Медитация в движение?

Бягане, упражнения у дома, поддържане на формата, аеробика, плуване, кардио тренировки, други спортове

Медитация в движение?

Мнениеот lini_leni » 01 Окт 2013, 11:31

В университета, където уча имаме задължителен спорт, който е Тай-Чи. Преди първия ми сблъсък с това бойно изкуство не бях много обнадеждена, понеже, все пак е бойно изкуство, а аз не съм такава натура, но след първата лекция нещата се преобърната.

Не съм предполагала, че може да има подобно нещо със силата на ума и спокойствието да разбиваш планини, образно казано. Разбира се едва след това се замислих за монасите в Шаолин, но никога не съм предполагала, че тази тайна може да излезе някога от там. Все пак в школите не може да се преподаде всичко, а и в съвременния свят е невъзможно и изпълнението, но е магическо да се докоснеш до този вид изкуство, създадено преди повече от 3 хил. години. Представата ми за бойно изкуство, ала Джеки Чан бързо отлетя, когато разбрах за същността му, която всъщност е медитацията, която дава подемната сила на движенията, които в същността си са спокойни и без огромно физическо натоварване, а в същото време създава сила в крайниците, която е трудно постижима със спорт, какъвто ни предлага съвремието.

Много съм развълнувана от досега си до Тай-Чи. Ще се радвам, ако някой сподели своите преживявания, усещания и опит, относно това. :)
lini_leni
 
Мнения: 491
Регистриран на: 27 Сеп 2013, 12:03

Re: Медитация в движение?

Мнениеот lussy » 02 Окт 2013, 14:49

Това е много интересно изкуство, което е повече от бойно, за съжаление е трудно да се намери литература, която да е вярна и точна, затова и не купувам, какво да е.:)
lussy
 
Мнения: 421
Регистриран на: 02 Окт 2013, 11:45

Re: Медитация в движение?

Мнениеот niya_mazova » 03 Окт 2013, 11:10

Ей тези двете с дишащата диета, като ги съчетаеш и ставаш безсмъртен :)
niya_mazova
 
Мнения: 443
Регистриран на: 01 Окт 2013, 16:58

Re: Медитация в движение?

Мнениеот Azzy » 13 Яну 2014, 15:40

:D

lini_leni, май си попаднала на инструктор "енергетик", щом си останала с впечатлението че Тай Чи може да ти осигури неземна сила само чрез силата на ума и медитацията ..

От мен да знаеш - няма нищо такова и който ти е втълпил това е или пълен идиот проповядващ подобни "истини" основно с комерсиална цел или нищо не разбира от Тай Чи, но някой друг идиот му е дал тапия за такъв инструктор и сега развихря собствената си извратена фантазия ..

За Тай Чи се изисква мускулатура далеч не по-слаба от тази за което и да е друго бойно изкуство, даже напротив. А ако ти се струва че като си вееш с ръцете като с ветрило и си мислиш че в тях е съсредоточена незнам си каква сила и ти идва да повдигаш планини .. , направи същото като държиш в тях по едно паве. .. Тогава ще разбереш че усещането ти е напълно измамно. :lol:

Тай Чи е наистина нещо велико и несравнимо с нищо друго, но се популяризира изключително изкривено и деформирано, така че практически това което масово се преподава, в това число и от почти всички "светила", офицални, традиционни и незнам си какви вече школи реално е на светлинни години от истината. .. И практически не става за абсолютно нищо! Нито за философия, нито за медитация, а още по-малко пък за бой.

Тъй че .. имай го в предвид ако ти щукне по някое време да "приложиш" наученото на практика. :D Току виж си докараш физически и здравословни проблеми към разочаровението от приложението на Тай Чи -то на което са те научили.
А между другото само да ти кажа че и самото неправилно трениране само по себе си е много опасно и травмиращо, колкото и да го величаят като здравословно ...
Azzy
 
Мнения: 1
Регистриран на: 13 Яну 2014, 14:49


Назад към Фитнес и кардио активност

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта