Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 17 Яну 2019, 08:22

jjjbb написа:Здравейте,
Колко често при бременна жена може да се прави огтт, без това да има последствия за плода и майката? 2 пъти огтт в рамките на 10 дена, ще навреди ли по някакъв начин?

Уважаеми jjjbb,
няма никакви противопоказания за извършване на ОГТТ по време на бременност. По своето естество този тест представлява едно стандартизирано хранене. Глюкозата се поема от всеки човек чрез храната като съставка на по-сложни съединения. Няма как да навреди на бременната или плода. Когато се касае за бременна винаги могат да се очакват неприятни симптоми при прием на различни храни или течности /гадене, повръщане/, което може да се случи и при теста. Това е индивидуална реакция към различни вкусове и миризми и не може да се предвиди.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот radost8888 » 24 Апр 2019, 16:42

Здравейте,
Сина ми има стойност на кр захар 5,8 и лекарите казват,че е в норма... аз четох във форуми и статии,ч е за дете до годината са съвсем други,моля кажете вашето мнение ( детето е на 9 месеца, доста често сменям пълни памперси,вода си пие не много). Благодаря Ви.
radost8888
 
Мнения: 7
Регистриран на: 15 Апр 2019, 17:03

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 25 Апр 2019, 10:17

radost8888 написа:Здравейте,
Сина ми има стойност на кр захар 5,8 и лекарите казват,че е в норма... аз четох във форуми и статии,ч е за дете до годината са съвсем други,моля кажете вашето мнение ( детето е на 9 месеца, доста често сменям пълни памперси,вода си пие не много). Благодаря Ви.

Уважаема radost8888,
с деца се занимават педиатрите. Тази стойност на кръвната захар със сигурност изключва наличие на захарен диабет. При наличие на висока кръвна захар, човек пие много и уринира много. Съжалявам, но не се занимаван с деца и не знам дали резултатът изисква някакви допълнителни изследвания. Обърнете се към наблюдаващия Ви личен лекар или педиатър за да Ви даде разяснения.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Sunshine47 » 03 Май 2019, 20:33

Здравейте, При изследване на гликиран хемоглобин ми откриха стойност: 6.61%. Притеснена съм. Утре ще ми правят и обременяване с глюкоза. Моля посочете дали това задължително е диабет и ако да могат ли нивата на кръвната захар да се върнат в референтни стойности и да се живее нормално? Чета противоречиви мнения по въпроса. Благодаря. Поздрави, Силвия Миланова
Sunshine47
 
Мнения: 1
Регистриран на: 03 Май 2019, 20:16

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 05 Май 2019, 09:56

Sunshine47 написа:Здравейте, При изследване на гликиран хемоглобин ми откриха стойност: 6.61%. Притеснена съм. Утре ще ми правят и обременяване с глюкоза. Моля посочете дали това задължително е диабет и ако да могат ли нивата на кръвната захар да се върнат в референтни стойности и да се живее нормално? Чета противоречиви мнения по въпроса. Благодаря. Поздрави, Силвия Миланова

Уважаема г-жо Силвия Миланова,
поставянето на диагноза захарен диабет, само въз основа на гликирания хемоглобин е прибързано. Има фактори, които могат да повлияят резултата от теста, поради което е необходимо диагнозата да се потвърди от още един тест. При Вас са избрали провеждане на ОГТТ. След теста ще Ви отговорят дали имате диабет или не. Какъвто и да резултатът от теста, има ясен сигнал, че имате проблем с обмяната на глюкозата. Това е резултат от генетична предразположеност, но и от начина Ви на живот. Нещото което трябва да се промени е начина Ви на живот. Нямам достатъчно информация за да посоча, какво трябва да се промени. Даже и да имате захарен диабет, не означава, че няма да живеете нормално. Това е заболяване, с което живеят много хора и спазването на определени ограничения не е нещо, заради което трябва да се притесняване.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Ivmart » 20 Май 2019, 23:09

Здравейте! Имам някои оплаквания, но не знам към какъв лекар да се насоча.
Притеснявам се дали е възможно да е нещо свързано с диабет?
На 20 години съм и не съм със затлъстяване, даже съм под нормата.
Ям през 2-3 максимум 4ч. Ям обилно и засищащо и ето защо се притеснявам - ако не приема храна на често, особено сладко, ми прилошава и имам лош дъх. Като приема храна съм ок до близките няколко часа. Но не се усеща като обикновения глад, защото стомаха ми е сит.
Уринирам често и сравнително обилно. 2 часа трудно издържам без да уринирам. Вода пия сравнително повече от хората, които са около мен.
Сутрин се събуждам със зверски глад буквално с отварянето на очите. Вечер също преди лягане ми се спи и дори да се опитвам да не се храня преди сън, ми прилошава и съм принудена да хапна нещо.
Засега е това, за което се сещам. Бих се радвала ако получа отговор и дано не е нещо сериозно..
Ivmart
 
Мнения: 6
Регистриран на: 21 Юли 2018, 16:15

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 22 Май 2019, 07:23

Ivmart написа:Здравейте! Имам някои оплаквания, но не знам към какъв лекар да се насоча.
Притеснявам се дали е възможно да е нещо свързано с диабет?
На 20 години съм и не съм със затлъстяване, даже съм под нормата.
Ям през 2-3 максимум 4ч. Ям обилно и засищащо и ето защо се притеснявам - ако не приема храна на често, особено сладко, ми прилошава и имам лош дъх. Като приема храна съм ок до близките няколко часа. Но не се усеща като обикновения глад, защото стомаха ми е сит.
Уринирам често и сравнително обилно. 2 часа трудно издържам без да уринирам. Вода пия сравнително повече от хората, които са около мен.
Сутрин се събуждам със зверски глад буквално с отварянето на очите. Вечер също преди лягане ми се спи и дори да се опитвам да не се храня преди сън, ми прилошава и съм принудена да хапна нещо.
Засега е това, за което се сещам. Бих се радвала ако получа отговор и дано не е нещо сериозно..

Уважаема Ivmart,
не мога да предположа дали има здравословен проблем, който да е причина за оплакванията. Описаните оплаквания могат да се дължи на много неща- от повишена физическа активност, гастрит, метаболитен проблем и т.н.. Не мисля, че без да бъдете разпитана целенасочено от лекар, може да Ви се даде отговор имате или не проблем. Препоръчам да си пуснете изследвания- кръвна захар, кръвна картина, урина, и да посетите лекар за да разисквате оплакванията. Има много въпроси, които трябва да Ви се зададат за да се насочим на къде да се търси.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Запитване

Мнениеот plamen00111 » 10 Яну 2020, 15:01

Здравейте , след продължителен стрес бяха ми се качили хормоните TSH беше над нормата малко , след известно лечение сега е леко под 4 , но забелязвам ,че изпитвам нещо като задушаване , трудност при преглъщане и тежко издишване (дълбоко) , на моменти чувствам , че нямам апетит въобще , все едно съм изял нещо сладко в повече ... такова чувство като , че ли съм ял сладко ,а и като хапна мед например , което съдържа доста захари ми се изнервя пръстите на ръцете ми са леко като изтръпнали след това , леко пресъхнали уста , дали е възможно да има риск от диабет , телосложението ми е слаб висок на 26г., и как мога да остановя чрез какви изследвания освен захарта на гладно ?
plamen00111
 
Мнения: 6
Регистриран на: 02 Юли 2019, 09:31

Re: Запитване

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 11 Яну 2020, 11:51

plamen00111 написа:Здравейте , след продължителен стрес бяха ми се качили хормоните TSH беше над нормата малко , след известно лечение сега е леко под 4 , но забелязвам ,че изпитвам нещо като задушаване , трудност при преглъщане и тежко издишване (дълбоко) , на моменти чувствам , че нямам апетит въобще , все едно съм изял нещо сладко в повече ... такова чувство като , че ли съм ял сладко ,а и като хапна мед например , което съдържа доста захари ми се изнервя пръстите на ръцете ми са леко като изтръпнали след това , леко пресъхнали уста , дали е възможно да има риск от диабет , телосложението ми е слаб висок на 26г., и как мога да остановя чрез какви изследвания освен захарта на гладно ?

Уважаеми plamen00111,
предвид възрастта и това, че се определяте като слаб, най-вероятно сте с нисък риск за захарен диабет тип 2. За да си отговорите категорично какъв Ви е рискът отделете 2 мин. и направете тест за за оценка на риска за развитие на захарен диабет тип 2 (например http://www.novonordisk.bg/patients/diab ... ening.html). Проведете си изследването на кръвната захар за да се знае какво е нивото й и ако е извън норма тогава ще се уточнява. Ако от тестът излезе, че сте високорисков едва тогава ще се правят други изследвания.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1261
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Ndimitrov » 17 Яну 2020, 12:51

Здравейте ,след тежка вирусна и балтериална инфекция и прием на 3 антибиотика за около месец ,продължаваше да ми е зле .Направих ПКК ,креатинин ,холестерол и глюкоза.Глюкозата беше 11.76.След три дни без сладко и хляб,9.16.Посещебие при ендокринолог с диагноза зд2 .Без никакви други изследвания.Терапия със сиофор 850мг ,като започнах с 2х по половин 5 дни ,после 3 х по половин и трябваше да стигна доза 2х1 на ден.На деветия ден направих ЗП -6.9-5.9-4.9.Лекарят каза да продължавам със сиофора по този начин и така след около 20 дена и редукция на около 7 килограма взе отново да ми прилошава ,тест за захар около 3.Личната ми лекарма ме посъветва да ги спра и да видя как ще се чувствам.Още на следващият ден се чувствах по добре ,след 4-5 дни без хапчета направих профил 6,1-4,64-5.15.Посетих друг ендокринолог ,назначили изследвания за ГХ,чернодробни,тсх,креатинин и тсх.направих ги на 31.12 след около 2 седмици без сиофора ГХ 5.7% ,ЗП 6.4-4.74-5,алат/АСат 19/33,КР-71,холестерол 4.1,триглциериди 1.81,тсх 0.691 и инсулин 13.1.Иска да направя оггт ,но се притеснявам защото дори от два сандвича на първият час след храна е 7.8 на вторият е винаги около и под 5.Направих още няколко профила през следващите дни и винаги бяха в норма 5.05-4.93-6.06 ,5.7-4.74.5.03 .Опасно ли е при положение ,че до преди няма и 2 месеца съм има захар на гладно 11.76 ? Възможно ли е с диетата и редукцията на теглото да съм нормализирал нещата и след оггт да се се започне на ново ? Глюкомерите почти винаги ми показват стойности 8-12 ,1 час след храна и 5-6 два часа след храна.
Ndimitrov
 
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Яну 2020, 12:35

ПредишнаСледваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта