Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот Десислава Иванова » 12 Яну 2015, 12:58

Dr Rumen Tulev написа:
Десислава Иванова написа:Пише Резултат: запазен, разгънат жлезен паренхим, междуделчеста фиброза, липоматоза, периареоларна дуктоектазия двустранно с микрокистозни промени в периареоларно и в ГЛК. Палпираща се зона в ГМК с хипоехогенна нехомогенна структура, нерезки очертания и групирани микрокистозни промени Размер на участъка 19 мм Вероятно се дължи на локална мастопатична преустройка - мастпотатична плака след пуерперален мастит„ Зоната е с повишен риск. Затова в предходния си въпрос ме интерусуаваше какво е Вашето мнение относно риска за израждане на тази зона.

Здравейте!
От описанието става ясно, че колегата не е наясно какво вижда -"ВЕРОЯТНО се дължи на локална мастопатична преустройка - мастпотатична плака".
Направете си мамография на гърдата в две проекции, а ако сте от Пловдив, заповядайте в кабинета ми за преглед. Във всеки преглед има голяма доза субективизъм, така че трудно мога да интерпретирам описанията на други колеги.

Д -р Тулев както ме посъветвахте направих мамография на гърдите в две проекции. Заключението е:Кожа и подкожие в норма. Жлезен паренхим отговарящ на хронологичната възраст с преобладаване на мастопитичната компонента от фиброзен тип. Повишена плътност с нодулерен характер двустранно, симетричо. Фиброза в ГК и ГЛК без капсула и калцификати, по изразено в ЛМЖ, ехографски, ефхографски малка / в овулация/ кистозна структура с д-р около 6 мм. Не се визуализират микрокалцификати с огнищно групиране със суспектен вид. Един микрокалцификат в ДМЖ. Мамили - без ретракция. Аксили- несе установяват сегнификантно увеличени ЛВ. Каза за този микрокалцификат, че на това място е имало киста и няма опасност от израждане. Какво е Вашето мнение за заключението, има ли нещо притеснително?
Десислава Иванова
 
Мнения: 16
Регистриран на: 16 Окт 2014, 11:55

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот Dr Rumen Tulev » 12 Яну 2015, 20:55

Десислава Иванова написа:
Dr Rumen Tulev написа:
Десислава Иванова написа:Пише Резултат: запазен, разгънат жлезен паренхим, междуделчеста фиброза, липоматоза, периареоларна дуктоектазия двустранно с микрокистозни промени в периареоларно и в ГЛК. Палпираща се зона в ГМК с хипоехогенна нехомогенна структура, нерезки очертания и групирани микрокистозни промени Размер на участъка 19 мм Вероятно се дължи на локална мастопатична преустройка - мастпотатична плака след пуерперален мастит„ Зоната е с повишен риск. Затова в предходния си въпрос ме интерусуаваше какво е Вашето мнение относно риска за израждане на тази зона.

Здравейте!
От описанието става ясно, че колегата не е наясно какво вижда -"ВЕРОЯТНО се дължи на локална мастопатична преустройка - мастпотатична плака".
Направете си мамография на гърдата в две проекции, а ако сте от Пловдив, заповядайте в кабинета ми за преглед. Във всеки преглед има голяма доза субективизъм, така че трудно мога да интерпретирам описанията на други колеги.

Д -р Тулев както ме посъветвахте направих мамография на гърдите в две проекции. Заключението е:Кожа и подкожие в норма. Жлезен паренхим отговарящ на хронологичната възраст с преобладаване на мастопитичната компонента от фиброзен тип. Повишена плътност с нодулерен характер двустранно, симетричо. Фиброза в ГК и ГЛК без капсула и калцификати, по изразено в ЛМЖ, ехографски, ефхографски малка / в овулация/ кистозна структура с д-р около 6 мм. Не се визуализират микрокалцификати с огнищно групиране със суспектен вид. Един микрокалцификат в ДМЖ. Мамили - без ретракция. Аксили- несе установяват сегнификантно увеличени ЛВ. Каза за този микрокалцификат, че на това място е имало киста и няма опасност от израждане. Какво е Вашето мнение за заключението, има ли нещо притеснително?

Здравейте!
Няма нищо притеснително в описанието. Пазете снимките за следващи профилактични прегледи.
Dr Rumen Tulev
 
Мнения: 233
Регистриран на: 04 Юли 2011, 08:47

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот Vaqllet » 21 Яну 2015, 16:41

Здравейте! Преди 3 години родих,кърмих два месеца и половина и след запушване на млечна жлеза се получи абсцес,който се наложи да оперирам.Миналото лято напипах бучка в гърдата си,която се указа фиброаденом..
който също оперираха....и след две седмици още два. И така вече имам четири операции на гърдите.Сега проблема идва от лимфен възел на едната подмишница с размер 13мм. И киста в същата гърда с размер 6мм. Изписаха ми антибиотик...след който нямаше промяна в нито едно от двете.А плануваме да имаме второ дете.Лекарят каза,да опитам да видим какво ще стане(което не ме удоволетворява като отговор) За това искам да попитам опасно ли е да забременея с киста в гърдата или първо трябва да се отстрани??? Предварително благодаря за отделеното време! Хубав ден желая. И само да вметва ако е от значение на 24години съм.Фамилно не обременена.
Vaqllet
 
Мнения: 1
Регистриран на: 21 Яну 2015, 16:27

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот Dr Rumen Tulev » 21 Яну 2015, 18:01

Vaqllet написа:Здравейте! Преди 3 години родих,кърмих два месеца и половина и след запушване на млечна жлеза се получи абсцес,който се наложи да оперирам.Миналото лято напипах бучка в гърдата си,която се указа фиброаденом..
който също оперираха....и след две седмици още два. И така вече имам четири операции на гърдите.Сега проблема идва от лимфен възел на едната подмишница с размер 13мм. И киста в същата гърда с размер 6мм. Изписаха ми антибиотик...след който нямаше промяна в нито едно от двете.А плануваме да имаме второ дете.Лекарят каза,да опитам да видим какво ще стане(което не ме удоволетворява като отговор) За това искам да попитам опасно ли е да забременея с киста в гърдата или първо трябва да се отстрани??? Предварително благодаря за отделеното време! Хубав ден желая. И само да вметва ако е от значение на 24години съм.Фамилно не обременена.

Здравейте!
Наличие на киста 6 мм, не налага операция или някакви чести прегледи. Лимфният възел, ако няма белези на малигненост, също не представлява проблем. Често жените имат такива възли под мишниците, във връзка с прекарани мастити и при епилация на космите под мишниците.
Може да забременеете, когато желаете. Кистата в гърдата с тези размери не може да предизвика никакви проблеми.
Dr Rumen Tulev
 
Мнения: 233
Регистриран на: 04 Юли 2011, 08:47

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот Nadya_vn » 05 Фев 2015, 13:36

Добър ден.
Направих си изследвания за мамография в което се препоръчва хирургически преглед.
Резултата почти е изписан така :
" Хетерогенно плътен вид гръдна тъкан върху двете.
Следователно, чувствителността на мамография се намалява.
Полето на гърдата 55 mm разположение, 40mm и 30mm в горния външен квадрант,
в горния външен квадрант на лявата 41 мм гърдата и 55мм в лобуларен гръдна тъкан не могат да бъдат ограничени от отличените с висока плътност на гръдната тъкан".
Какво значи това? Имам и на диск.
Благодаря Ви предварително !
Nadya_vn
 
Мнения: 4
Регистриран на: 04 Яну 2013, 09:59

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот Dr Rumen Tulev » 05 Фев 2015, 22:06

Nadya_vn написа:Добър ден.
Направих си изследвания за мамография в което се препоръчва хирургически преглед.
Резултата почти е изписан така :
" Хетерогенно плътен вид гръдна тъкан върху двете.
Следователно, чувствителността на мамография се намалява.
Полето на гърдата 55 mm разположение, 40mm и 30mm в горния външен квадрант,
в горния външен квадрант на лявата 41 мм гърдата и 55мм в лобуларен гръдна тъкан не могат да бъдат ограничени от отличените с висока плътност на гръдната тъкан".
Какво значи това? Имам и на диск.
Благодаря Ви предварително !

Здравейте!
Предполагам,че това е превод от гугъл транслейт. Чесно казано нищо не се разбира от написаното. Не мога да ви бъда полезен. Ако сте от Пловдив заповядайте на преглед при мен с мамографиите.
Dr Rumen Tulev
 
Мнения: 233
Регистриран на: 04 Юли 2011, 08:47

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот Nadya_vn » 06 Фев 2015, 10:27

Много Ви благодаря за бързия отговор !
Изследванията са направени в Турция . От гр. Варна съм .
Толкова можах да го преведа , общо взето резултата в милиметри ме притеснява.
Преди 14 години имах оплаквания от болки дори не помня в коя страна.
Изписаха ми лекарства ,резултат явно не е имало.
Предложиха операция ,били са кисти, през това време забременях.
Сама отказах операцията . Две години след раждането ходих на преглед ,нямах нищо.
А този преглед си направих съвсем случайно , понеже е безплатно през цялата година ,
но за хирург ми дадоха чак за след два месеца.
Благодаря , лек и успешен ден Ви желая !
Nadya_vn
 
Мнения: 4
Регистриран на: 04 Яну 2013, 09:59

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот MDimitrova » 14 Май 2015, 15:06

Здравейте д-р Тулев,
От около две години имам болка в лявата подмишница. Понякога се разпростира и към гръдния мускул. Болката започва 7 дни след края на месечния ми цикъл и свършва с първия ден от началото му, т.е не ме боли единствено по време на цикъл и 7 дни след него. Понякога усещам леко изпотяване в лявата подмишница. Разтривам внимателно мястото, което ме облекчава временно и след това отново остава болка. Чувствам я като мускулна. Има дни, в които болката не е постоянна, а само при допир.
За тези две години съм правила две ехографии, последната от които беше преди седмица. На 37 години съм. Притеснявам се от тази болка, най-вече поради това, че не знам от какво е породена и с какъв лекар трябва да се консултирам.

Данните от последната ми ехография са:
Данни за двустранна, умерено уплътнена, фибропластична и кистолипоматозна мастопатия на липоматозен, хипоехогенен фон. Видими по-плътни плаки, двустранно, краниално, предимно в ляво, със сгрупирани дребно и средно кал.кист.находки до 3-4 мм., с хипоехогенна структура и абнормена концентрирана нишковидна, хиперехогенна фиброза. Липоматозни, хипоехогенни зони пръснати в мастопатичната преустройка - двустранно.
Двустранно, без данни за кистозни находки с р-ри над 5 мм. и бенигнени обемни находки, двустранно, както и негативни промени в сравнение с предходните ехографии.
Пространства: - Б.О. Кожа, подкожие, мамили и аксили: - Б.О
Горно -латерално, в ляво данни за две овални плаки с хронична мастопатична преустройка, без патология в строежа си и с параметри от ехограмите.
BI-RADS-4, ACR-1.-1

Благодаря Ви предварително за отделеното време.
MDimitrova
 
Мнения: 2
Регистриран на: 14 Май 2015, 13:59

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот Dr Rumen Tulev » 14 Май 2015, 21:23

MDimitrova написа:Здравейте д-р Тулев,
От около две години имам болка в лявата подмишница. Понякога се разпростира и към гръдния мускул. Болката започва 7 дни след края на месечния ми цикъл и свършва с първия ден от началото му, т.е не ме боли единствено по време на цикъл и 7 дни след него. Понякога усещам леко изпотяване в лявата подмишница. Разтривам внимателно мястото, което ме облекчава временно и след това отново остава болка. Чувствам я като мускулна. Има дни, в които болката не е постоянна, а само при допир.
За тези две години съм правила две ехографии, последната от които беше преди седмица. На 37 години съм. Притеснявам се от тази болка, най-вече поради това, че не знам от какво е породена и с какъв лекар трябва да се консултирам.

Данните от последната ми ехография са:
Данни за двустранна, умерено уплътнена, фибропластична и кистолипоматозна мастопатия на липоматозен, хипоехогенен фон. Видими по-плътни плаки, двустранно, краниално, предимно в ляво, със сгрупирани дребно и средно кал.кист.находки до 3-4 мм., с хипоехогенна структура и абнормена концентрирана нишковидна, хиперехогенна фиброза. Липоматозни, хипоехогенни зони пръснати в мастопатичната преустройка - двустранно.
Двустранно, без данни за кистозни находки с р-ри над 5 мм. и бенигнени обемни находки, двустранно, както и негативни промени в сравнение с предходните ехографии.
Пространства: - Б.О. Кожа, подкожие, мамили и аксили: - Б.О
Горно -латерално, в ляво данни за две овални плаки с хронична мастопатична преустройка, без патология в строежа си и с параметри от ехограмите.
BI-RADS-4, ACR-1.-1

Благодаря Ви предварително за отделеното време.

Здравейте!
Причините за болката под мишницата могат да бъдат най-различни от мастопатия, лимфаденит, интеркостална невралгия, периартрит на ставата, притискане от банел на сутиена, обезкосмяване на мишницата и още доста причини.
Не мога да ви поставя диагноза без преглед. Като начало се обърнете към мамолог, който да прецизира оплакванията и да ви даде съвет как да постъпите.
Dr Rumen Tulev
 
Мнения: 233
Регистриран на: 04 Юли 2011, 08:47

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот MDimitrova » 15 Май 2015, 01:46

Благодаря за бързия отговор.
Всичко добро Ви желая.
MDimitrova
 
Мнения: 2
Регистриран на: 14 Май 2015, 13:59

ПредишнаСледваща

Назад към Тумори - онлайн консултация с хирург

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта