Заболявания на периферната нервна система - онлайн консултация с невролог

Тук можете да зададете въпроси в областта неврология и да споделите мнения за Вашия проблем.

Re: Заболявания на периферната нервна система - онлайн консултация с невролог

Мнениеот JERRY_ » 27 Яну 2020, 18:15

Здравейте доктор Савов.
Пиша от името на мъжът, с който живея. Не съм убедена дали тук е мястото и дали пациента е за направление невролог, но се надявам вие да ми помогнете.
Човекът е мъж на 29 години. Проблемът е, че получава с кататонни ступори със стереотипи, появяващи се през цялото му ежедневие, с различна продължителност. Най-дълго съм забелязала, че са продължавали около 15-18 секунди. Пример мога да дам с обличане на дрехи, при което той или застива неподвижно или облича и съблича въпросната дреха няколко пъти. Така е с много от битовите неща, които извършва. Когато е нужна концентрация (като шофиране), проблемът не е на лице. Момчето е изключително интелигентно, справя се прекрасно в работата си, която е интелектуална и отговорна. Тъй като той до скоро отричаше проблема (вече не), си позволих да почета по темата, в следствие на което направихме:
- ЕЕГ - не се установиха проблеми
- пълна кръвна картина и изследване на TSH - не се установиха проблеми
- две изследвания с ЯМР в интервал от един месец - при първото се установи находка, отговаряща на кистозна лезия в ляв хипокампус с размери 7 мм в диаметър и вероятно високо протеиново съдържимо. Вторият ЯРМ беше извършен с контрасно вещество и заключението беше: "МРТ находката отговаря на малка кръгловата лезия в ляв хипокампус без нарушаване на интегритета на кръвномозъчната барияра." Указано е да се следи в динамика, което всъщност не знам какво означава.
Други изследвания не са правени. Не знам дали е от значение и дали има връзка силно главоболие, което трудно се влияе от медикаменти, появяващо се при същият пациент при простудяване на гърбът или вратът.
Стигайки до тук не знам какво всъщност се случва с мъжът ми, не знам какво да предприемем и какъв специалист да търсим. Моля за вашата помощ и насоки.
JERRY_
 
Мнения: 1
Регистриран на: 27 Яну 2020, 17:42

Re: Заболявания на периферната нервна система - онлайн консултация с невролог

Мнениеот Dr Ilian Savov » 28 Яну 2020, 21:29

DiyanaDolapchieva написа:Здравейте. Извинявам се, че пиша тук, но съм нова и не знам къде да пусна моят въпрос, тъй като също е свързана със замаяност.

Преди 3 седмици бях болна с остър Бронхит и тъй като съм в Австрия тук лекарите ми дадоха антибиотик, който първите два дни беше в ударни дози, чувствах, че от това хапче не ми е добре, но все пак 4 дни го пих. След което получих отпадналост в ръцете, краката и замаяност, ходих на лекар отново, но тук невролог няма и не ми дават точна диагноза казват, че е от вируса. На своя глава започнах да пия гинкобилоба, женшен и витамин б12 капсули така ги купих, но усещам голямо напрежение в главата.. На какво може да се дължи това :( Благодаря предварително!


Здравейте,

В резултат на инфекцията е възможно да са се получили усложннения, но няма как да гадаем - всичко се базира на преглед и резултат от изследвания ! Ако симптомите продължават, обърнете се към личен лекар и невролог !

Успех,
Д-р Савов
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

Re: Заболявания на периферната нервна система - онлайн консултация с невролог

Мнениеот Dr Ilian Savov » 28 Яну 2020, 21:33

JERRY_ написа:Здравейте доктор Савов.
Пиша от името на мъжът, с който живея. Не съм убедена дали тук е мястото и дали пациента е за направление невролог, но се надявам вие да ми помогнете.
Човекът е мъж на 29 години. Проблемът е, че получава с кататонни ступори със стереотипи, появяващи се през цялото му ежедневие, с различна продължителност. Най-дълго съм забелязала, че са продължавали около 15-18 секунди. Пример мога да дам с обличане на дрехи, при което той или застива неподвижно или облича и съблича въпросната дреха няколко пъти. Така е с много от битовите неща, които извършва. Когато е нужна концентрация (като шофиране), проблемът не е на лице. Момчето е изключително интелигентно, справя се прекрасно в работата си, която е интелектуална и отговорна. Тъй като той до скоро отричаше проблема (вече не), си позволих да почета по темата, в следствие на което направихме:
- ЕЕГ - не се установиха проблеми
- пълна кръвна картина и изследване на TSH - не се установиха проблеми
- две изследвания с ЯМР в интервал от един месец - при първото се установи находка, отговаряща на кистозна лезия в ляв хипокампус с размери 7 мм в диаметър и вероятно високо протеиново съдържимо. Вторият ЯРМ беше извършен с контрасно вещество и заключението беше: "МРТ находката отговаря на малка кръгловата лезия в ляв хипокампус без нарушаване на интегритета на кръвномозъчната барияра." Указано е да се следи в динамика, което всъщност не знам какво означава.
Други изследвания не са правени. Не знам дали е от значение и дали има връзка силно главоболие, което трудно се влияе от медикаменти, появяващо се при същият пациент при простудяване на гърбът или вратът.
Стигайки до тук не знам какво всъщност се случва с мъжът ми, не знам какво да предприемем и какъв специалист да търсим. Моля за вашата помощ и насоки.


Здравейте,

съветвам Ви да бъде прегледан от невролог и при необходимост от психиатър ! Уместно е да се проследява кистозната лезия в хипокампуса. При необходимост може да се обсъжда и консултация с неврохирург. Разбира се, визирам реални прегледи !

Успех,
Д-р Савов
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

Re: Заболявания на периферната нервна система - онлайн консултация с невролог

Мнениеот Георгиева03 » 03 Фев 2020, 21:13

Здравейте!От две седмици имам напрежение в главата,болки в гръдната област,болки в стомаха,по няколко пъти на ден ме втриса и тялото ми трепери,всякаш всичко ми "играе".Най-много е напрежението в главата.Ходих на невролог и ми изписа по схема Прегабалин 75мг.2дни по 1т вечер, 5дни по 1т сутрин и вечер,10дни по 1т сутрин обед и вечер,10дни по 1т сутрин и обед и 2т вечер, след това 3×1т всеки ден. Пия ги трети ден,по добре се чуствам.Въпроса ми е може ли да ги пия сутрин и вечер по 1т да не ги увеличавам 3т на ден?Притеснявам се от приема на това лекарство.
Георгиева03
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Апр 2019, 14:02

Re: Заболявания на периферната нервна система - онлайн консултация с невролог

Мнениеот Dr Ilian Savov » 05 Фев 2020, 19:39

Георгиева03 написа:Здравейте!От две седмици имам напрежение в главата,болки в гръдната област,болки в стомаха,по няколко пъти на ден ме втриса и тялото ми трепери,всякаш всичко ми "играе".Най-много е напрежението в главата.Ходих на невролог и ми изписа по схема Прегабалин 75мг.2дни по 1т вечер, 5дни по 1т сутрин и вечер,10дни по 1т сутрин обед и вечер,10дни по 1т сутрин и обед и 2т вечер, след това 3×1т всеки ден. Пия ги трети ден,по добре се чуствам.Въпроса ми е може ли да ги пия сутрин и вечер по 1т да не ги увеличавам 3т на ден?Притеснявам се от приема на това лекарство.



Здравейте,

По правило прегабалин се приема двукратно - сутрин и вечер - като лечебната дозата бавно се увеличава до ефект ! средната доза е 2 капсули сутрин и две капсули вечер !
Медикаментът е изключително добър и с добър профил на безопасност. Аз лично обяснявам на моите пациенти (реални, прегледани от мен в кабинета ми) ефекта на медикамента ! Не е нужно да се притеснявате от прегабалин !

Успех,
Д-р Савов
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

Re: Заболявания на периферната нервна система - онлайн консултация с невролог

Мнениеот AntoniyaToni » 14 Фев 2020, 14:52

Здравейте! Не съм сигурна дали в тази тема трябва да задам въпроса си, но все пак ще го задам :) Имам клоничен хемифациален спазъм, като не е установена причината, поради която съм го получила. Започна с леко трепкане в лявото око, като с течение на времето спазмите слязоха до устата. Едни невролози твърдят от стрес, други от настинка...Имам направени скенер и ЯМР, на които не се установява проблем. Освен медикаментозно, съм пробвала и иглотерапия, ,масажи, скенар (от който всъщност май единствено имах известен ефект), както и ботокс, но навярно не беше добре поставен и бях със замразена лява половина на лицето повече от месец. Като че ли състоянието ми се пооправи и основно се свиваше окото при усмивка. Сега отново реших да пробвам с посещение при невролог. Изписани ми бяха баклофен, клонарекс 2мг и примидон 250. Като първо започнах една седмица с баклофен и клонарекс (но не се сещам тогава дозата каква беше). И имам чувството , че от как започнах да ги приемам проблемът отново се обостри, спазмите са постоянни, независимо дали говоря или лицето ми е в покой. Баклофена го спрях вече, примидона е по 1/4 вечер, а клонарекса 1мг сутрин и 2 мг вечер. Усещам се замаяна, залитам понякога, провлачвам си краката понякога, когато ходя, нямам апетит и сякаш съм изпаднала в депресия (която пък може да се дължи на връщането на проблема и дискомфорта, който изпитвам при общуването с хората). Моля за някакъв съвет, обмислям дали да не спра всички лекарства или може би това сега е някакъв временен ефект от тях, докато привикне организмът ми? Четох в листовката, че трябва да се обърне внимание при едновременен прием на клонарекс и примидон...Ще бъда благодарна да получа и Вашето професионално мнение.
AntoniyaToni
 
Мнения: 2
Регистриран на: 14 Фев 2020, 14:17

Re: Заболявания на периферната нервна система - онлайн консултация с невролог

Мнениеот Dr Ilian Savov » 17 Фев 2020, 21:34

AntoniyaToni написа:Здравейте! Не съм сигурна дали в тази тема трябва да задам въпроса си, но все пак ще го задам :) Имам клоничен хемифациален спазъм, като не е установена причината, поради която съм го получила. Започна с леко трепкане в лявото око, като с течение на времето спазмите слязоха до устата. Едни невролози твърдят от стрес, други от настинка...Имам направени скенер и ЯМР, на които не се установява проблем. Освен медикаментозно, съм пробвала и иглотерапия, ,масажи, скенар (от който всъщност май единствено имах известен ефект), както и ботокс, но навярно не беше добре поставен и бях със замразена лява половина на лицето повече от месец. Като че ли състоянието ми се пооправи и основно се свиваше окото при усмивка. Сега отново реших да пробвам с посещение при невролог. Изписани ми бяха баклофен, клонарекс 2мг и примидон 250. Като първо започнах една седмица с баклофен и клонарекс (но не се сещам тогава дозата каква беше). И имам чувството , че от как започнах да ги приемам проблемът отново се обостри, спазмите са постоянни, независимо дали говоря или лицето ми е в покой. Баклофена го спрях вече, примидона е по 1/4 вечер, а клонарекса 1мг сутрин и 2 мг вечер. Усещам се замаяна, залитам понякога, провлачвам си краката понякога, когато ходя, нямам апетит и сякаш съм изпаднала в депресия (която пък може да се дължи на връщането на проблема и дискомфорта, който изпитвам при общуването с хората). Моля за някакъв съвет, обмислям дали да не спра всички лекарства или може би това сега е някакъв временен ефект от тях, докато привикне организмът ми? Четох в листовката, че трябва да се обърне внимание при едновременен прием на клонарекс и примидон...Ще бъда благодарна да получа и Вашето професионално мнение.


Здравейте,

В медицината все още има състояния и заболявания, за които не е известна причината ! Клоничният хемифациален спазъм е едно от тези състояния. Могат да бъдат спекулирани много причини. Медикаментозното лечение често не дава задоволителни резултати. Единствено правилното приложение на ботулинов токсин, от лекар с опит в това, може да даде задоволителен и продължителен ефект.

Замайването и другите Ви оплаквания, вероятно се дължат на приеманите медикаменти - баклофен, примидон и клонарекс. Съветвам Ви да се обърнете към колегата, който Ви ги е предписал, тъй като той познава състоянието Ви и Ви е прегледал. Може да обсъдите евентуалното им спиране.

Надявам се да съм Ви бил полезен !

Успех,
Д-р Савов
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

Re: Заболявания на периферната нервна система - онлайн консултация с невролог

Мнениеот AntoniyaToni » 19 Фев 2020, 15:11

Здравейте,

В медицината все още има състояния и заболявания, за които не е известна причината ! Клоничният хемифациален спазъм е едно от тези състояния. Могат да бъдат спекулирани много причини. Медикаментозното лечение често не дава задоволителни резултати. Единствено правилното приложение на ботулинов токсин, от лекар с опит в това, може да даде задоволителен и продължителен ефект.

Замайването и другите Ви оплаквания, вероятно се дължат на приеманите медикаменти - баклофен, примидон и клонарекс. Съветвам Ви да се обърнете към колегата, който Ви ги е предписал, тъй като той познава състоянието Ви и Ви е прегледал. Може да обсъдите евентуалното им спиране.

Надявам се да съм Ви бил полезен !

Успех,
Д-р Савов[/quote]

Благодаря Ви за изчерпателния отговор! А бихте ли препоръчали такъв специалист, който поставя ботулинов токсин, тъй като имах един неуспешен опит в Плевен, при който повече от месец лявата страна на лицето ми беше замразена, а окото затворено?
AntoniyaToni
 
Мнения: 2
Регистриран на: 14 Фев 2020, 14:17

Re: Заболявания на периферната нервна система - онлайн консултация с невролог

Мнениеот Dr Ilian Savov » 24 Фев 2020, 10:03

AntoniyaToni написа:Здравейте,

В медицината все още има състояния и заболявания, за които не е известна причината ! Клоничният хемифациален спазъм е едно от тези състояния. Могат да бъдат спекулирани много причини. Медикаментозното лечение често не дава задоволителни резултати. Единствено правилното приложение на ботулинов токсин, от лекар с опит в това, може да даде задоволителен и продължителен ефект.

Замайването и другите Ви оплаквания, вероятно се дължат на приеманите медикаменти - баклофен, примидон и клонарекс. Съветвам Ви да се обърнете към колегата, който Ви ги е предписал, тъй като той познава състоянието Ви и Ви е прегледал. Може да обсъдите евентуалното им спиране.

Надявам се да съм Ви бил полезен !

Успех,
Д-р Савов


Благодаря Ви за изчерпателния отговор! А бихте ли препоръчали такъв специалист, който поставя ботулинов токсин, тъй като имах един неуспешен опит в Плевен, при който повече от месец лявата страна на лицето ми беше замразена, а окото затворено?[/quote]

Здравейте,

Мога да препоръчам проф. Шотеков от Неврологична клиника към УМБАЛ "СВ. Иван Рилски" в София.

Успех,
д-р Савов
Dr Ilian Savov
 
Мнения: 552
Регистриран на: 22 Фев 2013, 12:39

Re: Заболявания на периферната нервна система - онлайн консултация с невролог

Мнениеот Круз » 25 Фев 2020, 06:39

Здравейта , преди 3 седмици ходих на контролен тест на кръв. По време на вземането на кръв усетих леки иглички в китката и крайните пръсти откъм кутрето. След около ден започнах да усещам неприятно чувство не ток при резки движения на ръката или когато я изпъвах и усуквах. Също и при сгъване на ръката се усещаше. Да спомена ще това усещане е около 4см над китката ,имам чувството ,че вената ми се опъва. Вече е 3-та седмица и чувството е вече като мравучкане във вената. Понякога като опипам мястото от където ми взеха кръв при свита ръка напипвам сухожилието и нещо друго до него което ми създава този дискомфорт. Притеснявам се ,че това няма да мине. От различни форуми стигам до заключение ,че са ми наранили нерв в ръката. Моля ако някой има идея или опит с това да съдейства.!?! Благодаря!
Круз
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Фев 2020, 06:23

ПредишнаСледваща

Назад към Неврология

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта