Хирургия на дебелото и правото черво - онлайн консултация

Re: Хирургия на дебелото и правото черво - онлайн консултация

Мнениеот Тодор.Трифонов » 04 Окт 2019, 16:05

Здравейте, д-р Тушев! Казвам се Тодор Трифонов на 32г. от Сливен. Преди година и половина ми откриха 2 полипа на дебело черво, 1 тубуларен аденом и 1 хиперпластичен. Премахнаха ми ги, но ми казаха, че може да има още полипи понеже не съм бил добре почистен(тогава цялото отделение не бе) и трябва да отида повторно. Също така ми казаха, че съм генетично предразположен и цял живот ще ми излизат полипи и ще трябва да ходя постоянно(дядо ми почина от рак на дебелото черво на 76г. а вуйчо ми го оперираха на 50г. все още е жив и здрав). След тези думи, че съм генетично предразположен и ще имам полипи цял живот разбира се се уплаших доста и 10 месеца след това отидох в София в Сити Клиник, там ми направиха колоноскопия и откриха още 1 малък хиперпластичен полип около 5мм. Казаха ми, че няма нужда да ходя всяка година и, че това са добри резултати. Въпроса ми към вас възможно ли е да нямам генетичен синдром от рода на - синдрома на Линч и т.н. защото от това, което намерих в интернет, като резултат на генетично предразположение ми излизат такива синдроми и доста се притесних. Млад съм на 32г. вече с полипи и си мисля, че може да имам някакъв такъв синдром. Знам, че вие не сте гастроентеролог, а хирург, но ако ми отговорите на въпросите ще ви бъда изключително благодарен. Не знам дали трябва да си направя генетичен тест, разбрах, че струват доста пари, а и може отговора да бъде неясен - нито да нито не. Брат ми е на 36 години направи си колоноскопия тази година и нямаше никакви полипи. Майка ми е на 58 също за сега няма нищо. Баща ми почина преди години, но от съвсем друго нещо и не е имал никога такива неща. Единствено от страна на майка ми - нейният баща и нейният брат са имали рак на дебелото черво. Имам син на 4 годинки и се притеснявам да не развие такъв синдром заради мен. Благодаря ви отново за вниманието, съжалявам за дългият пост, но нямаше как по кратко да обясня за проблема си. Лек и хубав ден! Благодаря предварително!
Тодор.Трифонов
 
Мнения: 6
Регистриран на: 04 Окт 2019, 15:18

Re: Хирургия на дебелото и правото черво - онлайн консултация

Мнениеот Dr Rosen Tushev » 04 Окт 2019, 21:58

Вашите полипи, нямат нищо общо със синдрома на Линч. Ходете на три години на колоноскопия. При вас няма наследствен момент. Генетичният тест е въпрос на желание и свободни средства.
Поздрави.
Д-р Росен Тушев
Завеждащ Хирургично отделение МБАЛ ВИТА София
Ръководител на "Вита Херния Център" София
+359 889 813 724
+359 878 813 724
http://www.rossentushev.com
Аватар
Dr Rosen Tushev
 
Мнения: 278
Регистриран на: 23 Фев 2012, 10:48
Местоположение: София

Re: Хирургия на дебелото и правото черво - онлайн консултация

Мнениеот Тодор.Трифонов » 04 Окт 2019, 22:53

Благодаря ви изключително много за бързият и квалитетен отговор! Поздрави и отново, огромно благодаря!
Тодор.Трифонов
 
Мнения: 6
Регистриран на: 04 Окт 2019, 15:18

Re: Хирургия на дебелото и правото черво - онлайн консултация

Мнениеот Тодор.Трифонов » 06 Окт 2019, 06:54

Д-р Тушев извинявам се предварително за това, че ви задавам 2-ри въпрос и ви губя от времето. Казахте, че моите полипи нямат нищо общо със синдрома на Линч. От това, което намерих, като информация в интернет разбирам, че нямат общо и с другият основен генетичен синдром - фамилната адематозна полипоза понеже там са стотици полипи, а моите са единични. Мога ли да разбера какви са полипите при синдрома на Линч за да знам за в бъдещите ми колоноскопии за какво точно да следя в резултатите ако случайно получа подобна находка. Съжалявам наистина, че отново ви разпитвам и ви губя от времето, но наистина това ще бъде много важна информация за мен. Оценявам много високо това, което правите за хората тук. Благодаря ви предварително отново и хубав ден!
Тодор.Трифонов
 
Мнения: 6
Регистриран на: 04 Окт 2019, 15:18

Re: Хирургия на дебелото и правото черво - онлайн консултация

Мнениеот Dr Rosen Tushev » 16 Окт 2019, 20:16

Синдромът на Линч е най-известен като причинител на наследствения неполипозисен колоректален карцином.
Д-р Росен Тушев
Завеждащ Хирургично отделение МБАЛ ВИТА София
Ръководител на "Вита Херния Център" София
+359 889 813 724
+359 878 813 724
http://www.rossentushev.com
Аватар
Dr Rosen Tushev
 
Мнения: 278
Регистриран на: 23 Фев 2012, 10:48
Местоположение: София

Re: Хирургия на дебелото и правото черво - онлайн консултация

Мнениеот kalina# » 20 Ное 2020, 00:25

Здравейте,
Извинявам се, ако въпросът не е към точната тема. На 26 години съм и по принцип не съм имала гастроентерологични или гинекологични проблеми. Преди малко повече от месец ми се наложи да пренеса някои доста тежки мебели. Няколко часа след това започнах да усещам умерено силна, но доста неприятна болка ниско долу, която се усеща сякаш имам нещо забито във или някъде до влагалището. Появиха се и болки между влагалището и ануса и надолу под опашната кост в самия анус. Тъй като първоначално най-силната болка беше тази във влагалището, личната ми лекарка ме прати на гинеколог. При прегледа на ехографа гинекологът не видя нещо притеснително с матката и яйчниците. Погледна ме и отдолу, но само повърхностно, тъй като към момента не съм полово активна. Отдаде болката на предстоящ цикъл. Въпреки че никога преди не съм имала подобни усещания на тези места преди цикъл, реших да изчакам да видя дали ще отминат след него. Той дойде и мина малко след прегледа ми, но болките са си същите вече три седмици по-късно. Когато се движа се чувствам изтръпнала отдолу и усещането, че имам нещо забито в мен там е още по-силно. В началото си мислех, че може просто да имам силна мускулна треска, макар и точно на тези места. Но вече започвам да се притеснявам дали нямам някакво изсипване или друг проблем, отключил се след вдигането на тежко. Мислите ли, че нещо такова е възможно? Ще съм много благодарна, ако можете да ме насочите към какъв лекар да се обърна и какви изследвания би трябвало да ми се направят, за да се изключат тези варианти? И каква би могла да е иначе причината за тези болки?
kalina#
 
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Ное 2020, 20:50

Re: Хирургия на дебелото и правото черво - онлайн консултация

Мнениеот hubabuba88 » 20 Ное 2020, 15:10

Здравейте! На 32 години съм. От няколко седмици ми се появи пулсация в ануса, тупти по различно време и продължителност, понякога е за кратко, а друг път по-продължително през ноща. И друг път ми е ставало, но за кратко и беше минало и не му обърнах внимание. Забелязах и малък израстък. Сега се прителсявам от какво може да. Моля за съвет.
hubabuba88
 
Мнения: 2
Регистриран на: 20 Ное 2020, 11:29

Re: Хирургия на дебелото и правото черво - онлайн консултация

Мнениеот Stoqn Ivanov » 31 Дек 2020, 00:39

Здравейте, преди да задам въпроси, да разкажа малко. Преди 15тина дена майка ми постъпва по спешност в гастроентрологична клиника с оплаквания, болки в корема и ниско към таза, като от три четири дни не е ходила до тоалетна , а преди това - месеци (2-3) е имала проблеми, редуване, разстройство, запек...в началото на този период пада от столче и се удря в около опашната област, от тогава не отшумява болката там. В гастроентерологията и правят колоноскопия, преместват я в хирургията и там извършват ендоскопска операция и от там получават "Ендоскопски данни за тумор на ректума, който не успя да се установи, поради раздутите чревни бримки. С помощта на инструмент се захвана средната част на догмата, изтегли се през работния порт и се изведе като битрункуларна сигмустома..." За диагноза пише - умерено диференциран аденокарцином - G2 и я изписват с решение - съчетана Лъчехимиотерапия след стадиране. В момента майка ми е с въпросната торбичка(която естествено не може да обслужва сама) и болките и ниско долу не намаляват даже напротив. Та предвид горе изложеното бих искал да получа съвет, какво да предприемем, много слаба е, трудно се придвижва и не желае да се подложи на лъчехимиотерапията, пък и според мен няма да я издържи. Има ли вариант да се оперира и да се отстрани тумора(ако има такъв), без тази терапия? Как би трябвало да се направи въпросното стадиране ЯМР или какво? Готов съм да превдоставя и по-подробна информация при нужда. Предварително благодаря за отделеното време!
Stoqn Ivanov
 
Мнения: 2
Регистриран на: 30 Дек 2020, 08:24

Предишна

Назад към Хемороиди - болести на ануса

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта