Тревожни разстройства - паническо разстройство, генерализирана тревожност, фобии

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани с психология, психиатрия и сексология, да споделяте мнения и да получите съвет.

Тревожни разстройства - паническо разстройство, генерализирана тревожност, фобии

Мнениеот FramarLekari » 17 Яну 2019, 10:07

В тази тема на здравния форум може да откриете мнения и зададете вашите въпроси, свързани с тревожните разстройства. Тук може да получите консултация и съвет за симптоми, диагностика и лечение на този проблем. На вашите въпроси отговаря медицинския екип на "Фрамар".
Тревожността може да се наблюдава по много различни начини. Тревожните разстройства са група от психични разстройства, които се характеризират със силно усещане за безпокойство и страх. Тези усещания могат да предизвикат и физически симптоми като учестен пулс и треперене. Някои често диагностицирани тревожни разстройства са генерализирана тревожност, социално тревожно разстройство, паническо разстройство, фобии, посттравматично стресово разстройство, обсесивно-компулсивно разстройство.

Паническото разстройство
е тревожно разстройство, което се характеризира с повтарящи се неочаквани пристъпи на паника. Паник атаките се определят като внезапни пориви на интензивен страх или дискомфорт. Съпровождащите симптоми могат да бъдат: затруднено дишане, стягане в гръдната област, учестено дишане, виене на свят, объркване, бледост, повишено изпотяване, сърцебиене, прилошаване, сухота в устата, усещане за подуване и стягане в областта на гърлото, зачервяване на лицето, усещане за изтръпване или мравучкане, усещане, че нещо лошо ще се случи.

Причината за поява на паническо разстройство е неизвестна. Все по-често срещано, то засяга повече женския пол, отколкото мъжете.

Генерализираното тревожно разстройство се характеризира с прекомерно, неконтролируемо и често ирационално безпокойство за събития или дейности. Симптомите, които може да предизвика, са: умора, нервност, раздразнителност, главоболие, затруднено преглъщане, стомашно неразположение, повръщане или диария, затруднено дишане, затруднение в концентрацията, горещи вълни и повишено изпотяване, нерешителност и страх от неправилно решение, преосмисляне на планове и решения за всички възможни най-лоши резултати, проблеми със съня, усещане за изтръпване или мравучкане.

Фобията представлява прекомерна и ирационална реакция на страха. Страхът може да бъде от определено място, ситуация или обект. За разлика от генерализираното тревожно разстройство, фобията обикновено е свързана с нещо специфично. Хората с фобии често осъзнават, че страхът им е ирационален, но не могат да се справят с него. Това е най-честата форма на тревожно разстройство, като жените са два пъти по-засегнати, отколкото мъжете.

Най-често срещаните фобии са клаустрофобия (страх от ограничени пространства), аерофобия (страх от летене), арахнофобия (страх от паяци), хипохондрия (страх от заболяване), зоофобия (страх от животни), аквафобия (страх от вода), акрофобия (страх от височини). Симптомите при фобийно разстройство са сходни с тези при паник атаки.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Тревожни разстройства - паническо разстройство, генерализирана тревожност, фобии

Мнениеот Glory » 05 Окт 2019, 19:39

Здравейте!

На 23 години съм, студентка.
Мисля, че моят въпрос се касае за хипохондрия. В последни години имам страх от смъртта, за всяко нещо помислям, че това ще се случи - когато пътувам, когато излизам и има различни ситуации, дори когато се храня или спя. Случи ми се да се страхувам да се храня, да не се задавя, но това мина. Сякаш някак се справих с тази ситуация. Мисля, че е някак в някакви рамки все пак, защото дори да мисля за лоши неща, в крайна сметка не се ограничавам до там - т.е. да кажа, че няма да излизам или че няма да пътувам. От години обаче е неприятна случката със спането. Става въпрос, че когато си лягам, веднага започвам да дишам контролирано, така сякаш се подсигурявам, че няма да спра да дишам. С времето обаче това по-скоро се превърна в друг страх. Изведнъж реших, че това ми вреди и че така даже мога да заспя и да просто да спра контролирането и още по-лошо. Дори се будех стреснато и поемайки въздух вероятно 1 минута след заспиването с контролирано дишане. Имах и сърцебиене в онези моменти и започнах да си мисля, че и там ще направя нещо. И така откакто единия страх се превърна в друг страх, поради някаква причина не мога да го изтегля от ума си. Опитах с книга преди заспиване, с телефон, с филм, с някаква игра, която да ме съсредоточи и да ме накара да мисля за друго. Не се получи. Всъщност и това преди се случваше всяка вечер. Сега 10 вечери не се случва, 5 вечери се случва и няма измъкване. Също така - когато си кажа "край, стига вече глупости" и спра... имам чувството, че пък в този случай съвсем съсредоточено спирам да дишам, което също ме плаши. И така - не знам вече какво мога да направя, за да спра да мисля за това дишане. Ходила съм на много лекари поради много други причини, навсякъде всичко е наред. На психолог или психиатър не съм ходила.

Можете ли да ми дадете някакъв съвет, различен от медикаменти? Как да си помогна, по какъв начин да спра с тази глупост?
Glory
 
Мнения: 2
Регистриран на: 05 Окт 2019, 19:21

Re: Тревожни разстройства - паническо разстройство, генерализирана тревожност, фобии

Мнениеот FramarLekari » 07 Окт 2019, 16:26

Glory написа:Здравейте!

На 23 години съм, студентка.
Мисля, че моят въпрос се касае за хипохондрия. В последни години имам страх от смъртта, за всяко нещо помислям, че това ще се случи - когато пътувам, когато излизам и има различни ситуации, дори когато се храня или спя. Случи ми се да се страхувам да се храня, да не се задавя, но това мина. Сякаш някак се справих с тази ситуация. Мисля, че е някак в някакви рамки все пак, защото дори да мисля за лоши неща, в крайна сметка не се ограничавам до там - т.е. да кажа, че няма да излизам или че няма да пътувам. От години обаче е неприятна случката със спането. Става въпрос, че когато си лягам, веднага започвам да дишам контролирано, така сякаш се подсигурявам, че няма да спра да дишам. С времето обаче това по-скоро се превърна в друг страх. Изведнъж реших, че това ми вреди и че така даже мога да заспя и да просто да спра контролирането и още по-лошо. Дори се будех стреснато и поемайки въздух вероятно 1 минута след заспиването с контролирано дишане. Имах и сърцебиене в онези моменти и започнах да си мисля, че и там ще направя нещо. И така откакто единия страх се превърна в друг страх, поради някаква причина не мога да го изтегля от ума си. Опитах с книга преди заспиване, с телефон, с филм, с някаква игра, която да ме съсредоточи и да ме накара да мисля за друго. Не се получи. Всъщност и това преди се случваше всяка вечер. Сега 10 вечери не се случва, 5 вечери се случва и няма измъкване. Също така - когато си кажа "край, стига вече глупости" и спра... имам чувството, че пък в този случай съвсем съсредоточено спирам да дишам, което също ме плаши. И така - не знам вече какво мога да направя, за да спра да мисля за това дишане. Ходила съм на много лекари поради много други причини, навсякъде всичко е наред. На психолог или психиатър не съм ходила.

Можете ли да ми дадете някакъв съвет, различен от медикаменти? Как да си помогна, по какъв начин да спра с тази глупост?


Здравейте, Glory!

Описаните от Вас симптоми насочват към тревожно разстройство. Съветваме Ви да посетите психолог, който ще приложи различни методи за справяне с тревожността, включително и психотерапия. Ако прецени, ще Ви насочи и към психиатър за добавяне на медикаментозна терапия към другите подходи на лечение.

Тези статии могат да Ви бъдат от полза:
Подобряване на психичното здраве: добавки и хранене
Алтернативни средства за лечение на депресия и тревожност

С уважение,
Медицински екип на "Фрамар"
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Тревожни разстройства - паническо разстройство, генерализирана тревожност, фобии

Мнениеот problemna » 16 Окт 2019, 11:18

Здравейте,
майка ми пие анафранил 25мг сутрин и обед по 1 табл., към 17 часа взема хлорпротексен.
Кажете, моля, дали са противопоказни тези лекарства, защото четох, че влияят отрицателно на сърдечносъдовата система.
Благодаря предварително!
problemna
 
Мнения: 2
Регистриран на: 27 Яну 2015, 12:21

Re: Тревожни разстройства - паническо разстройство, генерализирана тревожност, фобии

Мнениеот Rens » 24 Окт 2019, 16:59

Здравейте! Надявам се да получа помощ тук :) Бих искала да ми препоръчате някаква хранителна добавка, която да помага срещу тревожност и депресия... но ако може някоя конкретна, защото сама не мога да избера. Проблемът ми е следния: без работа съм вече от 3 месеца и се чувствам ужасно, по стечение на обстоятелствата живея в родния ми град (където не съм живяла повече от 10 години) и нямам приятели тук. Чувствам се много напрегната, вече май и в депресия, но не искам да прибягвам до антидепресанти. Мналата година при започване на работа още на втория ден се почувствах много напрегната, не можах да спя цяла седмица..и се наложи да посетя психиятър, който ми обясни, че имам социално-тревожно разтройство, изписа ми антидепресанти за 3 месеца, ако не се лъжа, като в този период беше и намалянето и спирането им.
Просто се надявам да варианти алтернативни на антидепресантите да се почувствам по-спокойна и надъхана да започна вече работа.
Много ще съм ви благодарна ако ми препоръчате някакви хранителни добавки, които биха били в полза за облекчаване на това състояние
Rens
 
Мнения: 1
Регистриран на: 24 Окт 2019, 16:19

Re: Тревожни разстройства - паническо разстройство, генерализирана тревожност, фобии

Мнениеот FramarLekari » 27 Окт 2019, 19:17

problemna написа:Здравейте,
Майка ми пие анафранил 25мг сутрин и обед по 1 табл., към 17 часа взема хлорпротексен.
Кажете, моля, дали са противопоказни тези лекарства, защото четох, че влияят отрицателно на сърдечносъдовата система.
Благодаря предварително!

Здравейте,
В случай че посочената от вас терапия е назначена от психиатър, то тя трябва да бъде спазвана, за да се контролират симптомите на заболяването на вашия родител. Посочените в листовката на лекарствата нежелани ефекти не възникват при всеки пациент, а са описани като възможни. В случай на поява на някои от тях, се свържете с лекуващия лекар, който ще назначи алтернативна терапия.

С уважение,
Медицински отдел на Фрамар.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Тревожни разстройства - паническо разстройство, генерализирана тревожност, фобии

Мнениеот vanessa1112 » 15 Апр 2020, 15:57

Здравейте,от края на месец декември започнах да вдигам кръвно,въпреки препарата, който вземах за кръвно 3 години.Това отключи ПА и ПР.Вземах клонарекс който спрях по схема и пак го започнах.Днес пия по схема последната четвъртинка и в замяна на това по схема от 15 дни с постепенно увеличаване пия сега:1+1/2 на обяд фестивал и 1+1/2 вечер флуанксол.Въпреки новите хапчета за кръвно по обяд вдигам рязко много високо кръвно до 190/110 а вечер пада до 88/55.Възможно ли е вдигането на кръвно да е от клонарекс и ПА въпреки лекарствата?Благодаря предварително
vanessa1112
 
Мнения: 1
Регистриран на: 15 Апр 2020, 15:29

Re: Тревожни разстройства - паническо разстройство, генерализирана тревожност, фобии

Мнениеот FramarLekari » 21 Апр 2020, 11:33

vanessa1112 написа:Здравейте,от края на месец декември започнах да вдигам кръвно,въпреки препарата, който вземах за кръвно 3 години.Това отключи ПА и ПР.Вземах клонарекс който спрях по схема и пак го започнах.Днес пия по схема последната четвъртинка и в замяна на това по схема от 15 дни с постепенно увеличаване пия сега:1+1/2 на обяд фестивал и 1+1/2 вечер флуанксол.Въпреки новите хапчета за кръвно по обяд вдигам рязко много високо кръвно до 190/110 а вечер пада до 88/55.Възможно ли е вдигането на кръвно да е от клонарекс и ПА въпреки лекарствата?Благодаря предварително



Здравейте, vanessa1112!

Тревожността не причинява дългосрочно високо кръвно налягане (хипертония). Но епизодите на тревожност могат да причинят драматични, временни скокове в кръвното Ви налягане (по врема на паническа атака).

И Клонарекс, и Флунаксол могат да причинят хипотония (понижаване на кръвното налягане) като нежелана реакция, а не повишаване.

Препоръчваме Ви да се консултирате с кардиолог - възможно е да е необходима промяна на терапията за високо кръвно налягане.


С уважение,
Медицински отдел на Фрамар
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Тревожни разстройства - паническо разстройство, генерализирана тревожност, фобии

Мнениеот Петя.Георгиева » 22 Юли 2020, 14:20

Здравейте, преди малко докато приспивах сина си, изпитах болка от дясната страна на лява гърда и лява плешка. Всичко ми изтръпна, трудно поемам въздух. Ръцете и кръката като че ли отказаха. Премерих кръвно 102 на 70 с пулс 79. Чувствам напрежение и като че ли страх. Моля, дайте ми съвет
Петя.Георгиева
 
Мнения: 22
Регистриран на: 12 Юни 2019, 03:04

Re: Тревожни разстройства - паническо разстройство, генерализирана тревожност, фобии

Мнениеот FramarLekari » 22 Юли 2020, 15:07

Петя.Георгиева написа:Здравейте, преди малко докато приспивах сина си, изпитах болка от дясната страна на лява гърда и лява плешка. Всичко ми изтръпна, трудно поемам въздух. Ръцете и кръката като че ли отказаха. Премерих кръвно 102 на 70 с пулс 79. Чувствам напрежение и като че ли страх. Моля, дайте ми съвет



Здравейте, Петя.Георгиева!

Забелязахме, че не за първи път и от доста време споделяте подобни симптоми във форума на Фрамар в други теми.
Необходимо е да посетите личния си лекар. При установяване на липса на органична причина за тези оплаквания, се насочете към консултация с психиатър, който да оцени състоянието Ви и да Ви предпише подходяща терапия.

Тези статии могат да Ви бъдат от полза:
Подобряване на психичното здраве: добавки и хранене
Алтернативни средства за лечение на депресия и тревожност


С уважение,
Медицински отдел на Фрамар
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Следваща

Назад към Психология, психиатрия и сексология

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта