Билкови чайове и техните лечебни действия

Тайни семейни рецепти за здраве и красота - как да бъдем в полза на другите.

Билкови чайове и техните лечебни действия

Мнениеот borislav.bo » 10 Дек 2011, 18:58

Много заболявания, оплаквания и симптоми, които ни сполетяват и зареди които натоварваме организма си с хапчета, могат да изчезнат напълно или да се понижат до минимум и това само с редовен прием на правилно подбрани билки. Много хора пренебрегват лечебният ефект на чайовете и не ги включват към своето ежедневие за съжаление. Ето някои видове билки, които лекуват и влияят изключително върху отделните системи и органи на човешкият организъм.
Дихателна система: при простудни заболявания, кашлица, хрема, болки в гърлото. Билките които повлияват тези оплаквания са мащерка, лайка, живовляк, бъз, липа, тъжник, листа от иглика, градински чай.
Бъбреци и пикочен мехур: златица и мечо грозде.
Менструални смущения: жълт кантарион, маточина, шапиче, овчарска торбичка, хмел, лайка.
Храносмилателна система: женско биле, цвят от лайка, листа от мента, горски очиболец, градински чай, джинджифил, листа от сена, кориандър, зелен чай, невен.
Ставни оплаквания: цвят от бъз, кора от върба, зърна от хвойна, коприва.
Сърдечно съдова система: листа от глог, листа от мате, елда, зелен чай.
Стресови състояния и депресии: жълт кантарион, корени валериан, листа от мате, маточина, корени от женшен.
Неразположение по време на бременност-гадене и повръщане: лайка, мента, листа от маточина, лавандула.
Споделете и вашите знания за билковите чайове и тяхното лечебно действие. Със сигурност има още доста видове билки, които помагат при различни оплаквания и симптоми, ако знаете някои може да споделите.
borislav.bo
 
Мнения: 96
Регистриран на: 03 Юни 2011, 22:28

Re: Билкови чайове и техните лечебни действия

Мнениеот Margo » 13 Дек 2011, 10:19

borislav.bo написа:Много заболявания, оплаквания и симптоми, които ни сполетяват и зареди които натоварваме организма си с хапчета, могат да изчезнат напълно или да се понижат до минимум и това само с редовен прием на правилно подбрани билки. Много хора пренебрегват лечебният ефект на чайовете и не ги включват към своето ежедневие за съжаление. Ето някои видове билки, които лекуват и влияят изключително върху отделните системи и органи на човешкият организъм.
Дихателна система: при простудни заболявания, кашлица, хрема, болки в гърлото. Билките които повлияват тези оплаквания са мащерка, лайка, живовляк, бъз, липа, тъжник, листа от иглика, градински чай.
Бъбреци и пикочен мехур: златица и мечо грозде.
Менструални смущения: жълт кантарион, маточина, шапиче, овчарска торбичка, хмел, лайка.
Храносмилателна система: женско биле, цвят от лайка, листа от мента, горски очиболец, градински чай, джинджифил, листа от сена, кориандър, зелен чай, невен.
Ставни оплаквания: цвят от бъз, кора от върба, зърна от хвойна, коприва.
Сърдечно съдова система: листа от глог, листа от мате, елда, зелен чай.
Стресови състояния и депресии: жълт кантарион, корени валериан, листа от мате, маточина, корени от женшен.
Неразположение по време на бременност-гадене и повръщане: лайка, мента, листа от маточина, лавандула.
Споделете и вашите знания за билковите чайове и тяхното лечебно действие. Със сигурност има още доста видове билки, които помагат при различни оплаквания и симптоми, ако знаете някои може да споделите.

Чудесна тема! Дъщеря ми от малка предпочита билков или плодов чай пред чистата вода за пиене. Когато беше в началното училище, не тръгваше от дома без шише с чай, при това без захар. Аз също обичам да пия чай, харесвам лайката- за стомашни проблеми, мащерка - за настинки, мечо грозде - за проблеми с пикочните пътища.
Margo
 
Мнения: 691
Регистриран на: 08 Апр 2011, 20:46

Re: Билкови чайове и техните лечебни действия

Мнениеот bubulina » 20 Дек 2011, 00:21

Аз си знам една рецепта за болки и налепи по сливиците:
1-2 листа от тетра се запарват във вряла вода някъде около 1 литър. От получената отвара се пие по 1 кафяна чашка З пъти дневно. При гнойни сливици с налепи освен с тетра може да се правят гаргари на гърлото с чай от лайка, който има страхотно противовъзпалително и антисептично действие, успокоява много болките в гърлото. :)
bubulina
 
Мнения: 292
Регистриран на: 11 Апр 2011, 14:40

Re: Билкови чайове и техните лечебни действия

Мнениеот Djurata » 28 Дек 2011, 22:36

Аз от край време си се лекувам с билков чай от лайка. Действа вълшебно при настинка и болки в гърлото :)
Djurata
 
Мнения: 19
Регистриран на: 18 Апр 2011, 16:12

Re: Билкови чайове и техните лечебни действия

Мнениеот Cuddy » 29 Дек 2011, 09:57

Djurata написа:Аз от край време си се лекувам с билков чай от лайка. Действа вълшебно при настинка и болки в гърлото :)

Мда. И евентуално с лъжица мед. ;)
Cuddy
 
Мнения: 234
Регистриран на: 26 Дек 2011, 16:12

Re: Билкови чайове и техните лечебни действия

Мнениеот Finger » 30 Дек 2011, 16:15

Почти всяка година си събирам шипки и мащерка, идеална комбинация, а също така обожавам и мурсалския чай. Свойствата му открих когато бях малка и родителите ми ни водиха на Пирин планина, катерихме се на много високо за да си наберем. Сега виждам, че се предлага в почти всяка аптека. Другото му наименование е Али ботуш, казвали са ми, че е имало някакъв войвода или нещо такова, който се казвал Али и където стъпел ботуша му изниквали стрикове от този чай. Също така са ми казвали, че е българската виагра, не знам дали е така, но той вирее само на определена надморска височина някъде около 1850м.
Finger
 
Мнения: 138
Регистриран на: 07 Дек 2011, 11:48

Re: Билкови чайове и техните лечебни действия

Мнениеот valiart » 30 Дек 2011, 20:15

Мурсалският чай е супер полезен! А от шипките съм си правила дори винце, не само чай;)
Аватар
valiart
 
Мнения: 1138
Регистриран на: 18 Окт 2011, 12:24

Re: Билкови чайове и техните лечебни действия

Мнениеот bubulina » 02 Яну 2012, 11:26

Листа от черница: действат антидиабетично (намалява кръвната захар), противопаразитно, противовъзпалително.Прилагат се под формата на чай при хронични бронхити, фарингитии за регулиране на нередовна менструация.
Приготвяне: 2 супени лъжици нарязани изсушени листа от черница се запарват във вряща вода (около 300мл). Киснат се около половин час, след това се прецежда и се пие по 1 кафяна чашка ( около 100мл.) преди ядене 3 пъти на дневно.

Цариче: действа противовъзпалително, кръвоспиращо, повлиява благоприятно възпалителните процеси в стомашно-чревния тракт -гастрит, стомашни колики, диарии, също така при бяло течие, обилна менструация, подпомага и заздравяването на рани, понижава кръвната захар.
Приготвяне: 2 супени лъжици от билката се заливат с 500 мл вряща вода. Кисне така около 1 час, след което се прецежда и се пие по една 1 чаена чаша, преди ядене 3 пъти на дневно.
bubulina
 
Мнения: 292
Регистриран на: 11 Апр 2011, 14:40

Re: Билкови чайове и техните лечебни действия

Мнениеот Hristo » 20 Яну 2012, 15:27

Здравейте !
Искам да попитам някой може ли да ми препоръча чай за гастрит ?
Чух че има такива чайчета , но не знам къде могат да се намерят и как се казват.
Благодаря ! :)
Hristo
 
Мнения: 48
Регистриран на: 10 Яну 2012, 20:06

Re: Билкови чайове и техните лечебни действия

Мнениеот Margo » 20 Яну 2012, 15:43

Hristo написа:Здравейте !
Искам да попитам някой може ли да ми препоръча чай за гастрит ?
Чух че има такива чайчета , но не знам къде могат да се намерят и как се казват.
Благодаря ! :)

Да разбира се, че има ЧАЙ ПРИ ГАСТРИТ,ЯЗВА,КОЛИТ напълно натурален, произведен в България!
Margo
 
Мнения: 691
Регистриран на: 08 Апр 2011, 20:46

Следваща

Назад към Домашен лекар

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron