Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 20 Ное 2015, 14:09

vtrifonova написа:Здравейте,какво може да означават кратки болки по китките и глезените,може ли да са свързани с диабета :?:

Уважаеми vtrifonova,
Усложненията на диабета могат да доведе до разнообразни оплаквания, но тези за които разказвате не са характерни за заболяването. Вие описвате болки в ставите и за да Ви се отговори трябва много точно да обсъди с лекар тяхните характеристики за да се прецени какво може да е тяхното естество.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот vtrifonova » 08 Дек 2015, 17:02

Уважаема д-р Йорданова,понеже не мога да си изясня един въпрос се обръщам към вас за компетентен отговор,кетоацидозата кога се получава,при хипогликемия или при хипергликемия :?: Благодаря предварително
vtrifonova
 
Мнения: 6
Регистриран на: 23 Окт 2015, 22:37

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 10 Дек 2015, 08:07

vtrifonova написа:Уважаема д-р Йорданова,понеже не мога да си изясня един въпрос се обръщам към вас за компетентен отговор,кетоацидозата кога се получава,при хипогликемия или при хипергликемия :?: Благодаря предварително

Уважаема vtrifonova,
Кетоацидозата най-често е свързана с наличие на хипергликемия - висока кръвна захар. Това е диабетната кетоацидоза, която е свързана с недостиг на инсулин в организма.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот maik » 17 Дек 2015, 00:53

Здравейте,доктор Йорданова.Искам да попитам какъв е произхода на инсулин ab *human* антителата и какво е въздействието им върху собствения инсулин на пациент с диабет тип 2? От достъпната за мен литература стигам до извода,че това са антитела в резултат на внесен от вън инсулин,вярно ли е това и имали метод и медикаменти, с които могат да бъдат отстранени от тялото? .М.Краев
maik
 
Мнения: 2
Регистриран на: 11 Дек 2015, 01:16

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 19 Дек 2015, 06:45

maik написа:Здравейте,доктор Йорданова.Искам да попитам какъв е произхода на инсулин ab *human* антителата и какво е въздействието им върху собствения инсулин на пациент с диабет тип 2? От достъпната за мен литература стигам до извода,че това са антитела в резултат на внесен от вън инсулин,вярно ли е това и имали метод и медикаменти, с които могат да бъдат отстранени от тялото? .М.Краев

Уважаеми maik,
Анти-инсулиновите антитела са важни при пациентите с тип 1 ЗД. Изследват се за доказване на наличието на тип 1. При тип 2 Захарен диабет не се търсят антитела.
Защо се търсят при Вас трябва да попитате лекаря си. Аз само мога да предполагам. По това което пишете оставам с впечатление, че използвате много големи дози инсулин. В такива случаи може да се предполага, че причината за това е образуване на антитела срещу инсулина. Друг вариант е наличието на необясними хипогликемии.
Антителата няма как да бъдат отстранени. Ако става въпрос за първия вариант може да се мисли за смяна на инсулина с аналогов. Съжалявам, но няма как да Ви отговора без да знам подробности.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот vtrifonova » 30 Дек 2015, 00:26

Весели празници и щастлива Нова година,Докторе
vtrifonova
 
Мнения: 6
Регистриран на: 23 Окт 2015, 22:37

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 31 Дек 2015, 17:47

vtrifonova написа:Весели празници и щастлива Нова година,Докторе

Честита Нова Година!
Нека новата година ти донесе всичко хубаво,което старите не са успели,нека е начало на един по-красив живот изпълнен с много усмивки и любов!
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот MariyanaT » 22 Яну 2016, 14:55

Здравейте,

Преди няколко дни майка ми (56г.) си направи изследвания на кръвната захар, поради притеснения за диабет. Имаме в семейството и други диабетици и както стана ясно, тя също имаше значително завишена захар (резултатите бяха - 15.6, 11.5, 14.3, а на гладно - 13.4).
Изписаха й Метфогама 500мг три пъти дневно с храна и следващата седмица я викат за втори преглед, за да се установи дали дозата е достатъчна.
Също така поддържа високо кръвно (около 140-150 на 90). Пие лекарствo и за него.

Пиша Ви, понеже са й препоръчали да пие Омега-3 като хранителна добавка.
Аз пия редовно Омега-3 на марката Now Foods с концентрация на EPA+DHA в една таблетка около 800мг (800мг комбинация от двете киселини, а не цялостно съдържание на рибено масло).
Знам, че препоръчителните стойности са между 1г и 3г от двете киселини на ден, но понеже става въпрос за човек в нейното състояние, исках да се консултирам със специалист какви са референтните стойности за диабетици и дали няма негативен ефект прием на такъв суплемент.

Благодаря предварително!
MariyanaT
 
Мнения: 1
Регистриран на: 22 Яну 2016, 14:53

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 25 Яну 2016, 01:21

MariyanaT написа:Здравейте,
Преди няколко дни майка ми (56г.) си направи изследвания на кръвната захар, поради притеснения за диабет. Имаме в семейството и други диабетици и както стана ясно, тя също имаше значително завишена захар (резултатите бяха - 15.6, 11.5, 14.3, а на гладно - 13.4). Изписаха й Метфогама 500мг три пъти дневно с храна и следващата седмица я викат за втори преглед, за да се установи дали дозата е достатъчна.
Също така поддържа високо кръвно (около 140-150 на 90). Пие лекарствo и за него.
Пиша Ви, понеже са й препоръчали да пие Омега-3 като хранителна добавка. Аз пия редовно Омега-3 на марката Now Foods с концентрация на EPA+DHA в една таблетка около 800мг (800мг комбинация от двете киселини, а не цялостно съдържание на рибено масло).
Знам, че препоръчителните стойности са между 1г и 3г от двете киселини на ден, но понеже става въпрос за човек в нейното състояние, исках да се консултирам със специалист какви са референтните стойности за диабетици и дали няма негативен ефект прием на такъв суплемент.
Благодаря предварително!

Уважаема MariyanaT,
Майка Ви може да приема Омега 3 кастни киселини. Дозировката е индивидуална. При пациент със ЗД е много важно не само да се контролила нивото на кръвната захар, но също така и на артериалното налягане и липидите у кръвта. Необходимо е периодично да се проследяват тези показатели и да се променя лечението на пациента според нуждите му на съответния етап.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Христо.Господарски » 26 Фев 2016, 13:57

Здравейте!
Скоро ми се наложи да си направя изследвания, при които излезнаха резултатите, които можете да видите по-долу. В деня, в който отидох да си ги взема джипито ми каза, че трябва да се консултирам с ендокринолог, защото показателите не са добри. Страдам от гастродуоденит, възможно ли е да е от него?

Глюкоза (Glucose) 10.14 mmol/l веноз. от 3.8 до 6.1, капилярна от 3.5 до 5.5
Холестерол - общ (Total Cholesterol) 6.07 mmol/l Препоръчителна с-ст < 5.00
Холестерол HDL (Cholesterol in HDL) 1.42 mmol/l Препръчителна с-ст: М ( > 1.00), Ж ( > 1.20)
Триглицериди (Triglyceride) 2.43 mmol/l Препоръчителна с-ст < 1.70
Христо.Господарски
 
Мнения: 1
Регистриран на: 26 Фев 2016, 13:50

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron