Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 28 Фев 2016, 23:50

Христо.Господарски написа:Здравейте!
Скоро ми се наложи да си направя изследвания, при които излезнаха резултатите, които можете да видите по-долу. В деня, в който отидох да си ги взема джипито ми каза, че трябва да се консултирам с ендокринолог, защото показателите не са добри. Страдам от гастродуоденит, възможно ли е да е от него?

Глюкоза (Glucose) 10.14 mmol/l веноз. от 3.8 до 6.1, капилярна от 3.5 до 5.5
Холестерол - общ (Total Cholesterol) 6.07 mmol/l Препоръчителна с-ст < 5.00
Холестерол HDL (Cholesterol in HDL) 1.42 mmol/l Препръчителна с-ст: М ( > 1.00), Ж ( > 1.20)
Триглицериди (Triglyceride) 2.43 mmol/l Препоръчителна с-ст < 1.70

Уважаеми Христо.Господарски,
Стомашното Ви заболяване няма нищо с тежките нарушения в метаболизма Ви. Ако това са кръвни изследвания на гладно са много притеснителни. Те показват, че има голям шанс да страдате от захарен диабет и трябва да се проведат изследвания за изясняване на проблема и то без да се бавите.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот nevenabo » 13 Май 2016, 22:05

с автоимунен тиреоидит съм с ниски хормони пия L тироксин но не го пия редовно имам всички оплаквания свързани с диабет без отслабване изследваха ми биохимия и захарта ми беше нормална четох че тироксина повишава кръвната захар от това следва че като нямам хормони и не си ги пия редовно кръвната захар е по ниска това че не си пия редовно тироксина оказва ли влияние върху захарта изследване възможно ли е да показва нормална кръвна захар а всъщност да имам диабет
nevenabo
 
Мнения: 6
Регистриран на: 29 Яну 2016, 11:26

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 15 Май 2016, 22:24

nevenabo написа:с автоимунен тиреоидит съм с ниски хормони пия L тироксин но не го пия редовно имам всички оплаквания свързани с диабет без отслабване изследваха ми биохимия и захарта ми беше нормална четох че тироксина повишава кръвната захар от това следва че като нямам хормони и не си ги пия редовно кръвната захар е по ниска това че не си пия редовно тироксина оказва ли влияние върху захарта изследване възможно ли е да показва нормална кръвна захар а всъщност да имам диабет

Уважаеми nevenabo,
Диабетът има симптоми при наличие на висока кръвна захар. Щом кръвната Ви захар е нормална няма как оплакванията Ви да се свържат с диабет. За да се направят изследвания за скрит диабет трябва да сте еутиреоиден. Първо коригирайте проблема с нарушената функция на щитовидната жлеза и след това ще се преценява дали има й други заболявания.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот тина75 » 06 Юни 2016, 14:24

здравеите;бих искала да попитам какво да очаквам при диабет тип 2 ,какво лечение се препоръчва, и какви са праватами. при иследванията ми се откри че диабетът ми е от 10/15 години,и нее диагностициран,освен това се оказа че страничните увреждания са свързани със заболяването ми.имам хипертрофия на лява клапа,увреждане на периферен нерв на горен крайник /ръка/,висок холестерол,операция от миома ,почти не виждам нищо на близо,и високо кръвно. затлъстяване във коремната област,разширени черва/при ехография,и нарушени функции на черен дроб/при прекаран хепатит А на27години. какво лечение следва след това ,и могали да подам документи за инвалидизиране,до колко процента мога да получа. благодаря предварително.
тина75
 
Мнения: 1
Регистриран на: 06 Юни 2016, 13:45

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 08 Юни 2016, 07:30

тина75 написа:здравеите;бих искала да попитам какво да очаквам при диабет тип 2 ,какво лечение се препоръчва, и какви са праватами. при иследванията ми се откри че диабетът ми е от 10/15 години,и нее диагностициран,освен това се оказа че страничните увреждания са свързани със заболяването ми.имам хипертрофия на лява клапа,увреждане на периферен нерв на горен крайник /ръка/,висок холестерол,операция от миома ,почти не виждам нищо на близо,и високо кръвно. затлъстяване във коремната област,разширени черва/при ехография,и нарушени функции на черен дроб/при прекаран хепатит А на27години. какво лечение следва след това ,и могали да подам документи за инвалидизиране,до колко процента мога да получа. благодаря предварително.

Уважаема тина75,
Захарният диабет е хронично заболяване, което протича с повишени нива на кръвна захар и настъпващи от това усложнения. Изисква се приемане на медикаменти, диета и редовна умерена физическа активност. Всеки пациент има собствени изисквания и няма единен подход.
Няма как да се каже, че заболяването е с давност 10-15 години. Това е в сферата на гадаенето. По кръвни показатели можем да преценим, че нивата на кръвната захар са били повишени в предходните 3-6 м.
Засягането на само един нерв е възможно при диабет, но не е най-характерната форма и затова трябва да се търсят други причини.
Хипертрофията на лявата камера е по-вероятно да е свързана с високото артериално налягане.
Това, което описвате - затлъстяване, артериална хипертония, висок холестерол, захарен диабет е лошо съчетание и е свързано с висок риск за съдов инцидент. Трябва да се лекуват всички компоненти /до колкото е възможно с медикаменти предвид чернодробния проблем/ и е задължително да спазвате диета и да се движите достатъчно. Отслабнете ли ще подобрите всички показатели.
Не мога да кажа дали ще съберете достатъчно проценти при явяване пред ТЕЛК. Това зависи от усложненията на заболяванията.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот leo123 » 28 Юли 2016, 18:56

Здравейте.
Момче съм, на 18 год., от няколко години съм с намалена функция на щитовидната жлеза - тиреоидит на Хашимото. Пия Л-Тирокс по схема, преди 2 месеца последно изследвах TSH - беше 5.3, лекуващият ме лекар увеличи дозата , от тогава не съм правил изследвания на никой един от показателите, свързани с щит. жлеза.
Преди няколко дни реших да направя орален глюкозотолерантен тест, тъй като последните месеци изпитвам постоянна силна жажда, учестено уриниране, умора, а и в семейството ми има болни от диабет и други хормонални заболявания. Резултатите от ОГТТ са:

Глюкоза 0ва мин. - 5,23 (кръвта ми бе взета от вена, веднага след това изпих 75мг. глюкоза)
Глюкоза 60та мин. - 6,67 (кръв от пръста)
Глюкоза 120 ми. - 4,95 (кръв от пръста)

Преди изследването не съм приемал храна 12 часа, пропусках дневната си доза Л-Тирокс от 50мг. Доколкото видях от графата с референтни стойности - всичко е наред, но все пак искам да чуя мнението на специалист. Благодаря.
leo123
 
Мнения: 1
Регистриран на: 28 Юли 2016, 18:38

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 30 Юли 2016, 20:32

leo123 написа:Здравейте.
Момче съм, на 18 год., от няколко години съм с намалена функция на щитовидната жлеза - тиреоидит на Хашимото. Пия Л-Тирокс по схема, преди 2 месеца последно изследвах TSH - беше 5.3, лекуващият ме лекар увеличи дозата , от тогава не съм правил изследвания на никой един от показателите, свързани с щит. жлеза.
Преди няколко дни реших да направя орален глюкозотолерантен тест, тъй като последните месеци изпитвам постоянна силна жажда, учестено уриниране, умора, а и в семейството ми има болни от диабет и други хормонални заболявания. Резултатите от ОГТТ са:

Глюкоза 0ва мин. - 5,23 (кръвта ми бе взета от вена, веднага след това изпих 75мг. глюкоза)
Глюкоза 60та мин. - 6,67 (кръв от пръста)
Глюкоза 120 ми. - 4,95 (кръв от пръста)

Преди изследването не съм приемал храна 12 часа, пропусках дневната си доза Л-Тирокс от 50мг. Доколкото видях от графата с референтни стойности - всичко е наред, но все пак искам да чуя мнението на специалист. Благодаря.

Уважаеми leo123,
Изследванията са в норма. Като решите друг път да правите изследвания първо се допитайте до специалист. Не е било редно да се прави такова изследване без да се знае дали сте добре компенсиран. ОГТТ се прави при показания, при рискови пациенти и е възможно при Вас да е било достатъчно изследването на кръвната захар на гладно.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот svetlana.hristova » 27 Сеп 2016, 10:06

Здравейте,
Имам следния въпрос, стойността на глюкоза в кръв взета венозно след като 12 часа не съм приемала храна е 5,56 и имам кетони в урината. Бременна съм в 16г.с. Също така имам резултати от преди бременността от 26.10.2015 е 5,98. От 16.10.14 е 5.57. Ясно е че тези стойности не са повлияни от бременността. Трябва ли да направят допълнителни изследвания. Възможно ли е да имам диабет или просто преддиабетно състояние. Имам наследствена предразположеност.
Благодаря ви предварително.
svetlana.hristova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 27 Сеп 2016, 10:05

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 30 Сеп 2016, 19:13

svetlana.hristova написа:Здравейте,
Имам следния въпрос, стойността на глюкоза в кръв взета венозно след като 12 часа не съм приемала храна е 5,56 и имам кетони в урината. Бременна съм в 16г.с. Също така имам резултати от преди бременността от 26.10.2015 е 5,98. От 16.10.14 е 5.57. Ясно е че тези стойности не са повлияни от бременността. Трябва ли да направят допълнителни изследвания. Възможно ли е да имам диабет или просто преддиабетно състояние. Имам наследствена предразположеност.
Благодаря ви предварително.

Уважаема svetlana.hristova,
По време на бременност метаболизмът се променя и няма как да се сравняват изследвания преди бременността и по време на нея. Стойностите на кръвната захар трябва да е по-ниска по време на бременност. Стойности на кр. захар над 5,1 ммол/л се възприемат като отклонение във въглехидратния метаболизъм и изискват наблюдение от ендокринолог. Необходимо е да посетите ендокринолог и да стартирате хранителен режим.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот galq sevdelinova » 22 Авг 2017, 22:39

zdraveite ineresuva me dasterq mi e na 13 god pravix i isledvane na shtitovidnata jleza i se okaza 4e insulina e 24.14 ot norma 25 iskam da popitam vazmojno li e da se povishi pri priema na Tusirol sirop i talert sirop te da za zavishili insulina. zaxarta i e 4.3
galq sevdelinova
 
Мнения: 5
Регистриран на: 22 Авг 2017, 22:32

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта