Захранване на кърмачето - онлайн консултация с педиатър

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Re: Захранване на кърмачето - онлайн консултация с педиатър

Мнениеот kristina_8709 » 04 Юни 2014, 10:31

Здравейте детето ми е на 5м и 11 дни.Започнах захранване с зеленчуково пюре на обяд и съм давала до сега картоф,морков,тиква и тиквичка.Какви зеленчуци мога да включа още? Следобед давам АМ и малко плодово пюре-ябълка и банан.Какви плодове да включа още?Мога ли да давам сутрин по малко сок?Следобедното хранене само с каша ли мога да го заместя?В седмицата по един зеленчук и плод ли се въвежда?Благодаря ви предварително!
kristina_8709
 
Мнения: 25
Регистриран на: 22 Мар 2014, 20:56

Re: Захранване на кърмачето - онлайн консултация с педиатър

Мнениеот Dr Galina Kisyovа » 04 Юни 2014, 13:30

s_ivelina написа:второто тримесечие по колко грамове трябва да качва..благодаря!


Здравейте,
наддаването на тегло при кърмачето зависи от това дали е родено доносено или недоносено, зависи от теглото му при раждане, освен това се определя и от това дали се кърми или е на адаптирано мляко. За вашето дете е нормално да е наддало 500 грама, няма за какво да се тревожите.
Д-р Галина Кисьова
Педиатър, МБАЛ "Тракия"-ЕООД
Консултант за националния здравен портал- Framar.bg
телефони: 0882948468; 0898227819
email: dr.kisyova@abv.bg
Dr Galina Kisyovа
 
Мнения: 747
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:43

Re: Захранване на кърмачето - онлайн консултация с педиатър

Мнениеот Dr Galina Kisyovа » 04 Юни 2014, 13:31

s_ivelina написа:през колко часа трябва да захранвам детето си?вече е на 5 месеца и половина.благодаря!


Вашето дете трябва да се храни по пет пъти на ден през три часа и половина.
Д-р Галина Кисьова
Педиатър, МБАЛ "Тракия"-ЕООД
Консултант за националния здравен портал- Framar.bg
телефони: 0882948468; 0898227819
email: dr.kisyova@abv.bg
Dr Galina Kisyovа
 
Мнения: 747
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:43

Re: Захранване на кърмачето - онлайн консултация с педиатър

Мнениеот Dr Galina Kisyovа » 04 Юни 2014, 14:19

kristina_8709 написа:Здравейте детето ми е на 5м и 11 дни.Започнах захранване с зеленчуково пюре на обяд и съм давала до сега картоф,морков,тиква и тиквичка.Какви зеленчуци мога да включа още? Следобед давам АМ и малко плодово пюре-ябълка и банан.Какви плодове да включа още?Мога ли да давам сутрин по малко сок?Следобедното хранене само с каша ли мога да го заместя?В седмицата по един зеленчук и плод ли се въвежда?Благодаря ви предварително!


Здравейте,
всеки един зеленчук или плод, както и каша трябва да въвеждате самостоятелно, т.е. не повече от една нова храна седмично. Следобедното хранене трябва постепенно да го замените с каша. Започнете с оризова каша. Първият ден дайте една лъжичка каша и след това адаптираното мляко и така постепенно увеличете количеството на кашата, докато замените това хранене напълно с каша. През това време на обяд давайте зеленчуково пюре, което вече е било въведено. Постепенно може да въведете пъщарнак, броколи, карфиол и други различни зеленчуци. Може да давате всеки един зеленчук, който го има самостоятелно под формата на пюре. Докато въвеждате кашата, т.е. в периода в които няма да въвеждате ново зеленчуково пюре може да давате и комбинирани пюренца- ранни моркови с картоф, тиква с картоф, тиквички с тиква и картоф и други. След като сте въвели оризовата каша, може да давате и пюрета съдържащи ориз.
Плодовите пюрета също трябва да въвеждате индивидуално, но те е добре да ги давате между храненията. Те не трябва да заменят цяло хранене. Може да дадете освен ябълка и банан, още круша, сини сливи и други.
Сутрин може да давате по-малко сок около 10 часа.

Поздрави,
д-р Кисьова
Д-р Галина Кисьова
Педиатър, МБАЛ "Тракия"-ЕООД
Консултант за националния здравен портал- Framar.bg
телефони: 0882948468; 0898227819
email: dr.kisyova@abv.bg
Dr Galina Kisyovа
 
Мнения: 747
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:43

Re: Захранване на кърмачето - онлайн консултация с педиатър

Мнениеот kristina_8709 » 04 Юни 2014, 15:58

Кашата всеки ден ли се дава?Аз сега давам следобед около 60гр. плодово пюре и 120мл АМ не знам дали е правилно.Сутрин след като дам сок да намаля ли АМ?
kristina_8709
 
Мнения: 25
Регистриран на: 22 Мар 2014, 20:56

Re: Захранване на кърмачето - онлайн консултация с педиатър

Мнениеот Dr Galina Kisyovа » 04 Юни 2014, 17:17

kristina_8709 написа:Кашата всеки ден ли се дава?Аз сега давам следобед около 60гр. плодово пюре и 120мл АМ не знам дали е правилно.Сутрин след като дам сок да намаля ли АМ?


Здравейте,
постепенно ще замените следобедното хранене с каша и ще я давате всеки ден, като в последствие може да се редува и с кисел.
Ако го храните в 9 часа сутринта с мляко може да дадете малко сок между храненията, които са в 9 - 12 часа. т.е. около 10-10.30 часа или между храненията в 15 - 21 часа, т.е. към 18 часа например може да давате малко сок или няколко лъжички плодово пюре. Не е необходимо да давате по-малко мляко на сутрешното хранене. Ако следобед в 15 часа не сте дали каша, а в место това сте решили да дадете плодово пюре, то в този случай трябва да го дохраните с мляко.

Поздрави,
д-р Кисьова
Д-р Галина Кисьова
Педиатър, МБАЛ "Тракия"-ЕООД
Консултант за националния здравен портал- Framar.bg
телефони: 0882948468; 0898227819
email: dr.kisyova@abv.bg
Dr Galina Kisyovа
 
Мнения: 747
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:43

Re: Захранване на кърмачето - онлайн консултация с педиатър

Мнениеот kristina_8709 » 04 Юни 2014, 22:33

Много ви благодаря!
kristina_8709
 
Мнения: 25
Регистриран на: 22 Мар 2014, 20:56

Re: Захранване на кърмачето - онлайн консултация с педиатър

Мнениеот s_ivelina » 05 Юни 2014, 09:10

Благодаря за отговора Ви!
Напишете ми един правилен хранителен режим на детето ми.Благодаря сърдечно!
s_ivelina
 
Мнения: 231
Регистриран на: 02 Фев 2014, 11:26

Re: Захранване на кърмачето - онлайн консултация с педиатър

Мнениеот s_ivelina » 05 Юни 2014, 11:06

през 6 месец колко е количеството на млякото на всяко хранене?
Благодаря!
s_ivelina
 
Мнения: 231
Регистриран на: 02 Фев 2014, 11:26

Re: Захранване на кърмачето - онлайн консултация с педиатър

Мнениеот Dr Galina Kisyovа » 05 Юни 2014, 14:08

s_ivelina написа:Благодаря за отговора Ви!
Напишете ми един правилен хранителен режим на детето ми.Благодаря сърдечно!


Здравейте,
напишете ми какъв ви е хранителния режим за деня и кои храни сте въвели до сега?
Д-р Галина Кисьова
Педиатър, МБАЛ "Тракия"-ЕООД
Консултант за националния здравен портал- Framar.bg
телефони: 0882948468; 0898227819
email: dr.kisyova@abv.bg
Dr Galina Kisyovа
 
Мнения: 747
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:43

ПредишнаСледваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта