Пламен Георгиев - въпроси в област рехабилитация, масаж, SPA

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Пламен Георгиев - въпроси в област рехабилитация, масаж, SPA

Мнениеот Plamen Georgiev » 19 Сеп 2013, 07:53

Здравейте!

Тук може да зададете своите въпроси относно:

- възстановителни и рехабилитационни процедури
- спортни травми и заболявания
- кинезитерапия, физиотерапия и масаж
- водолечение, SPA и балнеолечение
- грижа за вашето тяло и дух

Не се притеснявайте да споделите вашите проблеми! Ще се радвам да помогна със съвет или информация!

Пламен Георгиев - Физиотерапевт, Магистър - SPA култура, източни и аква практики

FRAMAR.BG - СПОРТНА МЕДИЦИНА
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Пламен Георгиев - въпроси в област рехабилитация, масаж,

Мнениеот lora_97 » 20 Ное 2013, 00:21

здравеите,аз съм жена на 28г, тежа 48кг ,висока съм 1.61 . от известн време получавам неприятни болки в гърба и по точно от около половин година,които се засилиха след като преди 2 седмици започнах нова работа в магазин.болките станаха ежедневни,изморявам с е много лесно немога да върша елементарни домакински задължения.По принцип имам тънки кости,кето се установи 2010 г беше ми направена снимкга на гърба тъи като тогава имах притеснения че нещо не ми е наред ,понеже при движение на раменете и гърба се чуваше хрупане.Към днешна дата не съм ходила на лекар за консултация ,защото болките ми за4естиха в рамките на тези 2 седмици .След края на работния ми ден които е 8 часов болките са нетърпими парещи,като ботежи от игли и истръпване ,когато с еприбера в къщи лягам и след около 2 4аса утихват.В момента не с есещам за друго ,но съм силно притеснена .
lora_97
 
Мнения: 3
Регистриран на: 20 Ное 2013, 00:05

Re: Пламен Георгиев - въпроси в област рехабилитация, масаж,

Мнениеот Plamen Georgiev » 25 Ное 2013, 13:19

Здравейте,

По-това, което сте ми написали съдя, че най-вероятно се касае за преумора или дисбалнс на мускулите на гърба и от там се появяват неврологични проблеми, в следствие от притискане на нервни коренчета.
Това се получава най-често, когато хора хората имат продължителна статична работа и пренатоварват някоя част от гръбначния стълб. Просто казано, функцията на мускулите около гръбначния стълб е да поддържат гръбнака изправен и с нормални извивки, по които да се разпределя натоварването. Най-вероятно при вас се натоварва значително шийната и гръдната област и се дразнят коренчетата на нервите излизащи от гръбначния мозък, в следствие на което се получава чувството на парене, болка и изтръпване - това, на което хората му казват популярно плексит (макар плекситът да е по-тежко състояние).
Самият мускулен дисбаланс много често е в следствие на някакво гръбначно изкривяване, което може да е съвсем малко, но това съчетано с позата и умората, да доведе до проблеми. Изкривяването може да е както странично (сколиоза), така и предно-задно (кифоза).

Какво може да направите:
Добре е да се консултирате с лекар невролог, за да се установи защо се получават тези проблеми. Той може да предпише някакви медикаменти за болката при евентуален неврологичен проблем.

Независимо от това трябва да помислите за някаква системна грижа за вашия гръб.
Това може да включва:
- Изправителна гимнастика (Кинезитерапия), Пилатес, Йога, Медикъл фитнес
- Лечебни масажи
- Локални средства - гелове, кремове, унгвенти

Гимнастиката е най-важната част от програмата, защото тя ще ви помогне да укрепите мускулите на гърба и това ще ви реши всички проблеми за в бъдеще. Изправителната гимнастика е комплекс от упражнения направен от кинезитерпевт, чрез който се работи директно за проблема. Пилатес е система от упражнения, която има особен акцент към силата на мускулите на гърба. Йога упражненията помагат за разблокиране на гръбначния стълб, подобряване на мускулния баланс и гъвкавост. Медикъл фитнеса има за цел да засили слабите мускули и да върне баланса им (ефект ще има всеки фитнес с добър инструктор). Изборът е ваш!

Масажът ще помогне с подобряване на кръвообращението, възстановяването на мускулния тонус, премахване на болката и др.

Локалните средства като гелове и кремове, може да си ги ползвате за мазане при болка и след натоварване. Такива са дийп рилийф, ревулзан, балсам пейн - хималая, а много хубави отзиви чувам за ПЕРСКИНДОЛ ГЕЛ. Всички те са кремове или гелове с лек загряващ ефект с цел отпускане на мускулатурата и обезболяващо действие.


http://apteka.framar.bg/30000875/дийп-релиф-гел-50-гр-
http://apteka.framar.bg/30022357/ревулзан-крем-18-гр-
http://apteka.framar.bg/30024448/балсам-пейн-50-гр-хималая
http://apteka.framar.bg/30014853/перскиндол-гел-актив-100-мл-

Ако имате още някакви въпроси не се притеснявайте да попитате! Надяваме се да сме ви били полезни!
Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Пламен Георгиев - въпроси в област рехабилитация, масаж,

Мнениеот рени38 » 26 Ное 2013, 01:06

Здравейте
През2007 си счупих капачката на коляното 2 пъти наложи се обиздвижване на крака и се получи атрофия на бедрения мускул бях наколко пъти на рехабилитация ,но всичко което успях да постигна е слабото му развижване . В момента е доста слаб
Не съм получавала мускулна треска на този крак от тогава
Бихте ли ме посъветвали как да го раздвижа
рени38
 
Мнения: 15
Регистриран на: 05 Дек 2012, 00:02

Re: Пламен Георгиев - въпроси в област рехабилитация, масаж,

Мнениеот Plamen Georgiev » 26 Ное 2013, 16:05

Здравейте
През2007 си счупих капачката на коляното 2 пъти наложи се обиздвижване на крака и се получи атрофия на бедрения мускул бях наколко пъти на рехабилитация ,но всичко което успях да постигна е слабото му развижване . В момента е доста слаб
Не съм получавала мускулна треска на този крак от тогава
Бихте ли ме посъветвали как да го раздвижа


Здравейте,

Може ли да споделите малко повече информация относно вас и вашето състояние?

- Възраст, тегло, съпътстващи заболявания
- Има ли ограничение на движенията в коляното (до колко можете да сгъвате и разгъвате крака в коляното)?
- Има болка, оток или други симптоми ?
- Видимо мускулатурата по-слаба ли е (в сравнение с другия крайник)?
- имало ли е импланти и премахнати ли са ?
- ходите ли нормално, качвате ли стълби нормално ?
- Какво са включвали програмите за рехабилитация ?

До колкото Ви разбирам е имало дълъг период на имобилизация (обездвижване) и последваща рехабилитация, но мускулатурата и движенията в ставата не са се възстановили напълно. Ако всичко в ставата е нормално и има достатъчен обем на движение, за възстановяването на мускулите са нужни само упражнения.
За да се разбере къде е проблемът трябва кинезитерпевт да измери обема на движение в ставата и да направи тестуване за силата на мускулите. Така единствено може да се прецени вашето реално състояние и да се направи адекватна програма за възстановяване. Щом казвате, че сте минали няколко курса на рехабилитация, би трябвало да са ви правени такива изследвания и да са ви били назначени различни процедури. Споделете какъв беше резултатът от тях.

Очаквам допълнителната информация, за да мога да ви дам някакви насоки за рехабилитация.
Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Пламен Георгиев - въпроси в област рехабилитация, масаж,

Мнениеот lora_97 » 26 Ное 2013, 23:01

Благодаря за исчерпателния отговор ,още не съм се консултирала с невролг ,а само с личния ми лекра които ми преписа 3 вида хаопета за една седмица,и допалнително се мажа със последния гел които сте посочили но ефекта за сега е минимален.ако имам други въпроси за напред ще ви потърся отново.
lora_97
 
Мнения: 3
Регистриран на: 20 Ное 2013, 00:05

Re: Пламен Георгиев - въпроси в област рехабилитация, масаж,

Мнениеот рени38 » 26 Ное 2013, 23:18

Здравейте
Благодаря за отговора
-38г 85кг дископатия с преднокоренчева увреда и увреждане на LS плексус
-немога напълно да свия и изправя коляното
-има постоанна лека болка няма оток
-видимо е съвсем леко по слаб
-имплантите са махнати
-леко накуцвам , качвам се нормално по стълбите ,но с лека болка
-качване и слизане по стълби с тежест на глезена , вдигане на тежинка на глезена от седнало положение(което не мога да го правя около половин кг)каране на велоаргометър
На пипане е доста по мек от другия като се
стегнат мускулите
Казаха ми че вече не е атрофирал а е само слаб
Благодаря
Благодаря за отговора
-38г 85кг дископатия с преднокоренчева увреда и увреждане на LS плексус
-немога напълно да свия и изправя коляното
-има постоанна лека болка няма оток
-видимо е съвсем леко по слаб
-имплантите са махнати
-леко накуцвам , качвам се нормално по стълбите ,но с лека болка
-качване и слизане по стълби с тежест на глезена , вдигане на тежинка на глезена от седнало положение(което не мога да го правя около половин кг)каране на велоаргометър
На пипане е доста по мек от другия като се
стегнат мускулите
Казаха ми че вече не е атрофирал а е само слаб
Благодаря
рени38
 
Мнения: 15
Регистриран на: 05 Дек 2012, 00:02

Re: Пламен Георгиев - въпроси в област рехабилитация, масаж,

Мнениеот Plamen Georgiev » 27 Ное 2013, 23:26

Здравейте
Благодаря за отговора
-38г 85кг дископатия с преднокоренчева увреда и увреждане на LS плексус
-немога напълно да свия и изправя коляното
-има постоанна лека болка няма оток
-видимо е съвсем леко по слаб
-имплантите са махнати
-леко накуцвам , качвам се нормално по стълбите ,но с лека болка
-качване и слизане по стълби с тежест на глезена , вдигане на тежинка на глезена от седнало положение(което не мога да го правя около половин кг)каране на велоаргометър
На пипане е доста по мек от другия като се
стегнат мускулите
Казаха ми че вече не е атрофирал а е само слаб


Здравейте,
Благодаря за допълнителната информация!

Според мен няма причина мускулатурата да не се възстанови, при положение че сте толкова млада и е направена рехабилитация. Друг обаче е въпросът, дали няма неврологичен проблем, който да е причина за мускулната слабост.
Това може да каже лекар невролог, който да направи изследване и да прецени, дали причината е притискане на някое от коренчетата в LS област или е просто мускулна хипотрофия(отслабване) от обездвижване. От това зависи и какво ще се предприеме в последствие като процедури.

Така или иначе пътят към възстановяване на мускулите е чрез кинезитерапия и допълнителни процедури като масаж и апаратна физиотерапия ( За да се възстанови мускулатурата трябва да се правят упражнения, друг начин просто няма) Най-добрия вариант е кинезитерапевт да ви тестува и направи измервания, за да установи кои мускули са слаби и да ви изготви комплекс от упражнения, които да правите. Започва се с упражнения с малки тежести, като постепенно се увеличава тежестта и натоварването. Упражненията трябва да се правят ежедневно като основната част от комплекса може да се изпълнява и в домашни условия. Това, че не може да вдигнете 0,5 килограма на глезена не е добре, но трябва да работи, за да стигнете поне до това ниво.

Когато се установи причината за мускулната хипотрофия, тогава ще имате и по-голяма яснота за вариантите за възстановяването ви. Ако наистина се касае за неврологичен проблем и прогресираща дископатия, най-добре е да се замислите за нещо по-комплексно като балнеолечение в специализирани лечебни заведения за рехабилитация.

За информация може да погледнете тук:
http://www.rehabilitation.bg/bg-main.php

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51

Re: Пламен Георгиев - въпроси в област рехабилитация, масаж,

Мнениеот manmut » 09 Дек 2013, 14:20

Здравейте, аз съм на 27 години. През 2001 година претърпях контузия на коляното с диагноза (данните са от епикризи) "фрактура остеохондралис пателе", от което последва операция "екстракцио фрагменторум. Пластика". След по-малко от година претърпях втора операция по същия повод. След това имаше период без проблеми. Постепенно започнаха да се появяват болки, коляното оттичаше при по-големи натоварвания. Започнах да имам блокажи в коляното и невъзможност за движение за известно време. Така до 2009 година, когато претърпях и трета операция - "Извадка от оперативния протокол - анестезия, находка, извършена интервенция: Със спинална анестезия с Маркаин артроскопски се отстрани ставната мишка. Резекция на предния рог на латералния мениск с кос достъп се откри туб. тибие, като се направи медиализация и вентрализация. Фиксира се със спонгосен винт."
Това е от последната ми епикриза от 2009 г. От тогава няма луксации, но има едно постоянно "хрущене" в коляното ми. Преди няколко дена ходих на ортопед по повод "хрущенето" ми. Той ме посъветва да се инжектира хиаулоронова киселина в коляното, като максимално добрият вариант бил 2 пъти годишно. Това, което ме притеснява, е че при всяка инжекция се прониква в колянната става, а знам че това не е добре. Четох тази статия: http://apteka.framar.bg/фармакологични-групи/m09ax01/хиалуронова-киселина
Прегледах медикаментите (под статията), които се приемат орално и съдържат хиаулоронова киселна. Бихте ли ме посъветвали кой е най-подходящ за приложение? А дали има някаква рехибилитация, която би ми помогнала, без да се налага да приемам медикаменти?
manmut
 
Мнения: 22
Регистриран на: 07 Дек 2012, 11:41

Re: Пламен Георгиев - въпроси в област рехабилитация, масаж,

Мнениеот manmut » 09 Дек 2013, 16:18

http://apteka.framar.bg/%D1%84%D0%B0%D1 ... 0%BD%D0%B0 Извинявам се това е актуалния линк към горното запитване.
manmut
 
Мнения: 22
Регистриран на: 07 Дек 2012, 11:41

Следваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта