основната причина за дефицит на витамин D в детския организъм е недостатъчното излагане на децата на слънце и недостатъчен прием на витамина с храната, както и нездравословно хранене и начин на живот на майката по време на бременността.
Рахитът

Рахитът се среща най-често в кърмаческата възраст. Недоносените бебета, както и зимните бебета, боледуват по-често. Изкуствено хранените бебета боледуват по-често, за разлика от тези на майчина кърма. В началото от развитието на болестта е трудно да я забележите отчетливо. Към третия месец бебетата започват да се изпотяват при сукане и по време на сън. Те стават неспокойни и с нарушен сън. Постоянен признак на рахита е отслабването на мускулния тонус и свързващия апарат на ставите. Поникването на зъбите закъснява, те често са деформирани и лесно се развалят. Съществува склонност към запек и пневмонии. По-късно се установяват деформации на крайниците. Китките и глезените надебеляват. След изправянето на детето краката се изкривяват. Ако рахитът остане незабелязан, в следващите месеци и години под тежестта на тялото се смачква сводът на стъпалата и се получават т.нар. плоски стъпала.

Основният и най-ефективен начин за предотвратяване на това заболяване е правилното хранене на майката още докато е бременна, правилното хранене на детето и редовното му излагане на слънце.

Източници на витамина

Витамин D се съдържа най-много в рибеното масло, както и в рибата, черния дроб, яйцата и млечните продукти, слънчогледовите семки, гъбите. Източници на витамин D са и слънчевите лъчи.

Предозиране

Витамин D спада към групата на т.нар. мастноразтворими витамини. Тези витамини, за разлика от водноразтворимите (каквито са витамин С и витамините от група В), се натрупват в организма. Затова трябва да се внимава в каква доза се приемат. При по-голяма доза се развива т.нар. хипервитаминоза. Първият признак на прекаляването с витамин D е безапетитието, а след това и повръщането. При такива прояви дозата на витамина трябва веднага да бъде намалена. Прекомерният прием на витамина (като хранителна добавка или от обогатени храни) води до повишаване нивата на калция в кръвта и свързаните с това ефекти – апатия, запек, диария, суха уста, страх, главоболие, гадене и повръщане, жажда и слабост.
pasta
 
Мнения: 142
Регистриран на: 09 Дек 2011, 11:37

Следваща

Назад към Здравето на децата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта