Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Захарен диабет - он лилайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 14 Май 2020, 07:37

irina.avramova написа:Някой пие ли. forxiga ,какво е мнението ви

Уважаема irina.avramova,
съжалявам, но това не е такъв тип форум. В този се задават въпроси към здравен специалист и само той може да отговаря на въпроси. Фосксига е медикамент по лекарско предписание и за да е предписан ендокринолог е преценил, че сте подходяща. Ако имате конкретни въпроси, които да можем да сме полезни, моля задайте ги.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот kavk66 » 16 Юни 2020, 23:12

Здравейте, въпросът ми е при наличие на захарен диабет какъв е най-подходящият подсладител който може да се ползва според вас? Какво е вашето мнение за стевията и имате ли наблюдения как се отразява при ползването и от хора страдащи от захарен диабет? Благодаря.
kavk66
 
Мнения: 1
Регистриран на: 16 Юни 2020, 23:01

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 18 Юни 2020, 07:54

kavk66 написа:Здравейте, въпросът ми е при наличие на захарен диабет какъв е най-подходящият подсладител който може да се ползва според вас? Какво е вашето мнение за стевията и имате ли наблюдения как се отразява при ползването и от хора страдащи от захарен диабет? Благодаря.

Уважаеми kavk66,
пациентите със захарен диабет могат да използват всички нискокалорийни подсладители. Те трябва да се консумират в разумни количества, не трябва да се превишава препоръчителната дневна доза. Един от тези подсладители е и стевия. Тя е подходяща за консумация от диабетици. Замяната на захарта с нискокалорийни подсладители се очаква да помогне за контрола на теглото и за кръвната захар. Естествено само тази мярка има минимален ефект. За стевия специално има проучвания, че е възможно да намалява много малко кръвното налягане, както и да способства за мъничко подобрение в гликемичния контрол.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Lusheto_93 » 28 Юни 2020, 20:24

Здравейте,искам да попитам по какъв начин и защо не се препоръчва фотоепилация при хора с диабет? Имам диабет тип 1 и искам да се подложа на такава процедура.
Lusheto_93
 
Мнения: 1
Регистриран на: 28 Юни 2020, 20:16

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 30 Юни 2020, 07:54

Lusheto_93 написа:Здравейте,искам да попитам по какъв начин и защо не се препоръчва фотоепилация при хора с диабет? Имам диабет тип 1 и искам да се подложа на такава процедура.

Уважаеми Lusheto_93,
повечето студия за фотоепилация разполагат с лекари и може да се направи консултация. Посетете такова и говорете с лекаря за да получите конкретни съвети за вашия случай. Повечето източници дават като противопоказание лошия контрол на кръвната захар, както и кожни проблеми свързани с диабета. Нямам представа нито за контрола Ви, нито за съпътстващи проблеми, поради което няма как да Ви напиша нещо конкретно. Важно е и каква част на тялото искате да обезкосмявате. В студиото могат да Ви дадат конкретни препоръки и за алтернативи.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Елизабет.Христова » 03 Авг 2020, 17:38

Здравейте. Не знам дали пиша в правилния форум, но дали бихте могли да ми кажете дали има съмнения за гетсционен диабет(21гс) при тези резултати. Благодаря предаварително
ОГТТ + Трикрат. Инсулин Профил * *
Глюкоза ( Glucose ) 4.60 mmol/l 3.60 - 6.10
Глюкоза - 60та мин 7.25 mmol/l 3.30 - 8.90
Глюкоза - 120 та мин 6.80 mmol/l 3.30 - 7.80
Insulin ( Серумен Инсулин ) 13.60 mU/l 2.60 - 25.00
Insulin ( 60 м post 75g glucose ) 84.20 mU/l
Insulin ( 120 м post 75g glucose ) 101.00 mU/l
HOMA ( IR ) индекс 2.78 индекс < 2.5 норма; 2.5 - 5 рискова IR ; >5 висока IR
Елизабет.Христова
 
Мнения: 2
Регистриран на: 03 Авг 2020, 17:33

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 03 Авг 2020, 23:20

Елизабет.Христова написа:Здравейте. Не знам дали пиша в правилния форум, но дали бихте могли да ми кажете дали има съмнения за гетсционен диабет(21гс) при тези резултати. Благодаря предаварително
ОГТТ + Трикрат. Инсулин Профил * *
Глюкоза ( Glucose ) 4.60 mmol/l 3.60 - 6.10
Глюкоза - 60та мин 7.25 mmol/l 3.30 - 8.90
Глюкоза - 120 та мин 6.80 mmol/l 3.30 - 7.80
Insulin ( Серумен Инсулин ) 13.60 mU/l 2.60 - 25.00
Insulin ( 60 м post 75g glucose ) 84.20 mU/l
Insulin ( 120 м post 75g glucose ) 101.00 mU/l
HOMA ( IR ) индекс 2.78 индекс < 2.5 норма; 2.5 - 5 рискова IR ; >5 висока IR

Уважаема Елизабет.Христова,
изследванията, които цитират е не показват наличие на атестационен диабет. ОГТТ е редно да се повтори след няколко седмици, когато рискът за такъв проблем е по-голяма. По време на бременност не е необходимо да се изследва инсулин.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Елизабет.Христова » 03 Авг 2020, 23:43

Благодаря Ви за бързия отговор. Разбрах в последствие, че инсулина не е релевантен, тъй като при бременност по принцип е завишен, но на момента не знаех дали трябва да го пусна и реших да се застраховам. Ще повторя изследванията пак, доколкото видях рутинно ги пускат на бременни след 24г.с.
Елизабет.Христова
 
Мнения: 2
Регистриран на: 03 Авг 2020, 17:33

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот svetlio.marinov » 12 Авг 2020, 09:24

Добър ден д-р. Йорданова.Правих обременяване с глюкоза, бихте ли ми казали мнение. Благодаря Ви!
Прикачени файлове
Screenshot_20200812-075918.jpg
Screenshot_20200812-075918.jpg (321.62 KiB) Прегледано 285 пъти
svetlio.marinov
 
Мнения: 1
Регистриран на: 12 Авг 2020, 09:19

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 13 Авг 2020, 07:40

svetlio.marinov написа:Добър ден д-р. Йорданова.Правих обременяване с глюкоза, бихте ли ми казали мнение. Благодаря Ви!

Уважаеми svetlio.marinov,
тъй като изследването е на жена, подчертавам, че правя тълкуване като за пациент, който не е бременен. В случай на бременност тълкуването е различно, предвид променения метаболизъм.
Тестът показва наличие на предиабет и по точно - нарушен глюкозен толеранс. Пациентите с предиабентни състояния са с повишен риск за развитие на захарен диабет в следващите години. Целта трябва да е намаляване на този риск. Необходимо е да се посети ендокринолог за да се състави стратегия за намаляване на риска.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта