Д-р Румен Тулев- специалист по хирургия и онкология

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Д-р Румен Тулев- специалист по хирургия и онкология

Мнениеот Dr Rumen Tulev » 04 Юли 2011, 09:08

Здравейте,
в тази рубрика можете да зададете вашите въпроси относно:

1. Профилактиката и лечение на туморни заболявания;
2. Ехографии на млечна жлеза;
3. Ехографии на щитовидна жлеза;

Надявам се да ви бъда полезен в областта на онкологията и хирургията.
Повече информация за мен и моята практика можете да получите от Справочник Фрамар или сайтът на Онкоклиник.
Dr Rumen Tulev
 
Мнения: 233
Регистриран на: 04 Юли 2011, 08:47

Re: Др. Румен Тулев- специалист по хирургия и онкология

Мнениеот Margo » 04 Юли 2011, 13:07

Здравейте др. Тулев, много се радвам, че във форума има специалист, който да отговаря на въпросите за една такава страшна болест като Рака. Искам да попитам, употребата на противозачатъчни увеличава ли риска от рак на гърдата? Благодаря ви предварително!
Margo
 
Мнения: 691
Регистриран на: 08 Апр 2011, 20:46

Re: Др. Румен Тулев- специалист по хирургия и онкология

Мнениеот Dr Rumen Tulev » 15 Юли 2011, 08:11

Здравейте! Извенете за закъснението с отговора, ваканционно време е!
Няма преки данни за повишаване на риска от рак на гърдата при използване на противозачатъчни таблетки. Даже същеаствуват твърдения, че го намаляват, за което аз съм много скептичен, все пак да не забравяме, че фармацевтичните фирми трябва да продават продуктите си...Повечето от противозачатъяните хапчета съдържат макар и малки дози естроген, които доказано повишава риска от рак на гърдата особено при налична предиспозиция за това заболяване: наследственост, изразена фиброзна мастопатия, високи стойности на естрогените. Тези хормони не предизвикват директно рак на гърдата, но при вече развил се рак на гърдата ускоряват развитието му и създават условия за ранни метастази при сравнително малки размери на тумора. При лечение на вече възникнал рак хормоналното лечение, което дефакто е антиестрогенно лечение, е основно в арсенала за борба със заболяването.
Така че при употреба на противозачатъчни таблетки, медикаменти съдържащи естроген и на хормонални средства при менопауза е необходимо да се правят редовни прегледи на гърдите от специалист, особенно при редовна употреба повече от две години на тези препарати.
Dr Rumen Tulev
 
Мнения: 233
Регистриран на: 04 Юли 2011, 08:47

Re: Др. Румен Тулев- специалист по хирургия и онкология

Мнениеот me123 » 25 Авг 2011, 16:50

Здравейте Др. Тулев,

Моят въпрос е свързан със следоперативно възстановяване от пъпна херния.

Началото на Декември се оперирах от пъпна херния (малко по-голяма от лешник). Сложиха ми платно.

Вече мина доста време и продължавам да изпитвам лек дискомфорт в зоната, и рядко много далечна болка (която не ми пречи и бързо отшумява).

Въпросът ми е, колко време още (горе долу) ще е така, а също така относно вдигането на тежко - колко килограма не трябва да превишавам? В момента се старая повече от 5-7 кг. да не вдигам, та ми е любопитно дали не се престаравам.

Благодаря!
me123
 
Мнения: 10
Регистриран на: 25 Авг 2011, 16:45

Re: Др. Румен Тулев- специалист по хирургия и онкология

Мнениеот Dr Rumen Tulev » 25 Авг 2011, 23:08

Здравейте!
Периода на възстановяване на тъканите в областта на хернията е около 6 месеца, отделни симптоми, като лек дискомфорт в някои случаи продължават до година от операцията. При самия шев могат да се получат грануломи около някои от вътрешните конци и да предизвикат болка и дисконфорт при натиск. При правилно зараснала рана не би трябвало да има твърди участъци или промяна в цвета на кожата в областта на операцията. Добре е в първите 3-4 месеца да се носи колан. Няма конкретни килограми, които да могат да се вдигат, след такава операция. Всичко е индивидуално според физиката, конструкцията и възрастта на на индивида. Условно казано човек не бива да вдига повече от 70 процента от максималните си възможности.
Надявам се да съм ви бил полезен с отговора!
Dr Rumen Tulev
 
Мнения: 233
Регистриран на: 04 Юли 2011, 08:47

Re: Др. Румен Тулев- специалист по хирургия и онкология

Мнениеот me123 » 26 Авг 2011, 11:03

Благодаря за отговора!

6 месеца носих колан. Имам твърд участък (като бучица) в горната част на рязането, който се усеща през кожата. Следите от шева почти изчезнаха. Тази твърдина проблем ли е? Ще изчезне ли, или все ще си е така?

Поздрави!
me123
 
Мнения: 10
Регистриран на: 25 Авг 2011, 16:45

Re: Др. Румен Тулев- специалист по хирургия и онкология

Мнениеот Dr Rumen Tulev » 28 Авг 2011, 19:28

Здравейте!
Уплътнението може да бъде фиброза(срастване) в областта на зарасналата рана или гранулом около конци, т.е. състояния свързани с зарастването на раната. Няма проблем, ако не предизвиква съществени оплаквания.
Dr Rumen Tulev
 
Мнения: 233
Регистриран на: 04 Юли 2011, 08:47

Re: Др. Румен Тулев- специалист по хирургия и онкология

Мнениеот me123 » 28 Авг 2011, 21:16

Ами предизвикват лека далечна болка от време на време. Усещам как се мести под кожата твърдото - малко е неприятно - точно над и в ляво от пъпа. Дано пък се пооправи с течение на времето. :roll: А какъв е този гранулом? Нали няма опасност нещо да се скъса там като вдигам леко тежко (до 10-15 кг), че усещам как сякаш се опъва? Ако не дай си Боже възникне проблем, как се лекува? Пак операция? Точна диагноза при нужда от кой се прави - хирург, или има техника (като ехограф)? Извинявайте за многото въпроси, но се съмнявам, че в болницата, в която ме оперираха, ще са изчерпателни при положение, че няма контролни прегледи и прочее... разбирате ме предполагам.
me123
 
Мнения: 10
Регистриран на: 25 Авг 2011, 16:45

Re: Др. Румен Тулев- специалист по хирургия и онкология

Мнениеот Dr Rumen Tulev » 30 Авг 2011, 21:02

Здравейте!
Най-добре е да отидете на преглед при хирурга, който ви е оперирал. Трудно ми е по вашето описание да дам точна диагноза.
Dr Rumen Tulev
 
Мнения: 233
Регистриран на: 04 Юли 2011, 08:47

Re: Др. Румен Тулев- специалист по хирургия и онкология

Мнениеот me123 » 30 Авг 2011, 21:23

OK! Благодаря!
me123
 
Мнения: 10
Регистриран на: 25 Авг 2011, 16:45

Следваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта