Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 24 Яну 2018, 00:42

AtanasPachov написа:Да, забравих да кажа - HOMA индекса е 1,4

Уважаени AtanasPachov,
По време на теста нивата на инсулина се качват повече от 10 пъти. Това също е признак на инсулинова резистентност, а не само НОМА. От теста става ясно, че нямате нарушение в глюкозния метаболизъм. Нямам представа защо Ви е пускан теста и по тази причина няма как да отговоря какви трябва да са препоръките към вас.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот IoanaZaharieva » 28 Мар 2018, 20:20

Добър вечер! Ако можете да ми помогнете ще съм Ви много благодарна. Ще ви кажа на кратко, през 2014 ме диагностицираха с поликистозни яйчници , чрез ехограф, пускане на хормони и обременяване с глюкоза. Поликистозата ми е доста сериозна и без хормонална терапия не мога, бях на 14 години,когато ми я откриха, а всъщност първият ми цикъл беше ,когато бях на 9 г, няма да навлизам в подробности колко сериозни бяха нещата. Същата година 2014 ме обремениха с глюкоза,оказа се, че имам инсулинова резистентност, пуснаха ми двукратен, инсулина на 0 минута - 15,4uU/ml , 120мин - 75 при референтни стойности до 25uU/ml. От тогава пия глюкофаж от 500мг три пъти на ден. Онзи ден повторихме обременяването с глюкоза и съм много объркана, този път референтните стойности на инсулина на втория час бяха 166uU/ml, със същата мерна единица, а моят резултат беше 46uU/ml. Никъде не можах да намеря информация за тези стойности, свързах се с лабораторията и казаха, че са сменили стойностите, но по тези излиза, че аз нямам и не съм имала инсулинова резистентност,но все пак 4 години съм пила хапчета, от които ми е наистина добре. Нямам никакви симптоми, и докторката от лабораторията каза, че нямам данни за ИР. Как е възмножно това? Мерните единици са еднакви , но все пак от 25 са ги качили на 166, възможно ли е да са объркали, не мисля, че е възможно това, ако са до 166 мисля, че мерната единица трябва да е различна. Намерих подобни случай и никой не е чувал за тези референтни стойности и една жена като мен и тя излиза, че няма ИР. Моля ви за помощ!
IoanaZaharieva
 
Мнения: 2
Регистриран на: 28 Мар 2018, 20:02

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот IoanaZaharieva » 28 Мар 2018, 20:22

Забравих да спомена, ендокриноложката ми няма да е тук няколко дни и не мога да се консултирам с нея...
IoanaZaharieva
 
Мнения: 2
Регистриран на: 28 Мар 2018, 20:02

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 30 Мар 2018, 16:52

IoanaZaharieva написа:Добър вечер! Ако можете да ми помогнете ще съм Ви много благодарна. Ще ви кажа на кратко, през 2014 ме диагностицираха с поликистозни яйчници , чрез ехограф, пускане на хормони и обременяване с глюкоза. Поликистозата ми е доста сериозна и без хормонална терапия не мога, бях на 14 години,когато ми я откриха, а всъщност първият ми цикъл беше ,когато бях на 9 г, няма да навлизам в подробности колко сериозни бяха нещата. Същата година 2014 ме обремениха с глюкоза,оказа се, че имам инсулинова резистентност, пуснаха ми двукратен, инсулина на 0 минута - 15,4uU/ml , 120мин - 75 при референтни стойности до 25uU/ml. От тогава пия глюкофаж от 500мг три пъти на ден. Онзи ден повторихме обременяването с глюкоза и съм много объркана, този път референтните стойности на инсулина на втория час бяха 166uU/ml, със същата мерна единица, а моят резултат беше 46uU/ml. Никъде не можах да намеря информация за тези стойности, свързах се с лабораторията и казаха, че са сменили стойностите, но по тези излиза, че аз нямам и не съм имала инсулинова резистентност,но все пак 4 години съм пила хапчета, от които ми е наистина добре. Нямам никакви симптоми, и докторката от лабораторията каза, че нямам данни за ИР. Как е възмножно това? Мерните единици са еднакви , но все пак от 25 са ги качили на 166, възможно ли е да са объркали, не мисля, че е възможно това, ако са до 166 мисля, че мерната единица трябва да е различна. Намерих подобни случай и никой не е чувал за тези референтни стойности и една жена като мен и тя излиза, че няма ИР. Моля ви за помощ!

Уважаема IoanaZaharieva,
Няма как да Ви отговоря дали имате или не инсулинова резистентност. Това не се определя само от нивата на инсулина в кръвта, но и от нивата на кръвната захар. Нормите за нива на инсулин на 120 мин могат да се менят спрямо метода на изследване, които използва лабораторията. Всяка фирма производител посочва определени норми. Това са стойности, които са изготвени за определена група хора. Индивидуалният подход към пациентът изисква да се прецени с колко скача инсулина по време на теста. Така се интерпретира дали Вие имате инсулинова резистентност или не, а не като се сравнява с референтните граници.
Няма как да Ви дам конкретни отговори без да познавам вашия случай, Вие споделяте непълна и частична информация. Не мисля, че ще е проблем да изчакате лекаря си.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот cankometodiev@abv.bg » 03 Апр 2018, 20:59

Почерняване на кожата на врата и пръстите на ръцете при деца
cankometodiev@abv.bg
 
Мнения: 16
Регистриран на: 21 Авг 2014, 16:45

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 03 Апр 2018, 23:26

cankometodiev@abv.bg написа:Почерняване на кожата на врата и пръстите на ръцете при деца

Уважаеми cankometodiev@abv.bg,
Задайте си въпроса по-ясно и на правилното място /предполагам, че е насочен или към педиатър или към дерматолог/.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Михайлов » 26 Апр 2018, 09:36

Здравейте,
Моя случай е следният. В началото на януари тая година ми установиха висока захар. Имах кръвна захар на гладно 9,8 .Изследваха ми гликирания хемоглобин при схема стандартна (каквото и да значи това). Той беше 7,60% (референт 4-6) (6-6,5 повишен риск за диабет). От симптомите за висока захар имах разфокусиране на зрението и чувство за умора и отпадналост.
Електрокардиограмата ми беше добра.
Започнах лечение с метфогама 850 сутрин, обед и вечер. Започнах и редовно хранене - закуска обяд и вечеря, както и междинни закуски в 10 и 15ч състоящи се от ябълка или морков. Искам да спомена, че преди мн.рядко съм закусвал. Започнах също и сутрешни упражнения и повече движение през деня.Също така пиех и вода от накисната в нея канела и карамфил. Естествено изключих от храната си всичко сладко, картофи, ориз, бяло брашно, никакъв алкохол и т.н. За седмица захарта ми падна на 8,4. Говоря за захар на гладно. След седмица 7,6. След още една 6,8. Така се задържа 2 седмици между 6.2 и 6,8.След което започна да варира между 5,2 и 5,8.
В края на февруари дори имах понякога 4,7. Смъкнах килограмите от 103 на 85.
Направих си профил първите дни на март. Ето стойностите:
7:00 кр.захар на гладно 6.6
закуска
12:15 - 5.2
12:30 обяд
14:30 - 5.3
18:45- 4.9
19:00 вечеря
21:00- 5.0
Искам да спомена, че преди вземане на захар на гладно имах стресова ситуация и значителна физическа дейност затова на следващият ден повторих основните измервания:
7:00-4.8
14:30-5.0
18:45-4.8
по време на теста си вземах и хапчетата при хранене.
Лекаря ми намали обедното хапче на половинка.
Продължих диетата, но вече си позволявах от време на време(веднъж седмично или по-рядко) чаша ракия и ли вино. Мерих си кръвната захар поне 2 пъти седмично. Варираше от 4.9 до 5.8. Само една сутрин беше 6.2, но на обяд я мерих отново и беше 5.6.
Продължих да свалям килограми. По 1 на седмица, въпреки, че се хранех обилно.
Вчера 25.04 си направих отново гликиран хемоглобин - резултат - 5,60%
Всичко това е добре, но започнах да губя мускулна маса и чувството за умора което беше преди започване на лечението започна постепенно да се връща, особено в крайниците.
След като видя резултата, лекаря ме посъветва да намаля лекарството на половина и да включа в диетата си картофите и ориза, както и да ям от време на време и сладки работи. Други изследвания освен гореспоменатите не ми са правени.

Моля дайте си и вие мнението. Възможно ли е да се възстановя толкова бързо, буквално за 3м и половина, след като имах първоначални показатели на диабет, а не предиабет? И възможно ли е тази слабостта която чувствам да е от липсата на въглехидрати и как ще ме посъветвате да процедирам?
Михайлов
 
Мнения: 2
Регистриран на: 25 Апр 2018, 15:16

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 27 Апр 2018, 07:21

Михайлов написа:Здравейте,
Моя случай е следният. В началото на януари тая година ми установиха висока захар. Имах кръвна захар на гладно 9,8 .Изследваха ми гликирания хемоглобин при схема стандартна (каквото и да значи това). Той беше 7,60% (референт 4-6) (6-6,5 повишен риск за диабет). От симптомите за висока захар имах разфокусиране на зрението и чувство за умора и отпадналост.
Електрокардиограмата ми беше добра.
Започнах лечение с метфогама 850 сутрин, обед и вечер. Започнах и редовно хранене - закуска обяд и вечеря, както и междинни закуски в 10 и 15ч състоящи се от ябълка или морков. Искам да спомена, че преди мн.рядко съм закусвал. Започнах също и сутрешни упражнения и повече движение през деня.Също така пиех и вода от накисната в нея канела и карамфил. Естествено изключих от храната си всичко сладко, картофи, ориз, бяло брашно, никакъв алкохол и т.н. За седмица захарта ми падна на 8,4. Говоря за захар на гладно. След седмица 7,6. След още една 6,8. Така се задържа 2 седмици между 6.2 и 6,8.След което започна да варира между 5,2 и 5,8.
В края на февруари дори имах понякога 4,7. Смъкнах килограмите от 103 на 85.
Направих си профил първите дни на март. Ето стойностите:
7:00 кр.захар на гладно 6.6
закуска
12:15 - 5.2
12:30 обяд
14:30 - 5.3
18:45- 4.9
19:00 вечеря
21:00- 5.0
Искам да спомена, че преди вземане на захар на гладно имах стресова ситуация и значителна физическа дейност затова на следващият ден повторих основните измервания:
7:00-4.8
14:30-5.0
18:45-4.8
по време на теста си вземах и хапчетата при хранене.
Лекаря ми намали обедното хапче на половинка.
Продължих диетата, но вече си позволявах от време на време(веднъж седмично или по-рядко) чаша ракия и ли вино. Мерих си кръвната захар поне 2 пъти седмично. Варираше от 4.9 до 5.8. Само една сутрин беше 6.2, но на обяд я мерих отново и беше 5.6.
Продължих да свалям килограми. По 1 на седмица, въпреки, че се хранех обилно.
Вчера 25.04 си направих отново гликиран хемоглобин - резултат - 5,60%
Всичко това е добре, но започнах да губя мускулна маса и чувството за умора което беше преди започване на лечението започна постепенно да се връща, особено в крайниците.
След като видя резултата, лекаря ме посъветва да намаля лекарството на половина и да включа в диетата си картофите и ориза, както и да ям от време на време и сладки работи. Други изследвания освен гореспоменатите не ми са правени.

Моля дайте си и вие мнението. Възможно ли е да се възстановя толкова бързо, буквално за 3м и половина, след като имах първоначални показатели на диабет, а не предиабет? И възможно ли е тази слабостта която чувствам да е от липсата на въглехидрати и как ще ме посъветвате да процедирам?

Уважаеми Михайлов,
приемът на лекарства за диабет има за цел понижаване на кръвните захари. При Вас се наблюдава търсеният ефект от терапията. Причина за това е и значимата редукция на телесно тегло. При Вас свалянето на килограми е много бързо. За 3 м Вие сте свалили 18 кг, което не може да се понесе добре от организма. Това е и една от причината да чувствате отпадналост. Споделяте, че за час от редукцията на телесно тегло не виждате обяснение. Препоръчително е да се потърси дали няма причина за това. Като ендокринолог, първо ще Ви посъветвам да се пусне изследване за изключване на заболяване на щитовидната жлеза - ТСХ.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Михайлов » 27 Апр 2018, 09:20

Уважаеми Михайлов,
приемът на лекарства за диабет има за цел понижаване на кръвните захари. При Вас се наблюдава търсеният ефект от терапията. Причина за това е и значимата редукция на телесно тегло. При Вас свалянето на килограми е много бързо. За 3 м Вие сте свалили 18 кг, което не може да се понесе добре от организма. Това е и една от причината да чувствате отпадналост. Споделяте, че за час от редукцията на телесно тегло не виждате обяснение. Препоръчително е да се потърси дали няма причина за това. Като ендокринолог, първо ще Ви посъветвам да се пусне изследване за изключване на заболяване на щитовидната жлеза - ТСХ.[/quote]

Вече килограмите са 25 надолу,а не 18. Притеснява ме загубата на мускулна маса въпреки, че съм повишил физическата активност. И това започна преди 2-3 седмици след като стопих значително от мазнините. Този уйкенд се занимавах по 10ч. дневно с "агрофитнес". До оня ден краката ми тръпнаха. Едва вчера се почуствах по-добре. И това не е мускулна треска, защото при мене вече не е рязко натоварване,а и при мускулна треска се чувствам по друг начин,сега сякаш краката ми омекват.Интересното е, че вече не усещам умора когато работя или се движа, а след като седна да почивам и след това, а и я няма тая сънливост която беше преди започване на лечението.
Като споменах отпадналост нямах в предвид ленност и сънливост или пък,че се чувствам като дроб. Напротив. Просто сякаш мускулите ми губят сила и ме наболяват.
Затова питането ми е възможно ли е, както си мисля, при липса на достатъчно въглехидрати и мазнини в тялото, които да разгражда, организма да започне да се храни от мускулите? И ако е така да увелича ли консумацията на бързи въглехидрати? Но в такъв случай навярно ще се увеличи кръвната захар. Трябва да вдигна отново дозата лекарства, а това ще доведе до още отслабване и т.н. Един омагьосан кръг се получава. За това питах как да процедирам. Ако направя експеримент с повишаване на въглехидратите може ли с един замах да унищожа постигнатото за 3-4 месеца?
Михайлов
 
Мнения: 2
Регистриран на: 25 Апр 2018, 15:16

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Валя111 » 27 Апр 2018, 19:16

Здравейте, от около 7 години имам топли вълни, в менопауза съм от около 5. В същото време имам диабет. Едновременно с горещината, която ме облива, се появява жажда и позиви за уриниране. Възможно ли е тези вълни да не се дължат на менупаузата, а на диабета? Опасни ли са (чувствам се уплашена, че нещо с мен сериозно не е наред, докато съм в това състояние)? Мога ли да взема някакви мерки? Благодаря ви предварително!
Валя111
 
Мнения: 1
Регистриран на: 27 Апр 2018, 19:09

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта