Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 17 Яну 2020, 13:37

Ndimitrov написа:Здравейте ,след тежка вирусна и балтериална инфекция и прием на 3 антибиотика за около месец ,продължаваше да ми е зле .Направих ПКК ,креатинин ,холестерол и глюкоза.Глюкозата беше 11.76.След три дни без сладко и хляб,9.16.Посещебие при ендокринолог с диагноза зд2 .Без никакви други изследвания.Терапия със сиофор 850мг ,като започнах с 2х по половин 5 дни ,после 3 х по половин и трябваше да стигна доза 2х1 на ден.На деветия ден направих ЗП -6.9-5.9-4.9.Лекарят каза да продължавам със сиофора по този начин и така след около 20 дена и редукция на около 7 килограма взе отново да ми прилошава ,тест за захар около 3.Личната ми лекарма ме посъветва да ги спра и да видя как ще се чувствам.Още на следващият ден се чувствах по добре ,след 4-5 дни без хапчета направих профил 6,1-4,64-5.15.Посетих друг ендокринолог ,назначили изследвания за ГХ,чернодробни,тсх,креатинин и тсх.направих ги на 31.12 след около 2 седмици без сиофора ГХ 5.7% ,ЗП 6.4-4.74-5,алат/АСат 19/33,КР-71,холестерол 4.1,триглциериди 1.81,тсх 0.691 и инсулин 13.1.Иска да направя оггт ,но се притеснявам защото дори от два сандвича на първият час след храна е 7.8 на вторият е винаги около и под 5.Направих още няколко профила през следващите дни и винаги бяха в норма 5.05-4.93-6.06 ,5.7-4.74.5.03 .Опасно ли е при положение ,че до преди няма и 2 месеца съм има захар на гладно 11.76 ? Възможно ли е с диетата и редукцията на теглото да съм нормализирал нещата и след оггт да се се започне на ново ? Глюкомерите почти винаги ми показват стойности 8-12 ,1 час след храна и 5-6 два часа след храна.

Уважаеми Ndimitrov,
ОГТТ представлява едно стандартно хранене. Няма как да Ви навреди, друг е въпроса дали Ви се налага. От написаното от Вас, аз нямам съмнение, че имате захарен диабет. Не е въобще толкова рядко при редукция на телесно тегло да се стигне до ремисия на заболяването. Стойностите които цитирате, показват, че ремисията е непълна. По друг начин казано, човек не се излекува от захарен диабет, а при редукция на телесно тегло вкарва кръвните си захари в норма. Повишаването на телесното тегло, тежка инфекция, стрес и т.н., обаче могат да предизвикат повишаване на кръвните захари. Никой не може кога отново ще стигнете до диабетни стойности на кръвните захари - след 2 седмици, 3 месеца или 5 години. При кръвно-захарните профили има стойности на кр. захари на гладно над нормата и към момента сте в предиабетно състояние. Това е причината да определя ремисията като непълна. От Вас зависи да поддържате телесното тегло и ако трябва да свалите още.
Не знам защо колегата иска да се прави ОГТТ - ако е за да докаже, че трябва да приемате малка доза Сиофор, аз съм за.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Ndimitrov » 17 Яну 2020, 22:49

Благодаря ви за отговора Докторе.
Реално имам само една завишена кръвна захар на гладно на 31.12 от тогава до сега е винаги около 5 измерено в лаборатория.Изпровах най различни начини и храни за около 2 седмици и постоянно мерене с глюкомери.Учудващото е ,че дори и след два кроасана ,захарта на първият час ми е по ниска от колкото ако се храня с храни с нисък гликемичен индекс.На вторият и при двете е между 5-6,5.Да попитам и още нещо възможно ли е Хормони да ми е била висока захарта ? След ангината остана едно чувство за задушаване от време на време и тежест в часта на шията в която се намира щитовидната жлеза .Ходих при УНГ който заключи ,че няма абсолютно нищо нередно до където той може да види.Направих ехо на щитовидната жлеза ,нормална хомогенна без автоимунни нарушения .Имам една киста от лявата страна която трябва да се наблюдава ,но лекарят каза ,че не може да е от нея..Но пт време на време продължавам да получавам това чувство ,че все едно някой ме е хванал за гърлото.Само преминава.Имах и чувство на задух когато захарта беше висока при пиене на кафе.
Ndimitrov
 
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Яну 2020, 12:35

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 19 Яну 2020, 20:52

Ndimitrov написа:Благодаря ви за отговора Докторе.
Реално имам само една завишена кръвна захар на гладно на 31.12 от тогава до сега е винаги около 5 измерено в лаборатория.Изпровах най различни начини и храни за около 2 седмици и постоянно мерене с глюкомери.Учудващото е ,че дори и след два кроасана ,захарта на първият час ми е по ниска от колкото ако се храня с храни с нисък гликемичен индекс.На вторият и при двете е между 5-6,5.Да попитам и още нещо възможно ли е Хормони да ми е била висока захарта ? След ангината остана едно чувство за задушаване от време на време и тежест в часта на шията в която се намира щитовидната жлеза .Ходих при УНГ който заключи ,че няма абсолютно нищо нередно до където той може да види.Направих ехо на щитовидната жлеза ,нормална хомогенна без автоимунни нарушения .Имам една киста от лявата страна която трябва да се наблюдава ,но лекарят каза ,че не може да е от нея..Но пт време на време продължавам да получавам това чувство ,че все едно някой ме е хванал за гърлото.Само преминава.Имах и чувство на задух когато захарта беше висока при пиене на кафе.

Уважаеми Ndimitrov,
Аз давам някакво мнение въз основа на предоставената информация. Не мога да гарантирам каква е истината, т.к. не съм виждала нито Вас, нито пък документацията Ви. Не знам какво трябва да докаже това, че след консумацията на 2 кроасана сте имали нормална кръвна захар.
В организма на човек се синтезират много видове хормони. Подразбирам, че визирате влиянието на щитовидната жлеза върху оплакванията Ви. От изследванията, които цитирахте, става ясно, че това е изследвано и изключено. Такива симптоми могат да са свързани с по-големи образувания в щитовидната жлеза. Нямам представа колко е голяма кистата, която е установена и дали може да е свързана с оплакванията Ви.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот KameliaPanteleeva » 10 Мар 2020, 13:15

Здравейте! Може ли за консултация. Преди време ендокриноложката ми вдигна дозата от 2 пъти по 1 хапче на ден на 2две и половина на ден, обаче не ми каза как точно да ги приемам и ги пиех три пъти на ден, сутрин и вечер по едно а на обяд по половин. Днес на баща ми му изписаха ДИАПРЕЛ и му каза да пие едно и половина сутрин и едно вечер. В случая аз мога ли да пия Метфогама едно и половина сутрин и едно вечер, а не три пъти на ден?
KameliaPanteleeva
 
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Юли 2018, 13:12

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 11 Мар 2020, 08:41

KameliaPanteleeva написа:Здравейте! Може ли за консултация. Преди време ендокриноложката ми вдигна дозата от 2 пъти по 1 хапче на ден на 2две и половина на ден, обаче не ми каза как точно да ги приемам и ги пиех три пъти на ден, сутрин и вечер по едно а на обяд по половин. Днес на баща ми му изписаха ДИАПРЕЛ и му каза да пие едно и половина сутрин и едно вечер. В случая аз мога ли да пия Метфогама едно и половина сутрин и едно вечер, а не три пъти на ден?

Уважаема KameliaPanteleeva,
Метфогама и Диепрел МР са съвсем различни медикаменти. Вие и баща Ви сте различни хора и няма как единия да приема лекарствата на другия по една схема. Ако живеете в България, Ви моля да посетите отново лекаря на баща си. В България се внася само Диапрел МР от 60 мг, чиято максимална доза за ден е 2 т, т.е. не може да се приемат 1 1/2 т сутрин + 1 т вечер. Метфогама се приема по различни схеми според нуждите на пациента. Нямам представа какви са вашите нужди, а и от написаното от Вас не ми е ясна нито от колко милиграма е медикамента, нито пък как го приемате.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Мария.Стоянова » 26 Мар 2020, 17:04

здравейте, от няколко години приемам Диаб МР, но след боледуване в началото на годината кръвната захар ми се вдигна над 16.
Увеличих дозата на 2х2, но особен резултат в профила ми нямаше.
Моят ендокринолог реши, че трябва да мина на инсулин.
Въпроса ми е следния: имам съпътстващи заболявания, анемия, а също така преди 5 години имах микро инсулт и пия лекарства за сърце.
Трябва ли да взимам някакви допълнителни лекарства към инсулина?
Мария.Стоянова
 
Мнения: 1
Регистриран на: 26 Мар 2020, 16:52

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 27 Мар 2020, 10:19

Мария.Стоянова написа:здравейте, от няколко години приемам Диаб МР, но след боледуване в началото на годината кръвната захар ми се вдигна над 16.
Увеличих дозата на 2х2, но особен резултат в профила ми нямаше.
Моят ендокринолог реши, че трябва да мина на инсулин.
Въпроса ми е следния: имам съпътстващи заболявания, анемия, а също така преди 5 години имах микро инсулт и пия лекарства за сърце.
Трябва ли да взимам някакви допълнителни лекарства към инсулина?

Уважаема Мария.Стоянова,
това е въпрос, който трябва да зададете на ендокринолога си. Нямам представа, какъв инсулинов режим е избрал да стартира. Има много видове инсулини и много различни схеми. Една от честите схеми при пациентите, които за пръв път започват инсулин е използването на таблетки за диабет и успоредно приложение на някой от така наречените базални инсулини. Това е чест вариант, но нямам представа дали е подходящ за Вашия случай. Терапията при всеки пациент е различна и зависи от нуждите му, придружаващите заболявания, етапа на заболяването, наличните усложнения и т.н.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Надя Баракова » 28 Мар 2020, 09:05

Здравейте! От 6 мес. Съм на лечение със Синджарди. Но много ме мъчат гъбичките. Мазах, пих и слагах какви ли не глобили. Какво да направя? Дали да се откажа от лекарството. Резултата на кръвната захар ми е много добър, но вече съм отдолу на рани. Какво бихте ме посъветвали?
Надя Баракова
 
Мнения: 1
Регистриран на: 28 Мар 2020, 09:02

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 28 Мар 2020, 13:27

Надя Баракова написа:Здравейте! От 6 мес. Съм на лечение със Синджарди. Но много ме мъчат гъбичките. Мазах, пих и слагах какви ли не глобили. Какво да направя? Дали да се откажа от лекарството. Резултата на кръвната захар ми е много добър, но вече съм отдолу на рани. Какво бихте ме посъветвали?

Уважаема Надя Баракова,
при наличие на сериозен проблем, какъвто описвате е препоръчително поне временно Синджарди да се замени с друг медикамент. След като успее да се овладее инфекцията ще се прецени дали е безопасно да се върнете към терапия със Синджарди или не. Посетете ендокринолога си, за да Ви изпише друго лечение.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот laza75 » 08 Апр 2020, 22:12

Здравейте!
Мъж съм на 45год.Страдам от диабет тип 2 от няколко години,не пия редовно лекарства защото получавам диария от тях(метформин).Започвам прием на лекарства,спирам,след известно време пак ги почвам и така от години.
Кръвна захар 7.5 до 8.5 на гладно без лекарства, с наднормено тегло съм.
Проблемът ми е че от 10 дни започнах да отслабвам,свалих 2-3кг без да съм променял храненето си.Това рязко отслабване дойде на фона на увеличена кръвна захар 11.4 на гладно и 13.6 след храна.Много често ходя по малка нужда като количеството урина е доста завишено от нормалното.Стреса покрай пандемията ми дойде в повече, много съм изнервен и от факта че не ходя на работа и движението ми е сведено до минимум.Започнах прием на метфодиаб,ще направя и консултация с ендокринолог но ще ви бъда благодарен да споделите и вашето мнение.
Въпросите ми са:
Възможно ли е от стреса да ми е повишена кръвната захар до тези стойности?
Може ли от високата кръвна захар рязко да губя килограми при положение че до сега е винаги съм качвал?

Благодаря предварително
laza75
 
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Окт 2019, 13:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта