Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Тук можете да зададете въпрос по ендокринология и болести на обмяната на веществата, да споделите мнения за проблеми с жлезите с вътрешна секреция.

Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 13 Апр 2014, 15:29

Тук може да зададете въпроси, свързани със заболяването захарен диабет!

Подробна информация за диабета може да прочетете в секцията "Здравни проблеми" на сайта: Диабет


Повече информация за д-р Йорданова можете да откриете в справочника на Фрамар.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот toxic_f » 02 Юли 2014, 00:29

Здравейте д-р Йорданова! Въпроса ми е следния преди няколко месеца правих пълна кръвна картина, че често уринирах и имах сухота в устата, кръвната захар беше напълно в норма. Да допълня, че страдам от хипохондрия и паническо разстройство. Да се върна към въпроса, преди около седмица си измерих кръвната захар с глюкомер беше 15-20 мин след храна, бях яла макарони със захар и половин банан, кръвната захар беше 7.1. Нормално ли е или трябва да се притеснявам? Защото след това пак започнах да уринирам по-често и да ми пресахва устата, и да кажа че ореживях и доста стресови ситуации в краттък период преди около месец два
toxic_f
 
Мнения: 6
Регистриран на: 02 Юли 2014, 00:16

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 03 Юли 2014, 21:07

toxic_f написа:Здравейте д-р Йорданова! Въпроса ми е следния преди няколко месеца правих пълна кръвна картина, че често уринирах и имах сухота в устата, кръвната захар беше напълно в норма. Да допълня, че страдам от хипохондрия и паническо разстройство. Да се върна към въпроса, преди около седмица си измерих кръвната захар с глюкомер беше 15-20 мин след храна, бях яла макарони със захар и половин банан, кръвната захар беше 7.1. Нормално ли е или трябва да се притеснявам? Защото след това пак започнах да уринирам по-често и да ми пресахва устата, и да кажа че ореживях и доста стресови ситуации в краттък период преди около месец два

Уважаеми toxic_f,
Не мисля, че има за какво да се притеснявате. След нахранване е нормално да се покачи кръвната захар. Стойността, която сте измерили трябва да се тълкува като случайно установена кръвна захар, а не като такава на гладно (т.е. не трябва да я сравнявате с нормите за кръвна захар на гладно).
Щом имате оплаквания е хубаво да си пуснете изследвания. Така ще се спокойна, че знаете какво Ви е текущото състояние.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот toxic_f » 04 Юли 2014, 02:03

Благодаря Ви за отговора. Както казах преди няколко месеца си правих изследванв, което беше на гладно и стойностите бяха напълно в норма. По принцип през какъв период от време трябва да се изследва кръвната захар?
toxic_f
 
Мнения: 6
Регистриран на: 02 Юли 2014, 00:16

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 05 Юли 2014, 09:10

toxic_f написа:Благодаря Ви за отговора. Както казах преди няколко месеца си правих изследванв, което беше на гладно и стойностите бяха напълно в норма. По принцип през какъв период от време трябва да се изследва кръвната захар?

Уважаеми toxic_f,
Не знам достатъчно за Вас за да дам отговор на въпроса колко често трябва да изследвате кръвна захар. Трябва да се вземе в предвид възрастта, налични заболявания и рискови фактори. При наличие на оплаквания е задължително изследването й. Това е единствения начин за изключване на повишената кръвна захар като причина за симптомите.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот toxic_f » 05 Юли 2014, 16:29

Благодаря! Аз съм на 32 г.,слаба съм,около 47 кг. Имам Хашимито и имам проблеми и с нервите. Тези симптоми, за които споменах ги получавам и когато имам проблеми с нервите или съм притенена. Питах,защото преди 2 мес. Сина ми си счупи крака и му правиха операция и го изживях доста тежко. Възможно ли е от стреса да се развие диабет, защото въпросните изследвания ги правих преди това? В семейството си нямам болни от диабет, баба ми имаше , но той беше старчески
toxic_f
 
Мнения: 6
Регистриран на: 02 Юли 2014, 00:16

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 07 Юли 2014, 22:58

toxic_f написа:Благодаря! Аз съм на 32 г.,слаба съм,около 47 кг. Имам Хашимито и имам проблеми и с нервите. Тези симптоми, за които споменах ги получавам и когато имам проблеми с нервите или съм притенена. Питах,защото преди 2 мес. Сина ми си счупи крака и му правиха операция и го изживях доста тежко. Възможно ли е от стреса да се развие диабет, защото въпросните изследвания ги правих преди това? В семейството си нямам болни от диабет, баба ми имаше , но той беше старчески

Уважаема toxic_f,
При наличие на симптоми насочващи към диабет трябва да се направи изследване.
Вие не съобщавате да имате рискови фактори за захарен диабет тип 2. При липса на рискови фактори скрининг за диабет се прави след 45 годишна възраст.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот ОГИ » 09 Авг 2014, 20:22

Здравейте, д-р Йорданова,

Съпругът ми е с новооткрит диабет тип 2. При изследванията, които му направиха, за да диагностицират това заболяване резултатът не ми е ясен, а от всичко, което прочетох в интернет съвсем се обърках.

При трикратния кръвно-захарен профил стойността на гликирания хемоглобин е 5,7%, а нивата на кръвната захар са както следва: 8:00 - 8,39; 12:00 - 12,8; 16:00 - 8,07.

Не разбирам какво означава това - гликираният хемоглобин да е в норма, а захарта в кръвта толкова висока? Бихте ли ми пояснили, моля? Възможно ли е да е грешка и да трябва да направи повторен профил? Ако гликираният хемоглобин показва нивата на захарта в кръвта до 3 месеца назад, това 5,7% означава ли, че е имал нормални нива през миналите месеци? И защо тогава глюкозата в кръвта му е с толкова високи стойности?

Благодаря!
ОГИ
 
Мнения: 1
Регистриран на: 09 Авг 2014, 20:06

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот Dr Stella Yordanova » 10 Авг 2014, 20:43

ОГИ написа:Здравейте, д-р Йорданова,

Съпругът ми е с новооткрит диабет тип 2. При изследванията, които му направиха, за да диагностицират това заболяване резултатът не ми е ясен, а от всичко, което прочетох в интернет съвсем се обърках.

При трикратния кръвно-захарен профил стойността на гликирания хемоглобин е 5,7%, а нивата на кръвната захар са както следва: 8:00 - 8,39; 12:00 - 12,8; 16:00 - 8,07.

Не разбирам какво означава това - гликираният хемоглобин да е в норма, а захарта в кръвта толкова висока? Бихте ли ми пояснили, моля? Възможно ли е да е грешка и да трябва да направи повторен профил? Ако гликираният хемоглобин показва нивата на захарта в кръвта до 3 месеца назад, това 5,7% означава ли, че е имал нормални нива през миналите месеци? И защо тогава глюкозата в кръвта му е с толкова високи стойности?

Благодаря!

Уважаема ОГИ,
Твърде малко информация сте посочили за да мога да отговоря на въпросите Ви. Може само да се гадае. За да се пуснат изследванията е имало някаква причина.
За да се разчита на стойността на НвА1с, изследването му трябва да е извършено по определена методика. Трябва да се знае дали лабораторията извършила теста използва стантартизиран метод. Използването само на гликирания хемоглобин като метод за диагностициране на захарен диабет би довело до пропускане на диагнозата при около 20 % от пациентите.
Ако смятате, че кръвно-захарния профил не е направен коректно (съпругът Ви не е спазил условията за осъществяване на изследване) го повторете.
Dr Stella Yordanova
 
Мнения: 1260
Регистриран на: 26 Окт 2011, 16:42

Re: Захарен диабет - онлайн консултация с лекар ендокринолог

Мнениеот black_queen » 22 Авг 2014, 13:34

Добър ден, д-р Йорданова!

Пиша Ви,защото съм доста объркана и не знам как да постъпя.
Аз съм на 26г,170см,147кг.Имам 10месечно кърмаче.Забременях 137кг нормално,от първи опит след овулационен тест.Бремонност и раждане нормални без усложнения.След раждането стигнах до 132кг,но постепенно качих до сегашните си кг.Ходих при ендокринолог и ми назначи изследвания.Резултатите са:
FT 3(свободен Т3) 6.14 pmol/l
FT 4(-/- T4) 16.64pmol/l
TSH. 4.410mIU/l с референтни от лаб. 0.27-4.20, НО едокринолога каза,че е до 2,5 за хора до 65 год.възраст
anti Tag (TAT) 30.00IU/ml
anti TPO (MAT) 6.17 IU/ml
Глюкоза: 0'-5.33 , 60'-6.17 , 120'-5.62
Инсулин : 0'-28.57 my/l , 60'- 198.1 , 120'- 46,78
HOMA(IR) индекс 6.77
Cortizol. 377nmol/l взет сутрин в 8ч.
ACTH. 42.570
VIT. D. 32.19. Граници 50-120

Имам ускорен пулс,110,кръвно налягане предимно 80/120.
Предписа ми : Диапрел,физиотенс,Сиофор,Глюкобай,Вигантол,Еутирокс и Виктоза по две инжекций на месец.
В амбулаторния лист фигурира неинсулинозависим захарен диабед безн усложнения с код Е11.9За инжекциите Виктоза. Личната ми лекарка каза,че може да ги изписва по каса,но ендокринолога каза да си ги закупувам.Каза че по каса ще може след три месеца.

Объркана съм.Да ги купувам ли?Да търся ли лична среща с друг едндокринолог?Все още кърмя,мога ли да пия тези лекарства? Много ще съм ви благодарна ако ме посъветвате!
black_queen
 
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Авг 2014, 11:41

Следваща

Назад към Ендокринология и болести на обмяната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron