Пламен Георгиев - въпроси в област рехабилитация, масаж, SPA

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Re: Пламен Георгиев - въпроси в област рехабилитация, масаж,

Мнениеот Gery Bo » 29 Мар 2014, 14:08

Здравейте! Аз съм жена на 38 години, тежа около 50 килограма. От 11 месеца имам оток в глезена. За съжаление, докторите в Бургас не успяха да ми дадат точна диагноза, нито пък да ме лекуват адекватно, затова се принудих да тръгна към София! Свързах се с професор Румен Стоилов и той ми постави диагнозата - тендинит на ахилесовото сухожилие - предписа ми Дипрофос през 7 дни три инжекции! Това което ме плаши е поставената късно диагноза. Наистина ли тендинитът е дегенеративно, отколкото възпалително заболяване? Навсякъде в интернет чета, че не бива да се допуска заболяването да стане хронично, но ето че аз го допуснах! Има ли начин да се възстановя от това коварно заболяване... След толкова месеци с оток, дали ще остане така постоянно глезенът ми?
Gery Bo
 
Мнения: 13
Регистриран на: 28 Мар 2014, 12:31

Re: Пламен Георгиев - въпроси в област рехабилитация, масаж,

Мнениеот Plamen Georgiev » 31 Мар 2014, 15:18

Здравейте!

Тендинитът на ахилесовото сухожилие наистина е много неприятен проблем, но това не означава, че няма да се възстановите. Повечето заболявания на сухожилията и ставите имат тенденция да хронифицират, така че не винаги това може да се избегне. Просто при вас това е продължило много време и наистина изисква адекватни мерки за лечение.

"Тендинит" е термин, който отбелязва, че в заболяването е въвлечен и асептичен възпалителен процес. Това обикновено се случва във вторият стадии на заболяването и е свързано с явни възпалителни симптоми като силна болка и оток. Дегенеративните изменения в тъканите се получат именно на базата на възпалителния процес. Поради тази причина се казва, че тендинитът е и възпалително и дегенративано заболяване.

Това, което ви предписал лекарят е курс с Дипрофос, който принадлежи към група лекарства, известни като глюкокортикостероиди. Тази група спомага за облекчаване на възпалителни процеси и се използва често при подобни проблеми.

Това което може да предприемете вие:

Насочете се към физиотерапевтични процедури. Те могат да включват както апаратна физотерапия (ултразвук, УВЧ, йонофореза и др.), така и процедури като масаж и кинезитерапия. Физиотерапевтичните процедури са доказано средство помагащо на хората с хронични заболявания. Например така, чрез ултразвук могат да се вкарат противовъзпалителни гелове, които да помогнат за намаляване на отока и възпалението. Масажът също помага за нормализирането на кръво и лимфотока и стимулиране на възстановителните процеси. При хронични възпалителни процедури са показани и калолечението и луголечението, а щом сте от Бургас в близост до вас има варианти за това. Може да попитате вашият личен лекар за направление и това къде в Бургас има такива процедури.

Това което може да направите в домашни условия :

Ледена терапия, която може да включва масаж с ледено блокче или пакети с натрошен лед локално на проблемното място. За масажа с ледено блокче се използва предварително замразено ледено блокче в чаша (като сладолед на клечка) и с него се прави масаж директно на мястото на травмата с кръгообразни или надлъжни движения от 30-45 сек. до 1-2 мин., прекъсва се за 1 мин., след което се повтаря 3 до 5 пъти.
Ако се използва натрошен лед, крайника се поставя на столче и се слага влажна кърпа и върху нея пакет с натрошен лед за 10-15 мин. Процедурата може да се прави няколко пъти дневно.

Противовъзпалителни и обезболяващи гелове - това са всички гелове, който съдържат нестероидни противовъзпалителни средства като:

Диклак гел 5%

Волтарен форте

Репарил гел

Поздрави от екипа на Фрамар !
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Пламен Георгиев - въпроси в област рехабилитация, масаж,

Мнениеот Gery Bo » 01 Апр 2014, 18:49

Благодаря Ви безкрайно за безценната информация, за всичко, което правите в този форум и цялата помощ, която ни оказвате!
Gery Bo
 
Мнения: 13
Регистриран на: 28 Мар 2014, 12:31

Re: Пламен Георгиев - въпроси в област рехабилитация, масаж,

Мнениеот Gery Bo » 02 Апр 2014, 19:40

Здравейте! Още веднъж искам да ви благодаря за своевременния и изчерпателен отговор на въпросите ми! Бих искала да задам още няколко такива свързани със заболяването - тендинит. Когато консервативното лечение дава добри резултати, и да кажем болката намалеe, какво се случва след като лечението приключи? Трябва ли да бъда особено внимателна с натоварването на долните крайници? Прочетох някъде, че болката отново се появявала и трудно отшумявала? В някои случаи се налагало и оперативно лечение! До колко такава операция може да бъде успешна, и има ли наистина ефект от нея? Питам ви всичко това, защото ужасно се страхувам от това заболяване... Ще се измени ли изцяло начинът ми на живот след появата на тендинита???
Gery Bo
 
Мнения: 13
Регистриран на: 28 Мар 2014, 12:31

Re: Пламен Георгиев - въпроси в област рехабилитация, масаж,

Мнениеот Plamen Georgiev » 04 Апр 2014, 00:03

Здравейте !

Практиката при всякакви такива заболявания е първо да опита с консервативно лечение чрез физиотерапия и медикаменти. В много от случаите това има много добри резултати и възпалението отшумява, а с него и болката. Естествено може да се получат периоди на обостряне и такива на затихване, но при много дегенеративни заболявания е така. За операция се мисли, когато другите средства са не ефективни и не водят до задоволителен резултат. Някои ортопеди съветват да премине към операция с цел да се ускорят нещата, но все пак това се преценя от самия лекар. За ефективността на такива операции трябва да попитате лекар ортопед. Засега е добре да мислите в посока на това какво да направите за да си помогнете, а само времето ще покаже какъв е резултата. Ако нещата започнат да затихват, няма от какво да се притеснявате!

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Пламен Георгиев - въпроси в област рехабилитация, масаж,

Мнениеот Gery Bo » 04 Апр 2014, 11:34

Благодаря ви много за отговора! Дано се оправя, толкова много ми се иска... Хубав и успешен ден ви желая.
Gery Bo
 
Мнения: 13
Регистриран на: 28 Мар 2014, 12:31

Re: Пламен Георгиев - въпроси в област рехабилитация, масаж,

Мнениеот Gery Bo » 04 Апр 2014, 13:59

Здравейте отново, д-р Пламен Георгиев! Съжалявам, че отново ви занимавам с проблема си, но това което също много ме тревожи и искам някак да си го обясня, е и постоянния оток, който не минава! Болката отшумява, но отокът около глезена отзад си стои... Това ли е поражението от дългия период на заболяването? Може ли отокът да отмине във времето или рехабилитацията ще спомогне за това? Възможно ли е някак това да се коригира?
Gery Bo
 
Мнения: 13
Регистриран на: 28 Мар 2014, 12:31

Re: Пламен Георгиев - въпроси в област рехабилитация, масаж,

Мнениеот user999 » 08 Апр 2014, 10:39

Здравейте,

ако въпросът ми не е за тази тема, извинете.
Преди четири дни се подхлъзнах на стълбите и си навехнах крака. Тогава ме болеше особено в една точка под глезена. Правих снимка на глезена и се оказа, че няма счупване. Обаче сега забелязах, че имам синини в тъмно виолетов цвят в основата на втория и третия пръст и от външната странична част на стъпалото. Имам постоянна болка, тъпа и не много силна. Понеже работата ми е в седнало положение, краката ми често отичат и не мога да преценя дали болящият ме крак е отекъл. Поради липсата на време не спортувам, но се прибирам пеша от работа всеки ден - това са около 7-8 спирки. При стъпване усещам болка, но е поносима, мога да ходя, макар и бавно. Когато си вдигам пръстите на горе започва да ме боли в точката под глезена от външната страна и по средата на крака от горе(там имах отток след падането, но спадна два три часа след като го наложих с лед, няма синина в момента). Възможно ли е нещо да съм прищипала при падането? Вече минаха няколко дни, би трябвало болката да отшуми.

Ще съм много благодарна, ако успеете да ми отговорите по-скоро.
user999
 
Мнения: 1
Регистриран на: 08 Апр 2014, 10:11

Re: Пламен Георгиев - въпроси в област рехабилитация, масаж,

Мнениеот Plamen Georgiev » 08 Апр 2014, 12:23

Здравейте, Gery Bo !

Отокът винаги изчезва най-бавно и понякога остава дори при липса на болка и други симптоми. По принцип процедурите и рехабилитацията помагат за по-бързото му разнасяне, така че постепенно нещата ще се нормализират. Ако има нужда допълнително може да се приложи и лимфодренажен масаж, за да се ускорят нещата. В домашни условия може да прилагате компреси с лед и нестероидни гелове както ви написах по рано.


Здравейте, user999 !

От това което описвате всичко е абсолютно нормално за едно навяхване на глезена. Просто при самото навяхване частично се увреждат определени ставни връзки и в зависимост от мястото им се усеща болка в тази област. До седмица би трябвало болките да започнат да отшумяват. За сега не натоварвайте прекалено глезена и се пазете от повторно навяхване. Умереното ходене ще помогне за по бързото възстановяване, но не трябва след това да има болка.

Поздрави !
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Пламен Георгиев - въпроси в област рехабилитация, масаж,

Мнениеот Gery Bo » 14 Май 2014, 20:20

Здравейте д-р Пламен Георгиев! Пише ви отново момичето с тендинита! Минаха 2 месеца от лечението, което ми приложи проф. Стоилов! Ходих и на физиотерапия, бих казала, че се почувствах доста добре от нея, но все още не мога да кажа, че успявам да се движа нормално! Сякаш нямам сила в този крак и все още имам лека болка при ходене, а също така и лек оток! Гледам да не го натоварвам и тн., но така ли ще е винаги Боже Господи? Ще премине ли това схващане? Както казахте вие - започна да затихва, но не е както преди глезенът ми! Дали подобрението ще се случва постепенно, все пак 11 месеца бях с оток и проблеми свързани с това заболяване... Сигурно ще се наложи още физиотерапия... ? Много ще се радвам, ако ми отговорите Поздрави :)
Gery Bo
 
Мнения: 13
Регистриран на: 28 Мар 2014, 12:31

Предишна

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта