Запек при бебета и деца - онлайн консултация с Педиатър

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Re: Запек при бебета и деца - онлайн консултация с Педиатър

Мнениеот za_cveti » 28 Окт 2014, 10:58

Здравейте, на 5 месеца сме, започнахме да се захранваме от 2 седмици с пъщарнак. Сега сме на пъщарнак с морков, но от 5 дена се запече и не е акал изобщо. Другите хранения са изцяло на кърма. Снощи дадохме дуфалак, но до момента още не е ходил. Какво да правя? Да му давам ли още или да взема клизмичката с мед която е? Благодаря ви много.
za_cveti
 
Мнения: 4
Регистриран на: 08 Фев 2014, 12:35

Re: Запек при бебета и деца - онлайн консултация с Педиатър

Мнениеот Gloriq_77 » 01 Ное 2014, 10:25

Здравейте и от мен,бебето ми е момченце на почти 3 месеца.След като родих беше 3 седмици на кърма,и акаше по 7-8 пъти на ден нормална консистенция.Но забелязах ,че започва да плаче след сукане защото повече от 5 мин. не суче давах пак и така 1 час и все плачеше реших да захранвам с Аптамил антирефлукс,защото повръща след хранене и педиатърката каза ,че е стомашен рефлукс.И тогава дойде проблема,спря да ака,много плачеше и като добавя и коликите се свиваше от болка,мъчихме го с листенце мушкато и така акаше.Педиатърката ни изписа Лактулоза.По 2,5мл сутрин и ако не се изака до вечерта още толкова.Почти месец имаше ефект ,само като давах сутрин.От сиропа излизали колики и за тях давах еспумизан и инфакол,но те също запичали.Спрях сиропа за 1 седмица,за да почине коремчето и пак не може да ака,почервенява реве истерично свива се ,иска да яде но от болки не може или засуче и повърне.Правя му микроклизма мелилакс с тях е добре,и редувах 1 седмица клизми 1 седмица сироп.Сега вече давам и сокче от сливи и то помога,но по продължително от една седмица не съм давала.Мисля си, че ако свикне корема и със сока пак няма да може да ака.1 кутия Аптамил ми стига за горе долу за 1 месец,така че не е много дохранването.Наддава по 1 кг .Пробвала съм два дена да го мъча само на кърма,когато имам повече и пак не ака сам.Не знам какво да правя,ако не се е изакал 1 ден и не може да спи.Педиатърката ни каза да пробвам и с термометър ,но ми е жал да го бутна на такова място.Моля ви кажете ми какво да правя,пробиотик ли да взема някакъв и какъв да е?Как да оправя проблема? И колко често могат да се използват клизмите?Упражнения също не помагат.Акото в повечето случай е гъсто като каша излиза жълто със силна миризма на вкиснато мляко ,няма бучки.Благодаря ви много предварително
Gloriq_77
 
Мнения: 3
Регистриран на: 11 Сеп 2013, 11:55

Re: Запек при бебета и деца - онлайн консултация с Педиатър

Мнениеот Dr Galina Kisyovа » 13 Ное 2014, 23:43

TanyaAlex написа:Здравейте д-р Кисьова! Имам голям проблем с моят 7 месечен син. Започнах да го захранвам 4 дни преди да навърши 6 месеца и дотогава съм нямала никакъв проблем с изпражненията. Кърмя го от първия ден, когато се роди. Изхожданията му до преди 2 седмици бяха редовни по 1-2 на ден след представяне на твърда храна и 5-6 когато беше само на кърма. Преди 2 седмици той беше хванал настинка и аз бях спряла за около 10 дни да захранвам до пълното му възстановяване. Преди няколко дни започнах да му давам отново твърда храна, която вече съм му предлага и преди и знам, че не е имал реакция досега. Това, което се случи беше запек за 5 дни, като на 6-тия ден сама на своя глава му сложих глицеринова свещичка за да предизвикам иззакване. През периода на запека спрях да давам твърда храна и отново минах само на кърма.Това, което ме притеснява, е че след като вчера му сложих свещичката днес отново е запечен и нямаше ако, а само пърдене. Правя му масаж на коремчето и упражнение тип "колело" след всяка смяна на памперса.Давам му също така и Био ГАя всяка сутрин. Искам също така да упомена и че от самото раждане той имаше рефлукс, който е почти спрял след захранването.За мен това, че той е запечен не е нормално, имайки предивд че аз му давах разхлабващи храни като круша,тиква и безглутенова овесена каша.Моля ви за помощ как да помогна на моят син да възстанови баланса на изхожданията както преди? Мислте ли, че трябва да продължа само на кърма имайки предвид че той на 7 месеца е едва 6 кг и 700 грама.Досега е наддавал много добре и в един момент не само че не качва килограми, но и беше загубил по време на боледуването си.Благодаря предварително!


Здравейте,
в никакъв случай не трябва да остава вашето дете само на кърма. на 7 месеца то има нужда от много хранителни вещества и градивни елементи, които да получи с пюретата, кашите и попарата. Постепенно ще се регулира изхожданията му, ако е необходимо ще му бъде изписано лечение, ако запека продължи да е упорит, но не трябва да спирате захранването.
Д-р Галина Кисьова
Педиатър, МБАЛ "Тракия"-ЕООД
Консултант за националния здравен портал- Framar.bg
телефони: 0882948468; 0898227819
email: dr.kisyova@abv.bg
Dr Galina Kisyovа
 
Мнения: 747
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:43

Re: Запек при бебета и деца - онлайн консултация с Педиатър

Мнениеот Dr Galina Kisyovа » 13 Ное 2014, 23:44

za_cveti написа:Здравейте, на 5 месеца сме, започнахме да се захранваме от 2 седмици с пъщарнак. Сега сме на пъщарнак с морков, но от 5 дена се запече и не е акал изобщо. Другите хранения са изцяло на кърма. Снощи дадохме дуфалак, но до момента още не е ходил. Какво да правя? Да му давам ли още или да взема клизмичката с мед която е? Благодаря ви много.


Здравейте,
може да използвате мини клизмите Релаксит.
Д-р Галина Кисьова
Педиатър, МБАЛ "Тракия"-ЕООД
Консултант за националния здравен портал- Framar.bg
телефони: 0882948468; 0898227819
email: dr.kisyova@abv.bg
Dr Galina Kisyovа
 
Мнения: 747
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:43

Re: Запек при бебета и деца - онлайн консултация с Педиатър

Мнениеот Dr Galina Kisyovа » 13 Ное 2014, 23:52

Gloriq_77 написа:Здравейте и от мен,бебето ми е момченце на почти 3 месеца.След като родих беше 3 седмици на кърма,и акаше по 7-8 пъти на ден нормална консистенция.Но забелязах ,че започва да плаче след сукане защото повече от 5 мин. не суче давах пак и така 1 час и все плачеше реших да захранвам с Аптамил антирефлукс,защото повръща след хранене и педиатърката каза ,че е стомашен рефлукс.И тогава дойде проблема,спря да ака,много плачеше и като добавя и коликите се свиваше от болка,мъчихме го с листенце мушкато и така акаше.Педиатърката ни изписа Лактулоза.По 2,5мл сутрин и ако не се изака до вечерта още толкова.Почти месец имаше ефект ,само като давах сутрин.От сиропа излизали колики и за тях давах еспумизан и инфакол,но те също запичали.Спрях сиропа за 1 седмица,за да почине коремчето и пак не може да ака,почервенява реве истерично свива се ,иска да яде но от болки не може или засуче и повърне.Правя му микроклизма мелилакс с тях е добре,и редувах 1 седмица клизми 1 седмица сироп.Сега вече давам и сокче от сливи и то помога,но по продължително от една седмица не съм давала.Мисля си, че ако свикне корема и със сока пак няма да може да ака.1 кутия Аптамил ми стига за горе долу за 1 месец,така че не е много дохранването.Наддава по 1 кг .Пробвала съм два дена да го мъча само на кърма,когато имам повече и пак не ака сам.Не знам какво да правя,ако не се е изакал 1 ден и не може да спи.Педиатърката ни каза да пробвам и с термометър ,но ми е жал да го бутна на такова място.Моля ви кажете ми какво да правя,пробиотик ли да взема някакъв и какъв да е?Как да оправя проблема? И колко често могат да се използват клизмите?Упражнения също не помагат.Акото в повечето случай е гъсто като каша излиза жълто със силна миризма на вкиснато мляко ,няма бучки.Благодаря ви много предварително


Здравейте,
моя съвет е да се опитате, колкото е възможно да стимулирате кърменето и по възможност да ограничите до минимум приема на другото мляко. Не е необходимо още на първия ден детето ако не се е изходило и да предизвиквате изхождане. Ако след 48 до 72 часа няма изхождане, тогава може да използвате мини клизма Релаксит или да се опитате да го стимулирате с термометър. Може да му давате по 5 капки Биогая дневно.
Д-р Галина Кисьова
Педиатър, МБАЛ "Тракия"-ЕООД
Консултант за националния здравен портал- Framar.bg
телефони: 0882948468; 0898227819
email: dr.kisyova@abv.bg
Dr Galina Kisyovа
 
Мнения: 747
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:43

Re: Запек при бебета и деца - онлайн консултация с Педиатър

Мнениеот vladoeli » 16 Ное 2014, 17:30

Здравейте, дъщеря ми е на 2 годинки, от преди 6 месеца започнахме да й даваме домашно краве мляко вместо хумана (Аптамил) и пи около един месец, но получи ужасен запек - спрях да й давам прясно мляко и пак започнахме с Аптамила, но нещата не се оправя. Педиатъра ни изписа Лактулоза с много кратък ефект, след това Дуфалак. Докато го пие всичко е добре, но щом не дам сиропа и всичко се повтаря, изпражненията й са много твърди като топчета и докато изхвърли едно много плаче, започва да тича, ужасно е да гледам как детето ми страда! Всеки ден в менюто й включваме плодове и зеленчуци. Благодаря Ви предварително!
vladoeli
 
Мнения: 1
Регистриран на: 16 Ное 2014, 17:23

Re: Запек при бебета и деца - онлайн консултация с Педиатър

Мнениеот Dr Galina Kisyovа » 05 Дек 2014, 12:19

vladoeli написа:Здравейте, дъщеря ми е на 2 годинки, от преди 6 месеца започнахме да й даваме домашно краве мляко вместо хумана (Аптамил) и пи около един месец, но получи ужасен запек - спрях да й давам прясно мляко и пак започнахме с Аптамила, но нещата не се оправя. Педиатъра ни изписа Лактулоза с много кратък ефект, след това Дуфалак. Докато го пие всичко е добре, но щом не дам сиропа и всичко се повтаря, изпражненията й са много твърди като топчета и докато изхвърли едно много плаче, започва да тича, ужасно е да гледам как детето ми страда! Всеки ден в менюто й включваме плодове и зеленчуци. Благодаря Ви предварително!


Здравейте,
от колко време давате лактулоза?
Д-р Галина Кисьова
Педиатър, МБАЛ "Тракия"-ЕООД
Консултант за националния здравен портал- Framar.bg
телефони: 0882948468; 0898227819
email: dr.kisyova@abv.bg
Dr Galina Kisyovа
 
Мнения: 747
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:43

Re: Запек при бебета и деца - онлайн консултация с Педиатър

Мнениеот brunetkata » 10 Яну 2015, 17:11

Здравейте!Обръщам се към Вас,понеже синът ми е на почти 7 месеца,но има проблем с изхождането.В моментна е изцяло на кърма и от 10-ина дни сме започнали захранване,до момента съм дала тиква,картоф и в момента,в който дадох тиква с морков нещата се влошиха.Усилията,които полага,за да се изходи са все едно има запек (напъните са придружени с плач и неспокойство,почервинява целия)а самите изпражнения са като гъста каша (паста),няма топчета или бучки...Та това реално запек ли е? Този проблем се появи още в края на 2-ия месец,когато беше само на кърма...Последваха ту зелени,ту жълти воднисти изпражнения,които понякога миришеха на вкиснато.Доста често имаше слуз и кървави нишки.Консултацията с гастроентеролог не беше успешна,тъй като не диагностицира проблема.Правени са изследвания за АБКМ,за салмонела,за редки бактерии,но всички са отрицателни...
Вечер е много неспокоен,ставаме поне по два пъти напоследък,за да играем и междувременно да се изака и поне да пръцне,за да му олекне и да се успокои...
Та относно захраването,какво ще ме посъветвате-да продължа ли или не?Вече имаме няколко неуспешни опита,но сме почти на 7 месеца и няма за кога да отлагаме,та ако може да ме посъветвате нещо ще съм много благодарна!Приятен ден!
brunetkata
 
Мнения: 7
Регистриран на: 03 Авг 2014, 09:02

Re: Запек при бебета и деца - онлайн консултация с Педиатър

Мнениеот Dr Galina Kisyovа » 11 Яну 2015, 18:30

brunetkata написа:Здравейте!Обръщам се към Вас,понеже синът ми е на почти 7 месеца,но има проблем с изхождането.В моментна е изцяло на кърма и от 10-ина дни сме започнали захранване,до момента съм дала тиква,картоф и в момента,в който дадох тиква с морков нещата се влошиха.Усилията,които полага,за да се изходи са все едно има запек (напъните са придружени с плач и неспокойство,почервинява целия)а самите изпражнения са като гъста каша (паста),няма топчета или бучки...Та това реално запек ли е? Този проблем се появи още в края на 2-ия месец,когато беше само на кърма...Последваха ту зелени,ту жълти воднисти изпражнения,които понякога миришеха на вкиснато.Доста често имаше слуз и кървави нишки.Консултацията с гастроентеролог не беше успешна,тъй като не диагностицира проблема.Правени са изследвания за АБКМ,за салмонела,за редки бактерии,но всички са отрицателни...
Вечер е много неспокоен,ставаме поне по два пъти напоследък,за да играем и междувременно да се изака и поне да пръцне,за да му олекне и да се успокои...
Та относно захраването,какво ще ме посъветвате-да продължа ли или не?Вече имаме няколко неуспешни опита,но сме почти на 7 месеца и няма за кога да отлагаме,та ако може да ме посъветвате нещо ще съм много благодарна!Приятен ден!


Здравейте,
на какъв период от време се изхожда детето ви? Вие какви храни приемате? Давате ли му някакви медиакменти?
Д-р Галина Кисьова
Педиатър, МБАЛ "Тракия"-ЕООД
Консултант за националния здравен портал- Framar.bg
телефони: 0882948468; 0898227819
email: dr.kisyova@abv.bg
Dr Galina Kisyovа
 
Мнения: 747
Регистриран на: 29 Мар 2011, 14:43

Re: Запек при бебета и деца - онлайн консултация с Педиатър

Мнениеот brunetkata » 12 Яну 2015, 14:17

След като се нахрани и след 3 часа следва изхождане (като новородено общо взето,след всяко ядене)...Така на ден стават по 4,максимум 5 изхождания..Ако това не се случи е някакъв ад,личи си,че му е адски дискомфортно...Аз избягвам млечни продукти,не пия газирани напитки,не ям домати,варива...Давах пробиотик дълго време,но като,че ли нямаше огромна полза от него-БиоБаланс бейби,Линекс,а самият ни проблем даже се появи в период,в който давах Био гая.Да вметна,че докато беше само на кърма понякога изпражненията миришеха на вкиснато,а сега след захранването адски неприятно,но не и тази сутрин,миришеха си,както обичайно,а вчера все пак давах пюре от тиква...Възможно ли е да става дума за диспепсия?Ето днес например между двете хранения в 7 и 10:30 последваха два изхождания,едното с гъстота като паста,а другото с адски усилия и плач,в което имаше и слуз..... Мерси,лек ден!
brunetkata
 
Мнения: 7
Регистриран на: 03 Авг 2014, 09:02

ПредишнаСледваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта