Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот Десислава Иванова » 16 Окт 2014, 14:51

На 43 г съм и от 12 години имам в ГЛК мастопатична плака. Вчера бях на ехографски преглед и записаното в изследването ГЛК мастопатична плака с хипоехогенен нехомогенен характер с нерезки очертания и малки кисти. Доколко е сериозна тази диагноза и има ли висок риск за израждане в злокачествено образование?
Десислава Иванова
 
Мнения: 16
Регистриран на: 16 Окт 2014, 11:55

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот Dr Rumen Tulev » 17 Окт 2014, 00:13

Десислава Иванова написа:На 43 г съм и от 12 години имам в ГЛК мастопатична плака. Вчера бях на ехографски преглед и записаното в изследването ГЛК мастопатична плака с хипоехогенен нехомогенен характер с нерезки очертания и малки кисти. Доколко е сериозна тази диагноза и има ли висок риск за израждане в злокачествено образование?

Здравейте!
Това не е диагноза, а описание на ехографската картина на гърдата, на професионален език. Означава се зона с мастопатия, без да се споменава за съмнение за някакви туморни формации. С ехографията не може да се даде преценка за риска за образуване на туморни заболявания на мл. жлеза.
Dr Rumen Tulev
 
Мнения: 233
Регистриран на: 04 Юли 2011, 08:47

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот Десислава Иванова » 18 Окт 2014, 12:36

Пише Резултат: запазен, разгънат жлезен паренхим, междуделчеста фиброза, липоматоза, периареоларна дуктоектазия двустранно с микрокистозни промени в периареоларно и в ГЛК. Палпираща се зона в ГМК с хипоехогенна нехомогенна структура, нерезки очертания и групирани микрокистозни промени Размер на участъка 19 мм Вероятно се дължи на локална мастопатична преустройка - мастпотатична плака след пуерперален мастит„ Зоната е с повишен риск. Затова в предходния си въпрос ме интерусуаваше какво е Вашето мнение относно риска за израждане на тази зона.
Десислава Иванова
 
Мнения: 16
Регистриран на: 16 Окт 2014, 11:55

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот Dr Rumen Tulev » 18 Окт 2014, 19:59

Десислава Иванова написа:Пише Резултат: запазен, разгънат жлезен паренхим, междуделчеста фиброза, липоматоза, периареоларна дуктоектазия двустранно с микрокистозни промени в периареоларно и в ГЛК. Палпираща се зона в ГМК с хипоехогенна нехомогенна структура, нерезки очертания и групирани микрокистозни промени Размер на участъка 19 мм Вероятно се дължи на локална мастопатична преустройка - мастпотатична плака след пуерперален мастит„ Зоната е с повишен риск. Затова в предходния си въпрос ме интерусуаваше какво е Вашето мнение относно риска за израждане на тази зона.

Здравейте!
От описанието става ясно, че колегата не е наясно какво вижда -"ВЕРОЯТНО се дължи на локална мастопатична преустройка - мастпотатична плака".
Направете си мамография на гърдата в две проекции, а ако сте от Пловдив, заповядайте в кабинета ми за преглед. Във всеки преглед има голяма доза субективизъм, така че трудно мога да интерпретирам описанията на други колеги.
Dr Rumen Tulev
 
Мнения: 233
Регистриран на: 04 Юли 2011, 08:47

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот Rose » 17 Ное 2014, 14:48

Здравейте, Д-Р Тулев,

Възможно ли е с ехографско изследване да се определи дали формацията е фибролипом или фиброаденом?
Rose
 
Мнения: 1
Регистриран на: 17 Ное 2014, 14:33

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот Dr Rumen Tulev » 17 Ное 2014, 16:49

Rose написа:Здравейте, Д-Р Тулев,

Възможно ли е с ехографско изследване да се определи дали формацията е фибролипом или фиброаденом?

Здравейте!
Липом от фиброаденом, може да се разпознае ехографски. Фибролипома има състана част фиброза, която може да варира по количество и да наподобява фиброаденом. Фибролипома е относително рядка хистологична диагноза. Най често като доброкачествени формации се срещат липома и след това фиброаденома.
Dr Rumen Tulev
 
Мнения: 233
Регистриран на: 04 Юли 2011, 08:47

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот се76 » 01 Дек 2014, 15:18

Здравейте,
Преди 7 месеца при преглед с ехограф ми беше установена фиброкистозна мастопатия множество кисти с различна големина и в двете гърди. В едната гърда имам лезия в съответствие с фиброаденом. Имам болки в гърдите от време на време пареща болка в зърната и изтичане на бледо жълт секрет от гърдите при натиск. Не мога да преценя а и тогава не ми казаха нищо защото прегледа беше рутинен дали има нещо обезпокоително в тези резултати.
се76
 
Мнения: 2
Регистриран на: 01 Дек 2014, 14:46

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот Dr Rumen Tulev » 02 Дек 2014, 00:36

се76 написа:Здравейте,
Преди 7 месеца при преглед с ехограф ми беше установена фиброкистозна мастопатия множество кисти с различна големина и в двете гърди. В едната гърда имам лезия в съответствие с фиброаденом. Имам болки в гърдите от време на време пареща болка в зърната и изтичане на бледо жълт секрет от гърдите при натиск. Не мога да преценя а и тогава не ми казаха нищо защото прегледа беше рутинен дали има нещо обезпокоително в тези резултати.

Здравейте!
Всички белези, които изброихте, са характерни за кистозната мастопатия и сами по себе си са неприятни, но не са обезпокоителни. Единствено фиброаденома, като солидна лезия, трябва да се прецизира, защото единствено хистологичното изследване може да даде 100% гаранция за диагнозата.
Dr Rumen Tulev
 
Мнения: 233
Регистриран на: 04 Юли 2011, 08:47

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот Десислава Иванова » 06 Яну 2015, 11:13

Здравейте! За съжаление съм от гр.Варна и не мога да посетя Вашия кабинет. Д- Р Тулев "междуделчеста фиброза, липоматоза, периареоларна дуктоектазия двустранно с микрокистозни промени в периареоларно" означава ли фибокистозна мастопатия? Тъй като четох в интернет, че фиброзната мастопатия се изражда по- често в рак, това така ли е според Вас? Благодаря предварително!
Десислава Иванова
 
Мнения: 16
Регистриран на: 16 Окт 2014, 11:55

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот Dr Rumen Tulev » 06 Яну 2015, 20:33

Здравейте!
Описанието отговаря на фиброкистозна мастопатия.. Мастопатията не е заболяване, а определена структура на гърдата. Повече информция за мастопатията прочетете в моя информацоинен сайт http://www.onkolink.site88.net/
Dr Rumen Tulev
 
Мнения: 233
Регистриран на: 04 Юли 2011, 08:47

ПредишнаСледваща

Назад към Тумори - онлайн консултация с хирург

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron