Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 08 Апр 2020, 23:09

laza75 написа:Здравейте!
Мъж съм на 45год.Страдам от диабет тип 2 от няколко години,не пия редовно лекарства защото получавам диария от тях(метформин).Започвам прием на лекарства,спирам,след известно време пак ги почвам и така от години.
Кръвна захар 7.5 до 8.5 на гладно без лекарства, с наднормено тегло съм.
Проблемът ми е че от 10 дни започнах да отслабвам,свалих 2-3кг без да съм променял храненето си.Това рязко отслабване дойде на фона на увеличена кръвна захар 11.4 на гладно и 13.6 след храна.Много често ходя по малка нужда като количеството урина е доста завишено от нормалното.Стреса покрай пандемията ми дойде в повече, много съм изнервен и от факта че не ходя на работа и движението ми е сведено до минимум.Започнах прием на метфодиаб,ще направя и консултация с ендокринолог но ще ви бъда благодарен да споделите и вашето мнение.
Въпросите ми са:
Възможно ли е от стреса да ми е повишена кръвната захар до тези стойности?
Може ли от високата кръвна захар рязко да губя килограми при положение че до сега е винаги съм качвал?
Благодаря предварително

Уважаеми laza75,
възможно е редукцията на телесното тегло да е свързана с декомпенсациятя на захарния диабет, въпреки
че стойностите на кръвните захари, които цитирате са под прага, който предизвиква този проблем. За да се прецени дали това е причината трябва да се направят изследвания. Възможно е захарите да са били по-високи, но също и да има съвкупност от причини.
Възможно е стресът да доведе до повишаване на кръвната захар, но едва ли това е единствената причина. И преди кръвната Ви захар не е била в прицелни стойности. Нередовното лечение е допринесло да се стигне до лошия контрол. На пазара има много лекарства, които да заменят или да намалят дозата на метфодиаб, което би било свързано с по-малко странични ефекти. Често при постепенно повишаване на дозата е възможно безпроблемен прием на метфодиаб.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот MiroslavaGospodinova » 09 Апр 2020, 19:43

Здравейте, д-р Йорданова!
При контролен преглед за следене на TSH, споделих с лекарката, че ходя на спорт и не свалям и грам. Тя ме изпрати на кръвно изледване за инсулин, без обременяване с гльокоза за начало. Излязоха резултатите и моля за мнение:
кръвна захар на гладно - 5.51 mmol/l при граници от 3,5 до 6,1
иснулин серум (0 мин) - 12.1 mIU/m при граници от 2,2 до 25,00
MiroslavaGospodinova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 09 Апр 2020, 19:37

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 10 Апр 2020, 07:47

MiroslavaGospodinova написа:Здравейте, д-р Йорданова!
При контролен преглед за следене на TSH, споделих с лекарката, че ходя на спорт и не свалям и грам. Тя ме изпрати на кръвно изледване за инсулин, без обременяване с гльокоза за начало. Излязоха резултатите и моля за мнение:
кръвна захар на гладно - 5.51 mmol/l при граници от 3,5 до 6,1
иснулин серум (0 мин) - 12.1 mIU/m при граници от 2,2 до 25,00

Уважаема MiroslavaGospodinova,
само по себе си спортуването не може да доведе до съществена редукция на телесно тегло, ако не е съпроводено с диетични мерки. Мускулатурата е по-тежка от мастната тъкан, поради което замяната на едното с другото няма как да доведе до разлика в показанието на кантара. Тази промяна има обаче трайни благоприятни последици върху организма.
Няма как да знам какво и защо е мислил някой при преглед на пациент. Това, което може да се направи като анализ е, че има лека инсулинова резистентност (НОМА е 3). Този резултат трябва да доведе до препоръки за храненето за да се подобри метаболизма.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Maribela » 16 Апр 2020, 14:59

Здравейте, моля за разчитане на резултат от инсулинов профил. Лошо ли е, че кр. захар на 2ри час е малко повишена. Изследването е правено във връзка с проблем с месечния цикъл, защото всички други хормони са в норма. Благодаря
Прикачени файлове
IMG_20200416_143936.jpg
IMG_20200416_143936.jpg (96.52 KiB) Прегледано 404 пъти
IMG_20200416_144003.jpg
IMG_20200416_144003.jpg (95.59 KiB) Прегледано 404 пъти
Maribela
 
Мнения: 5
Регистриран на: 31 Яну 2020, 20:40

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 18 Апр 2020, 09:13

Maribela написа:Здравейте, моля за разчитане на резултат от инсулинов профил. Лошо ли е, че кр. захар на 2ри час е малко повишена. Изследването е правено във връзка с проблем с месечния цикъл, защото всички други хормони са в норма. Благодаря

Уважаеми Maribela,
Нивата на инсулина са нормални, поне тези 2 стойности, които сте постнали.
Резултатът от ОГТТ покзва, че имате предиабет, по точно нарушен глюкозен толеранс. Посетете ендокринолог за да се стартира лечение, което да ще доведе до намаляване на риска за преминаване в Захарен диабет.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот vankata2000 » 20 Апр 2020, 12:59

Здравейте от 3 месеца имам проблем с уринирането.Правих си куп изследвания и нищо не показват от отклоненията.Правих си за диабет сумати изследвания Homa IR , защото ми казаха , че е най-скъпият тест и затова реших да си го направя и беше в норма.Не знам защо съм си го втълпил,че имам диабет !!!! И многократно си меря захарта с глюкомер също е нормална след хранене и преди хранене !!! Но това уриниране ме измъчва много!!! Помощ,дайте мнение !!! Момче съм на 20 г. Правих си 2 урина и ПКК !!!
vankata2000
 
Мнения: 1
Регистриран на: 20 Апр 2020, 12:29

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 22 Апр 2020, 07:29

vankata2000 написа:Здравейте от 3 месеца имам проблем с уринирането.Правих си куп изследвания и нищо не показват от отклоненията.Правих си за диабет сумати изследвания Homa IR , защото ми казаха , че е най-скъпият тест и затова реших да си го направя и беше в норма.Не знам защо съм си го втълпил,че имам диабет !!!! И многократно си меря захарта с глюкомер също е нормална след хранене и преди хранене !!! Но това уриниране ме измъчва много!!! Помощ,дайте мнение !!! Момче съм на 20 г. Правих си 2 урина и ПКК !!!

Уважаеми vankata2000,
проблеми с уринирането е твърде общо понятие. Има много различни заболявания, които могат да причинят промени в уринирането. Различните заболявания изискват различни видове потвърдителни тестове. Пишете нещо по-конкретно. Същото важи и за кръвната захар, няма как да коментирам нещо което не го знам като стойност.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот IvankaAlexandrova » 11 Май 2020, 04:12

Здравейте д- р Йорданова,
От пет години съм диагностицирана с диабет тип 2.Била съм на сиофор, метфогама и от една година глюкофаж 500- 2 по 1 т. От няколко месеца отслабвам и то доста, храня се, имам апетит, случи ми се захарта да падне да 3.8 с треперене, безсилие, замъглен поглед. Сутрин на гладно стойностите ми са от 6.2 до 7.3,5.Тъй като съм извън БГ и засега не мога да се прибера, в предвид ситуацията, спирах хапчетата, пак ги започвах, намалих дозата, пак започвах 2 по 1 т. Истината е, че без хапчета се чувствам по- добре, стойностите на захарта не са много по- различни от когато ги пия. Може ли отслабването да се дължи на глюкофаж, или трябва да се търси причината другаде? Мога ли да спра приема на глюкофаж / докато се прибера в България/ не знам кога ще стане възможно, а и 14- дневна карантина след кацане ще удължи този срок още?
Моля, дайте ми съвет.
IvankaAlexandrova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 11 Май 2020, 03:55

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 11 Май 2020, 07:54

IvankaAlexandrova написа:Здравейте д- р Йорданова,
От пет години съм диагностицирана с диабет тип 2.Била съм на сиофор, метфогама и от една година глюкофаж 500- 2 по 1 т. От няколко месеца отслабвам и то доста, храня се, имам апетит, случи ми се захарта да падне да 3.8 с треперене, безсилие, замъглен поглед. Сутрин на гладно стойностите ми са от 6.2 до 7.3,5.Тъй като съм извън БГ и засега не мога да се прибера, в предвид ситуацията, спирах хапчетата, пак ги започвах, намалих дозата, пак започвах 2 по 1 т. Истината е, че без хапчета се чувствам по- добре, стойностите на захарта не са много по- различни от когато ги пия. Може ли отслабването да се дължи на глюкофаж, или трябва да се търси причината другаде? Мога ли да спра приема на глюкофаж / докато се прибера в България/ не знам кога ще стане възможно, а и 14- дневна карантина след кацане ще удължи този срок още?
Моля, дайте ми съвет.

Уважаема IvankaAlexandrova,
мисля, че трябва да се търси причина за отслабването. Пациентите със захарен диабет имат по-голяма честота на други заболявания. Трябва да се изключи съпътстващ проблем. Не мисля, че причината за редукцията на тегло може да се търси в медикамента. Метформин /това е общото наименование на всички медикаменти, които изброявате, че сте приемали/ се използва и за лечение и на предиабет. Стойностите на кръвната захар, която цитирате не са в норма, поради което не е препоръчително да спирате лечението. При провеждане на изследвания може да се даде по-конкретна препоръка.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - он лилайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот irina.avramova » 13 Май 2020, 14:58

Някой пие ли. forxiga ,какво е мнението ви
irina.avramova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 13 Май 2020, 14:50

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта