Зависимости - алкохол, наркотици и лекарства - мнения и въпроси

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани с психология, психиатрия и сексология, да споделяте мнения и да получите съвет.

Зависимости - алкохол, наркотици и лекарства - мнения и въпроси

Мнениеот FramarLekari » 17 Яну 2019, 10:08

В тази тема на здравния форум може да откриете мнения и зададете вашите въпроси, свързани със зависимост към вещества. Тук може да получите консултация и съвет за симптоми, диагностика и лечение на този проблем. На вашите въпроси отговаря медицинския екип на "Фрамар".

Често е трудно хората да осъзнаят, че са станали зависими от алкохол, лекарства или наркотици. Те могат да го възприемат като временна ситуация, тъй като с това преодоляват физическа болка или мъка / загуба. Признаването на проблема е първата стъпка към справянето със зависимостта или пристрастяването.

Ставайки зависим от алкохол или наркотици, човек разчита на вещество, за да се чувства добре или да се справи с ежедневието. Тялото се адаптира към него, като се нуждае от все повече и повече, за да получи същия ефект (развива се толеранс). Тялото развива специфични физически или психически симптоми, ако се спре внезапно употребата на веществото (наричано оттегляне). Това може да се случи при прием на много видове лекарства, когато те се използват дълго време.

Хората, които са развили зависимост, продължават да използват субстанцията въпреки вредните последици. Трудно им е да спрат употребата, което често може да повлияе значително и да наруши живота им - неспазване на работни, социални или семейни задължения, както и здравословни проблеми.

Някои признаци на зависимост към алкохол, лекарства или наркотици са: променени навици на хранене или сън, по-малко полагане на грижи за външния вид, прекарване повече време с хора, които пият прекалено много или използват наркотици, пропускане на работни и семейни ангажименти, губене на интерес към дейности, които преди са доставяли удоволствие, проблеми в училище, работата или закона, проблеми и повече спорове със семейството или приятели, пазене на тайни от близките хора, ограничаване на социални дейности, все по-голяма нужда от конкретното вещество.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Зависимости - алкохол, наркотици и лекарства - мнения и въпроси

Мнениеот Лош Холестерол 007 » 26 Авг 2019, 14:10

Зависимостта от алкохол, наркотици или лекарства са страшни. Страшни са, защото трудно се лекуват, а хората, които страдат от тези зависимости (особено алкохолиците и наркоманите) са не само неадекватни, но и често агресивни и склонни към насилие. Още по-страшното е, че тези зависимости сред младите хора са все по-често срещани. Какво можем да направим, за да ги ограничим?
Аватар
Лош Холестерол 007
 
Мнения: 394
Регистриран на: 20 Авг 2019, 15:48

Re: Зависимости - алкохол, наркотици и лекарства - мнения и въпроси

Мнениеот mimeto96 » 07 Яну 2020, 10:55

Искам да попитам: Ако приятелят ми всяка вечер пие по 50-100 грама ракия (понякога повече), той алкохолик ли е?
mimeto96
 
Мнения: 260
Регистриран на: 04 Сеп 2019, 09:55

Re: Зависимости - алкохол, наркотици и лекарства - мнения и въпроси

Мнениеот Мики Маус » 09 Яну 2020, 13:12

mimeto96 написа:Искам да попитам: Ако приятелят ми всяка вечер пие по 50-100 грама ракия (понякога повече), той алкохолик ли е?


Ако е всяка вечер, според мен си е домашен алкохолизъм.
Аватар
Мики Маус
 
Мнения: 304
Регистриран на: 23 Авг 2019, 10:49

Re: Зависимости - алкохол, наркотици и лекарства - мнения и въпроси

Мнениеот ГалинКолев » 14 Окт 2020, 13:31

Здравейте, какво е нужно за да си закупя Метадон от аптеката, рецепта от психиатарът ми или личния лекар?
ГалинКолев
 
Мнения: 1
Регистриран на: 14 Окт 2020, 13:26

Re: Зависимости - алкохол, наркотици и лекарства - мнения и въпроси

Мнениеот MartinPenev » 23 Ное 2020, 12:11

Преди 2г ми изписаха Ксанакс 0.5 3×2 преди една година заминах
За чужбина и там не само че беше без рецепта,но имаше и Ксанакс 2мг качих много дозата прибрах преди седмица на мин.доза 6табл от 2мг на ден. Моля ви кажете ми към кой да се обърна тук има най много от 0.5 Ксанакс,което ще рече,че съм на 24табл.дневно Искам да го намаля и спра,но към кой да се обърна при такава голяма доза.
MartinPenev
 
Мнения: 2
Регистриран на: 23 Ное 2020, 12:01

Re: Зависимости - алкохол, наркотици и лекарства - мнения и въпроси

Мнениеот MartinPenev » 17 Яну 2021, 21:06

MartinPenev написа:Преди 2г ми изписаха Ксанакс 0.5 3×2 преди една година заминах
За чужбина и там не само че беше без рецепта,но имаше и Ксанакс 2мг качих много дозата прибрах преди седмица на мин.доза 6табл от 2мг на ден. Моля ви кажете ми към кой да се обърна тук има най много от 0.5 Ксанакс,което ще рече,че съм на 24табл.дневно Искам да го намаля и спра,но към кой да се обърна при такава голяма доза.
MartinPenev
 
Мнения: 2
Регистриран на: 23 Ное 2020, 12:01


Назад към Психология, психиатрия и сексология

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта