Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот Dr Rumen Tulev » 30 Май 2016, 20:43

Жанета.Ананиева-Жани написа:Здравейте, може ли да ми обясните, какво означава "хроничен дексвамативен лимфаденит"

Здравейте!
Това е хистологична диагноза, която не е необходимо да тълкувате. Означава, че е имало някакво възпаление или хронично дразнене в съответния възел. Има значение в контекста на каква клинична диагноза се открива този лимфен възел.
Dr Rumen Tulev
 
Мнения: 233
Регистриран на: 04 Юли 2011, 08:47

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот easy87 » 19 Авг 2016, 23:53

Здравейте, докторе.Преди седмица усетих,че от лявата ми гърда капна някаква капка.Помислих си че си въобразявам, понеже се е случвало и преди,да ми се стори,а в същност не е имало нищо. Погледнах тениска си и се оказа,че този път не ми се е сторило.Имах една малка мокра точка.Веднага махнах сутиена и взех да стискам зърното,за да видя какво е излезнало.След третия опит излезе капка, малка,в цвят на мляко и малко по надолу от тази дупчица имаше друга и излизаше също такава малка капчица,но прозрачен секрет.
До сега не ми се беше случвало.
Точно на следващия ден ми дойде менструацията.Преди това усещах напрежение в гърдите,но при положение чакам да ми дойде мисля че е нормално.
Другото което исках да кажа е че,аз по няколко месеца пия оргаметрил,за да ми идва редовно, после няколко почивам.Понеже според гинеколога ми имам или съм имала в момента на изследването на кръвта,малко нисък прогестерон.
Януари месец бях на профилактичен преглед на мамолог,прегледа беше с палпация и ехограф и всичко беше наред.
Забравих да спомена,че съм на 28 години,а две деца, последното родено преди 5 години.
Благодаря Ви предварително.
easy87
 
Мнения: 21
Регистриран на: 29 Май 2013, 16:17

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот Dr Rumen Tulev » 23 Авг 2016, 22:51

easy87 написа:Здравейте, докторе.Преди седмица усетих,че от лявата ми гърда капна някаква капка.Помислих си че си въобразявам, понеже се е случвало и преди,да ми се стори,а в същност не е имало нищо. Погледнах тениска си и се оказа,че този път не ми се е сторило.Имах една малка мокра точка.Веднага махнах сутиена и взех да стискам зърното,за да видя какво е излезнало.След третия опит излезе капка, малка,в цвят на мляко и малко по надолу от тази дупчица имаше друга и излизаше също такава малка капчица,но прозрачен секрет.
До сега не ми се беше случвало.
Точно на следващия ден ми дойде менструацията.Преди това усещах напрежение в гърдите,но при положение чакам да ми дойде мисля че е нормално.
Другото което исках да кажа е че,аз по няколко месеца пия оргаметрил,за да ми идва редовно, после няколко почивам.Понеже според гинеколога ми имам или съм имала в момента на изследването на кръвта,малко нисък прогестерон.
Януари месец бях на профилактичен преглед на мамолог,прегледа беше с палпация и ехограф и всичко беше наред.
Забравих да спомена,че съм на 28 години,а две деца, последното родено преди 5 години.
Благодаря Ви предварително.

Здравейте!
При мастопатия, често има изтичане на секрет от гърдата, особено пред цикъл. Това не е опасно състояние, особено когато цветът е млекоподобен, или жълтеникав до зеленикав. Ако секретът съдържа кръв е необходима цитонамазка на секрета, за изключване на интрадуктален папилом.
Не стискайте зърното, защото стимулирате секрецията.
Dr Rumen Tulev
 
Мнения: 233
Регистриран на: 04 Юли 2011, 08:47

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот easy87 » 24 Авг 2016, 23:36

Вчера май отново имах капка,само че ако я е имало определено е била прозрачна.Казвам ако я имало, защото не съм убедена,понеже усетих че излиза и после като че ли ми се видя капка на блузата,но не успях да видя със сигурност.
Сега съм в овулация, това пак ли е симптом на мастопатията, ако е имало секрет отново?
И усещам болка в гърдата.Вече така съм се шашнала в мисли, че незнам струва ли ми се или е така.
Чак ме е страх да посетя лекаря.Има ли от какво се
тревожа?
easy87
 
Мнения: 21
Регистриран на: 29 Май 2013, 16:17

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот Dr Rumen Tulev » 30 Авг 2016, 22:02

easy87 написа:Вчера май отново имах капка,само че ако я е имало определено е била прозрачна.Казвам ако я имало, защото не съм убедена,понеже усетих че излиза и после като че ли ми се видя капка на блузата,но не успях да видя със сигурност.
Сега съм в овулация, това пак ли е симптом на мастопатията, ако е имало секрет отново?
И усещам болка в гърдата.Вече така съм се шашнала в мисли, че незнам струва ли ми се или е така.
Чак ме е страх да посетя лекаря.Има ли от какво се
тревожа?

Здравейте! Няма повод за тревога.
Dr Rumen Tulev
 
Мнения: 233
Регистриран на: 04 Юли 2011, 08:47

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот edinstvenaa » 05 Ное 2016, 22:37

Искам да попитам за моя роднина която оперираха наскоро.Първо я оперираха(на пролет тази година),но след 3 месеца се установи че може би не е премахнат тумора на гърдата,който по- епикриза е доброкачествен,преди 2 месеца отново се оперира но този път е премахната гърдата.Въпроса ми е какво точно означава резултата от имунохистохимичното изследване, а той е:
ER-слабо положителен,
PR-0
HER2-0
KI67-от 5% до 9,5%-ниска пролиферат.активност
На хистологична диагноза нищо не е записано.С тези резултати трябва ли да минава лечение на химиотерапия.Ако ви е необходимо мога да ви дам и повече информация от епикризата.
edinstvenaa
 
Мнения: 1
Регистриран на: 05 Ное 2016, 22:06

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот Dr Rumen Tulev » 06 Ное 2016, 08:57

edinstvenaa написа:Искам да попитам за моя роднина която оперираха наскоро.Първо я оперираха(на пролет тази година),но след 3 месеца се установи че може би не е премахнат тумора на гърдата,който по- епикриза е доброкачествен,преди 2 месеца отново се оперира но този път е премахната гърдата.Въпроса ми е какво точно означава резултата от имунохистохимичното изследване, а той е:
ER-слабо положителен,
PR-0
HER2-0
KI67-от 5% до 9,5%-ниска пролиферат.активност
На хистологична диагноза нищо не е записано.С тези резултати трябва ли да минава лечение на химиотерапия.Ако ви е необходимо мога да ви дам и повече информация от епикризата.

Здравейте!
Туморите на гърдата (на клетъчно ниво)имат рецептори. Изследването им има значение за лечебния процес и дават информация за злокачествеността на тумора. Ki 67 дава информация за способноста на тумора да нараства, съответно и колко е агресивен. За това дали трябва да се прави химиотерапия е необходим и хистологичния резултат.От значение са и големината на тумора и наличието на метастази в лимфните възли.
Dr Rumen Tulev
 
Мнения: 233
Регистриран на: 04 Юли 2011, 08:47

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот sasha.shturkova » 14 Ное 2016, 21:46

Здравейте,преди три седмици напипах бучка над зърното на дясната гърда.При прегледа на ехограф се установи увеличена жлезиста тъкан.Предписан ми беше Прогестогел,но бучката все така си стои и не намалява.Притеснително ли е състоянието ми и мога ли да се доверя на ехогр.изследванв,тъй като съм и с фамилна обремененост?
sasha.shturkova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 14 Ное 2016, 21:38

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот Dr Rumen Tulev » 15 Ное 2016, 20:15

sasha.shturkova написа:Здравейте,преди три седмици напипах бучка над зърното на дясната гърда.При прегледа на ехограф се установи увеличена жлезиста тъкан.Предписан ми беше Прогестогел,но бучката все така си стои и не намалява.Притеснително ли е състоянието ми и мога ли да се доверя на ехогр.изследванв,тъй като съм и с фамилна обремененост?

Здравейте!
При ехографското изследване има в голяма степен субективизъм. От значение е и квалификацията на лекаря. При нужда може и да се направи и мамография ако сте над 35 години. Добре е прегледа да се направи от квалифициран лекар, който има опит в диагностиката на заболявания на гърдата.
Dr Rumen Tulev
 
Мнения: 233
Регистриран на: 04 Юли 2011, 08:47

Re: Туморни заболявания на млечна жлеза - онлайн консултация

Мнениеот Василева 12345 » 20 Ное 2016, 16:03

Здравейте, на 43 години съм и по време на безплатните профилактични прегледи при проведена мамография в две проекции "се установяват начални двустранни инволутивни промени. Мастопатични промени с дифузен характер. Сред мастопатичните промени - кръгли сенки с хомогенна плътност като при кисти.
В долно-медиален квадрант на лявата гърда се вижда звездовидна сянка с размери 10 мм. Без данни за други лезии в свете гърди. Без уголемени лимфни възли в двете аксили.
Заключение : Двустранни фиброкистични промени.
Суспектна лезия на лява гърда."
Какво означава това, изисква ли спешно хирургично лечение? Задължително ли е диагнозата да е рак? Нямам изтичане на течност от гърдите
Предварително Ви Благодаря
Василева 12345
 
Мнения: 19
Регистриран на: 29 Авг 2016, 21:13

ПредишнаСледваща

Назад към Тумори - онлайн консултация с хирург

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron