Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 28 Апр 2018, 23:51

Михайлов написа:Вече килограмите са 25 надолу,а не 18. Притеснява ме загубата на мускулна маса въпреки, че съм повишил физическата активност. И това започна преди 2-3 седмици след като стопих значително от мазнините. Този уйкенд се занимавах по 10ч. дневно с "агрофитнес". До оня ден краката ми тръпнаха. Едва вчера се почуствах по-добре. И това не е мускулна треска, защото при мене вече не е рязко натоварване,а и при мускулна треска се чувствам по друг начин,сега сякаш краката ми омекват.Интересното е, че вече не усещам умора когато работя или се движа, а след като седна да почивам и след това, а и я няма тая сънливост която беше преди започване на лечението.
Като споменах отпадналост нямах в предвид ленност и сънливост или пък,че се чувствам като дроб. Напротив. Просто сякаш мускулите ми губят сила и ме наболяват.
Затова питането ми е възможно ли е, както си мисля, при липса на достатъчно въглехидрати и мазнини в тялото, които да разгражда, организма да започне да се храни от мускулите? И ако е така да увелича ли консумацията на бързи въглехидрати? Но в такъв случай навярно ще се увеличи кръвната захар. Трябва да вдигна отново дозата лекарства, а това ще доведе до още отслабване и т.н. Един омагьосан кръг се получава. За това питах как да процедирам. Ако направя експеримент с повишаване на въглехидратите може ли с един замах да унищожа постигнатото за 3-4 месеца?

Уважаеми Михайлов,
такава голяма редукция на телесно тегло за 3м, няма как да не доведе до оплаквания. Ако сте очаквали, че при сваляне на килограми ще се намалят само мазнините, няма как да не бъдете разочарован. Разграждат се всички тъкани. Бързата, рязка редукция на тегло е огромен стрес за организма и не е нито здравословна, нито безопасна. Най-често е и нетрайна.
Бързи захари трябва да се избягват. Бавните въглехидрати са за предпочитане. Това, което трябва да правите е да приемате достатъчно калории за да се спре редукцията на телесно тегло. Не ми е ясно какви диетични ограничения се налагате и какво се опитвате да постигнете. Образно казано - от едната крайност сте се озовали в другата, а истината най-често е по средата.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 29 Апр 2018, 00:15

Валя111 написа:Здравейте, от около 7 години имам топли вълни, в менопауза съм от около 5. В същото време имам диабет. Едновременно с горещината, която ме облива, се появява жажда и позиви за уриниране. Възможно ли е тези вълни да не се дължат на менупаузата, а на диабета? Опасни ли са (чувствам се уплашена, че нещо с мен сериозно не е наред, докато съм в това състояние)? Мога ли да взема някакви мерки? Благодаря ви предварително!

Уважаема Валя111,
наличието на диабет не води до оплаквания наподобяващи топли вълни. Това, което описвате не е характерно. Топлите вълни могат да се повлияят медикаментозно. Изборът на медикамент зависи от конкретния пациент.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Евгения.Генчева » 09 Май 2018, 21:09

При случайно измерена захар на гладно сутринта глюкомера отчете 7,9 има дни когато след пристъп на прилошаване я измерих и показа 3,2 ходих на лекар гликираният хемоглобин е 5,8. Можете ли да ме посъветвате какво трябва да предприема за да си изясня на какво се дължи това колебание на захарта.
Евгения.Генчева
 
Мнения: 2
Регистриран на: 09 Май 2018, 20:51

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 10 Май 2018, 06:55

Евгения.Генчева написа:При случайно измерена захар на гладно сутринта глюкомера отчете 7,9 има дни когато след пристъп на прилошаване я измерих и показа 3,2 ходих на лекар гликираният хемоглобин е 5,8. Можете ли да ме посъветвате какво трябва да предприема за да си изясня на какво се дължи това колебание на захарта.

Уважаема Евгения.Генчева,
необходимо е да осъществите ОГТТ. Тестът изисква да имате на разположение поне 2 ч и да отидете на гладно сутрин, без да сте яли поне 8 ч. След като осъществите теста посетете ендокринолог за да го изтълкува и да прецени какво трябва да се прави.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот nadka.ivanova » 02 Юли 2018, 14:36

Здравейте, д-р Йорданова. Имам диабет тип 2 открит преди 1 година. В момента нивата ми са гл.хем. е 5,10, серумен инсулин 0 мин. 19, homa 8 мин 3,50 глюкозата е 3,89. Но сами много ниски нивата на витамин Д януари бяха 37, след прием на Вигантал по 30 капки на седмица, юни ми е 20,98. Ако може да ми кажете какво да вземам допълнително да мога да го вдигна. Глюкофаж приемам дневно по 2500. На 35 години съм. Благодаря.
nadka.ivanova
 
Мнения: 2
Регистриран на: 02 Юли 2018, 14:34

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 03 Юли 2018, 10:36

nadka.ivanova написа:Здравейте, д-р Йорданова. Имам диабет тип 2 открит преди 1 година. В момента нивата ми са гл.хем. е 5,10, серумен инсулин 0 мин. 19, homa 8 мин 3,50 глюкозата е 3,89. Но сами много ниски нивата на витамин Д януари бяха 37, след прием на Вигантал по 30 капки на седмица, юни ми е 20,98. Ако може да ми кажете какво да вземам допълнително да мога да го вдигна. Глюкофаж приемам дневно по 2500. На 35 години съм. Благодаря.

Уважаема nadka.ivanova,
не мисля, че без да съм по-подробно запозната със здравословното Ви състояние, е редно да повишавам дозата на Вигантола. Не ми е ясно защо при млад човек, който приема на заместително лечение с витамин Д, нивата не само не се качват, но и падат. Препоръчвам Ви да посетите ендокринолог, за да се помисли за възможна причина и как трябва да се постъпи.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот nadka.ivanova » 03 Юли 2018, 10:50

Dr Stella Yordanova написа:
nadka.ivanova написа:Здравейте, д-р Йорданова. Имам диабет тип 2 открит преди 1 година. В момента нивата ми са гл.хем. е 5,10, серумен инсулин 0 мин. 19, homa 8 мин 3,50 глюкозата е 3,89. Но сами много ниски нивата на витамин Д януари бяха 37, след прием на Вигантал по 30 капки на седмица, юни ми е 20,98. Ако може да ми кажете какво да вземам допълнително да мога да го вдигна. Глюкофаж приемам дневно по 2500. На 35 години съм. Благодаря.

Уважаема nadka.ivanova,
не мисля, че без да съм по-подробно запозната със здравословното Ви състояние, е редно да повишавам дозата на Вигантола. Не ми е ясно защо при млад човек, който приема на заместително лечение с витамин Д, нивата не само не се качват, но и падат. Препоръчвам Ви да посетите ендокринолог, за да се помисли за възможна причина и как трябва да се постъпи.


Благодаря за отговора. Вчера ходих и ми го увеличи на 50 капки седмично.
nadka.ivanova
 
Мнения: 2
Регистриран на: 02 Юли 2018, 14:34

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Диана.Славова » 08 Юли 2018, 13:49

Здравейте,
майка ми от дълги години е на инсулин, но напоследък кръвната и захар е ниска и тя спря да си го бие.
Въпросът ми е проблем ли е това?
Диана.Славова
 
Мнения: 1
Регистриран на: 08 Юли 2018, 13:38

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 09 Юли 2018, 07:34

Диана.Славова написа:Здравейте,
майка ми от дълги години е на инсулин, но напоследък кръвната и захар е ниска и тя спря да си го бие.
Въпросът ми е проблем ли е това?

Уважаема Диана.Славова,
няма как да Ви отговоря дали е проблем или не. Лечението на пациентите със захарен диабет търпи промени във времето, то има за цел да нормализира нивата на кръвната захар. Може да се променя с времето и това, че еди пациент е бил на инсулинолечение, не означава, че не може да излезе от него.
Ниските стойности на кръвната захар, могат да са свързани с поява на друго заболяване. Преди да се вземе решение за по-нататъшното лечение, трябва да се потърси причина за промяната. Само проследяването на кръвните захари ще покаже какво трябва да е лечението.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Мария Петрова » 17 Авг 2018, 15:58

Здравейте Д-р Йорданова,

На 40 години съм. По време на бременноста (преди 3 години) ми установиха гестационен диабет. Реших да си направя сега глюкозотолерантен тест за да се уверя, че всичко е било само през бременността, и че в момента нямам проблеми с усвояването на захарта. Резултатите от теста за мен са много странни, а именно нивата на глюкозата на първия и на втория час са по-ниски в сравнение със стойността на гладно. Моля да коментирате дали е възможно това или се касае за грешка в резултатите? Не съм се хранила 12 часа преди теста. Храненето предходните 3 дни беше обичайното за мен.
Ето ги и резултатите:
Стойност глюкоза на гладно(mmol/l): 5.43
Стойност глюкоза на 60min(mmol/l): 3.47
Стойност глюкоза на 120min(mmol/l): 4.87
Стойност инсулин на гладно(µIU/ml): 4.80
Стойност инсулин на 60min(µIU/ml): 24.48
Стойност инсулин на 120min(µIU/ml): 19.09

Благодаря Ви предварително.
Мария Петрова
 
Мнения: 1
Регистриран на: 17 Авг 2018, 15:45

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта