За полезните и вредните съставки на козметичните продукти

Разкрасителни процедури и хитрините на женската красота

Re: За полезните и вредните съставки на козметичните продукт

Мнениеот bubulina » 24 Окт 2011, 13:43

Метил, пропил, бутил и етил парабен: са група химикали с качествата на консерванти. Те пречат на развитието на микроорганизми и удължават срока на годност на козметиката. Със същия успех обаче могат да предизвикат кожни раздразнения и обриви. Чрез кожата те могат да се абсорбират от организма. В тялото те съществуват като във вид подобен на хормона естроген и имат способността да разрушат ендокринната система, предизвиквайки рак на гърдата, както и рак на женските репродуктивни органи.
А това са едни от най-масово използваните съставки в козметичните продукти ;).
bubulina
 
Мнения: 292
Регистриран на: 11 Апр 2011, 14:40

Re: За полезните и вредните съставки на козметичните продукт

Мнениеот teddy » 26 Мар 2012, 16:53

Изключително полезна тема! Не съм се замисляла кои съставки са вредни и кои не са, но има ли изобщо козметични продукти, които не съдържат консерванти? Не мисля, че има, освен, ако не си забъркаш кремчето вкъщи... Все пак вече ще обръщам по-голямо внимание на състава :idea: Поне ще се опитам да избирам по-малко вредното сред многото продукти на пазара.
teddy
 
Мнения: 177
Регистриран на: 06 Мар 2012, 13:14

Re: За полезните и вредните съставки на козметичните продукт

Мнениеот eleonora » 15 Май 2012, 15:13

И аз преди не се замислях за състава на козметичните продукти, които купувам, но откакто прочетох една статия за това до какви последствия води употребата на такива, които съдържат вредни вещества, ми светна лампичка в главата :idea:
Накратко - избягвайте козметични продукти, които съдържат парабен /метилпарабен, пропилпарабен,етилпазабен, бутилпарабен/; фталат /диетилфталат, диметилфталат/; толуол /толуен/ и лаурил натриев сулфат /SLS и SLES/.
1. Парабени - удължават живота на козметиката, но са канцерогенни! Съдържат се в шампоани, кремове, маски за лице, козметика за коса, лак за нокти, дезодоранти.
2. Фталат - оказва неблагоприятно влияние върху ДНК и блокира процесите, регулиращи мъжките полови хормони! Ако сте бременна с момченце, бъдете особено внимателни :idea: Съдържа се в парфюми, пяна и гел за коса, лакове за нокти.
3. Толуол - може да предизвика астма, силен алерген, който води до нарушения в нервната система, дейността на бъбреците, костния мозък и има вероятност да доведе до аномалии при бебетата! Съдържа се в в парфюми и лакове за нокти.
4. Лаурил натриев сулфат - в по-високи концентрации /над 1% съдържание в продукта/ може да повлияе негативно на детското зрение, отслабва имунната система, отлага се в органите, а взаимодействайки с други козметички съставки образува канцерогенни вещества, които попадат директно в кръвта. Съдържа се в миещи препарати - в 95% от шампоаните за коса.
Също трябва да избягваме веществата петролатум, пропилей гликол, солидол, вазелин или ланолин, формалдехид. :idea: Купувайте козметика от магазин, а не от сергията на пътя и обръщайте внимание на срока за годност, защото колкото е по-дълъг, толкова повече консерванти съдържа продукта.
eleonora
 
Мнения: 66
Регистриран на: 28 Мар 2012, 10:04

Re: За полезните и вредните съставки на козметичните продукт

Мнениеот aninka » 16 Май 2012, 09:46

Преди малко писах в друга темичка за био козметиката... Вече обръщам голямо внимание на съдържанието на всички продукти, които купувам :idea: Преди не съм се и замисляла дори, но след многото статии за вредните съставки в козметични, хранителни и всякакви продукти, които са неизменна част от нашето ежедневие, все повече залагам на био продуктите. Дори скъпата козметика е бъкана с всякакви консерванти и стабилизатори, а за Е-тата в храните и напитките няма да говорим - има ги и в бебешките пюрета :shock:
aninka
 
Мнения: 100
Регистриран на: 08 Мар 2012, 10:15

Re: За полезните и вредните съставки на козметичните продукт

Мнениеот monito » 21 Май 2012, 10:35

aninka написа:Преди малко писах в друга темичка за био козметиката... Вече обръщам голямо внимание на съдържанието на всички продукти, които купувам :idea: Преди не съм се и замисляла дори, но след многото статии за вредните съставки в козметични, хранителни и всякакви продукти, които са неизменна част от нашето ежедневие, все повече залагам на био продуктите. Дори скъпата козметика е бъкана с всякакви консерванти и стабилизатори, а за Е-тата в храните и напитките няма да говорим - има ги и в бебешките пюрета :shock:

Добре, де, но био козметиката надали е направена само от природни продукти :roll: Би било хубаво да е, но много ме съмнява... Био ще е, ако си я забъркате вкъщи :idea: Плюс това вредните съставки са навсякъде и няма как да се изолираме от тях, освен ако не се затворим в стъкленица. Баба ми едно време с какво се е мазала и дали е знаела какви са компонентите на крема й за лице. Честно да си призная, обръщам внимание единствено на продуктите на малката :oops: За себе си не се тормозя толкова...
monito
 
Мнения: 73
Регистриран на: 08 Мар 2012, 10:13

Re: За полезните и вредните съставки на козметичните продукт

Мнениеот bobito » 28 Май 2012, 18:20

Вярно, много полезна тема, но да си призная изобщо не си затормозявам съзнанието с това :oops: Ако седна да мисля кое е вредно и не трябва да се използва, май ще трябва да изхвърля доста неща от вкъщи като започна от микровълновата печка и стигна до музикалната уредба :mrgreen: Плюс това съм далеч от мисълта, че съществува козметика без консерванти - как иначе ще е годна с години :idea: Ако ми допада продукта, просто си го купувам и това е...
bobito
 
Мнения: 84
Регистриран на: 17 Апр 2012, 14:22

Re: За полезните и вредните съставки на козметичните продукт

Мнениеот mamavladi » 07 Юни 2012, 09:20

Хора, замисляли ли сте се възможно ли е да има какъвто и да е продукт без консерванти? Аз подквасвам мляко и трябва да ви кажа, че на третия ден вече се е вкиснало... Я си купете от магазина или просто вижте срока на годност :shock: Нормално ли е млечен продукт да издържа 3 месеца, при това без да е в хладилна камера? Същото важи и за козметичните продукти, че дори и за био козметиката - пенители, сгъстители, оцветители и всякакви от сорта. Какъвто и продукт да избера, все ще има химикали в него. Внимавам козметиката на малкия да не съдържа парафин и парабени - това е :roll:
mamavladi
 
Мнения: 32
Регистриран на: 27 Май 2012, 10:35

Re: За полезните и вредните съставки на козметичните продукт

Мнениеот ДоРеМи » 14 Юни 2012, 16:46

То е ясно, че в козметичните продукти има ред съставки, които биха могли да ни навредят по някакъв начин и производителите се опитват да ги прикрият под различни имена, но няма как да се лишим от тях. Нито ще спра да се къпя, нито пък ще изхвърля крема си за лице. Замислете се какъв въздух дишаме, каква храна ядем и каква вода пием? Ако се отнася само за козметиката - добре, ще огранича използването й или ще избирам по-малко вредната, но мога ли да се огранича от всичко, което ни заобикаля? НЕ!
ДоРеМи
 
Мнения: 40
Регистриран на: 14 Юни 2012, 16:35

Re: За полезните и вредните съставки на козметичните продукт

Мнениеот gora » 25 Юли 2012, 16:09

Radost написа:Не съм ползвала, но съм чувала за ефекта на охлювената слуз и чудесата, които постига върху женското лице. :lol:

М да. И аз чух за това, но не съм го използвала. Знма че има такива кремове, но видях една снимка, на която в/у лицето на една жена пяха пуснали да се разхождат няколко охлюва :)
А иначе за вредните съставки знам за синтетични аромати, парабени, диазолидинил и имидазолидинил карбамид, амините ( като MEA, DEA, TEA), триклосан и др.
gora
 
Мнения: 15
Регистриран на: 25 Юли 2012, 14:28

Re: За полезните и вредните съставки на козметичните продукт

Мнениеот Ваня_13 » 26 Юли 2012, 11:09

eleonora написа:И аз преди не се замислях за състава на козметичните продукти, които купувам, но откакто прочетох една статия за това до какви последствия води употребата на такива, които съдържат вредни вещества, ми светна лампичка в главата :idea:
Накратко - избягвайте козметични продукти, които съдържат парабен /метилпарабен, пропилпарабен,етилпазабен, бутилпарабен/; фталат /диетилфталат, диметилфталат/; толуол /толуен/ и лаурил натриев сулфат /SLS и SLES/.
1. Парабени - удължават живота на козметиката, но са канцерогенни! Съдържат се в шампоани, кремове, маски за лице, козметика за коса, лак за нокти, дезодоранти.
2. Фталат - оказва неблагоприятно влияние върху ДНК и блокира процесите, регулиращи мъжките полови хормони! Ако сте бременна с момченце, бъдете особено внимателни :idea: Съдържа се в парфюми, пяна и гел за коса, лакове за нокти.
3. Толуол - може да предизвика астма, силен алерген, който води до нарушения в нервната система, дейността на бъбреците, костния мозък и има вероятност да доведе до аномалии при бебетата! Съдържа се в в парфюми и лакове за нокти.
4. Лаурил натриев сулфат - в по-високи концентрации /над 1% съдържание в продукта/ може да повлияе негативно на детското зрение, отслабва имунната система, отлага се в органите, а взаимодействайки с други козметички съставки образува канцерогенни вещества, които попадат директно в кръвта. Съдържа се в миещи препарати - в 95% от шампоаните за коса.
Също трябва да избягваме веществата петролатум, пропилей гликол, солидол, вазелин или ланолин, формалдехид. :idea: Купувайте козметика от магазин, а не от сергията на пътя и обръщайте внимание на срока за годност, защото колкото е по-дълъг, толкова повече консерванти съдържа продукта.

В интерес на истината никога не съм се замисляла за състава на козметичните продукти. Може и смешно да ви прозвучи, но за парабените научих скоро, но не съм притеснена особено. Преди да бъдат обявени публично с какво се мазахме? Пак с парабени! След някоя и друга година може да кажат, че биокозметиката, също е вредна е какво правим тогава?
Ваня_13
 
Мнения: 140
Регистриран на: 18 Юни 2012, 13:59

ПредишнаСледваща

Назад към Козметика и грим

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта

cron