Висок холестерол и триглицериди, атеросклероза - мнения и въпроси

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани с болести на кръвоносните съдове, да споделяте мнения и да получите съвет - лечение на разширени вени, холестерол, триглицериди, проблеми с оросяването на крайниците.

Висок холестерол и триглицериди, атеросклероза - мнения и въпроси

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 23 Яну 2019, 16:24

В тема "Атеросклероза, висок холестерол и триглицериди" на здравния форум може да откриете мнения и зададете вашите въпроси, свързани с тези болестни състояния. Тук може да получите консултация, съвет и информация относно причините за появата им, характерните симптоми, поставянето на диагноза и възможностите за лечение. На вашите въпроси отговаря д-р Стелла Йорданова, специалист по ендокринология.

Атеросклерозата представлява хронично заболяване на големите и средни по калибър артериални съдове, при което настъпва формиране на атеросклеротични плаки по вътрешната повърхност на тези съдове. Рискови фактори за възникване на това болестно състояние са високите нива на холестерол и триглицериди в кръвта, високото кръвно налягане, диабета, тютюнопушенето, злоупотреба с алкохол, затлъстяването, фамилната предразположеност, нездравословният начин на живот и пр. Атеросклерозата често протича, без да причинява оплаквания в продължение на десетилетия, тъй като формираните плаки не запушват изцяло засегнатия съд и кръвният поток не е нарушен. Симптоми възникват в резултат значително стесняване или цялостно затваряне на ангажирания артериален съд и са дължат на затруднения притока на кръв към съответния орган или част от него.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Висок холестерол и триглицериди, атеросклероза - мнения и въпроси

Мнениеот Ilieva61 » 31 Яну 2020, 15:26

Здравейте д-р Йорданова,
При ехографски преглед на щитовидната ми жлеза (имам Хашимото), се установи калцирана плака, без стеноза на каротидната артерия. Предписаха ми Атеростат за намаляване на холестерола, който е малко над нормата.Притеснява ме въпроса, дали тази плака няма да се откъсне и предизвика инсулт? Какво мога да направя, за да го избегна?
Много благодаря:
Петрова
Ilieva61
 
Мнения: 14
Регистриран на: 24 Окт 2019, 00:47

Re: Висок холестерол и триглицериди, атеросклероза - мнения и въпроси

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 01 Фев 2020, 19:22

Ilieva61 написа:Здравейте д-р Йорданова,
При ехографски преглед на щитовидната ми жлеза (имам Хашимото), се установи калцирана плака, без стеноза на каротидната артерия. Предписаха ми Атеростат за намаляване на холестерола, който е малко над нормата.Притеснява ме въпроса, дали тази плака няма да се откъсне и предизвика инсулт? Какво мога да направя, за да го избегна?
Много благодаря:
Петрова

Уважаема г-жо Петрова,
Медикаментът, който са Ви изписали има и допълнителни предимства - смята се, че стабилизира плаките, намалява възпалението, неща които намаляват риска от остър съдов инцидент, какъвто е инсултът. За да се намали рискът е необходим добър контрол на артериалното налягане, както и на други съпътстващи заболявания (например Захарният диабет). Препоръчително е да се храните здравословно, с максимално 6 гр. сол на ден, да избягвате сладки храни, както и да насочите храненето към намаляване на холестерола. Лекарят, който е установил проблема трябва да прецени дали сте подходяща за лечение с аспирин.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Висок холестерол и триглицериди, атеросклероза - мнения и въпроси

Мнениеот Ilieva61 » 03 Фев 2020, 11:31

Благодаря за изчерпателния отговор!
Лек и успешен ден!
Ilieva61
 
Мнения: 14
Регистриран на: 24 Окт 2019, 00:47

Re: Висок холестерол и триглицериди, атеросклероза - мнения и въпроси

Мнениеот pav2021 » 24 Дек 2021, 09:23

Здравейте! Може ли в рамките на 3-4 дни да бъдат извършени и двете изследвания (КТ Аортография с контраст и.в. и СКАГ на лява и дясна коронални артериии) и какви рискове има? Не се ли получава натрупване на контрастно вещество в кръвта? Благодаря предварително!
pav2021
 
Мнения: 7
Регистриран на: 07 Фев 2021, 21:30

Re: Висок холестерол и триглицериди, атеросклероза - мнения и въпроси

Мнениеот Ilieva61 » 20 Апр 2023, 18:39

Здравейте д-р Йорданова,
При преглед при ангиолог ми установиха плаки на каротидните артерии, едната от които нестабилна.
Изписаха ми Клопидрогел.
За съжаление ми се появиха синини и малки кръвоизливи
по тялото. Лекарят не е достъпен тези дни, а се страхувам да спра приема на медикамента.
Можете ли да ме посъветвате, дали е възможно да го спра внезапно?
Много Ви благодаря!
Илиева
Ilieva61
 
Мнения: 14
Регистриран на: 24 Окт 2019, 00:47


Назад към Заболявания на кръвоносните съдове

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron