Д-р Станимир Куюмджиев – стоматология и дентална медицина

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Re: Д-р Станимир Куюмджиев – стоматология и дентална медицин

Мнениеот mirodent » 11 Фев 2014, 19:35

s_ivelina написа:Здравейте,Д-р Куюмджиев!
С какво да лекуваме парондонтозата и плаката ,какви води да използваме да се предпазим от кариеси.И може ли на 31г да се слагат брекети или шини на зъбите.И как да предпазим зъбите от зъбен камък.Благодаря Ви предварително.Хубав ден от мен!




Здравейте Ивелина,'
Задавате ми въпроси на които стоматолозите търсят отговори от столетия , но не са стигнали до верен такъв...:) Ще коментирам поред на въпросите:
Най-напред върху зъбите, обикновено непочистените, се натрупват меки хранителни остатъци - т.н. "плака". С времето в нея се отлагат соли ,които я превръщат в зъбен камък, който е хем твърд, хем порьозен , като коралов риф и е идеален развъдник за микроби. Хранейки се от захарите в храната, тези микроорганизми секретират киселини и това предизвиква клариеси. Следователно първото нещо, което предпазва от кариеси е ХИГИЕНАТА, като тя е добре да се практикува не само с пасти и конци за зъби, а и с специалните "четчици за междузъбни пространства" ,които се продават в аптеките. Препоръчвам най-малкия им размер - телче с косъмчета, което е гъвкаво и почиства идеално зъбите преди миенето с четка и паста. Задължително е да се поне изплаква устата след сладки храни. Това би предотвратило условията за киселинното нарушаване на зъбите - кариеса. Не е ли добра хигиената, каквито и води мързеливо да използвате, полза няма.
Ако рекламно Ви кажат, че някаква вода , дъвка или паста спасява от кариес, пародонтоза или зъбен камък, не се заблуждавайте. Без щателна механична (четкова) хигиена, нищо не се почиства.
За жалост всички зъбни проблеми имат и генетична основа. Ако в близкото Ви родословие зъбите не са идеални, има вероятност и Вашите да са по-податливи на кариес, пародонтоза или натрупване на зъбен камък. Това са теми за цял роман и не виждам , как бих ги обхванал в една консултация. Предпочитам да видя пациента и обмислим нещата на място.
На 31 годишна пациентка може да се коригира захапката с брекети или шини, дори в момента е модерно да се прави това. Ползата е не само за красотата, а за ФУНКЦИЯТА на зъбния апарат, защото деформацията на зъбните редици са също предпоставка за отлагане на зъбен камък, гингивити и....в последствие - пародонтоза. Съветвам Ви да посетите стоматолог-ортодонт, който ще прецени ситуацията.
Желая Ви успех и настойчивост в решаването на денталните проблеми.
Д-р Куюмджиев
0888 890301
Аватар
mirodent
 
Мнения: 65
Регистриран на: 02 Юни 2013, 12:54
Местоположение: Пазарджик, ул. "Св. Иван Рилски" 4, ет 4, каб3

Re: Д-р Станимир Куюмджиев – стоматология и дентална медицин

Мнениеот mirodent » 11 Фев 2014, 19:49

viktoriq_danailova написа:Здравейте д-р Куюмджиев. Моля Ви за съвет. Преди седмица ми се появи гнойна торбичка на венеца. Посетих моя стоматолог. Той ме посъветва да си направя снимка на зъбите под които е това образование. Оказа се че костта на три от предните ми зъби се е ''стопила'' ( съдейки по снимката). Стоматолога ми изписа Клиндамицин, пия го вече 5 дни но торбичката не изчезва. Стоматолога ми каза и че тези зъби са за вадене. Има ли според Вас начин да се спасят зъбите? И нормално ли е след толкова дни прием на антибиотика да не виждам подобрение ?


Здравейте Виктория,
Как бих могъл да коментирам нещо, което не мога да ВИДЯ? Ако ми изпратите тук или на мейла ( koumdjiev@abv.bg ) снимка на тези зъби, бих могъл да коментирам. Клиндамицин се изписва за подобни ситуации, добре действа и Родожил 2 пъти х 2 дражета дневно, но ако костта е прекалено стопена, не остава нищо, освен отстраняване на неперспективните зъби. Това мога да кажа дистанционно. :)
Аватар
mirodent
 
Мнения: 65
Регистриран на: 02 Юни 2013, 12:54
Местоположение: Пазарджик, ул. "Св. Иван Рилски" 4, ет 4, каб3

Re: Д-р Станимир Куюмджиев – стоматология и дентална медицин

Мнениеот s_ivelina » 05 Мар 2014, 14:02

Здравейте!
Кой дъвки са полезни за зъбите и кой предпазват от кариеси и плака,има ли такива?Благодаря! :roll:
Кой четки са по подходящи-обикновените или електрическите?
s_ivelina
 
Мнения: 231
Регистриран на: 02 Фев 2014, 11:26

Re: Д-р Станимир Куюмджиев – стоматология и дентална медицин

Мнениеот mirodent » 11 Мар 2014, 14:59

s_ivelina написа:Здравейте!
Кой дъвки са полезни за зъбите и кой предпазват от кариеси и плака,има ли такива?Благодаря! :roll:
Кой четки са по подходящи-обикновените или електрическите?


Дъвките играят роля на масажьор на венците и механичен почиствач на зъбите - в този смисъл всички дъвки са полезни, стига да не се създаде маниакален навик за прекалено дългата им употреба, както ни "учат" доста американски филми ;)
Изтриващата функция на дъвките предпазва...т.е. предотвратява образуването на зъбна плака, което потенциално предпазва и от кариес. Процесът на дъвчене на "нещо" увеличава и отделянето на стомашните киселини, може да създаде чувство на глад, затова е по-подходящо да се ползват след храна. Препоръчвам всички дъвки без захар, марката принципно няма значение и я оставям за избор от пациента.
По отношение на четките, смятам обикновените за по-добри, макар фирмите производителки на електрическите да твърдят обратното. Естествено е да го казват, нали трябва да си продават стоката? :) Четките се делят според твърдостта на косъма на три основни типа: Hard, Media, Soft, като за хора с боледуващи венци е подходяща последната.

Д-р Куюмджиев
0888 890-301
Аватар
mirodent
 
Мнения: 65
Регистриран на: 02 Юни 2013, 12:54
Местоположение: Пазарджик, ул. "Св. Иван Рилски" 4, ет 4, каб3

Re: Д-р Станимир Куюмджиев – стоматология и дентална медицин

Мнениеот s_ivelina » 11 Мар 2014, 17:23

мойте венци са зле,трябва да се грижа повече за тях отколко за зъбите.на 31г съм и в 8 месец на бремеността направих пулпит на един зъб.иначе зъбите ми са за завиждане.когато ходя на зъболекар,ми се налага само да ми махат зъбен камък.доста ми се трупа.ползвам паста Парандонтакс с флуор.пила съм Родожил за венци.и вода елудрил.предните зъби ми са леко изкривени там ми е проблема и там трупам зъбен камък.искам по някакъв начин да ми се изправят зъбите с шини или др.ама нямам тази възможност.през бремеността доста ми кървяха венците.старая се да полагам големи грижи за зъбите си и венците си.Благодаря Ви за отговора! ;)
s_ivelina
 
Мнения: 231
Регистриран на: 02 Фев 2014, 11:26

Re: Д-р Станимир Куюмджиев – стоматология и дентална медицин

Мнениеот mirodent » 18 Мар 2014, 20:02

s_ivelina написа:мойте венци са зле,трябва да се грижа повече за тях отколко за зъбите.на 31г съм и в 8 месец на бремеността направих пулпит на един зъб.иначе зъбите ми са за завиждане.когато ходя на зъболекар,ми се налага само да ми махат зъбен камък.доста ми се трупа.ползвам паста Парандонтакс с флуор.пила съм Родожил за венци.и вода елудрил.предните зъби ми са леко изкривени там ми е проблема и там трупам зъбен камък.искам по някакъв начин да ми се изправят зъбите с шини или др.ама нямам тази възможност.през бремеността доста ми кървяха венците.старая се да полагам големи грижи за зъбите си и венците си.Благодаря Ви за отговора! ;)




Привет Ивелина,
От горното не разбирам дали СЕГА сте бременна или вече сте млада мама? Ако е първото - често се срещат проблеми с венците у бременните жени, които са преходни. Бих Ви препоръчал да правите гаргари с две билкови комбинации, български и МНОГО ХУБАВИ.
1 / САНДРИН - на опаковката пише начина на ползване....гаргари поне седмица по 5-6 пъти дневно, а не само по 1-2 пъти.
2/ САНТАМЕНТ - на опаковката пише начина на ползване, като е добре да ги редувате....примерно 5-6 дни едното, после другото, а кое ще е първо, няма значение. Бременността не е пречка за употребата на тези билкови концентрати, защото не се поглъщат и са безвредни.
Колкото до брекетите за корекция на зъбите - да, скъпички са, иска се и време за действието им, но пък инак цял живот ще си купувате антибиотици, отвари, разни други медикаменти, за да се "борите" с проблемите на венците си и то....безуспешно. Така че, ако може, лишете се от нещо безсмислено, като цигари или излишни глезотии, но си подредете зъбките...:)
Аватар
mirodent
 
Мнения: 65
Регистриран на: 02 Юни 2013, 12:54
Местоположение: Пазарджик, ул. "Св. Иван Рилски" 4, ет 4, каб3

Re: Д-р Станимир Куюмджиев – стоматология и дентална медицин

Мнениеот s_ivelina » 18 Мар 2014, 22:29

Благодаря за отговора.Вече съм млада мама,преди 3 месеца родих със секцио и в 8-я месец получих пулпит,а преди това ужасно много ми кървяха венците.сега нямам кървене на венците,ще закупя тези билкови отвари за венци,аз съм ползвала Сандрин преди доста време и съм била доволна.относно цигарите не пуша,не пия и алкохол.и не пия газирано,стремя се да водя малко по здравословен начин за живот.отбягвам вредните храни и напитки.на 31 съм и имам само една пломба.но това е заради бремеността.хапвах повече сусамов тахан с мед и наблягам повече на млечните продукти.стремя се да поддържам венците си и зъбите си,купувам скъпи води ,пасти за зъби.сменям четките на всеки 3 месеца..и всяка година ходя да ми чистят зъбния камък..
s_ivelina
 
Мнения: 231
Регистриран на: 02 Фев 2014, 11:26

Re: Д-р Станимир Куюмджиев – стоматология и дентална медицин

Мнениеот live123 » 21 Мар 2014, 17:05

Здравейте д-р Куюмджиев,
Имам дъщеря на 9 години и от малка имаме проблем с кариеса. Още на 4-5 годишна възраст ни направиха пломби почти на всички задни зъби. Много бързо и се получава кариес и незнам защо. Вярно, че в началото устната й хигиена не беше както трябва, но вече си мие зъбите постоянно и пак на преглед през 6 месеца ни намират малки кариесчета. Като попитах лекуващия лекар, каква може да е причината, ми каза че най-вероятно е предрасположена към кариес. Какво може да означава това? Трябва ли да си направим изследвания за калций или някое друго изследване, за да разберем причината?
И още един въпрос: имаме няколко криво поникнали зъба, и се чудя дали се слагат шини на деца, които не са си сменили всички зъби? Едни ми казаха да изчакам докато смени всичките, а други че сега му е времето? :?
live123
 
Мнения: 3
Регистриран на: 21 Фев 2014, 11:47

Re: Д-р Станимир Куюмджиев – стоматология и дентална медицин

Мнениеот Retroto » 25 Мар 2014, 16:44

Здравейте, д-р. Куюмджиев!

Днес вторник посетих стоматолога си поради болка в долен зъб.
Оказа се, че може би имам гангрена, но въпреки всичко ми направиха снимка.
Въпросът ми е дали е правилно това, че тя ми остави зъба отворен без никакво лекарство и трябва да отида пак в петък.
Тя каза че нервът е станал на каша и имало някаква гнойна колекция която трябва да излезе.
Моля за вашето мнение!
Retroto
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Мар 2014, 16:40

Re: Д-р Станимир Куюмджиев – стоматология и дентална медицин

Мнениеот mirodent » 28 Мар 2014, 17:04

s_ivelina написа:Благодаря за отговора.Вече съм млада мама,преди 3 месеца родих със секцио и в 8-я месец получих пулпит,а преди това ужасно много ми кървяха венците.сега нямам кървене на венците,ще закупя тези билкови отвари за венци,аз съм ползвала Сандрин преди доста време и съм била доволна.относно цигарите не пуша,не пия и алкохол.и не пия газирано,стремя се да водя малко по здравословен начин за живот.отбягвам вредните храни и напитки.на 31 съм и имам само една пломба.но това е заради бремеността.хапвах повече сусамов тахан с мед и наблягам повече на млечните продукти.стремя се да поддържам венците си и зъбите си,купувам скъпи води ,пасти за зъби.сменям четките на всеки 3 месеца..и всяка година ходя да ми чистят зъбния камък..


Привет Ивелина, моите поздравления за отношението Ви към дъвкателните Ви органи :) Така ще избегнете бъдещи болезнени и скъпи процедури или ортопедични констукции. Младите майки, даже и когато спрат кърменето, е добре да взимат перлички рибено масло ( не се дебелее от него :) ), за да въведат в организма си витамин Д - той улеснява задържането на калция в организма, съответно укрепването на костите , зъбите и косата. Знаете вероятно, че този винамин спира рахита и е желателно да се приема в капков вид и от бебетата, но за целта се консултирайте с педиатъра си.
Желая Ви здраве и успехи!
0888 890301
Д-р Куюмджиев
Аватар
mirodent
 
Мнения: 65
Регистриран на: 02 Юни 2013, 12:54
Местоположение: Пазарджик, ул. "Св. Иван Рилски" 4, ет 4, каб3

ПредишнаСледваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта