Билкови чайове и техните лечебни действия

Тайни семейни рецепти за здраве и красота - как да бъдем в полза на другите.

Re: Билкови чайове и техните лечебни действия

Мнениеот dimitrova_70007 » 16 Мар 2012, 17:42

Ефективен при кашлица е чаят от подбел. Подбелът е силна билка и за 1 литър чай са достатъчни няколко листа от растението (3-4 броя). Прави се по класическия начин - запарва се добре във вряла вода и не е задължително да се пие горещ, макар че така подобрява кръвообращението на трахеята и успокоява дразненето. Сам по себе си, подбелът няма някакъв впечатляващо приятен аромат, така че може да се съчетае с друга билка по желание. Прекрасен аромат се получава с мента, мащерка или липа. За лечението на кашлица с подбел се изисква постоянство, както е и при другите билки. Най- добре е да се пие чая още когато започнат дразненията в областта на трахеята, за да не се стига до задълбочена кашлица.
Препоръчително е да се подслажда с мед.
dimitrova_70007
 
Мнения: 62
Регистриран на: 06 Яну 2012, 11:14

Re: Билкови чайове и техните лечебни действия

Мнениеот borislav.bo » 19 Мар 2012, 12:56

А може ли да приложиш снимка на растението, защото в търсачката на излизат няколко различни на вид растения и на всяко пише че е подбел.
borislav.bo
 
Мнения: 96
Регистриран на: 03 Юни 2011, 22:28

Re: Билкови чайове и техните лечебни действия

Мнениеот Даниела Стоянова » 18 Апр 2012, 16:25

Аз много обичам чай от шипки, тъй като е богат на витамин Ц, провитамин А, ликопен, пектин, витамини В1 и В2, незаменими мастни киселини. в 600-2000 милиграма шипки се съдържат 30-40 пъти повече витамини, минерални соли,калиеви, калциеви фосфорни, магнезиеви соли.Заради високото си съдържание на всички тези витамини ги прави по-полезни от ябълките, лимоните и доматите. Те активизират ензимните системи и синтеза на хормони, имат кръвоспиращо действие и повлияват благоприятно въглехидратната обмяна. Антиоксидантите предпазват клетките от радикалите и се борят с болестите, а пектините имат леко диуретично въздействие. Обикновено шипката се употребява като сладко, конфитюр, чай, най-често изсушена и смесена с билки.
Плодовете на шипката се използва за засилване на имунната система, при болни от диабет, анемии, умствена и физическа преумора, простудни заболявания, авитаминози, грип.
Даниела Стоянова
 
Мнения: 123
Регистриран на: 05 Авг 2011, 13:42

Re: Билкови чайове и техните лечебни действия

Мнениеот bobito » 02 Май 2012, 16:00

Давала съм на малката чай от шипки, когато е имала разстройство. А от бебе съм я свикнала да пие билкови чайове, но от истински билки, не от тези на гранулите. Имаме село в Родопите и всяка година си берем билки, и ги сушим. Вкусът на чая е просто несравним с тези, които се продават по магазините, а какъв аромат има... Никога не ми се е разболявала сериозно и отдавам голяма част за доброто й здравословно състояние на билките. И досега всеки ден й правя чайче - пие го вместо вода. Не я лишавам от сок и водичка, но тя сама си го иска и предпочита пред останалите напитки :)
bobito
 
Мнения: 84
Регистриран на: 17 Апр 2012, 14:22

Re: Билкови чайове и техните лечебни действия

Мнениеот nikita » 04 Юни 2012, 14:39

bobito написа:Давала съм на малката чай от шипки, когато е имала разстройство. А от бебе съм я свикнала да пие билкови чайове, но от истински билки, не от тези на гранулите. Имаме село в Родопите и всяка година си берем билки, и ги сушим. Вкусът на чая е просто несравним с тези, които се продават по магазините, а какъв аромат има... Никога не ми се е разболявала сериозно и отдавам голяма част за доброто й здравословно състояние на билките. И досега всеки ден й правя чайче - пие го вместо вода. Не я лишавам от сок и водичка, но тя сама си го иска и предпочита пред останалите напитки :)

И аз давам билково чайче на моето мъниче, а тя си го пие с голямо удоволствие. На водата се мръщи и не я насилвам, но чай пие с удоволствие при това без да го подслаждам.
Редовно посещавам билковата аптека до нас, защото предлагат широка гама от билкови чайове, а вкъщи винаги имам поне 2 вида. Вчера си купих един на Фитолек, който помага при кашлица... От същата серия имаше чай за имунната система, за отслабване и т.н. Препоръчаха ми ги, а жените, които работят там ме познават и никога няма да ме излъжат. Ще споделя с вас, дали чайчето е добро, но като чета съдържанието /мащерка, салвия, евкалипт, риган и т.н./ си мисля, че няма начин да не действа благоприятно върху дихателните пътища.
nikita
 
Мнения: 66
Регистриран на: 30 Мар 2012, 16:46

Re: Билкови чайове и техните лечебни действия

Мнениеот Evgenia » 15 Апр 2013, 14:23

Зеленият чай, но без захар премахва лошият дъх …Неприятната миризма се неутрализира от антиоксидантите, съдържащи се в чая. :P
Evgenia
 
Мнения: 145
Регистриран на: 05 Мар 2013, 14:02

Re: Билкови чайове и техните лечебни действия

Мнениеот dimitrova_70007 » 14 Авг 2013, 13:27

borislav.bo написа:А може ли да приложиш снимка на растението, защото в търсачката на излизат няколко различни на вид растения и на всяко пише че е подбел.

Ето тук има снимка на растението и точната рецепта: http://www.framar.bg/alternative_link/5644
Ако предпочитате сами да събирате листата на подбела, пише, че това се прави през май или началото на юни. Но като сушена билка го има в аптеките по всяко време! Дано съм била от полза :)
dimitrova_70007
 
Мнения: 62
Регистриран на: 06 Яну 2012, 11:14

Re: Билкови чайове и техните лечебни действия

Мнениеот Natalia Nikolova » 04 Яну 2014, 20:51

Здравейте! Може ли да ми препоръчате някакво чайче за ускоряване обмяната на веществата, но да не съдържа билки като-зърнастец или сена, защото имам проблеми със стомаха. Зеленият чай също не ми действа добре, а да не говорим за разни китайски чайове. Търся чайче, с което да раздвижа метаболизма, но организма ми е много чувствителен и незнам кой е подходящ. Ще съм Благодарна ако ме насочите към някакъв вид!
Natalia Nikolova
 
Мнения: 12
Регистриран на: 02 Яну 2014, 16:35

Знаете ли какъв чай да пиете при определен тип неразположение?

Мнениеот Kaya » 27 Мар 2015, 12:07

По принцип имам чувствителен стомах и тези дни нещо ме наболява, особено и като понастина малко и веднага ме "стяга". Зачудих се какъв ли чай трябва да пия при този тип неразположение, за да успокоя спазмите в стомаха, а и при други проблеми като мигрена, запек, стрес, безсъние. :roll:

5-teas.jpg
5-teas.jpg (36.75 KiB) Прегледано 2142 пъти

Чудя се дали не си втълпявам или това е наистина така и трябва да се избира чая при определен тип неразположение... :roll: Зная, че всяка билка има своите полезни свойства, затова логично би било да се използва и по определен начин... :?:
Вие знаете ли какъв чай да пиете при определен тип неразположение? Надявам се да ми помогнете да правя правилен избор и аз, че стигнах до извода, че при киселини чая от горски плодове не помага... :mrgreen:
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Знаете ли какъв чай да пиете при определен тип неразположение?

Мнениеот silver933 » 27 Мар 2015, 13:20

Аз пия само ментов чай, когато ми е запушен носа, той ми отваря всички дупки и чакри :)
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

ПредишнаСледваща

Назад към Домашен лекар

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта