Билкови чайове и техните лечебни действия

Тайни семейни рецепти за здраве и красота - как да бъдем в полза на другите.

Re: Как, кога и какъв чай да пием?

Мнениеот zheleva212 » 05 Окт 2016, 13:23

Гледаш го един никакъв чай, но си има своите особености :grin: . Китайците смятат, че пиенето на прекалено горещ или пък студен чай е вредно. В първия случай горещината се отразява зле на гърлото, хранопровода и стомаха, а във втория изстива тялото. Идеалната температура на чая да е около 50-55 градуса според тях.
zheleva212
 
Мнения: 383
Регистриран на: 20 Ное 2013, 16:51

Re: Как, кога и какъв чай да пием?

Мнениеот отчаяна » 05 Окт 2016, 15:46

Някой може ли да ми каже кое е по-ефикасно - да се прави чай от пресни стръкове и цветове или от изсушени. Изсушените как да ги разбера дали са отскоро или са много стари?
отчаяна
 
Мнения: 92
Регистриран на: 25 Авг 2016, 13:49

Re: Как, кога и какъв чай да пием?

Мнениеот Alex_mor » 06 Окт 2016, 09:21

отчаяна написа:Някой може ли да ми каже кое е по-ефикасно - да се прави чай от пресни стръкове и цветове или от изсушени. Изсушените как да ги разбера дали са отскоро или са много стари?

Няма как да разбереш, дали са скорошни, или са стари, освен, ако ти самата не си ги брала и сушила. :) Иначе си мисля, че е по-добре да се прави от сушени стръкове, все пак няма как да си намериш пресни билки през зимата.
Alex_mor
 
Мнения: 390
Регистриран на: 18 Юни 2015, 09:39

Re: Как, кога и какъв чай да пием?

Мнениеот dejavu » 06 Окт 2016, 09:39

Пролетта и лятото, когато има пресни билки, е хубаво да се прави чай от свежите им листенца и цветове. Много бързо си дават аромата и вкусът е много наситен. Много харесвам да си запарвам розмарин, мащерка. Такива продават и във веригите, пресни често има. Факт е, че повече ползваме изсушен чай. Старият се познава по това, че е потъмнял или като стриеш листото много бързо става на прах. Миризмата също е различна, нали знаете как не мирише на вече на прясно. Тези в готовите пакетчета за съжаление няма как да ги разберем, там не се знае и доколко всичко е чай.
dejavu
 
Мнения: 413
Регистриран на: 09 Окт 2013, 14:06

Re: Как, кога и какъв чай да пием?

Мнениеот niya_mazova » 06 Окт 2016, 17:00

Зимата аз предпочитам да пия чай от шипка, боровинки и дренки. Също и от изсушена коприва. Така тялото си набавя ценни вещества.
niya_mazova
 
Мнения: 443
Регистриран на: 01 Окт 2013, 16:58

Re: Как, кога и какъв чай да пием?

Мнениеот Rali_hr » 10 Окт 2016, 16:01

Единствения чай, който пия и то много рядко е от мента, от другите имам киселини и трудно успявам да се справя с неприятния им вкус.
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Как, кога и какъв чай да пием?

Мнениеот Lilly_milly » 11 Окт 2016, 09:23

Rali_hr написа:Единствения чай, който пия и то много рядко е от мента, от другите имам киселини и трудно успявам да се справя с неприятния им вкус.


Какви други чайове си опитвала? Наистина ли от абсолютно всички ти се получават киселини? Пробвай чай от джинджифил и лайка, които са срещу киселини.
Lilly_milly
 
Мнения: 245
Регистриран на: 16 Дек 2014, 14:32

Re: Как, кога и какъв чай да пием?

Мнениеот ramimni » 09 Ное 2016, 12:57

Сега като зимата още се опитва да влезе във владение, започнах по-често да се сещам за чая и да си го правя. Имам си малко ритуалче - точно като заври водата изключвам котлона и го оставя да се запари за 5-10 мин. Сипя си, сложа си мед и поизчакам да изстине, защото не мога да го пия горещ. Лимон и прясно мляко мъничко и съм готова.
ramimni
 
Мнения: 499
Регистриран на: 29 Яну 2014, 17:18

Re: Как, кога и какъв чай да пием?

Мнениеот Malina » 09 Ное 2016, 15:33

ramimni написа:Сега като зимата още се опитва да влезе във владение, започнах по-често да се сещам за чая и да си го правя. Имам си малко ритуалче - точно като заври водата изключвам котлона и го оставя да се запари за 5-10 мин. Сипя си, сложа си мед и поизчакам да изстине, защото не мога да го пия горещ. Лимон и прясно мляко мъничко и съм готова.

С това прясно мляко, сякаш убиваш целия чай. :mrgreen: Аз никога не завирам чак водата, няма смисъл да е вряла, после да чакам излишно време да се охлади. Слагам си водата да се стопли и слагам вътре чая, когато достигне желаната от мен темпепратура спирам, покривам и след 5 минути слагам мед и почвам да пия. Лимон може - мляко никога не бих сложила в чая си.
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: Как, кога и какъв чай да пием?

Мнениеот Elica » 24 Ное 2016, 14:42

Аз зимата пия чай от ехинацея, мента и лайка, вечер пия липов, а през топлите месеци залагам на зеления чай. :roll:
Аватар
Elica
 
Мнения: 1721
Регистриран на: 26 Ное 2014, 09:37

ПредишнаСледваща

Назад към Домашен лекар

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта