Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 23 Авг 2014, 11:02

black_queen написа:Добър ден, д-р Йорданова!

Пиша Ви,защото съм доста объркана и не знам как да постъпя.
Аз съм на 26г,170см,147кг.Имам 10месечно кърмаче.Забременях 137кг нормално,от първи опит след овулационен тест.Бремонност и раждане нормални без усложнения.След раждането стигнах до 132кг,но постепенно качих до сегашните си кг.Ходих при ендокринолог и ми назначи изследвания.Резултатите са:
FT 3(свободен Т3) 6.14 pmol/l
FT 4(-/- T4) 16.64pmol/l
TSH. 4.410mIU/l с референтни от лаб. 0.27-4.20, НО едокринолога каза,че е до 2,5 за хора до 65 год.възраст
anti Tag (TAT) 30.00IU/ml
anti TPO (MAT) 6.17 IU/ml
Глюкоза: 0'-5.33 , 60'-6.17 , 120'-5.62
Инсулин : 0'-28.57 my/l , 60'- 198.1 , 120'- 46,78
HOMA(IR) индекс 6.77
Cortizol. 377nmol/l взет сутрин в 8ч.
ACTH. 42.570
VIT. D. 32.19. Граници 50-120

Имам ускорен пулс,110,кръвно налягане предимно 80/120.
Предписа ми : Диапрел,физиотенс,Сиофор,Глюкобай,Вигантол,Еутирокс и Виктоза по две инжекций на месец.
В амбулаторния лист фигурира неинсулинозависим захарен диабед безн усложнения с код Е11.9За инжекциите Виктоза. Личната ми лекарка каза,че може да ги изписва по каса,но ендокринолога каза да си ги закупувам.Каза че по каса ще може след три месеца.

Объркана съм.Да ги купувам ли?Да търся ли лична среща с друг едндокринолог?Все още кърмя,мога ли да пия тези лекарства? Много ще съм ви благодарна ако ме посъветвате!

Уважаема black_queen,
Изследванията, които цитирате показват, че нямате захарен диабет. Не мога да кажа дали консултиращият Ви лекар не е поставил диагнозата въз основа на някакви допълнителни изследвания. Смятам, че преди да стартирате каквото и да е лечение трябва да говорите с ендокринолога назначил Ви го. Трябва да знаете какво и кога да пиете. Естествено, ако имате колебания относно проведената консултация може да си изберете друг ендокринолог, който да Ви проследява. Във вашия случай е препоръчително и да се консултирате и с диетолог. Трябва да Ви се изготви правилен хранителен режим, който да се съчетан с физическа активност за да може да се постигне редукция на телесно тегло.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот black_queen » 11 Сеп 2014, 01:49

Д-р Йорданова, можете ли да отговорите на въпроса ми?Много ще съм ви благодарна!
black_queen
 
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Авг 2014, 11:41

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 12 Сеп 2014, 20:49

black_queen написа:Д-р Йорданова, можете ли да отговорите на въпроса ми?Много ще съм ви благодарна!

Уважаема black_queen,
На кой въпрос искате да Ви отговоря?
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот dety6924 » 26 Ное 2014, 13:49

Здравейте д-р Йорданова,скоро се наложи да отида на доктор ,защото имах много високо кръвно 160/110 .Майка ми е хипертоник и не ме учуди факта ,че и аз започнах да го качвам,но се оказа че имам захар .Сутринта на гладно беше 9,1 на обяд -7,3 ,а след обяд 7,9 .Искам да ми кажете какви движения да правя,как да се храня и да ми препоръчате хранителни добавки.Пия за кръвното бета блокер Nebivolol от 5 половинка,диронорм вечер и за мравучканията в краката-milgama.Благодаря ви предварително !
dety6924
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Ное 2014, 16:25

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 30 Ное 2014, 11:00

dety6924 написа:Здравейте д-р Йорданова,скоро се наложи да отида на доктор ,защото имах много високо кръвно 160/110 .Майка ми е хипертоник и не ме учуди факта ,че и аз започнах да го качвам,но се оказа че имам захар .Сутринта на гладно беше 9,1 на обяд -7,3 ,а след обяд 7,9 .Искам да ми кажете какви движения да правя,как да се храня и да ми препоръчате хранителни добавки.Пия за кръвното бета блокер Nebivolol от 5 половинка,диронорм вечер и за мравучканията в краката-milgama.Благодаря ви предварително !

Уважаеми dety6924,
Кръвна захар 9,1 ммол/л на гладно говори за захарен диабет. Трябва да се направят изследвания за потвърждаване на диагнозата и да се стартира лечение. Основна част от лечението на пациентите с диабет, както и най-ефективната стратегия за предпазване от диабет е промяната в начина на живот. Това включва поне 30 мин умерена по интензивност физическа активност (например бързо ходене, каране на колело и т.н.) в повечето дни от седмицата; здравословно хранене. Принципите на здравословното хранене се разискват непрекъснато в медиите и не е трудно да си намерите материали по въпроса от източници, на които може да се доверите. Нямам представа как изглеждате, но предвид здравословните проблеми, които описвате е много вероятно да се нуждаете от намаляване на теглото.
Промяната в начина на живот е достатъчна мярка, но ако имате диабет трябва да се включи и медикаментозно лечение. Експертите в Световен мащаб смятат, че няма хранителна добавка, за която да има достатъчно доказателства, че понижава ефективно кръвната захар.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот marianaumova83 » 29 Яну 2015, 17:46

Здравейте, въпросът ми сигурно не е за тази тема, но не знаех къде да го за задам . Моля за извинение , но имам нужда от съвет.
Дъщеря ми е на 8години , а има вече няколко тъмни и дълги интимни косъма, неприятен мирис на потта :x като изключвам хигиена поради тази причина я вкарвам в банята всяка вечер. Моля , за съвет да се консултираме ли със специалист и това ли е "ранният пубертет" Благодаря!
marianaumova83
 
Мнения: 1
Регистриран на: 29 Яну 2015, 17:29

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 31 Яну 2015, 12:19

marianaumova83 написа:Здравейте, въпросът ми сигурно не е за тази тема, но не знаех къде да го за задам . Моля за извинение , но имам нужда от съвет.
Дъщеря ми е на 8години , а има вече няколко тъмни и дълги интимни косъма, неприятен мирис на потта :x като изключвам хигиена поради тази причина я вкарвам в банята всяка вечер. Моля , за съвет да се консултираме ли със специалист и това ли е "ранният пубертет" Благодаря!

Уважаема marianaumova83,
За ранен пубертет се говори ако има развитие на гърдите или поява на пубисно окосмяване преди 8 год. Трудно е да се определи по описание какво е пубертетното развитие при Вашата дъщеря. Разликата между норма и патология трябва да се разграничи от специалист. Посетете детски ендокринолог за да определи пубертетното развитие при детето Ви.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Стела Вачева » 04 Май 2015, 16:58

Здравейте, д-р Йорданова!
Съпругът ми е с диабет тип 2, контролиран от 5 години. Въпреки лечението има сутрешна хипергликемия, а в следобедните часове има захар 4. След ровенето ми в интернет достигнах до израза "феномен на зазоряването", който отговаря на неговото състояние. Бихте ли отговорили съществува ли такъв "феномен" в медицината и как да се справим с този проблем.
Стела Вачева
 
Мнения: 1
Регистриран на: 04 Май 2015, 16:43

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 05 Май 2015, 10:24

Стела Вачева написа:Здравейте, д-р Йорданова!
Съпругът ми е с диабет тип 2, контролиран от 5 години. Въпреки лечението има сутрешна хипергликемия, а в следобедните часове има захар 4. След ровенето ми в интернет достигнах до израза "феномен на зазоряването", който отговаря на неговото състояние. Бихте ли отговорили съществува ли такъв "феномен" в медицината и как да се справим с този проблем.

Уважаема г-жо Стела Вачева,
Дали става въпрос точно за "феномен на зазоряването" не може да се каже толкова лесно.Възможни са и други обяснения. Необходимо е изследване на кр. захар преди лягане и в периода между 2 и 4 ч. Във всички случаи е необходимо коригиране на терапията при съпруга Ви. Това е задача на наблюдаващия ендокринолог.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот klem4e » 09 Юни 2015, 17:52

Здравейте ,др Йорданова , синът ми е на 5,5 годинки със диабет тип 1 . Може ли да приема мултивитамини Флавио за диабетици , или какви други мултивитамини със минерали бихте ми препоръчали , имайки в предвид нуждите при диабет. Нашият ендокринолог няма еднозначно мнение.
klem4e
 
Мнения: 4
Регистриран на: 26 Окт 2013, 23:05

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron