Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 21 Дек 2023, 21:48

nikoloff321 написа:Здравейте, мъж на 24 години съм. Правил съм си изследвания на почти всички хормони, включително и половите, на щит. Жлеза, надбъбречни, хипофиза и т.н. Всичко е в норма, но от скоро си меря е така кръвната захар и след хранене ми е по-ниска от колкото преди ядене. Преди ядене ми е около 5.0, а след ядене до 1 единица по-малко. Става въпрос за до 30 мин.след хранене, вече е паднала, дори не се и покачва след високо въглехидратно хранене. След час пак я меря, след 2 часа пак и е по-ниска, от колкото преди хранене. Това нормално ли е и какво да правя?

Уважаеми nikoloff321,
не е нормално, но не е задължително да означава, че има проблем. Нивата на кръвната захар след храна зависят от състава й. Освен това някои гастроинтерологични заболявания могат да доведат до ниски кръвни захари след нахранване. Не ми е ясна причината, поради която сте тръгнали да мерите кръвната си захар. Без да са ясни симптомите Ви, трябва да стрелям на посоки. Като прочетох първоначално реших, че е редно да се види какво точно се случва със стандартизирано хранене /например с ОГТТ, като успоредно се проследява и инсулин/. Най-добре е да посетите лекар, за да обсъдите проблемите и да разгледа досегашните Ви изследвания, преди да бъдете насочван към каквото и да е изследване.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот mim_123456 » 22 Яну 2024, 17:37

Здравейте, д-р Йорданова,
аз съм жена на 38 години. При рутинно изследване на венозна кръв сутрин на гладно ми отчете кръвна захар 5.9 при референтна стойност на лабораторията 5.6. С нормално тегло съм, нямам фамилна обремененост. Има ли от какво да се притеснява? Благодаря предварително!
mim_123456
 
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Яну 2024, 17:27

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 24 Яну 2024, 18:46

mim_123456 написа:Здравейте, д-р Йорданова,
аз съм жена на 38 години. При рутинно изследване на венозна кръв сутрин на гладно ми отчете кръвна захар 5.9 при референтна стойност на лабораторията 5.6. С нормално тегло съм, нямам фамилна обремененост. Има ли от какво да се притеснява? Благодаря предварително!

Уважаеми mim_123456,
в Европа горната граница на нормата за кръвна захар на гладно се смята 6,1 ммол/л. В други държави като САЩ, за горна граница е възприета стойността 5,6 ммол/л. Ако живеете в такава страна, е необходимо да се обърнете към лекар, тъй като регистрираната стойност се възприема като предиабет.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот mim_123456 » 24 Яну 2024, 20:26

Много Ви благодаря за отговора! Живея тук в България. Тази горна референтна стойност е на самата лаборатория. От отговора Ви разбирам, че не е много сериозно засега. Ще коригирам някои неща в храненето и ще я повторя след време.
mim_123456
 
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Яну 2024, 17:27

Предишна

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта

cron