Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Alferuss » 14 Авг 2020, 15:54

Здравейте, имам нужда от съвет! Направих си изследвания за диабет профилактично понеже съм с наднормено тегло! Само два резултата бяха в червено HOMA- IR 0.73 от референтни стойности 1.7-2.5 и другия резултат Гликиран хемоглобин (HbA1c) - 4.49% от 4.8-5.9. Има ли място за притеснение? Благодаря предварително
Прикачени файлове
IMG_20200813_150256.jpg
IMG_20200813_150256.jpg (115.67 KiB) Прегледано 393 пъти
IMG_20200813_150310.jpg
IMG_20200813_150310.jpg (143.06 KiB) Прегледано 393 пъти
Alferuss
 
Мнения: 4
Регистриран на: 04 Ное 2018, 22:36

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 15 Авг 2020, 07:53

Alferuss написа:Здравейте, имам нужда от съвет! Направих си изследвания за диабет профилактично понеже съм с наднормено тегло! Само два резултата бяха в червено HOMA- IR 0.73 от референтни стойности 1.7-2.5 и другия резултат Гликиран хемоглобин (HbA1c) - 4.49% от 4.8-5.9. Има ли място за притеснение? Благодаря предварително

Уважаеми Alferuss,
това, че показателите са под нормите посочени от лабораторията не е особен проблем. Гликираниет хемоглобин показва каква е била кръвната захар през последните 3 м. Във вашия случай кръвната захар се е колебаела около 4,6 ммол/л. Най-вероятно няма причина за притеснение и за НОМА, но не познавам случая Ви за да мога да го твърдя категорично.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Amigo » 04 Сеп 2020, 17:19

Здравейте! С диабет тип 2 съм от незнайно колко години, но го откриха през февруари 2018 г., когато бях на прага на смъртта с над 30 единици кръвна захар. Тъй като бях здравнонеосигурен до тогава, не можеше да вляза в болница, а след като станах здравноосигурен, винаги досега съм лекуван амбулаторно за диабета. Лекувам се при един от най-добрите специалисти по диабета в гр. Ловеч, но се налага да преустановя лечението, тъй като обжалвам експертно решение на ТЕЛК до НЕЛК, а по времето на проверката на моята жалба, някъде от 45 дни до 3 месеца ще спрат социалната ми инвалидна пенсия и социалните ми помощи, всичко 200 лева. Може новото експертно решение тотално да ме лиши от тези материални придобивки, затова не е сигурно дали въобще отново ще мога да давам по 50 лева на месец за лекарства за диабета - пия сутрин и вечер по 1 таблетка Ксигдуо, на обяд трябва да пия 1 таблетка Глюкофаж, но не я пия, защото метформинът не ми влияе добре на стомаха в такива големи количества; също така пия сутрин Пизона по 1 таблетка. Обадих се преди малко на моя лекуващ лекар да му съобщя лошите вести. Той каза, че това е противопоказано за моето здраве и че ще изгубя постигнатите резултати най-вече от лечението с Ксигдуо, но това са административните разпоредби и трябва да се съобразя с тях. Нищо не може да направи освен да ме посъветва да търся някакви програми за помощ, но така и не разбрах къде са тези програми, тъй като не може да ми отдели повече от времето си - достатъчно време съм му изгубил да го питам за моите проблеми, така че не бива да го съдим. Посъветва ме да пиша на омбудсмана и евентуално той да ме насочел към някоя от тези програми. Но си позволявам да попитам някой от тук отговарящите може ли да ме посъветва какво да правя в тази ситуация, знае ли нещо за тези програми и до колко единици кръвна захар ще стигна, ако спра Ксигдуото и Пизоната, които са много скъпи, и остана само на Глюкофаж, който е 3.50 лева кутията?
Amigo
 
Мнения: 21
Регистриран на: 04 Сеп 2020, 16:54

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 07 Сеп 2020, 09:32

Amigo написа:Здравейте! С диабет тип 2 съм от незнайно колко години, но го откриха през февруари 2018 г., когато бях на прага на смъртта с над 30 единици кръвна захар. Тъй като бях здравнонеосигурен до тогава, не можеше да вляза в болница, а след като станах здравноосигурен, винаги досега съм лекуван амбулаторно за диабета. Лекувам се при един от най-добрите специалисти по диабета в гр. Ловеч, но се налага да преустановя лечението, тъй като обжалвам експертно решение на ТЕЛК до НЕЛК, а по времето на проверката на моята жалба, някъде от 45 дни до 3 месеца ще спрат социалната ми инвалидна пенсия и социалните ми помощи, всичко 200 лева. Може новото експертно решение тотално да ме лиши от тези материални придобивки, затова не е сигурно дали въобще отново ще мога да давам по 50 лева на месец за лекарства за диабета - пия сутрин и вечер по 1 таблетка Ксигдуо, на обяд трябва да пия 1 таблетка Глюкофаж, но не я пия, защото метформинът не ми влияе добре на стомаха в такива големи количества; също така пия сутрин Пизона по 1 таблетка. Обадих се преди малко на моя лекуващ лекар да му съобщя лошите вести. Той каза, че това е противопоказано за моето здраве и че ще изгубя постигнатите резултати най-вече от лечението с Ксигдуо, но това са административните разпоредби и трябва да се съобразя с тях. Нищо не може да направи освен да ме посъветва да търся някакви програми за помощ, но така и не разбрах къде са тези програми, тъй като не може да ми отдели повече от времето си - достатъчно време съм му изгубил да го питам за моите проблеми, така че не бива да го съдим. Посъветва ме да пиша на омбудсмана и евентуално той да ме насочел към някоя от тези програми. Но си позволявам да попитам някой от тук отговарящите може ли да ме посъветва какво да правя в тази ситуация, знае ли нещо за тези програми и до колко единици кръвна захар ще стигна, ако спра Ксигдуото и Пизоната, които са много скъпи, и остана само на Глюкофаж, който е 3.50 лева кутията?

Уважаеми Amigo,
програмите за подпомагане са от компетенцията на социалното министерство. Обърнете се към месните социални служби за да Ви разяснят дали има нещо от което да можете да се възползвате.
Освен скъпи съвременни лекарства, за лечение на захарен диабет тип 2 има и изпитани ефективни и евтини медикаменти. Такъв е Глюкофаж и другите Метформини. При не достатъчен ефект от него могат да се добавят медикаменти от групата на СУП, които са добри за понижаване на кръвната захар, но могат да са свързани с леко покачване на телесно тегло и риск от хипогликемии. Не познавам Вашия случай, за да преценя, какво точно да се направи като терапия за ЗД.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Amigo » 07 Сеп 2020, 17:02

Благодаря Ви за отговора. Но това с покачването на теглото не е добре, макар и леко, защото и сега съм си доста пълен - за съжаление нашето здравеопазване не е на нужното ниво и въобще не се лекуват някои редки заболявания, макар и открити навреме. Така и аз цели 23 години не съм лекуван от едно такова, което всъщност ме доведе до захарния диабет, а като прибавим стреса и обездвижването, голямото тегло и голямата консумация на сладко, няма нищо чудно, че се стигна дотук. Затова сега с Ксгдуото моят лекар се опитва да сваля някой друг излишен килограм и наистина за 2 години с диета и тази терапия през последната 1 година, с малко повече движение и по-малко стрес, аз успях да сваля над 30 килограма. Ще потърся помощ при социалните служби, но не виждам как ще ми дадат пари за нещо, след като щели да спрат всякаква парична помощ от държавата за периода на проверката.
Amigo
 
Мнения: 21
Регистриран на: 04 Сеп 2020, 16:54

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Amigo » 11 Сеп 2020, 09:39

Да споделя какво стана като ходих в служба "Социално подпомагане". Там очевидно работят доста простовати хора, които бяха убедени, че всички лекарства за диабета са безплатни. От мен научиха, че има два типа диабет и че някои от лекарствата за тип 2 частично се покриват от НЗОК, а някои от тях са от порядъка на 66 лева като Ксигдуото или 20 лева като Пизоната /последната вече не се покрива частично от НЗОК/. Обясниха ми, че няма и никога не е имало такава програма за подпомагане на диабетици, не искаха да се уверят с очите си, че съм посъветван онлайн от лекар ендокринолог да се обърна към тях, защото нямало такава практика да ходят по сайтове. 1 месец след като ми бъдат спрени парите от държавата и напълно изпадна в хипергликемия, ако не пия лекарствата си, можело да кандидатствам за целева помощ от тях, но не по-рано. С една дума да не дава Господ да си беден и болен в България...
Amigo
 
Мнения: 21
Регистриран на: 04 Сеп 2020, 16:54

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 12 Сеп 2020, 07:41

Amigo написа:Да споделя какво стана като ходих в служба "Социално подпомагане". Там очевидно работят доста простовати хора, които бяха убедени, че всички лекарства за диабета са безплатни. От мен научиха, че има два типа диабет и че някои от лекарствата за тип 2 частично се покриват от НЗОК, а някои от тях са от порядъка на 66 лева като Ксигдуото или 20 лева като Пизоната /последната вече не се покрива частично от НЗОК/. Обясниха ми, че няма и никога не е имало такава програма за подпомагане на диабетици, не искаха да се уверят с очите си, че съм посъветван онлайн от лекар ендокринолог да се обърна към тях, защото нямало такава практика да ходят по сайтове. 1 месец след като ми бъдат спрени парите от държавата и напълно изпадна в хипергликемия, ако не пия лекарствата си, можело да кандидатствам за целева помощ от тях, но не по-рано. С една дума да не дава Господ да си беден и болен в България...

Уважаеми Amigo,
без да познавам случая Ви, бих посъветвала да спрете Пизона, а да останете на другите лекарства. След 2-3 седмици проверете какви са нивата на кръвната захар и ако са високи върнете медикамента. Проверете цените на Ксигдуо в други аптеки, т.к. доплащането което цитирате е повече от обичайното.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Amigo » 12 Сеп 2020, 09:01

Благодаря Ви за съвета, но не се решавам на такава стъпка, не защото не Ви вярвам, а защото моят лекуващ лекар е твърде обидчив да се оспорва неговото лечение. Да Ви разкажа една истинска история, която се случи като събирах документите си за ТЕЛК. Един от специалистите ми разказа някаква невероятна история за причините за диабета и как може да бъде победен, за да не пия никакви лекарства повече - аз радостен отидох при моя лекар и му цитирах едно към едно какво ми каза този лекар /помолих го да си запиша какво ми казва, за да не объркам нещо/ и той направо побесня като чу за тия паразити, които били причинявали диабета, и които като съм избиел с препарати, съм щял да се спася от диабета... Този "шарлатанин", както го нарече той, се увлякъл по някаква теория на д-р Хилда Кларк, която е от алтернативната медицина, и продава разни обезпаразитяващи препарати, зипери и не знам какво още, с една дума шарлатания, която запознатите с материята разбиват на пух и прах за нула време...

Ако дойде времето да спра скъпите лекарствата, защото може и да не дойде - атакувам тази мярка в Прокуратурата, ще спра скъпите лекарства. На ниво Районна прокуратура отказаха да образуват досъдебно производство, защото не можели да разберат какво искам и кой е извършил престъпление, сега обжалвам пред Окръжна прокуратура и скоро ще стигна до Главния прокурор, който ако откаже да образува досъдебно производство, превеждам всичко на английски и пращам директно в Страсбург. Ако и там не могат да включат за какво става дума, ще се наложи да протестирам пред по-висша инстанция, но съм твърдо убеден, че този шантаж над болни хора да не се жалват от произвола на ТЕЛК пред НЕЛК, за да не гладуват и да не страдат от недоимък и да не могат да си купят лекарства за тежки заболявания, трябва да бъде прекратен НЕЗАБАВНО, а вносителите на тази мярка да бъдат открити и съдени по бързата процедура.
Amigo
 
Мнения: 21
Регистриран на: 04 Сеп 2020, 16:54

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Amigo » 12 Сеп 2020, 09:19

За Ксигдуото казвам колко струва, но 2/3 от тази цена се поема от НЗОК и идва някъде към 22 лева на месец. Проучил съм коя аптека е най-евтината в града - пред нея има опашки за свободна продажба и за лекарства, изписвани с рецептурни книжки, по цял ден. Вече няма денонощни аптеки, иначе щеше денонощно да има опашки пред нея. Понеже няма аптеки в селата и а в други населени места има само от скъпите аптеки, тук идват хора с по 10-20 книжки наведнъж и 10-20 рецепти, купуват цели торби с лекарства, направо е страшно какво става в тази държава... Няма кой да регулира цените в аптеките дори... За Пизоната казвам средната й цена, защото не се поема вече от НЗОК - в най-евтината аптека е около 18 лева, а в най-скъпата - около 22 лева... Това се чудя - как е възможно лекарство на български производител да поскъпва с 5 лева повече от най-евтината аптека, но си отговарям, че след като няма много клиенти в скъпата аптека, за да продължи да съществува, се надуват цените на лекарствата, които биха могли да продадат, защото има болни хора, които не могат да издържат да чакат на опашките пред евтината аптека... Било пазарна икономика ми казва лекуващият лекар - всеки можело да си определя сам цените на своите продукти, но това не са негови продукти, а ги е купил на определена цена, както са ги купили останалите аптеки... Значи въобще всеки може да си прави каквото иска в тази държава и никой не следи какво става... А уж сега трябвало да не се струпват хора на едно място и да се пазим от коронавируса - пред евтините аптеки има такова струпване на хора, че направо не искам да мисля какво ще стане, ако втората вълна на коронавируса ни удари...
Amigo
 
Мнения: 21
Регистриран на: 04 Сеп 2020, 16:54

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Amigo » 12 Сеп 2020, 11:18

Дано не кажат Админите, че се отклонявам от темата, но вече съществува понятието аптечен туризъм. Какво представлява аптечният туризъм? 10-20 болни се обединяват и натоварват един най-малко болен от тях да им взема лекарствата, изписвани по рецептурните книжки, а също така да се запасят с някои други лекарства, които се продават свободно. В селата като цяло вече няма аптеки - там вече се умира от бронхопневмония, защото хората подценяват болестите, и си мислят, че всички се карат на крак, като зъбобола например. Та споменатият турист събира пари за път, дават му се пари за лекарствата и той поема към близкия град, където по опашките пред аптеките разбира къде е най-евтино и се нарежда на опашката с рецептурни книжки, а докато чака да му се обработят протоколите, блокира и другата каса - да вземе лекарствата за свободна продажба. Това вече ми се случва няколко пъти - човекът преди мен да стои в аптеката по повече от час и да влизам по 5 пъти в аптеката, защото от опашката ме ръчкат да влизам, а отвътре ми казват, да не влизам, защото работят... Накрая излиза някой продавач и ни обяснява какво става - обработват една камара книжки, защото един човек носи 10-20 книжки наведнъж... Имам чувството, че ако някой дойде с един камион и 1000 книжки наведнъж, ще му продадат лекарствата от целия склад на аптеката без да мислят за опашките пред аптеката и въобще за града... Организационните проблеми на държавата да няма аптеки в селата и евтини аптеки в по-малките населени места, а само скъпи, води до извиването на големи опашки от чакащи изнервени хора, които с риск за живота и здравето си чакат пред евтините аптеки, предвид пандемията от коронавирус... Очевидно няма кой да се оплаче от анархията, царяща в държавата! Никой, поне от моите познати, не вярва в Съд, Прокуратура, Полиция, Парламент - не искат да се жалват за нищо до тези държавни институции, защото са убедени, че нищо няма да направят за него и че няма смисъл... Организации, които трябва да помагат на болните да се организират и да отстояват правата си, като например "Съюз на инвалидите" имат такъв правилник, че в тях не могат да членуват инвалиди като физически лица, а организации на инвалиди като юридически лица. Все едно някой да забрани в "Съюз на писателите" да членуват писатели, а да членуват в тях издателски къщи. Някакъв страшен безпорядък цари в здравеопазването, във всичко, свързано със здравеопазването... Не знам просто на кого да обясня всичко това, защото очевидно много хора не си вършат работата и принуждават всички останали да търпят техния произвол от несвършената им добре работа! В моя случай се касае за мярка, целяща шантаж над недоволните от ЕР на ТЕЛК да бъдат възпрени да обжалват ЕР пред НЕЛК със заплаха от глад и мизерия, но най-вече със спиране на лечението им за тежки болести. Знам, че лекарите са подложени на страшни издевателства да бъдат администратори с тази компютърна система "Хипократ" - едно време за всичките тези тонове хартия, които бълват принтерите им днес, имаше здравен картон, който се попълваше при всяко посещение при лекар и всеки можеше да види къде е ходил пациентът и от какво боледува, а сега с цел да бъде закупено компютърно оборудване за милиони и да бъдем модерни, при все че нямаме пари за нищо, се пръскат пари за какво ли не...
Amigo
 
Мнения: 21
Регистриран на: 04 Сеп 2020, 16:54

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта