Д-р Станимир Куюмджиев – стоматология и дентална медицина

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Re: Д-р Станимир Куюмджиев – стоматология и дентална медицин

Мнениеот mirodent » 28 Мар 2014, 17:13

live123 написа:Здравейте д-р Куюмджиев,
Имам дъщеря на 9 години и от малка имаме проблем с кариеса. Още на 4-5 годишна възраст ни направиха пломби почти на всички задни зъби. Много бързо и се получава кариес и незнам защо. Вярно, че в началото устната й хигиена не беше както трябва, но вече си мие зъбите постоянно и пак на преглед през 6 месеца ни намират малки кариесчета. Като попитах лекуващия лекар, каква може да е причината, ми каза че най-вероятно е предрасположена към кариес. Какво може да означава това? Трябва ли да си направим изследвания за калций или някое друго изследване, за да разберем причината?
И още един въпрос: имаме няколко криво поникнали зъба, и се чудя дали се слагат шини на деца, които не са си сменили всички зъби? Едни ми казаха да изчакам докато смени всичките, а други че сега му е времето? :?


Добре е детето Ви да взима перлички рибено масло , за да се въведе с тяхна помощ в организма му витамин Д - той улеснява задържането на калция в организма, съответно укрепването на костите , зъбите и косата. Знаете вероятно, че този винамин спира рахита и е желателно да се приема в капков вид и от бебетата, но за целта и дозите се консултирайте с педиатъра на детето Ви. Дозировката е в зависимост от възрастта и килограмите на детето.
Относно "шините" - дали се налага да се поставят и при смесено съзъбие, каквото е сега при дъщеря Ви, ще прецени най-добре ОПИТЕН стоматолог - ОРТОДОНТ. В зависимост от тежестта на деформациите се предприема и лечението още сега или след известно изчакване.
Желая Ви здраве и успехи!
0888 890301
Д-р Куюмджиев
Аватар
mirodent
 
Мнения: 65
Регистриран на: 02 Юни 2013, 12:54
Местоположение: Пазарджик, ул. "Св. Иван Рилски" 4, ет 4, каб3

Re: Д-р Станимир Куюмджиев – стоматология и дентална медицин

Мнениеот mirodent » 28 Мар 2014, 17:16

[quote="live123"]Здравейте д-р Куюмджиев,
Имам дъщеря на 9 години и от малка имаме проблем с кариеса. Още на 4-5 годишна възраст ни направиха пломби почти на всички задни зъби. Много бързо и се получава кариес и незнам защо. Вярно, че в началото устната й хигиена не беше както трябва, но вече си мие зъбите постоянно и пак на преглед през 6 месеца ни намират малки кариесчета. Като попитах лекуващия лекар, каква може да е причината, ми каза че най-вероятно е предрасположена към кариес. Какво може да означава това? Трябва ли да си направим изследвания за калций или някое друго изследване, за да разберем причината?
И още един въпрос: имаме няколко криво поникнали зъба, и се чудя дали се слагат шини на деца, които не са си сменили всички зъби? Едни ми казаха да изчакам докато смени всичките, а други че сега му е времето? :?[

Добре е детето Ви да взима перлички рибено масло , за да се въведе с тяхна помощ в организма му витамин Д - той улеснява задържането на калция в организма, съответно укрепването на костите , зъбите и косата. Знаете вероятно, че този винамин спира рахита и е желателно да се приема в капков вид и от бебетата, но за целта и дозите се консултирайте с педиатъра на детето Ви. Дозировката е в зависимост от възрастта и килограмите на детето.
Относно "шините" - дали се налага да се поставят и при смесено съзъбие, каквото е сега при дъщеря Ви, ще прецени най-добре ОПИТЕН стоматолог - ОРТОДОНТ. В зависимост от тежестта на деформациите се предприема и лечението още сега или след известно изчакване.
Желая Ви здраве и успехи!
0888 890301
Д-р Куюмджиев
Аватар
mirodent
 
Мнения: 65
Регистриран на: 02 Юни 2013, 12:54
Местоположение: Пазарджик, ул. "Св. Иван Рилски" 4, ет 4, каб3

Re: Д-р Станимир Куюмджиев – стоматология и дентална медицин

Мнениеот mirodent » 28 Мар 2014, 17:27

Retroto написа:Здравейте, д-р. Куюмджиев!

Днес вторник посетих стоматолога си поради болка в долен зъб.
Оказа се, че може би имам гангрена, но въпреки всичко ми направиха снимка.
Въпросът ми е дали е правилно това, че тя ми остави зъба отворен без никакво лекарство и трябва да отида пак в петък.
Тя каза че нервът е станал на каша и имало някаква гнойна колекция която трябва да излезе.
Моля за вашето мнение!


Привет,
Винаги съм се чудел, как издържат хората на болките от пулпита (отворения нерв), та стигат до стадий на гангрена? Вие сте просто мазохист, щом сте "устискали" толкова... ;)
Правилно Ви е казала колежката ми че нервът е станал на каша и има някаква гнойна колекция която трябва да излезе.
При гниенето на нерва се отделят газове и ако се затвори с временен цемент такъв зъб, все едно затапваш вулкан - ще се появи болка от напъна на газовете, ще се издуе бузата в края на процеса...т.е. ще стане един хубав абсцес....гной, болки.
При лечението в такъв случай се правят промивки с цел дезинфекция на зъбния канал и когато острия възпалителен стадий премине, каналът се запълва плътно с подходящ пълнител и зъбния дефект се реставрира с нужната пломба. До последния момент се стига понякога след доста посещения при денталния лекар. Всеки иска бавно да си разваля зъбките, ама бързо да му бъдат възстановени, но не става така....:)
Отнасяйте се отговорно към собственто си здраве, ако искате то да не Ви създава проблеми - това е златното правило, което Ви препоръчвам.
Бъдете здрав и успешен !
0888 890301
Д-р Куюмджиев
Аватар
mirodent
 
Мнения: 65
Регистриран на: 02 Юни 2013, 12:54
Местоположение: Пазарджик, ул. "Св. Иван Рилски" 4, ет 4, каб3

Д-р Станимир Куюмджиев – стоматология и дентална медицина

Мнениеот viktoriq_danailova » 23 Апр 2014, 13:45

Здравейте Д-р Куюмджиев, Прикачила съм снимка на предните си три долни зъби. Има образование което не могат в моя град да преценят какво е точно. Всеки зъболекър ми казва различно и ми предлага различни решения. Попринцип тези зъби не ме болят, но ми излиза гнойна торба на венеца, пия антибиотик и минава, но след три четири седмици се появява отново и става по-зле и по-зле. Много ще Ви благодарна ако ми отделите 5 минути и кажете и своето мнение. Поздрави!
Прикачени файлове
10262242_10201924265128008_1769237211353980783_n.jpg
10262242_10201924265128008_1769237211353980783_n.jpg (25.05 KiB) Прегледано 1337 пъти
viktoriq_danailova
 
Мнения: 6
Регистриран на: 11 Фев 2014, 06:30

Re: Д-р Станимир Куюмджиев – стоматология и дентална медицин

Мнениеот mirodent » 25 Апр 2014, 11:49

viktoriq_danailova написа:Здравейте Д-р Куюмджиев, Прикачила съм снимка на предните си три долни зъби. Има образование което не могат в моя град да преценят какво е точно. Всеки зъболекър ми казва различно и ми предлага различни решения. Попринцип тези зъби не ме болят, но ми излиза гнойна торба на венеца, пия антибиотик и минава, но след три четири седмици се появява отново и става по-зле и по-зле. Много ще Ви благодарна ако ми отделите 5 минути и кажете и своето мнение. Поздрави!


Привет Виктория,
По мое мнение се касае за т.н. одонтогенна киста ( голям гранулом), която произлиза от средния зъб на снимката.
1/ Добре е да се започне с изследване на виталитета на включените в кистата три зъба (не знам града Ви, но вероятно има там колега с апарат за определяна на виталитета на зъб ? ) Това безболезнено изследване ще определи степента на засягане на трите зъба.
2/ Следва отваряне на най-засегнатия зъб и прецизно кореново лечение - вероятно средния на снимката. С подходящи неколкократни промивки би трябвало да се повлияе на кистата и при достигане на нужното дентално състояние зъбът ше се пломбира. В последствие, ако лечението е проведено правилно, организмът Ви сам ще ликвидира кистата.
3/ Ако секретите от отворения зъб не спрат и лечението не върви в добра посока, следва плътно затваряне на канала с подходяща заплънка и оперативно отстраняване на кистата ( апикална остеотомия). Това се извършва под местна упойка, не боли, а зъбът се запазва чудесно.
Това е решението на случая Ви, остава опитен колега да го изпълни, ако сте далече от Пазарджик и кабинета ми - лечението е понякога доста продължително - 7-10 дни и повече пнякога, а и това трябва да се има предвид.
Желая Ви успешно оздравяване!
Д-р Куюмджиев
0888 890301
Аватар
mirodent
 
Мнения: 65
Регистриран на: 02 Юни 2013, 12:54
Местоположение: Пазарджик, ул. "Св. Иван Рилски" 4, ет 4, каб3

Re: Д-р Станимир Куюмджиев – стоматология и дентална медицин

Мнениеот viktoriq_danailova » 27 Апр 2014, 10:20

Благодаря Ви за отделеното време. Вдъхнахте ми надежда, че все пак е възможно запазването на зъбите, тъй като ми бяха казали, че такава операция би била неуспешна в моя случай и ми предложиха да пристъпим към изваждане на зъбите. За съжаление съм далеч от Пазарджик, ще търся специалисти в Северна България. Благодаря Ви! Поздрави!
viktoriq_danailova
 
Мнения: 6
Регистриран на: 11 Фев 2014, 06:30

Re: Д-р Станимир Куюмджиев – стоматология и дентална медицин

Мнениеот T.Cvetkova » 01 Май 2014, 23:38

Здравейте Д-р Куюмджиев.Преди повече от година ходих на зъболекар защото имах болка в зъба.Зъболекарят ми каза,че имам ганрена и зъбът трябва да се извади .Отвори го и аз повече не отидох. Нямах проблеми с него до преди три дни,отидох на друг зъболекар постави ми лекарство след 48 часа ми постави пломба.Казах му,че имам болка,но той каза че ще мине и така вече втори ден .Не пия обезболяващи тъй като съм бременна в 8-я месец.Моля за съвет,да изчакам ли ,да се обадя ли на стоматолога който ми слага пломбата или на друг ! Благодаря предварително !!!
T.Cvetkova
 
Мнения: 2
Регистриран на: 01 Май 2014, 22:27

Re: Д-р Станимир Куюмджиев – стоматология и дентална медицин

Мнениеот mirodent » 08 Май 2014, 12:39

viktoriq_danailova написа:Благодаря Ви за отделеното време. Вдъхнахте ми надежда, че все пак е възможно запазването на зъбите, тъй като ми бяха казали, че такава операция би била неуспешна в моя случай и ми предложиха да пристъпим към изваждане на зъбите. За съжаление съм далеч от Пазарджик, ще търся специалисти в Северна България. Благодаря Ви! Поздрави!


Не знам къде из Северна Бг. живеете, но във Варна има отлични дентални хирурзи, вероятно и по другите големи градове - трябва само да е човек с ОПИТ. Пожелавам Ви успех !
Аватар
mirodent
 
Мнения: 65
Регистриран на: 02 Юни 2013, 12:54
Местоположение: Пазарджик, ул. "Св. Иван Рилски" 4, ет 4, каб3

Re: Д-р Станимир Куюмджиев – стоматология и дентална медицин

Мнениеот mirodent » 08 Май 2014, 13:03

T.Cvetkova написа:Здравейте Д-р Куюмджиев.Преди повече от година ходих на зъболекар защото имах болка в зъба.Зъболекарят ми каза,че имам ганрена и зъбът трябва да се извади .Отвори го и аз повече не отидох. Нямах проблеми с него до преди три дни,отидох на друг зъболекар постави ми лекарство след 48 часа ми постави пломба.Казах му,че имам болка,но той каза че ще мине и така вече втори ден .Не пия обезболяващи тъй като съм бременна в 8-я месец.Моля за съвет,да изчакам ли ,да се обадя ли на стоматолога който ми слага пломбата или на друг ! Благодаря предварително !!!


Привет г-жа Цветкова,
Не знам дали сте казала на колегата, че преди година зъбът е имал ГАНГРЕНА ? Мисля, че е трябвало да се полекува, стерилизира добре кореновата му система сега и за целта 48 часа за си малко време, но има вариант и медикаменти, чрез които това става и бързичко - не знам какво е използвал колегата.
Болките могат да са по две причини:
1/ Неизлекувани, нестерилни канали и наличие на "гранулом", който сега е затапен, отделя газове и това причинява усещане, че зъбът е някак "по-висок", болезнен. В такъв случай се отваря пак, разпълват се каналите и се долекува.
2/ Някои коренопълнежни медикаменти предизвикват болки след запълване на корена, които до 1-2 дни преминават - дано при Вас е така. Но ако и досега не са стихнали болките, преминете на вариант 1....т.е. повторно лекуване, след рентгенова снимка в ДИГИТАЛНА рентгенова лаборатория. Новите ДИГИТАЛНИ рентгени не облъчват опасно, Вие сте вече в напреднала бременност и това няма да се отрази на плода, така че може да се осъществи заснемането на зъба, за да се разбере, какво му е нужно.
Е, ако нищо не може да се направи....следва изваждане, но мисля че ще Ви се размине, особено ако зъба е еднокоренов...т.е. малък кътник или фасаден зъб.
Без снимка само това мога да кажа и да Ви пожелая успех, но най-добре накарайте последния стоматолог да си поправи лечението...т.е. няма смисъл да се търси друг,който не знае материала за пълнежа, технологията на обработката, а и би искал допълнителни пари.
Успех!
Аватар
mirodent
 
Мнения: 65
Регистриран на: 02 Юни 2013, 12:54
Местоположение: Пазарджик, ул. "Св. Иван Рилски" 4, ет 4, каб3

Re: Д-р Станимир Куюмджиев – стоматология и дентална медицин

Мнениеот T.Cvetkova » 08 Май 2014, 18:11

Много ви Благодаря за изчерпателният отговор !!! Болките изчезнаха и се надявам да не се появят отново !!! Хубав ден ви желая ! :)
T.Cvetkova
 
Мнения: 2
Регистриран на: 01 Май 2014, 22:27

ПредишнаСледваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта