Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот dgz7 » 15 Юли 2015, 11:46

Здравейте!
Преди няколко месеца си напипах твърдо приличащо на топче образувание . След като разговарях с личния си лекар ме изпрати на ехограф . Ако може да ми обясните по точно какво означава написаното от ехограф ще съм ви много благодарна .
„ В дясна млечна жлеза на границата на горен и долен латерални квадранти овална лезия с размери 19/10 мм- хиперехогенна структура с отделни аехогенни зофни в единия полюс. Приемаме, че най- вероятно се касае за фиброаденом.”
Разбрах че имам фиброаденом, но ме притеснява този израз с отделени аехогенни зони.
Благодаря предварително!
dgz7
 
Мнения: 1
Регистриран на: 15 Юли 2015, 11:17

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот Dr Rumen Tulev » 16 Юли 2015, 10:22

Здравейте! Наличието на аехогенни зони, означава наличие на течни зони в формацията! Няма място за притеснение.
Dr Rumen Tulev
 
Мнения: 233
Регистриран на: 04 Юли 2011, 08:47

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот Moni79 » 19 Окт 2015, 16:37

Здравейте д-р Тулев !

Много се надявам все още да пишете в темата и да може да ми отговорите на някои въпроси.
Питам от името на една приятелка на 40г, която има операция от рак на гърдата преди 2 години и половина, за щастие открит в по ранна фаза, имала е лъче терапия и премахнати няколко лимфни възли. Назначена и е поддържаща терапия, не знам точно името на лекарството, но знаете ги сигурно тези инжекции които се слагат в областна на корема веднъж месечно, а също и Нолвадекс, ако не се лъжа и него го пие от тогава и то точно за него искам да питам сега, но първо да кажа и други неща за случая.

Преди година и нещо при профилактичен преглед и откриха и рак на матката, за щастие пак в ранна фаза и след направена хистеректомия и изследване на раковите клетки до каква дълбочина са проникнали и се оказа, че са достатъчно далеч от това нивото при което се налага и лъче терапия, за щастие и лимфни възли не са и махани по преценка на хирурзите. След това тези инжекции в корема вече са спрени, тъй като няма нужда от тях след премахване на матката. Забравих също да кажа, че тя има и направена мастектомия и на двете гърди след първата операция, за да намали риска от рецидив.

За сега след профилактичните изследвания всичко е чисто и дано винаги да е така, но се появяват други проблеми заради прима на Нолвадекс, от който тя няма повечето странични ефекти, които имат другите жени, като покачване на тегло, спад на либидо, овлажняване и т.н. , но има вече установен проблем с остеопорозата и трябва да се вземат мерки. На всичкото отгоре, четох една научна публикация в която пишат много притеснителни неща за нолвадекса и вредите от него и тъй като знам какво чудовище е фармацевтичната индустрия съм склонна да вярвам на тези прочувания.

http://www.innerself.com/bg/content/healthy/diseases-a-conditions/cancer/4799-dark-side-of-tamoxifen.html

http://www.innerself.com/bg/content/living/health/diseases-and-conditions/4800-beware-tamoxifen.html

То даже май е обсъждано да го замени вече Нолвадекса, но довечера ще разбера повече подробности. Не само тези притеснителни неща, които прочетох за Нолвадекса, но и другият проблем с остеопорозата е много притеснителен и трябва да се вземат мерки. Какво може да се вземе за него ?
Четох, че много добро лекарство за това е Евиста -

http://apteka.framar.bg/30009581/%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0-%D1%82%D0%B0%D0%B1%D0%BB-60-%D0%BC%D0%B3-28

Но дали това лекарство може да се взима заедно със Нолвадекс или негов заместител, който може би ще и изпишат ? Много странно и объркано е като прочетох, че Нолвадекс също помага за предпазване на костите, но той блокира естрогена, а нали точно заради ниските нива на естроген се получава остеопорозата или аз съм в грешка.

Ето един цитата от една статия:

Селективни естрогенрецепторни модулатори (СЕРМ) – ралоксифенът (евиста) увеличава костната плътност и намалява риска от фрактури на прешлените. Друг СЕРМ, тамоксифен (нолвадекс), също предпазва костите, но е одобрен за употреба само при пациентки с рак на гърдата.


Попаднах и на едно лекарство "Летрозол" да не би това да е алтернатива или последващо лечение на Нолвадекс ?
Въпроса е и дали Евиста може да го приема заедно с други лекарства, това май е най-ефективно при остеопороза ?
Също и последните два продукта от тази статия -

http://lekuva.net/39149/koi-lekarstva-pomagat-pri-lechenie-na-osteoporoza.html

Аз исках да питам и ревматолог, но видях, че той вече не отговаря в темата. Много ще съм ви благодарна ако ми отговорите !
Moni79
 
Мнения: 5
Регистриран на: 17 Окт 2015, 13:47

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот Moni79 » 19 Окт 2015, 17:05

Сега открих и друго и това са нови стандарти, които би трябвало и нас да са приети вече.

http://spisaniemd.bg/md/2013/05/novi-evropeyski-standarti-za-terapiya-na-osteoporoza-pri-zheni-sled-menopauzata

Ето и цитат от статията:

raloxifene е единственият SERM, който се прилага за лечение на постменопаузална остеопороза. Данните от проучването MORE* доказаха, че медикаментът намалява загубата на костна тъкан и риска за вертебрални фрактури с 30-50% при постменопаузални жени с ниска костна минерална плътност (КМП), със или без предходни вертебрални фрактури. Не е установено намаление на честотата на не-вертебрални фрактури, освен при жените с предходни тежки вертебрални фрактури (най-високо рисковата група).

MORE е плацебо-контролирано проучване с продължителност четири години, по време на което най-значимият нeжелан страничен ефект, свързан с приложението на raloxifen, е бил дълбоката венозна тромбоза (ДВТ).

Регистрирано е сигнификантно (с 60%) и продължително намаление на риска за инвазивен рак на гърдата, което в последствие е потвърдено и в проучването STAR – при високорискови пациентки, raloxifene е намалил риска за заболяването в същата степен като tamoxifen.

Проучването RUTH* е извършено при постменопаузални жени с висок риск за сърдечносъдови заболявания. Установено е, че raloxifene няма ефект върху сърдечносъдовата смърт, честотата на исхемичната болест на сърцето и инсулта. Ралоксифен, поради добрия си профил на ефективност и безопасност, може да се прилага за превенция и терапия на постменопаузална остеопороза.


От тази статия разбирам, че raloxifene (Евиста) намалява и риска от рак на гърдата с 60%, тоест това лекарство може да бъде заместител на Нолвадекс. Също разбрах, че след Нолвадекс изписват Фемара, но друго което разбрах от хора с подобен проблем, че в други държави се използва вече Евиста, като заместител на Фемара и Нолвадекс.
Но при нас новите неща винаги идват по късно ! Вие като лекар би трябвало да следите новостите в медицината.
Moni79
 
Мнения: 5
Регистриран на: 17 Окт 2015, 13:47

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот niksschy » 30 Окт 2015, 18:02

Здравейте Д-р Тулев искам да ви кажа че преди 4 месеца си правих профилактични изследвания и ей така си пуснах туморните маркери CEA и CA 19-9 и ми излезнаха в норма едното беше 4,7 при реферетна стойност 37 а другото ми беше 0.75 при референтна стойност 3 а сега пак като си направих изследвания вече 4 месеца по късно ми са леко вдигнати съответно едното става от 4,7 на 7,2 при реферетна стойност 37 а другото става от 0.75 на 1.02 при референтна стойност 3 и искам да попитам това тревожно ли е на 21 години съм (пушач) благодаря предварително.
niksschy
 
Мнения: 1
Регистриран на: 30 Окт 2015, 17:51

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот Dr Rumen Tulev » 30 Окт 2015, 20:45

niksschy написа:Здравейте Д-р Тулев искам да ви кажа че преди 4 месеца си правих профилактични изследвания и ей така си пуснах туморните маркери CEA и CA 19-9 и ми излезнаха в норма едното беше 4,7 при реферетна стойност 37 а другото ми беше 0.75 при референтна стойност 3 а сега пак като си направих изследвания вече 4 месеца по късно ми са леко вдигнати съответно едното става от 4,7 на 7,2 при реферетна стойност 37 а другото става от 0.75 на 1.02 при референтна стойност 3 и искам да попитам това тревожно ли е на 21 години съм (пушач) благодаря предварително.

Здравейте!
Туморните маркери не се изследват с профилактична цел. Единствено маркера за рак на простатата, като високо специфичен се използва за профилактика на рака на простатата. Наличието на нормални стойности на останалите маркери не изключва наличие на туморно заболяване и няма значение за профилактиката. Увеличението им над референтните стойности обикновено е свързано с авансирал туморен процес. Стойностите на вашите маркери са нормални на долна граница. Могат да варират в някакви граници, като трябва да се отчете и възможната малки разлики да се дължат и на апаратурата за изследванията.
Dr Rumen Tulev
 
Мнения: 233
Регистриран на: 04 Юли 2011, 08:47

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот atilina » 31 Окт 2015, 01:59

Здравейте, на 46 години съм и преди 1година и шест месеца съм оперирана от рак на гърдата, проведена химиотерапия и лъчетерапия миналата година. В момента съм на хормонално лечение с Нолвадекс от около 11 месеца. Искам да попитам нормално ли е да получавам вагинално кървене при условие, че принудително съм в менопауза?
atilina
 
Мнения: 1
Регистриран на: 31 Окт 2015, 01:52

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот Dr Rumen Tulev » 01 Ное 2015, 20:40

atilina написа:Здравейте, на 46 години съм и преди 1година и шест месеца съм оперирана от рак на гърдата, проведена химиотерапия и лъчетерапия миналата година. В момента съм на хормонално лечение с Нолвадекс от около 11 месеца. Искам да попитам нормално ли е да получавам вагинално кървене при условие, че принудително съм в менопауза?

Здравейте!
Хормонотерапията само с нолвадекс не предотвратява менструалното кървене т.е не сте в "принудителна менопауза". При менструиращи жени е необходимо и спиране на цикъла оперативно( премахване на яйчниците) или по химически път с т.н. синтетичен аналог на гонадотропин релизинг хормон известен като золадекс, който се прилага един път месечно.
Dr Rumen Tulev
 
Мнения: 233
Регистриран на: 04 Юли 2011, 08:47

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот svetlaivanova1821 » 25 Яну 2016, 11:43

Здравейте д-р Тулев !
И друг път съм се консултирала с Вас и сега отново искам Вашето мнение- ЗАЩОТО ВИ ВЯРВАМ ,за което предварително ви Благодаря !
Преди три години съм опереирана от хронична мастопатия с дуктална хиперплазия на места с атипичен характер - дуктален папиломн. Следя се редовно по често от 6 м. даже . Лятото ми откриха между цикатриксите киста 0.5 мм , но сега вече същата е 8.5 ,за което много съм притеснена . Още повече ме обезпокоява факта , че на хистологията( преди 3 години ) има атипични клетки. Какво е вашето мнение за тези клетки?
На другата гърда засичат малка формация ( следя се при трима лекари ) едни казват че е киста , друг ФА , а третия дилатиран дуктус .
Имам ли място за притеснение , да посетя ли още едно мнение ?
На мамографията от лятото - месец август 2015
"Симетрично изразен паренхим без групирани микрокалцификати (това значи ли че има някакви микрокалцификати ,но те не са групирани).Начална липоматозна трансформация ,кожа и подкожие интактни .Аксили свободни .
BI-RADS- 3
(четох че 3 не е най добрия резултат :( - така ли е ?)
Четейки форуми чета че има все по чести случай на които мамографа и ехографа не познали лошото ,... това допълнително ми всява смут и страх.

Много станаха въпросите но Моля ви кажете с какъв темп ръстът лошите образования ?
Моля за съвет и мнение !
БЛАГОДАРЯ :thankyouyellow:
svetlaivanova1821
 
Мнения: 4
Регистриран на: 25 Яну 2016, 10:48

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот Dr Rumen Tulev » 27 Яну 2016, 21:49

svetlaivanova1821 написа:Здравейте д-р Тулев !
И друг път съм се консултирала с Вас и сега отново искам Вашето мнение- ЗАЩОТО ВИ ВЯРВАМ ,за което предварително ви Благодаря !
Преди три години съм опереирана от хронична мастопатия с дуктална хиперплазия на места с атипичен характер - дуктален папиломн. Следя се редовно по често от 6 м. даже . Лятото ми откриха между цикатриксите киста 0.5 мм , но сега вече същата е 8.5 ,за което много съм притеснена . Още повече ме обезпокоява факта , че на хистологията( преди 3 години ) има атипични клетки. Какво е вашето мнение за тези клетки?
На другата гърда засичат малка формация ( следя се при трима лекари ) едни казват че е киста , друг ФА , а третия дилатиран дуктус .
Имам ли място за притеснение , да посетя ли още едно мнение ?
На мамографията от лятото - месец август 2015
"Симетрично изразен паренхим без групирани микрокалцификати (това значи ли че има някакви микрокалцификати ,но те не са групирани).Начална липоматозна трансформация ,кожа и подкожие интактни .Аксили свободни .
BI-RADS- 3
(четох че 3 не е най добрия резултат :( - така ли е ?)
Четейки форуми чета че има все по чести случай на които мамографа и ехографа не познали лошото ,... това допълнително ми всява смут и страх.

Много станаха въпросите но Моля ви кажете с какъв темп ръстът лошите образования ?
Моля за съвет и мнение !
БЛАГОДАРЯ :thankyouyellow:

Здравейте!
От това, което прочетох нямате място за притеснение. Най-добре ходете при един. лекар, който да ви проследява. Преглеждайте се на 6 месеца, ако се притеснявате. Наличието на киста 6-9мм. не представлява заболяване. Ако ехографията и мамографията, съчетано с палпация, се осъществява от компетентен лекар, вероятността за грешка е минимална.
Dr Rumen Tulev
 
Мнения: 233
Регистриран на: 04 Юли 2011, 08:47

ПредишнаСледваща

Назад към Тумори - онлайн консултация с хирург

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта