Книгата Мементо на Радек Йон, култова анти-дрога книга, 80те

Всяко мнение има място на ринга и никой противник не е за подценяване - не се караме, а дискутираме!

Книгата Мементо на Радек Йон, култова анти-дрога книга, 80те

Мнениеот FramarMedia » 06 Авг 2011, 23:14

Една от библиите на наркоманите преди 20 години, книга, която разказваше за техния живот и за всичко, което ги вълнуваше, написано от чешкия автор Радек Йон.
Книгата започва с поредната свръхдоза на Михал Отава, който си спомня за своето минало. За първия път, за невинните детски игри ,в които наркотикът заема това, което за връстниците им е ...първата цигара.
Първите абстиненции, кражби от медицински пункт на опиати, разбити аптеки, една почти 10 годишна любов, прекъсвана от затвори, психиатрии, принудително лечение и периоди, в които уж всичко е добре, но само ти си знаеш, че това е така, защото...има...има някъде поне една доза...
Книгата завършва доста ясно - Михал умира след поредното наркоманско сборище...
Чели ли сте я?
Как мислите, има ли как да се напише такава книга за наркоманите на съвремието ни...Каква би била тя?
Аватар
FramarMedia
Модератор
 
Мнения: 427
Регистриран на: 26 Мар 2011, 10:39

Re: Книгата Мементо на Радек Йон, култова анти-дрога книга,

Мнениеот Vampire Kiss » 07 Авг 2011, 20:00

Мога ли да си купя от някъде тази книга?
Vampire Kiss
 
Мнения: 89
Регистриран на: 05 Авг 2011, 14:49

Re: Книгата Мементо на Радек Йон, култова анти-дрога книга,

Мнениеот Violetta » 28 Окт 2011, 22:27

Чела съм я, много е тъжна. Но и много истинска.
Violetta
 
Мнения: 466
Регистриран на: 28 Апр 2011, 22:58

Re: Книгата Мементо на Радек Йон, култова анти-дрога книга,

Мнениеот valerya.mozeva » 01 Окт 2013, 12:13

Мислите ли, че ако се пише книга сега, на тази тема, тя би била различна. Не, положението е същото, хероина и метадона са все още "модерни". Тъжно е, продължават да умират хора от това и то млади, не зная кое би променило тази система.
valerya.mozeva
 
Мнения: 7
Регистриран на: 01 Окт 2013, 11:43

Re: Книгата Мементо на Радек Йон, култова анти-дрога книга, 80те

Мнениеот Буба Мара » 27 Мар 2018, 15:21

И аз съм я чела. Това е една от най-запомнящите книги, които някога съм чела и ми се е запечатала в ума, въпреки че е писана когато съм била съвсем хлапе по време когато наркотици уж не съществуваха. "Помни смъртта! Пони живота!" се казва в тази книга и тя звучи актуално и в наши дни. За това до колкото знам се изучава и в училище от децата. И има защо. В нашата система на образование предпочитат да учат децата на литература, която е толкова далеч от тях, колкото е далече магарето от космоса. За съжаление.
Аватар
Буба Мара
 
Мнения: 305
Регистриран на: 22 Фев 2018, 15:47


Назад към Сблъсък

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта